אילן חת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אילן חת

אילן חת (נולד ב-1939) הוא פרופסור מן המניין למיקרוביולוגיה ונשיאו התשיעי של מכון ויצמן למדע.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בחיפה ולמד מיקרוביולוגיה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1969 התמנה למרצה באוניברסיטה העברית‏[1] ובהמשך היה פרופסור מן המניין בפקולטה לחקלאות. כיהן כמנהל המייסד של "מרכז מינרבה לביוטכנולוגיה חקלאית" (19831986), דיקן הפקולטה לחקלאות (1986–1989) ובמשך עשור כסגן נשיא האוניברסיטה יושב ראש הרשות למחקר ופיתוח.

במרוצת השנים, היה חת פרופסור אורח באוניברסיטאות הרווארד, קורנל ורטגרס בארצות הברית ובאוניברסיטאות לונד וגטינגן באירופה. מחקריו התפרסמו ביותר מ-300 מאמרים מקצועיים וזיכו אותו בשלושים פטנטים הרשומים על שמו. חת הועסק גם כמדען בכיר בחברת דופונט ושימש יועץ מדעי לאיחוד האירופי ולנאט"ו.

בשנים 20012006 כיהן חת כנשיא מכון ויצמן למדע. הוא פרש מתפקידו לאחר שנתברר כי הוא חרג מנהלי המכון ושימש יועץ בשכר לחברה העוסקת בזכויות יוצרים של מחקרים מדעיים ללא קבלת אישור מתאים ממוסדות המכון.

עבודתו המדעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודותיו המוקדמות של חת עסקו בטיהור מים בעזרת חיידקים[2]. כן השתתף במחקרים על שימוש בחיידקים לזיהוי סמים[3]. במחקריו היה חת לחלוץ בחקר ההדברה הביולוגית של מחלות צמחים, באמצעות שימוש במיקרואורגניזמים ידידותיים לסביבה‏[4].

עבודתו המדעית של חת זיכתה אותו לאורך השנים בפרסים רבים ובהם: פרס רוטשילד לחקלאות (1990), תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת לונד בשוודיה (1991), פרס המחקר על שם מקס פלאנק (1994), פרס ארימה למיקרוביולוגיה יישומית (1996), פרס ישראל לחקר החקלאות (1996), פרס וולף (1998) ופרס א.מ.ת (2003). בשנת 1998 הוא נבחר לחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


חיים ויצמן · אבא אבן · מאיר וייסגל · אלברט סבין · ישראל דוסטרובסקי · מיכאל סלע · אריה דבורצקי · חיים הררי · אילן חת · דניאל זייפמן