אלימות נגד גברים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אלימות נגד גברים היא תופעה חברתית הכוללת הפעלת אלימות פיזית, אלימות מילוליתהתעללות נפשיתתקיפה מינית או אלימות כלכלית כנגד גברים[1].

אלימות מינית נגד גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אונס גברים

גברים שהיו קורבן לאלימות מינית חוששים לספר על שעברו ולהתלונן. מספר סיבות לכך: כמעט ולא קיים שיח בנושא ואין מודעות לתופעה, מספרם של הגברים הנפגעים נמוך משמעותית מכמות הנשים הנפגעות ובמדינות רבות תקיפות מיניות כלפי גברים אינן מוכרות בחוק. בישראל החוק לא מכיר באונס שעובר גבר כאונס[2].

אלימות מינית כנגד גברים, בעיקר סירוס שלהם שימש כלוחמה פסיכולוגית נפוצה במלחמות[3].

תפיסות חברתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלימות נגד גברים נלקחת באופן פחות חמור מאשר אלימות נגד נשים. מחקר שנעשה בפקולטה לפשיעה, חוק וצדק, באוניברסיטת פנסילבניה מצא שלאלימות כלפי נשים יש סיכוי להיות מדווח על ידי גורם צד שלישי למשטרה כשליש יותר מאשר אלימות כלפי גבר[4]. סיבה אחת לתפיסה החברתית הזאת היא שלגברים יש יותר כוח פיזי והם נתפסים כיותר חזקים מאשר נשים.

פשע אלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברחבי העולם, גברים הם המבצעים והקורבנות העיקריים של פשעים אלימים. כ-78.8% מקורבנות הרצח העולמיים הם גברים, על פי דיווחי האו"ם[5].

במלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך כל ההיסטוריה, גברים, אזרחים ולוחמים היו הקורבנות העיקריים של מלחמות. ארגוני טרור וצבאות בוחרים בגברים באופן מכוון כדי להרוג אותם. ובהתאם גם במלחמות עליה מצווה התורה, המטרה היא להרוג את הזכרים: "כִּי תִקְרַב אֶל עִיר לְהִלָּחֵם עָלֶיהָ ... וּנְתָנָהּ ה' אֱלֹהֶיךָ בְּיָדֶךָ וְהִכִּיתָ אֶת כָּל זְכוּרָהּ לְפִי חָרֶב" (ספר דברים, פרק כ', פסוקים י'-י"ג)

בעיראק של המאה ה-21 ארגון הטרור המדינה האסלאמית מבצע רצח עם של גברים יזידים[6]. אלימות מינית וסירוס של גברים הוא כלי פסיכולוגי נפוץ להורדת מורל האויב במלחמה[3].

אלימות במשפחה נגד גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אלימות במשפחה

רק מעט מחקרים עוסקים באלימות המופנית כלפי גברים, והתחום זוכה למעט מאד השקעה ועניין ציבורי, כמו גם לזלזול מטעם מערכות החוק והאכיפה. בהתאמה, לא בהכרח תלויה, אחוז המדווחים על פגיעה אלימה מצד בנות זוגם נמוך מאד, כך על פי נתונים ממדינות שונות[7]. ב-2013 בישראל נפתחו 4,200 תיקים של אלימות של נשים נגד בני זוגן, וב-15% מהם לערך (כ-650) הוגשו כתבי אישום[8]. על פי מחקר שבדק נתונים של היחידה לאלימות במשפחה של משרד הרווחה, וכן של ארגונים התנדבותיים העוסקים בנושא, מצביע על תת-דיווח מצד גברים על אלימות זוגית, כך שסטטיסטיקות הדיווחים אינן משקפות את המציאות[9]. בסקר דיווח עצמי שנערך בקנדה ב-2014 וניסה לאמת את מספר הנפגעים מול סטטיסטיקות הדיווחים, 4.2% מגברים דיווחו על חוויה של אלימות בזוגיות (418,000 גברים)[10]. על פי מחקר שנעשה בארצות הברית, 1 מתוך 3 גברים חווה אלימות מבת זוגו, 1 מתוך 9 גברים יחווה אלימות קשה במסגרת זוגית, ו-1 מתוך 25 גברים יחווה פגיעה חמורה מאלימות זוגית. אך רק 6% מקורבנות רצח בין בני זוג הם גברים[11]. התאוריה הרווחת לגבי תת-הדיווח של גברים היא שהציפיות החברתיות מגברים גורמים להם לפחד להתפש כחלשים, כקורבנות, או כלא-גבריים[12].

היחס כלפי אלימות במשפחה כנגד גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלימות במשפחה כנגד גברים סובלת מיחס של צחוק וגיחוך[13], אפילו בקרב האקדמיה העוסקת בתחום[14] וגורמים שאמורים לטפל בתופעה ממעטים בחומרתה[14]. גברים רבים מפחדים לדווח לרשויות על אלימות נגדם מצד בנות זוגם מפחד להיתפס כ-"נשיים" או "פחדנים" או מפחד מתגובת בת הזוג[8]. מחקר מצא כי רק 10% של מקרי אלימות מצד נשים מדווחים למשטרה[15] ולפי נתוני משטרת ישראל ל-2013, אחוז תלונות גברים על אלימות שמגיעות להגשת כתבי אישום עומד על מחצית מהאחוז המקביל במקרי אלימות נגד נשים[14]. מספר המחקרים והעבודות שעוסק באלימות כלפי גברים הוא נמוך, ולא זוכה לאותה השקעה כמו אלימות כלפי נשים. השקעה למניעה וטיפול באלימות כלפי גברים במשפחה הוא גם נמוך מאשר מניעת אלימות כלפי נשים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלימות נגד נשים

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלימות נגד גברים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ריצרד פלסון, אלימות ומין נבחנים מחדש, 2002 (באנגלית)
 2. ^ אבירם זינו וטל רבינובסקי, מדוע אונס של גבר אינו מוגדר בחוק כאונס?, באתר ynet, 14 באפריל 2008
 3. ^ 3.0 3.1 אלימות מינית נגד גברים במלחמה, 2007 (באנגלית)
 4. ^ When a man hits a woman: moral evaluations and reporting violence to the police.
 5. ^ נתוני האו"ם על פשעים אלימים (באנגלית)
 6. ^ ISIS Genocide of Yazidi Boys, Men: Shot or Beheaded, ‘Family Members Often Forced to Witness the Killings’, 2016 (באנגלית)
 7. ^ יפעת ארליך, מדוע הגברים המוכים ממשיכים לספוג ולשתוק?, באתר nrg‏, 28 ביוני 2014
 8. ^ 8.0 8.1 4,200 תיקים על אלימות נשים נגד גברים, באתר ערוץ 7, 5 בדצמבר 2014
 9. ^ בוכבינדר, א., שרר, מ., ואיזיקוביץ, צ. (1997). פערי דיווח בין גברים ונשים על רמת אלימות אינטימית, חברה ורווחה, יז, (5).
 10. ^ מאמר וטבלת סטטיסטיקות, קנדה 2014 (באנגלית)
 11. ^ NATIONAL STATISTICS, NCADV: National Coalition Against Domestic Violence
 12. ^ why female violence against men is societys last great taboo, the Telegraph, Martin Doubney, ‏ 15 of March 2016.
 13. ^ נטלי כהן, ‏איך אנחנו מתייחסים לאלימות כלפי גברים, באתר onlife,‏ 28 במאי 2014
 14. ^ 14.0 14.1 14.2 מיכל יעקב יצחקי, ‏הגברים בוכים בלילה, באתר ישראל היום, 4 בדצמבר 2014 02:37
 15. ^ Why female violence against men is society's last great taboo (באנגלית)