מתחם הארמונות והגנים בפטרהוף

מתחם הארמונות והגנים בפטרהוף
החזית של הארמון הגדול והמזרקות של המפל הגדול
החזית של הארמון הגדול והמזרקות של המפל הגדול
אתר מורשת עולמית
מתחם הארמונות והגנים בפטרהוף, המרכז ההיסטורי של סנקט פטרבורג ואתרים קשורים
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 1990, לפי קריטריונים 1, 2, 4, 6
חלק מתוך המרכז ההיסטורי של סנקט פטרבורג ואתרים קשורים עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
סוג מכלול ארמונות, אזור מוגן עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום פטרגוף עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה רוסיהרוסיה רוסיה
מייסדים פיוטר הגדול עריכת הנתון בוויקינתונים
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ?–1711
תאריך פתיחה רשמי 1711 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל Jean-Baptiste Alexandre Le Blond עריכת הנתון בוויקינתונים
סגנון אדריכלי אדריכלות הבארוק, התחייה הגותית, קלאסיציזם, נאו-בארוק עריכת הנתון בוויקינתונים
מידות
שטח 640.1 הקטאר עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 59°53′11″N 29°54′35″E / 59.88629°N 29.909722°E / 59.88629; 29.909722
peterhofmuseum.ru
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מתחם הארמונות והגנים בפטרהוףרוסית: дворцово-парковый ансамбль Петергоф) - מתחם קיסרי הנמצא בפטרהוף על שפת המפרץ הפיני כ-29 ק"מ מסנקט פטרבורג. מקור השם הולנדי: "Peterhof" – החצר של פיוטר.

עד שנת 1918 היה המתחם מקום מושבו של הקיסר. בשנה זו הפך למוזיאון. בזמן מלחמת העולם השנייה נכבש על ידי הגרמנים. כשמונת אלפים פריטים וכ-50 פסלים הועברו לשטחים פנימיים של ברית המועצות עוד לפני הכיבוש הגרמני. לאחר המלחמה החלה מלאכת השיקום של המתחם שלא הסתיימה עד היום.

תיאור המתחם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמון הגדול בפטרהוף, המשקיף על הים, נמצא במרכז המתחם. הארמון הראשון נבנה בשנים 1724–1725. בתקופת יליזבטה, קיסרית רוסיה נבנה הארמון מחדש בשנים 1747–1752 בהתאם לתוכנית של ברתולומאו רסטרלי. אורך החזית 268 מ'.

מזרקת נפטון

הגן העליון (הדרומי) כולל חמש מזרקות המפוזרות בגן. הידועה בהן - מזרקת "נפטון". המזרקה המקורית נבנתה בשנת 1736. במרכזה היה פסל של נפטון והעגלה שלו שמובלת על ידי דולפינים וסוסים.

בשנת 1797, לאחר מספר עבודות שיקום, הוחלף הפסל. הפסל החדש נבנה בנירנברג עוד בשנת 1658 לזכר סיום מלחמת שלושים השנים. התוכנית הייתה להציב את הפסל והמזרקה במרכז העיר, אך לאור בעיות באספקת מים, המזרקה פורקה והוכנסה למחסן. פאבל הראשון, קיסר רוסיה רכש את המערכת בהיותו באירופה, במטרה להציב אותה בארמונו בגטצ'ינה. אומנם גם שם עקב בעיות באספקת כמות מים שנדרשה הדבר לא בוצע. בסופו של דבר, המערכת הוצבה בגן העליון של פטרהוף.

מהעגלה המקורית נשארו עד היום רק שני דולפינים ומספר פסלונים נוספים. סביב נפטון הוקמו פסלים של זוגות פרשים על סוסי מים ושמונה דולפינים נוספים. שטח ברכת המזרקה הוא 33*92 מ'.

המפל הגדול
החלק המרכזי של המזרקה
מזרקה רומית

הגן התחתון הוא מתחם המזרקות הגדול בעולם. הוא משתרע על שטח של מעל 1000 דונם ובשטח פזורות עשרות מזרקות משולבות בגן.

  • המפל הגדול - המרכז של מערכת המזרקות בפטרהוף. הוא ייחודי לאור כמות המים, אושר, עיצוב וכמות המזרקות המרכיבות אותו. המראה הנוכחי הוא תוצאה של עיצוב שנמשך כ-100 שנים. בניית המפל החלה בשנת 1716 והוא הופעל לראשונה בשנת 1721, בנוכחות פיוטר הגדול. המפל כולל גם שתי מערות הקשורות למערכת המזרקות על ידי גרם מדרגות מעוצב ומעוטר בפסלים. מתחתית המפל יוצאת תעלת מים המקשרת את בריכת המפל עם הים.

בסך הכול כולל המפל 138 עמודי מים. בשנת 1995 הסתיימה עבודת שיקום המפל והוא הופעל מחדש במלוא עוצמתה.

  • המזרקה המרכזית - מזרקת "שמשון" המתארת את שמשון הנלחם עם האריה. בהתאם לתכנון המקורי, במרכז המזרקה היה צריך להיות הרקולס הנלחם עם ההידרה מלרנה. ככל הנראה, בעקבות ניצחון בקרב פולטבה הוחלט להחליף לשמשון נלחם עם אריה - לאור נוכחות אריה בסמל שוודיה. הפסל הוצב בשנת 1735 לקראת חגיגות ה-25 לניצחון בקרב האמור. הפסל הראשון היה עשוי מעופרת בהתאם לתכנון של ברתולומאו רסטרלי. בשנת 1801 הפסל הוחלף לחדש העשוי מארד. במהלך מלחמת העולם השנייה אבד הפסל. בשנת 1947 הוצב פסל חדש.

עמוד המים של המזרקה עולה לגובה של 21 מטר.

  • מזרקות רומיות - מהווה העתק מזוג מזרקות שהוצבו ברומא בכיכר מול בזיליקת פטרוס הקדוש. המזרקות נבנו בשנת 1739 מעץ ועופרת. בשנת 1763, בהתאם לתכנון של ברתולומאו רסטרלי, נבנו המזרקות מחדש וחלקי העץ נצבעו בצבע שיש. בשנת 1800 הם נבנו מחדש משיש, בזלת ועופרת. עמוד המים של המזרקות עולה עד לגובה של 10 מ'.
  • מפל השחמט - מהווה מפל מים על רקע ריבועים שחורים ולבנים.
מזרקת מפל שחמט

בחלק העליון נמצאת מערה עם שלושה דרקונים שמפיהם יוצאים שובלי מים. המפל בנוי מארבעה משטחים ובחלק התחתון נמצאת בריכה עגולה. בשני צדי המפל נבנו מדרגות מעוטרות בפסלים לבנים.

ארמון מונפלזיר
  • ארמון מונפלזיר - ארמון הקיץ של פיוטר הגדול, נבנה במהלך 1714–1723. פיוטר הגדול בעצמו החליט על מיקום הארמון, על שפת המפרץ, ועל התכנון הפנימי של הארמון. מבקרי הארמון יכולים לראות את הפריטים האישיים של הקיסר. בארמון נמצא אוסף תמונות של ציירי המאה ה-17 והמאה ה-18 שנרכשו על ידי הקיסר. כמו כן נאספו בארמון דוגמות של כלי מטבח וזכוכית מתקופתו. עיטור חדרי הארמון מהווה דוגמה של עיצוב תחילת המאה ה-18.

פיוטר הגדול אהב מאוד את הארמון שהוצב בהתאם להנחיותיו ובילה בו תקופות ארוכות. לאחר תקופת יקטרינה הגדולה לא היה הארמון בשימוש והפך למקום שהוקדש לזכרו של פיוטר הגדול.

ארמון מרלי ובריכת מים בחזית
  • בניין יקטרינה - ארמון שבנה ברתולומאו רסטרלי במהלך 1747–1759 לצורכי קבלת פנים, נשפים ותערוכות, קרוב לארמון מונפליר בחלק המזרחי של הגן התחתון. אף על פי שנבנה בתקופת יליזבטה, קיסרית רוסיה, הוא נושא את שמה של יקטרינה הגדולה. מבניין זה היא החלה את ההפיכה השלטונית של 28 ביוני 1762. בחדרים הרשמיים של הארמון נמצאים עתה תערוכת רהיטים ואוסף דברי ערך צרפתיים. המיצג העיקרי של הארמון - מערכת כלים שנבנתה במאה ה-19 שהייתה בשימוש בארמון החורף ובארמון הגדול בפטרהוף. המערכת כוללת 4500 פריטים מעוצבים.
  • ארמון מרלי - נבנה בשנות ה-20 של המאה ה-18. קיבל את שמו ממעון של מלך צרפת במרלי-לה-רוא. תחילה היה מתוכנן לבנות בניין חד-קומתי אך בסוף התווספה קומה נוספת. הבניין כלל 12 חדרים מעוטרים. שימושו של הבניין היה למגורי אצילים שהיו מגיעים למתחם. כבר במחצית המאה ה-18 החלו לנצל את הבניין לאיסוף פריטים של פיוטר הגדול. האוסף הנוכחי של הארמון כולל בגדים מקוריים של פיוטר הגדול, ספרים מהספרייה שלו, כלי אוכל ותמונות שאסף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]