קופרופגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חיפושית זבל מגלגלת כדור צואה.
בבון זית ניזון מצואת פיל

קופרופגיה (Coprophagia) היא תופעה של בעלי חיים הניזונים מצואה. התופעה כוללת בעלי חיים האוכלים צואת יצורים אחרים (heterospecifics), בעלי חיים האוכלים את צואת בני מינם (allocoprophagy), וכן כאלה האוכלים את צואת עצמם (autocoprophagy) לאחר שזו מופרשת מפי הטבעת.

בבני אדם מדובר בתופעה נדירה ולא בריאה, המתרחשת בעיקר אצל חולי נפש קשים (למעט במקרה של הקפה המכונה "קופי לואק", המופק מצואת גחן דקלים). אך אצל בעלי חיים מסוימים זוהי תזונה כמעט בלעדית, ואילו אחרים ניזונים מצואה בעתות לא-שגרתיות.

היצורים העיקריים הניזונים מצואה של חיות אחרות הם חרקים כמו הזבובים וכן חיפושיות זבל. לבעלי חיים גדולים ישנם שרידי מזון מעוכלים שהם אינם מסוגלים לעכל די טוב, דבר שנפוץ במיוחד אצל אוכלי עשבים, מה שמשאיר הרבה חומר אכיל בצואה.

גם טרמיטים ניזונים לעיתים מצואה. בתוך צואה של חיות אוכלות עשב ישנם פרוטיסטים רבים, וחלק מהטרמיטים נזקקים להם כדי לעכל צמחים והם משיגים את הפרוטיסטים מאכילת צואה. מינים שונים של פרפרים משיגים מצואה של יצורים שונים וגם של עופות, מינרלים חיוניים ומלחים.

חולייתנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבין החולייתנים התופעה נפוצה בעיקר בחיות בית אך גם בחיות בר. במינים נטרפים שונים, נקבות עוזרות לגדל את הצעירים ולסלק את הפרשותיהם. במקרה שהצעירים רק נולדו, גם הם יאכלו את ההפרשות הקטנות והאכילות וכך ינקו את השטח. פעולה זו נפוצה אצל צבאיים.

מיני סדרת הארנבאים ניזונים מצמחייה קשה וכדי להמשיך לעכל אותה טוב הם מפרישים אותם החוצה כצואה כדורית רכה המכוסה בחיידקים. את הצואה הזו הם אוכלים וכך יכולים לקלוט חומרים נוספים שהעיכול הראשון לא הספיק לקלוט. לאחר מכן הם מפרישים שוב צואה יותר קשה, ואותה הם לא אוכלים.

למינים צמחוניים כמו פילים, קואלות, היפופוטמים או פנדות הצעירים שרק נולדו צריכים לקלוט חיידקים חיוניים למעיהם והם משיגים אותם על ידי אכילת הצואה של אמם. היפופוטמים השורצים בנהר מלווים בדגים כמו הבינית (אנ') הניזונים מהפרשותיהם.

גם מינים מסוימים של בעלי חיים אחרים, מבויתים או שאינם מבויתים, ניזונים מצרכיהם. פעולה זו נצפתה אצל כלבים, חזירי בית ובר, אוגרים, חולדים, שרקנים ואף אצל גורילות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קופרופגיה בוויקישיתוף