אפריקה ישראל להשקעות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "אפריקה ישראל" מפנה לכאן. לערך העוסק ביחסי מדינת ישראל עם מדינות יבשת אפריקה, ראו יחסי אפריקה-ישראל.
אפריקה ישראל להשקעות בע"מ
אפריקה ישראל.svg
סוג חברה ציבורית
שנת הקמה 1934
מיקום המטה יהוד
בעלות לב לבייב (48.13%)
מוצרים עיקריים נדל"ן
שווי שוק 475 מיליון ש"ח (17 בדצמבר 2015)
הכנסות 6.41 מיליארד ש"ח (2016)[1]
רווח תפעולי 997 מיליון ש"ח (2016)[1]
רווח הפסד של 2.65 מיליארד ש"ח (2016)[1]
אנשי מפתח

לב לבייב (יו"ר)

אברהם נובוגרוצקי (מנכ"ל)
www.africa-israel.com

אפריקה ישראל להשקעות בע"מ (בורסת תל אביב: AFIL) היא קונגלומרט השקעות בינלאומי בעל ניסיון רחב בתחום ההשקעות בישראל ובחו"ל. בעל השליטה הוא לב לבייב.

החברה עוסקת בעיקר בפיתוח קרקעות ומגורים בישראל, ברוסיה ובמזרח אירופה. היא מחזיקה בחברות בנות העוסקות בבניית בנייני מגורים ופיתוח מקרקעין, קניונים (כדוגמת קניון רמת אביב), נדל"ן מניב בישראל ובחו"ל וכן בפרויקטים של תשתיות, מפעלי תעשייה, ועוד. אפריקה ישראל מגורים בנתה את שכונות ה"סביונים", ובמצטבר אלפי יחידות דיור ברחבי ישראל.

המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008 שגרר עמו ירידה חדה בערך נכסי הנדל"ן של החברה השפיע קשות על החברה, מה שגרם למניית אפריקה ישראל לצנוח בכ-95% מהשיא ולאיגרות החוב להגיע לתשואות של למעלה מ-50%, תשואה אופיינית לחברות שיש ספק גדול לגבי יכולת החזר החוב שלהן. בדו"ח לסיכום שנת 2008 הציגה החברה הפסד שיא בסך 4.9 מיליארד שקלים. באוגוסט 2009 הודיעה החברה כי קיים חשש שלא תצליח לעמוד בהתחייבויותיה בעתיד[2]. מספר חודשים לאחר מכן הגיעה החברה להסדר חוב עם בעלי איגרות החוב, שכלל מחיקת חוב ופריסת יתרת החוב, זאת תוך פיצוי בעלי החוב במניות של החברה והחברות הבנות אפי פיתוח ואפריקה ישראל נכסים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל החברה כפי שעוצב בשנת 1981 על ידי דן ריזינגר, טרם עדכונו.

חברת אפריקה ישראל להשקעות נוסדה בשנת 1934 על ידי משקיעים יהודים מדרום אפריקה, כדי לסייע בפיתוח היישוב היהודי בארץ ישראל. שמה המקורי היה 'אפריקה ישראל להשקעות בע"מ' (Africa-Israel Investments Limited) ורק בשנת 1967 היא שינתה את שמה לשמה הנוכחי. לאחר הקמת המדינה ובמשך השנים הרחיבה החברה את פעילותה המסחרית והפיננסית ובתחילת שנות ה-70 של המאה העשרים נרכשה השליטה בחברה על ידי בנק לאומי. בשנת 1973 הפכה לחברה ציבורית ומניותיה החלו להיסחר בבורסה בתל אביב. בשנים 1978 – 1996 שימש שלמה גרופמן נשיא ומנכ"ל ראשי של החברה. בתחילת 1997 נרכשה השליטה בחברה על ידי לב לבייב, וגרופמן פרש מתפקידו.

סמל החברה הנוכחי הוא עדכון שנעשה בשנת 2004 על ידי עדלי סטוק ורינת לייבוביץ. המקור עוצב בשנת 1981 על ידי דן ריזינגר.

בשנת 2015 הפסידה החברה 1.7 מיליארד ש"ח. בדו"ח הכספי לשנה זו נכללה הערת עסק חי[3]. בשנת 2016 הפסידה החברה 2.73 מיליארד ש"ח, וגם בשנה זו נכללה בדו"חותיה הערת עסק חי.[4]

אחזקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה משקיעה בנכסים מניבים, בהקמת והפעלת קניונים, בהשקעות וביזמות נדל"ן בצפון אמריקה ובאירופה. היא פועלת באמצעות החברות הבנות אפריקה ישראל נכסים וא.פ.י אירופה, וכן באמצעות החברה הבת "דניה סיבוס" בע"מ (קוד רישום בבורסת תל- אביב: DNYA). אפריקה ישראל עוסקת גם בהקמת תשתיות ופרויקטים בשיטת בנה-הפעל-העבר (BOT).

תחום מרכזי נוסף של החברה הוא תיירות ופנאי באמצעות חברת-הבת מלונות אפריקה ישראל בע"מ אשר הייתה בעבר חברה ציבורית. בבעלות החברה רשת מלונות קראון פלזה ומלונות נוספים ברחבי הארץ, ופרויקטים אחרים בתחום התיירות. החברה מחזיקה גם ב-70.9%[5] מהבעלות בחברת אפריקה תעשיות (פקר פלדה) ובאמצעותה ב-"קבוצת נגב" (תעשיית קרמיקה). החברה גם מחזיקה ב-51% ממניות חברת "אנגלו סכסון מקרקעין", וב-20% ממניות "מפל תקשורת" בע"מ. בעבר הייתה אפריקה ישראל בעלת השליטה בחברת האופנה גוטקס, עד למכירתה באוגוסט 2009.

אפריקה ישראל מגורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפריקה ישראל מגורים היא חברת נדל"ן העוסקת בייזום ובהקמה של שכונות מגורים בישראל. החברה נוסדה בשנת 1960, והיא חברה נכדה של אפריקה ישראל להשקעות. בראשית שנת 1997 נרכשה החברה על ידי איש העסקים לב לבייב, שמכהן כיו"ר הדירקטוריון של חברת אפריקה ישראל להשקעות בע"מ. ביוני 2006 הונפקה אפריקה ישראל מגורים ונרשמה למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. מניית החברה נכללת במדדים יתר 50, יתר ת"א, ובמדדים נוספים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]