אולימפיאדת השחמט 1972

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אולימפיאדת 1972
תאריך מ-18 בספטמבר עד ל-13 באוקטובר 1972
עיר סקופיה, יוגוסלביה (מקדוניה)
אתר Pavilion Halls
שופט ראשי Alexander Kotov (ברית המועצות)
קבוצות משתתפות 63
מס' משתתפים 373 (מהם 35 רבי אמנים ו-68 אמנים בינלאומיים)
מס' משחקים 2728
שיטה 8 בתים ו-4 גמרים
זמן למשחק 2.5 שעות ל-40 מסעים ראשונים שעה לכל 16 מסעים נוספים

אולימפיאדת השחמט ה-20 שאורגנה על ידי פיד"ה כללה התמודדות פתוחה ומספר אירועים נוספים לקידום השחמט. היא התקיימה בסקופיה בין 18 בספטמבר לבין 13 באוקטובר 1972. באולימפיאדה זו, תחרות לנשים התקיימה במקביל לתחרות הפתוחה.

התחרות הפתוחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוצאות הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

# מדינה שחקנים נקודות
1 ברית המועצותברית המועצות  ברית המועצות טיגראן פטרוסיאן,ויקטור קורצ'נוי,וסילי סמיסלוב,מיכאל טל,אנטולי קרפוב,ולדימיר סבון 42
2 הונגריההונגריה  הונגריה לאיוש פורטיש,אישטוון בילק, גיוזה פורינטוש, זולטן ריבלי,אישטוון צ'ום, גיולה סקס 40.5
3 יוגוסלביהיוגוסלביה  יוגוסלביה סבטוזר גליגוריץ',בוריסלב איבקוב,לובומיר לובוייביץ',אלכסנדר מטנוביץ', מילן מטולוביץ',יוסף רוקבינה 38
4 צ'כוסלובקיהצ'כוסלובקיה  צ'כוסלובקיה וולסטימיל הורט,יאן סמייקל, מירוסלב פיליפ,וולסטימיל יאנשה,יוסף פריביל,אינדריך טראפל 35.5
5 גרמניהגרמניה גרמניה המערבית רוברט היבנר,קלאוס דרגה,הלמוט פלגר,האנס הכט,האנס קסטלר,יורגן דובל 35
6 בולגריהבולגריה  בולגריה מילקו בובוצוב,גאורגי טרינגוב,איוון רדולוב,ניקולה רדבסקי,פייצ'ו פאיאב,סרקיס בוכוסיאן 32
7 רומניהרומניה  רומניה פלורין גאורגיו, ויקטור צ'וקלטיה, תאודור גיצסקו, אמיל אונגוריאנו, דומיטרו גיזדאבו, קארול פרטוש 31.5
8 הולנדהולנד  הולנד יאן דונר, האנס ראה, קונרד זוידמה, יאן טימן, רוברט הרטוך, ברטוס אנקלאר 29
9 ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית לובומיר קבלק, רוברט ביירן, פל בנקו, ארטור ביסקוואיר, ויליאם מרץ, ג'ורג' קיין 29
10 Flag of East Germany.svg גרמניה המזרחית ולפגנג אולמן, בורקהרקד מליק, ריינר קנאק, היינץ ליבר, מנפרד שונברג, לותר ווגט 27.5
11 ספרדספרד  ספרד 26
12 פוליןפולין  פולין 24.5
13 דנמרקדנמרק  דנמרק 23
14 ארגנטינהארגנטינה  ארגנטינה 22.5
15 שוודיהשוודיה  שוודיה 22.5
16 שווייץשווייץ  שווייץ 21.5

מדליות אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהב כסף ארד
הלוח הראשון רוברט היבנר (גרמניה) עם תוצאה 15 מ-18 (83.3%) וולסטימיל הורט (צ'כוסלובקיה) עם תוצאה 14.5 מ-18 (80.6%) וולטר בראון (אוסטריה) עם תוצאה 17.5 מ-22 (79.5%)(גמר ג')
הלוח השני ויקטור קורצ'נוי (ברית המועצות) עם תוצאה 11 מ-15 (73.3%) קרייג פריצ'ט (סקוטלנד) עם תוצאה 12 מ-17 (70.6%) (גמר ג') ויליאם הרטסטון (אנגליה) עם תוצאה 12 מ-17 (70.6%) (גמר ב')
הלוח השלישי לובומיר לובוייביץ' (יוגוסלביה) עם תוצאה 15.5 מ-19 (81.6%) וסילי סמיסלוב (ברית המועצות) עם תוצאה 11 מ-14 (78.6%) קארלוס קוארטוס (קולומביה) עם תוצאה 13 מ-18 (72.2%)
הלוח הרביעי מיכאל טל (ברית המועצות) עם תוצאה 14 מ-16(87.5%) אברהם קלדור (ישראל) עם תוצאה 12.5 מ-16(78.1%) (גמר ב') פטר בייסאס (קנדה) עם תוצאה 11.5 מ-15(76.7%) (גמר ב')
הלוח העתודה הראשון אנטולי קרפוב (ברית המועצות) עם תוצאה 13 מ-15 (86.7%) עמיקם בלשן (ישראל) עם תוצאה 13 מ-16 (81.3%)(גמר ב') מסוד סאוודקוכי (איראן) עם תוצאה 12 מ-15 (80%) (גמר ג'),
יורו רנטנן (פינלנד) עם תוצאה 12 מ-15 (80%) (גמר ג')
הלוח העתודה השני אקלו חייק (צרפת) עם תוצאה 11 מ-12 (91.7%) (גמר ד') טרי שואו (אוסטריה) עם תוצאה 11 מ-15 (73.3%) (גמר ג') יורגן דובל (גרמניה) עם תוצאה 9 מ-13 (69.2%)

נבחרת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באולימפיאדה זו השתתפה נבחרת ישראל שכללה:

הנבחרת סיימה במקום ה-18. להלן התוצאות הקבוצתיות:

התחרות לנשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרות לנשים
שופט ראשי Vera Tikhomirova (ברית המועצות)
קבוצות משתתפות 23
מס' משתתפים 69
מס' משחקים 264
שיטה 4 בתים ו-4 גמרים

אולימפיאדת השחמט ה-5 לנשים התקיימה במקביל לתחרות הפתוחה.

תוצאות הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

# מדינה שחקנים נקודות
1 ברית המועצותברית המועצות  ברית המועצות 11.5
2 רומניהרומניה  רומניה 8
3 הונגריההונגריה  הונגריה 8
4 בולגריהבולגריה  בולגריה 7.5
5 צ'כוסלובקיהצ'כוסלובקיה  צ'כוסלובקיה 7
6 גרמניהגרמניה גרמניה המערבית 5.5
7 Flag of East Germany.svg גרמניה המזרחית 4.5
8 אנגליהאנגליה  אנגליה 4

מדליות אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהב כסף ארד
הלוח הראשון נונה גפרינדשווילי (ברית המועצות) עם תוצאה 6.5 מ-8 (81.3%) מריה איוונקה (הונגריה) עם תוצאה 7.5 מ-10 (75%) קריסטינה רדזיקובסקי (פולין) עם תוצאה 6.5 מ-9 (79.5%)(גמר ב')
הלוח השני אלה קושניר (ברית המועצות) עם תוצאה 7 מ-8 (87.5%) חאנה ארנסקה (פולין) עם תוצאה 7.5 מ-9 (83.3%) (גמר ב') לידיה גל (ישראל) עם תוצאה 4 מ-5 (80%) (גמר ג')
לוח עתודה ג'יין טין (סינגפור) עם תוצאה 5 מ-5 (100%)(גמר ג') אירינה לויטינה (ברית המועצות) עם תוצאה 5.5 מ-6 (91.7%) הנריאטה קונרקובסקה (יוגוסלביה) עם תוצאה 4.5 מ-7 (64.3%) (גמר ב')

נבחרת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחרות זו השתתפה נבחרת ישראל שכללה:

הנבחרת סיימה במקום ה-18.

תוצאות מוקדמות:

גמר ג':

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]