עוז והדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל המכון

עוז והדר הוא מכון תורני העוסק בההדרת ספרי יסוד ביהדות והוצאה לאור של ספרות תורנית. נשיא המכון הוא הרב יהושע לייפר ממונסי שבארצות הברית.

הפרויקטים של המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפעלים התורניים של המכון עוסקים בין היתר בספרי היסוד של היהדות: מקרא, משנה, תלמוד, ספרות חז"ל, ספרי הראשונים והאחרונים. בחלק מן הספרים נעשתה עבודה מחקרית, ובחלקם נוספו ביאורים והוספות המקלות על ההבנה.

תלמוד בבלי ומפרשיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרך מהתלמוד בבלי בהוצאת המכון

תלמוד בבלי הוצאה מחודשת של התלמוד הבבלי, "מהדורת פרידמן" (במימונו של איש העסקים הקנדי הרשי פרידמן), נעשית בסניף שבירושלים ובראשה הרב יוסף סמט. המפעל החל בשנת תשמ"ט ונמשך עד היום. העבודה כוללת הגהה על פי כתבי יד ודפוסים ראשונים, כמו גם על פי שיקול דעתם של חכמים בני הדור האחרון; במהדורות המאוחרות הוכנסו הגהות רבות לתוך טקסט הגפ"ת, גם ללא איזכור התיקון. המהדורה יוצאת בפורמטים שונים, בהם גמרות לתלמידים, גמרות ללומדי הדף היומי וש"ס חתנים. סיום הוצאת הש"ס צוין בטבת תשס"ח (דצמבר 2007). עם זאת, המכון ממשיך לעדכן כרכים ממהדורה זו.

בשנת תשע"ד החל המכון להדפיס "תלמוד בבלי המנוקד", הכולל ניקוד ופיסוק לגמרא רש"י ותוספות, בראשות הרב אהרן מרגליות. המיזם נשלם בשנת תשע"ט כשסיימו להוציא לאור את 36 הכרכים של המהדורה[1].

מתיבתא[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מתיבתא (פירוש)

בסניף בבית שמש בראשות הרב מנחם מנדל פומרנץ יצא לאור מאז שנת 2005 פירוש לתלמוד, הפרויקט כלל ביאור משולב ומדורי עזר. כיום מוציאים לאור מהדורה נוספת הכוללת תיקונים ומדורים נוספים.

כמו כן יצאה מהדורה מבוארת בקצרה בביאור הנקרא שפה ברורה, הפרויקט הושלם בשנת 2013 והוא מונה 27 כרכים.

אוצר גאוני ספרד - קובץ מפרשים לש"ס ולמשניות של כ-160 מאחרוני ספרד. הסדרה יוצאת בשיתוף עם מוסדות בנין אב[2].

תלמוד ירושלמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרך מהתלמוד ירושלמי בהוצאת המכון

תלמוד ירושלמי - בסניף בירושלים עוסקים גם בעריכה מחודשת של התלמוד הירושלמי, "מהדורת פרידמן", בראשות הרב דוד יונה רוזנבום. המהדורה הרגילה הושלמה בסיון תשע"ד. המהדורה המורחבת בת כ-30 כרכים ממנה יצאו כ-20 כרכים (נכון ל-2016).

מקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרך חומש עם אור החיים המבואר בהוצאת המכון

מקראות גדולות - בהוצאת המכון יצאו מספר מהדורות:

 • 5 כרכים, שבה מלבד המפרשים המקובלים, נוספו חזקוני, מוסרי השל"ה, שרשי החינוך, ספר מצות השם, ביאור יונתן וביאורי ההפטרות. בראש הכרך מבוא בעניין תרגום אונקלוס.
 • 7 כרכים, כוללת מאסף מספרות חז"ל: התלמודים, המדרשים והזוהר. כן נוספו שיטה אחרת לאבן עזרא לחומש בראשית ופירושו הקצר לחומש שמות, פירוש הרד"ק עם מעשה בראשית, ובעלי התוספות: בכור שור, פענח רזא, רא"ש, הדר זקנים, מושב זקנים. נוספו גם ברייתא דמלאכת המשכן עם פירושו של רבי חיים קנייבסקי וברייתא דמסכת מידות; ההוד וההדר - תמונות להמחשה, סדר המשכן וכליו וסדר עבודת הקרבנות.
 • מבוארת 12 כרכים, כוללת ביאור מורחב על המפרשים.
 • חוברות מקראות גדולות כיס מחולקות לפי פרשות השבוע.

סדרת חומשים מבוארים: מקרא מפורש חומש מבואר בביאור משולב עם פירוש רש"י בביאור משולב; רמב"ן המבואר, 10 כרכים; ספורנו המבואר, 5 כרכים, עם הוספות מכתב יד; אור החיים המבואר 10 כרכים; מהדורה נוספת של אור החיים בביאור משולב, 5 כרכים.

חומשים לתלמידים - ב-5 פורמטים, בחלקם תמונות להמחשה.

ספרי הלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שולחן ערוך - החל מחודש טבת תשע"ו שוקדים במכון על הוצאת שולחן ערוך. תוכן המהדורה נקנה ממכון ירושלים ומכון מורשה להנחיל (חלק נקנה וחלק בשותפות). הרעיון להדפיס מהדורה זו מחדש הוא ראשית לצמצם את מספר הכרכים הרבים שהמדורה מודפסת ומעומדת בהדפסתה הנוכחית (כ-40), ושנית לצמצם בהערות שאינם נצרכות או לקצרם. במסגרת חוזים שנחתמו בין המכונים הודפסו כרכי מהדורת מורשה להנחיל מחדש במתכונתה הישן אך בעימוד מחודש.

המהדורה צפויה לא להכיל את אותם מפרשים שנדפסו במהדורה הישנה, ואף צפויה כ-10 שנים לאחר ההדפסה החדשה הדפסה של מהדורה מורחבת עם מפרשים נוספים.

טור ושולחן ערוך מבואר מתיבתא - הוחל בעריכתו בשנת 2011. נכון לראשית 2016 יצאו 5 כרכים מתוך כ-150 מתוכננים.

אוצר מפרשי הרמב"ם מהדורת פרידברג - ליקוט של כמאתיים ספרי פירושים על הרמב"ם. הספרים על פי מהדורה זו נמצאים גם בפרויקט השו"ת[3] וגם באתר היברובוקס[4].

משנה ברורה - מאת רבי ישראל מאיר הכהן, במהדורה של ששה כרכים. בנוסף יצאה מהדורה מבוארת עם פירוש משולב ומדורי-עזר, ב-24 כרכים.

חסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במפעל ספרי חסידות של המכון יצאו לאור:

הגדה של פסח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכון הוציא לאור הגדות של פסח:

 • הגדת מתיבתא, כוללת ביאור ובסופו לקט מפירושי חז"ל, הראשונים והאחרונים. ההגדה משולבת עם פסקי הלכות, ובסופה מדור שינויי נוסחאות על פי הגאונים והראשונים. בראש ההגדה - מבוא על ענייני ליל הסדר. הופיעה ב-3 פורמטים, תשע"ג.
 • הגדת מתיבתא מבוארת, בנוסח עדות המזרח עם פסקי הלכה לבני ספרד. בשיתוף עם מכון קדם - אוצר גאוני ספרד, תשע"ד.
 • הגדת אור החיים המבואר - לקט מכל ספריו עם פירוש, ובסופה ספרו ראשון לציון על שיר השירים עם ביאורים ומבוא, בעריכת הרב מנחם מנדל פומרנץ, תשע"ב
 • הגדת בגדי השרד עם חיבורו של רבי יעקב אבוחצירא בתוספת ביאורים ומבוא, תשע"ב
 • הגדת מאורי אש - לקט מפירושי הראשונים, בעריכת הרב שמואל אליעזר שטרן, תשע"ב
 • הגדת באר החיים - הגדה מבוארת עם אוסף שיחותיו של המשפיע הרב אלימלך בידרמן, תשע"ד
 • הגדת מעשי צדיקים - כוללת פסקי הלכה וסיפורי צדיקים, תשע"ב

ספרים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביר יעקב - בשנים 2013-2011 יצאה בתמיכת המיליארדר הרשי פרידמן (אנ') סדרה זו של רבי יעקב אבוחצירא ונכדו רבי דוד אבוחצירא. בראש צוות העריכה עמד הרב מנחם מנדל פומרנץ. הסדרה כוללת 25 כרכים[5].

משנת המועדים - סדרת ספרים שבה הוהדרו מגוון חיבורים על מועדי ישראל. במסגרת זו אף יוצאת במהדורה מוקטנת סדרת 'אוצר המועדים'.

המכון הוציא לאור ספרים נוספים ובהם: אוצר השביעית, אוצר המגילה על 5 מגילות ב-5 כרכים, ההוד וההדר - תמונות והמחשות לתלמוד על המסכתות עירובין, סוכה ויבמות, חידושי הב"ח מכתב יד 2 כרכים, חיי אדם, מסכת שמחות, מנות הלוי לרבי שלמה אלקבץ ב-2 כרכים, מאמר מרדכי 4 כרכים, מגילת תענית, מטהו יפרח, מטבע שטבעו חכמים, מטה אפרים עם פסקי משנה ברורה, מרחבי רקיע, מנחת פיתים, סידורי תפילה, ספרי מהר"ל, ערוך השולחן עם פסקי משנה ברורה על אורח חיים ועם הערות של האדמו"ר מגור רבי פינחס מנחם אלתר, ראש יוסף, שו"ע הרב, שו"ת בית הלוי, שיטה מקובצת, שני לוחות הברית, תהילה לדוד, תוספי תוספות, תורת החיד"א על התורה ב-5 כרכים.

סידור השל"ה - לרבי ישעיהו הלוי הורוביץ בעל השל"ה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ממלכת התורה - ספר על מפעלי המכון, טבת תשס"ח, דצמבר 2007

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עוז והדר בוויקישיתוף

ביקורת

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]