ילדותו השנייה של אובליקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ילדותו השנייה של אובליקס
La Galère d'Obélix
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת אלבר אודרזו
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
מקום התרחשות אטלנטיס עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1996 (הגרסה הצרפתית)
1996 (הגרסה האנגלית)
סדרה
סדרת ספרים אסטריקס
ספר קודם הורד והתער
הספר הבא אסטריקס ולה-טרוויאטה
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-2-86497-096-5
הספרייה הלאומית 002626082
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ילדותו השנייה של אובליקסצרפתית: La Galère d'Obélix) הוא הספר ה-30 בסדרת ספרי הקומיקס אסטריקס אשר פורסם במקור בשנת 1996. הספר נכתב ואויר על ידי אלבר אודרזו. הספר תורגם לעברית בהוצאה לאור "דליה פלד מוציאים לאור בע"מ", בשיתוף עם הוצאת הספרים "מודן".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל בספינה רומאית שנחטפה על ידי חבורת מורדים ובראשם יווני בשם "ספרטקיס" (פארודיה על ספרטקוס). בחיפושם אחרי מקום מסתור בו יוכלו להתגונן מהרומאים, מציע אחד מהמורדים (מוצאו הוא בריטי) לעבור לכפר אי שם בארמוריקה (כוונתו לכפר של אסטריקס) שם הם יהיו מוגנים מהרומאים. במקביל, בכפר, הלגיון הרומאי מתכנן מתקפה על הכפר ואשפיקס, כהן-העץ של הכפר, מחלק משיקוי הפלא לתושבי הכפר. אובליקס צופה בגאלים שותים משיקוי הפלא ומתאכזב שאינו יכול לשתות ממנו עקב העובדה שנפל לתוך הקדרה של אשפיקס בילדותו, ולכן השפעת השיקוי עליו היא תמידית.

לאחר שנלחמים הגאלים ברומאים, מופתע אסטריקס לגלות שאובליקס לא נמצא בסביבה. בחזרתם של השניים לכפר, אשפיקס נחרד לגלות שאובליקס שתה קדרה שלמה במלואה של שיקוי פלא ועקב כך, התאבן. לאחר שאסטריקס חושב שמדובר בסופו של חברו הטוב, נרגע הוא כששומע מאשפיקס שעוד יש תקווה שיינצל. ספינת המורדים מגיעה אל הכפר ואשפיקס מחלק לתושבי הכפר שיקוי פלא פעם נוספת על-מנת להעביר את הספינה אל הכפר כדי להחביא אותה. לאחר שאשפיקס נותן לאובליקס המאובן שיקוי נגד במטרה שיחזור למצבו הרגיל, מגלה אסטריקס מאוחר יותר שאובליקס חזר לילדותו, ובשל כך איבד את כוחו.

לאחר ניסיונו של אובליקס הילד להתנהג כמו מבוגר, הוא נתפס על ידי לגיון רומאי. אסטריקס, אשפיקס וחבורת המורדים יוצאת אל הלגיון הרומאי כדי להשיב את אובליקס. כשהם שומעים שאובליקס מוחזק בשבי על ידי ספינה רומית, הם עולים על הספינה של המורדים ושטים אל עבר הספינה הרומית. המורדים, אסטריקס, אשפיקס ומבריקס, משיגים את הספינה הרומית ומוצאים את אובליקס הילד במרתף. החבורה משתלטת על הספינה הרומאית ובורחת איתה. הרומאים נשארים עם ספינתם של המורדים ואיתה הם מפליגים אחר אסטריקס. בניסיון להשיב את אובליקס הילד לגילו המקורי, אשפיקס מבקש מספרטקיס לנסוע לכיוון האי אטלנטיס, בו יש לתושביו את סוד נעורי הנצח. בבואם לאי, מגלים כי חוץ מהכהן של האי, כל שאר האזרחים הם ילדים. הכהן מספר להם שילדים אלו היו מבוגרים שחשקה נפשם לחזור לילדות.

אשפיקס שומע לחרדתו מהכהן שלמרות יכולתו להשיב מבוגרים לילדותם, אין ביכולתו להזקין ילדים ולכן אין באפשרותו לעזור להם. ספרטקיס והמורדים מודיעים לאסטריקס שבשלב זה הם עוזבים אותו על מנת לגור באטלנטיס ולהנות מחירותה. בתמורה לכך נשבע אסטריקס כי לא יספר על קיומה של אטלנטיס לעולם. לאחר שאסטריקס וחבריו עוזבים את האי, המורדים וספרטקיס חוזרים לילדותם כמו כל תושבי אטלנטיס. אסטריקס מגלה שכל החביות של שיקוי הפלא הן למעשה מים ושיקוי הפלא נשאר בבטן האניה השנייה. כאשר מפקד הספינה מבקש ממשרתו לשתות מים, מגלה הוא שהמים העניקו לו כוחות אדירים ומבין ששתה משיקוי הפלא של הגאלים. הוא בורח אל המרתף כדי לקבל כוח נוסף. משרתו של המפקד יורד למטה אל המרתף ומגלה שאדונו הפך לאבן (כמו מה שקרה לאובליקס).

הספינה של אסטריקס מתקרבת אל הספינה הרומאית ואסטריקס נפגע מכדור קטפולטה שנורה לעברו ומאבד את ההכרה. עקב כך המימיה ובה שיקוי הפלא נופלת לים. אסטריקס נתפס על ידי הרומאים שמתכוננים לזרוק אותו אל הים. אובליקס המוחזק על ידי צמד לגיונרים, חושש לגורל חברו ובאורח פלא חוזר לגילו המקורי. כשכוחו שב אליו, הוא זורק את חבורת הלגיונרים מחוץ לספינה. אשפיקס מצליח לחלץ את מימיית שיקי הפלא ומגלה ראשון כי אובליקס חזר לבגרותו. אשפיקס מביא לאסטריקס המעולף קצת שיקוי פלא ואסטריקס שב לחיים. בשעה שהגאלים חוזרים אל הכפר, הספינה הרומאית (ובראשה המפקד המאובן) חוזרת לרומא, אך מותקפת על ידי חיצים בוערים עקב החשש שמדובר בספינת אויבים. אובליקס, ששב לגילו המקורי וכוחו חזר אליו, מבקש להשיב לרומאים כגמולם והורס את המחנה שלהם תוך כדי שהוא מחטיף מכות נמרצות לחיילי הלגיון. אשפיקס מסכם בחיוך שבאופיו אובליקס עדיין נשאר ילד.

דמויות ייחודיות לספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ספרטקיס - ראש חבורת המורדים שמוצאו יווני. מבוסס על ספרטקוס באופיו ועל קירק דאגלס במראהו.
  • המורד ההיספני - מורד גבוה ורזה שמוצאו מהיספניה (ספרד של היום). אוהב לקרוא לאנשים "גבר גבר".
  • המורד הבלגי - מורד עב בשר ובעל שיער בלונדיני. מוצאו מבלגיה.
  • המורד הבריטי - מורד בעל בלורית ג'ינג'ית ושפם שמוצאו מבריטניה. מרבה להגיד "ווי-נייס". ככל הנראה הוא בעל קשרים עם בן דודו הבריטי של אסטריקס, אסטראקס.
  • המורד האפריקאי - מורד שחור עור שלובש תחתוני נמר. בסוף כל משפט שלו הוא אומר "ב'נת?".
  • המורד הגרמני - מורד קירח בעל שפם ג'ינג'י שמוצאו מגרמניה. אומר "פ" במקום "ב".
  • המורד הלוסיטני - מורד נמוך קומה שמוצאו מלוסיטניה (פורטוגל של היום).
  • פוחד-לטוס - מפקד רומאי תאב בצע. חוטפו של אובליקס.
  • לאממשדוס - הכהן של אטלנטיס, יודע את סוד נעורי הנצח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]