אסטריקס באולימפיאדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אסטריקס באולימפיאדה
Astérix aux Jeux Olympiques
עטיפת הספר
עטיפת הספר
מידע כללי
מאת רנה גוסיני
איורים אלבר אודרזו
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
מקום התרחשות אתונה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1968
מספר עמודים 48 עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה בעברית
הוצאה דליה פלד מוציאים לאור בע"מ
תאריך 1993
תרגום אורה כהן כץ, אביטל ענבר.
סדרה
סדרת ספרים אסטריקס
ספר קודם מגינו של המנהיג עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא אסטריקס והקלחת עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001862005
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אסטריקס באולימפיאדהצרפתית: Astérix aux Jeux olympiques) הוא הספר ה-12 בסדרת הקומיקס הצרפתית "אסטריקס". הספר נכתב על ידי הסופר רנה גוסיני ואויר על ידי אלבר אודרזו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הליגיונר קסיוס קליאוס (מבוסס על שמו האמיתי של המתאגרף מוחמד עלי, קסיוס קליי[1]), מהמחנה הצבאי שליד הכפר הגאלי, נבחר להתחרות במשחקים האולימפיים. בחירה זו שימחה מאוד את מפקדו, הקנטוריון סרנוס אוילוס, שקיווה שניצחון באולימפיאדה יגרום ליוליוס קיסר לקדם אותו. בתחילה היה קליאוס בטוח בניצחונו, אך לאחר שפגש את אסטריקס ואובליקס ונוכח בכוחם המופלא התערער ביטחונו העצמי וכתוצאה מכך גם כושרו הגופני הפך לירוד. על מנת לעודד אותו פנה סרנוס אוילוס אל מנהיג הכפר הגאלי וביקש "לעזוב אותו במנוחה".

לתדהמתו החליטו בני הכפר להתחרות גם הם באולימפיאדה, עקב הניצחון שמבטיח להם שיקוי הפלא, ובחרו את אסטריקס ואובליקס לנציגי הכפר. לאחר שהסביר להם שההשתתפות באולימפיאדה מותרת להלנים ורומאים בלבד, הסביר אסטריקס שגם בני הכפר הגאלי נחשבים לרומאים לאחר שגאליה נכבשה על ידי רומא. כאשר קסיוס קליאוס שומע על כך הוא שוקע בדיכאון ומפסיק להתאמן, אך בעידודו של אוילוס הוא נוסע בכל זאת לאולימפיאדה. גם אסטריקס ואובליקס מפליגים ליוון בליווי כל בני הכפר, ובטרם ההגעה לאולימפיה מבקרים באתונה ובאקרופוליס.

באולימפיה מתברר שחל איסור על שתיית סמים ממריצים (ובכללם גם שיקוי הפלא) לפני התחרויות, ומתחרה שיעבור על איסור זה ייפסל. על אובליקס שורה השפעת השיקוי באופן תמידי, ולכן הוא פורש מהתחרויות. אסטריקס מסרב לפרוש. הוא מחליט להירשם רק לתחרויות הריצה, ולנסות לנצח ללא השיקוי.

בתחילה היוונים מנצחים בכל המשחקים, וחברי הוועד האולימפי חוששים שאם המשחקים לא יהיו מגוונים הם יחדלו לעורר עניין. לכן הם מחליטים לקיים תחרות ריצה בה ההשתתפות מותרת לרומאים בלבד. ללא השיקוי אסטריקס חסר סיכוי לנצח, ולכן הגאלים מחליטים להפיל את הרומאים בפח: לרמוז להם היכן נמצאת קדירת שיקוי הפלא.

בתחרות הריצה, הרומאים ניצחו את אסטריקס בהפרש גדול והפגינו ביצועים מדהימים. אך לפני קבלת הפרסים גרם להם אסטריקס להוציא לשון. לשונותיהם היו צבועות בכחול. אשפיקס ציין בפני השופטים שמהל צבע בשיקוי הפלא, כך שמי ששתה מהשיקוי לשונו הפכה לכחולה. כך נפסלו כל המשתתפים בתחרות מלבד אסטריקס והוא הוכתר למנצח.

אסטריקס אמנם זכה בכף התמר, אבל הוא העניק את הפרס לקסיוס קליאוס, משום שלדבריו הוא "זקוק לו יותר ממנו". תקוותו של סרנוס אוילוס התממשה, ולאחר שהציג את כף התמר בפני קיסר הוא קודם לדרגת טריבון.

עיבוד קולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2008 יצא הסרט אסטריקס ואובליקס באולימפיאדה, סרט לייב אקשן שמבוסס על הספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Asterix v12: "Asterix at the Olympic Games" - PIPELINE COMICS, www.pipelinecomics.com, ‏2018-04-10 (באנגלית אמריקאית)