אלכסנדר תמיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסנדר תמיר (וולקובסקי) (מימין) בחברת ברכה עדן ואד סאליבן, בעת ביקורו של סאליבן בישראל בשנת 1958

פרופ' אלכסנדר תמיר (ווֹלקוֹביסקי) (נולד ב-2 באפריל 1931) הוא פסנתרן, מלחין, מורה ומרצה ומפיק מוזיקלי ישראלי, ידוע כאחד מדואו הפסנתרנים תמיר-עדן.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמיר נולד בשם אלכסנדר (אַלֶק) וולקוביסקי (Wolkowyski) בשנת 1931 בעיר וילנה שבפולין (כיום בירת ליטא), בנם של פֶניה לבית קובארסקי וד"ר נח (לאון) וולקוביסקי, רופא לרינגולוג. ניגן והלחין כבר בהיותו ילד. במלחמת העולם השנייה, עם הקמת גטו וילנה, נכלא בו. הוא המשיך ללמוד מוזיקה בגטו ואף זכה בתחרות מוזיקלית באביב 1943 על לחן שהיה לשיר "פונאר" שאת מילותיו חיבר שמרקה קצ'רגינסקי. הוא שרד את השואה אבל מרבית בני משפחתו נרצחו.

ב-1945, לאחר מלחמת העולם השנייה עלה לארץ ישראל ולמד באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים. ב-1955 הקים עם הפסנתרנית ברכה עדן דואו פסנתרנים אשר פעל במשך 50 שנה.

ב-1968 הקים עם עדן את מרכז טארג למוזיקה בעין כרם. מאז הוא מארגן ומפיק אירועים מוזיקליים, שופט בתחרויות מפורסמות, מקדם מוזיקאים צעירים, מנחה קונצרטים מוסברים וחבר בוועדות שונות בתחומי האמנות. ב-2001 קיבל ביחד עם ברכה עדן תואר "יקיר ירושלים" על תרומתם הגדולה לחיי המוזיקה ולטיפוח מוזיקאים ישראלים ירושלמים.

תמיר מכהן כיום כפרופסור למוזיקה ומרצה באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. הוא מגיש בתחנת הרדיו קול המוסיקה תוכנית שבועית שבה הוא מנתח יצירות קלאסיות לפסנתר, ומשווה ביצועים.

הדואו תמיר עדן[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמד הפסנתרנים ברכה עדן ואלכסנדר תמיר נפגשו באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בירושלים, שם למדו. ב-1955 הציע להם המורה שלהם פרופ' אלפרד שרדר לנגן יחד, ומאז ובמשך 50 שנה לא חדלו לנגן ולהופיע למרות עיסוקיהם המרובים בתחום המוזיקה הקלאסית, עד מותה של ברכה עדן בשנת 2006. הדואו של תמיר ועדן הותיר חותם בעולם המוזיקה בארץ ובעולם כולו. הם למדו בארצות הברית אצל הדואו המפורסם ברונסקי ובבין, זכו בתחרות ורצ'לי שבאיטליה לדואו פסנתרנים, הופיעו באולמות רבים ברחבי העולם, וניגנו יצירות לשני פסנתרנים ויצירות לפסנתר ב-4 ידיים של גדולי המלחינים.

המוניטין של הדואו כולל ביצועים מקוריים שלהם. הם ביצעו את היצירה של איגור סטרווינסקי "פולחן האביב" שנכתבה במקור לתזמורת, בעיבוד מיוחד שקיבל את אישורו של סטרווינסקי בעצמו. כשהתגלה עותק מקורי של יצירות ברהמס, הוזמן הדואו על ידי ה-BBC (רשות השידור הבריטית) לנגן את הביצוע הפומבי הראשון שלו. השניים גם אחראים להפצת ואריאציות של פאגאניני בעיבוד ויטולד לוטוסלבסקי מחוץ לאירופה.

הצמד ביצע הקלטות רבות בארץ ובחו"ל, בעיקר בחברת דקה ובחברת CRD, ובין הקלטותיהם המפורסמות: יצירות של ברהמס, דביסי וראוול, ופרויקט הכולל 8 דיסקים מיצירות לפסנתר ב-4 ידיים של המלחין פרנץ שוברט.

מרכז טארג למוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968 הקים תמיר ביחד עם עדן את מרכז טארג למוזיקה בעין כרם, המהווה מוקד לפעילות מוזיקלית ענפה הכוללת בין היתר רסיטלים, קונצרטים קאמריים, ותחרויות מפורסמות, וכן פועל לקידום מוזיקאים צעירים בראשית דרכם. מרכז טארג המזוהה עם תמיר נבנה מיוזמה שקיבלה עידוד מטדי קולק, ראש עיריית ירושלים, אשר שאף לבסס את עין כרם כשכונה של אמנים ולשם כך העמיד לרשות תמיר ועדן את המבנה והשטח כולו, הממוקמים בפינה ציורית בין כנסיות ובתי השכונה. תמיר עצמו מתגורר במקום ונוהג להציע לאורחים המגיעים למופעים - מרק וכיבוד קל שהכין בעצמו.

הסרט "פונאר" (2002)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2002 הוקרן בערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית הסרט "פונאר", על אתר ההשמדה (בורות הירי) שביער פונאר שליד גטו וילנה. התסריט והבימוי נעשו על ידי רחלי שוורץ, והתחקיר על ידי עפר גביש. הסרט חושף את הפעילות התרבותית הענפה שהתנהלה בגטו בשנים 1940-1943.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]