אולם נחמני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "קולנוע אורה" מפנה לכאן. לערך העוסק בקולנוע ברחוב הרצל בשכונת הדר הכרמל בחיפה, ראו קולנוע אורה (חיפה).
אולם נחמני (2012)
לוחית זיכרון של ההגנה בצמוד לאולם נחמני

אולם נחמני הידוע גם בשמו המקורי "בית הפועל" הוא אולם לאמנויות הבמה שנמצא ברחוב נחמני 4 בתל אביב. באולם, שחולש על שטח של 1,285 מטר רבוע, יש בשימושו הנוכחי כ-90 מושבים.[1] במהלך העשור הראשון של המאה ה-21, לאחר תקופה ממושכת של הזנחה חזר האולם לארח הופעות שונות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתו של המתחם במגרש הספורט של הפועל תל אביב עליו הוקם "בית הפועל" שאותו החליף "אולם נחמני" בראשית שנות ה-40 של המאה ה-20. האולם היה לבית קולנוע בשנים 1942 עד סוף 1944 שנקרא "קולנוע אורה".

ב-24 באוקטובר 1944 האולם נחנך בהופעתו הראשונה של התיאטרון הקאמרי, הצגה בשם "מאז ועד היום" שכללה ארבעה מערכונים בבימויו של יוסף מילוא: "טרגדיה פלורנטינית" מאת אוסקר ויילד, "בוקר בגן העיר" מאת סרפין וג'ואקין קוינטרו, "המאהב" מאת מרטין סירה ו"שלום-בית" מאת ג'ורג' קורמלין.[2]

בשנים 19361948 שימש המקום לפעילות ההגנה במסווה של מועצת הספורט של הפועל תל אביב. שלט שמוצב במקום מספר על כך.

בהמשך עבר התיאטרון הקאמרי לאולם שבמרתף בניין קולנוע מוגרבי שברחוב אלנבי אך בשנת 1953 רכש תיאטרון הקאמרי את בניין הפועל וביצע במקום שיפוץ מקיף.[3][4] ב-16 בפברואר 1955 חזר הקאמרי להופיע באולם נחמני, במקביל לפעילות בקולנוע מוגרבי. באותה תקופה נחשב אולם נחמני למבנה התיאטרון המשוכלל בישראל בשל מערכות החשמל והתאורה המודרניות בו צויד. אולם בדצמבר 1961 עבר הקאמרי למבנה החדש שנבנה עבורו בפסאז' הוד ואולם נחמני נותר מיותם.

בשנת 1964 הוקמה "חברת אולם נחמני בע"מ" בבעלות משותפת של ממשלת ישראל ועיריית תא-יפו במטרה לנהל ולתחזק את אולם נחמני. בדצמבר 1991 קיבלה ועדת השרים לענייני הפרטה החלטה על הפרטת החברה אך ההחלטה לא מומשה בשל התנגדות עיריית תל אביב-יפו. בספטמבר 1997 שינתה העירייה את ייעוד החלקה עליה הוקם האולם מאזור מגורים למגרש לבניין ציבורי מיוחד והציעה לקנות מהמדינה את חלקה בחברה או ליזום פרויקט משותף לבנייה במגרש אך נתקלה בחסמים בירוקרטיים.[5]

משנת 2002 משמש האולם את אנסמבל עיתים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]