יודפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יודפת
כיתוב תמונה
המצפה ביודפת
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע[1] ‎429 מטר
תאריך ייסוד 1960
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב מושב שיתופי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 867 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 4.6% בשנה עד סוף 2018
http://www.yodfat.org

יוֹדְפַת הוא מושב שיתופי הנמצא בגליל התחתון, צפונית לאתר בו הייתה מצויה העיר הקדומה יודפת, 22 ק"מ דרום מזרחית לעכו ו־9 ק"מ צפונית לציפורי. שייך למועצה אזורית משגב.

יודפת הוא היישוב המערבי ביותר ברכס יודפת (יטבת), עליו מצויים גם היישובים אבטליון, יחד והררית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1958 נוסד גרעין, שחבריו כונו "שכטריסטים", בהיותם מתלמידיו של ד"ר יוסף שכטר, המורה הרוחני מבית הספר הריאלי בחיפה, אשר הטיף לרוחניות יהודית הנוצרת על ידי עדה יוצרת. הגרעין יועד להתיישב באזור יודפת בשטח של כ-2700 דונם שנרכשו על ידי הקרן הקיימת. בשנת 1960 עלה למקום קבוצה ראשונה של כ-30 מחברי הגרעין שהתפרנסו מעבודות ייעור והכשרת אדמה. בנובמבר 1961 יצאה למקום משלחת של המוסדות המיישבים לבחור את המיקום המדויק של היישוב[2].

היישוב שהוקם נתמך על ידי קק"ל והעומד בראש תחום ההתיישבות יוסף וויץ, ונקרא על שם היישוב הקדום המצוי כקילומטר דרומית לו. המבנה הראשון ביודפת היה "המצפה", ומסביבו נבנו חומה וחדרי מגורים, במתכונת הדומה לטירה. בשנים הראשונות עבדו החברים כשכירים של הקק"ל ביעור האזור ובהכשרת אדמות ההר לחקלאות שהפכה למקור הפרנסה הבלעדי של המושב השיתופי במשך שלושה עשורים.

בשנת 1968 נסלל כביש גישה חדש למקום[3].

מאמצע שנות ה-90 המושב מאמץ מאפיינים של יישוב קהילתי ופרנסת חבריו ותושביו מגוונת. חלק גדול מחברי היישוב עברו לפעילות אחרת הכוללת תנועות ריקוד וחיפוש רוחני בקבוצות, על פי תורתו של גורדייף[4]

בעשור האחרון נבנתה ביודפת שכונת הרחבה שרבים ממשתכניה הם בני המושב. נכון לשנת 2017 גרות ביודפת כ-300 משפחות.

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהקהילה ביודפת אינה אנתרופוסופית, תורה זו קנתה לה אחיזה בתחום החינוך של המושב. בשנת 2003 נפתח במתחם המועצה האזורית משגב "בית ספר עודד", מוסד חינוכי (כיתות א'-ח') הפועל לפי שיטת "וולדורף" האנתרופוסופית, ובשנת 2011 עבר בית הספר למשכן קבע בכניסה ליודפת.

תלמידי התיכון לומדים בתיכון וולדורף בהרדוף ובתיכונים בקמפוס משגב. למועצה אזורית משגב יש כוונה להקים בית ספר תיכון אנתרופוסופי בשנים הקרובות.

ענפים ועסקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שבעשורים הראשונים התגלו קשיים רבים בפיתוח אדמות ההר בגליל, מחסור במים ובשטחי עיבוד, נוספו למושב תחומי פרנסה אחרים מלבד חקלאות.

בתחומי המושב פעל מפעל גדול לטכסטיל ובעיקר גרביים, אשר נסגר לאחר שחברת "דלתא" רכשה אותו.

במושב קיים "יער הקופים" - גן חיות הכולל גם שטח מגודר בו קופים מסוג קוף סנאי מסתובבים באופן חופשי, וניתן לצפות שם בהתנהגותם הטבעית. כן מצויים ביישוב עסקים קטנים ומשתלה.

בשנת 2015 נפתח בכניסה ליודפת מרכז מסחרי ותיירותי ייחודי הנקרא "בואכה יודפת". המבנים נבנו מאבנים מקומיות ובהשתלבות בחורש הטבעי. במרכז בית קפה, חנויות של מוצרים מקומיים כמו מאפייה (של עשהאל מאור), מעדנייה, חנות גבינות בוטיק, חנות בגדים וגרביים בעבודת יד, חנות למלאכות יד וכן מרכז מבקרים יודפת העתיקה המופעל בידי מתנדבים מהמושב ומקהילת משגב.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יודפת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ ישוב חקלאי יקום במקום בו עמדה יודפת העתיקה, למרחב, 16 בנובמבר 1961
  3. ^ שפי גבאי, באיזור יהודי קדום, דבר, 20 בנובמבר 1968
  4. ^ תנועת המושבים יודפת, www.tmoshavim.org.il
  5. ^ "שופינג בצפון הארץ: מתחם החנויות ביודפת". מגזין את (בעברית). 25 בינואר 2016. בדיקה אחרונה ב-8 בינואר 2018.