בי. ג'יי. בלאזקוביץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בי.ג'יי. בלאזקוביץ'
B.J Blazkowicz
בלאזקוביץ' כפי שהופיע באתחול לסדרת Wolfenstein מאת MachineGames
בלאזקוביץ' כפי שהופיע באתחול לסדרת Wolfenstein מאת MachineGames
בלאזקוביץ' כפי שהופיע באתחול לסדרת Wolfenstein מאת MachineGames
סוג גיבור
הוצאה לאור Bethesda Softworks
הופעה ראשונה Wolfenstein 3D
הופעה אחרונה Wolfenstein: Youngblood
יוצרים ג'ון קארמק (יוצר)
טום הול (מעצב)
דיבוב מאט קמינסקי (RtCW, 2001)
פיטר ג'סופ (Wolfenstein, 2009)
בריאן בלום (Wolfenstein: The New Order ואילך, 2014-היום)
מידע
שם אמיתי ויליאם ג'וזף בלאזקוביץ'
כינויים בלאזקו, ג'וני קאובוי
"טרור-בילי" (Terror-Billy) (בידי הנאצים)
צבא של איש אחד (במשחק Quake Champions)
סטטוס פעיל
גיל 69 (Wolfenstein: Youngblood)
תאריך לידה אוגוסט 1911[1]
מקום לידה מילווקי שבוינסקונסין (ציר הזמן של id)
מסקיט שבטקסס (ציר הזמן של MachineGames)
גזע אדם
מין זכר
מקצוע חייל קומנדו, קצין, סוכן חשאי
נטייה טוב
מומחיות לחימה
כוחות ללא כוחות-על
כוח פיזי גדול המאפשר לו ללחום פנים אל פנים ביעילות וכן לסחוב כמות גדולה של נשק ותחמושת, סיבולת מוגברת, התגנבות
חבר בקבוצה מחתרת "קרייזאו" האנטי-נאצית
חבר לשעבר בקבוצה יחידת הריינג'רס של צבא ארצות הברית, סוכנות OSA
דת יהדות
אזרחות אמריקנית
תאריך פטירה 1961 (גוף מקורי)
מקום פטירה אנדרטת לינקולן שבוושינגטון די. סי.
סיבת המוות ראשו נערף על ידי קצינת הס"ס אירן "פראו" אנגל בשידור חי. (אם כי ראשו ניצל והושתל בגוף ביוני)
דמויות קשורות
משפחה בציר הזמן של id
ג'וליה מריה פטרסן (אישה)
ויליאם ג'וזף "בילי בלייז" בלאזקוביץ' השלישי (נכד)
Doomguy (צאצא)
בציר הזמן של MachineGames
ריפ בלאזקוביץ' (אב)
זופיה בלאזקוביץ' (אם)
אניה אוליווה (אישה)
ג'סיקה וסופיה בלאזקוביץ' (בנות תאומות)
חברים קרוליין בקר, פרגוס רייד, פרובסט וויאט, מחתרת "קרייזאו", המחתרת האמריקנית בניו-יורק וניו אורלינס
אויבים נאצים, ובפרט אדולף היטלר, וילהלם "ראש-מוות" שטראסה, ואירן "פראו" אנגל

ויליאם ג'וזף "בי. ג'יי" בלאזקוביץ'אנגלית: William Joseph "B. J." Blazkowicz) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרת משחקי הווידאו "Wolfenstein" (הידועה בעברית גם כ"הטירה הנאצית") אשר פותחה על ידי חברת id Software. דמותו של בלאזקוביץ' הופיעה לראשונה במשחק Wolfenstein 3D משנת 1992, ומאז משמש בלאזקוביץ' כגיבור הראשי של רוב משחקי הסדרה. עלילת הסדרה מתרחשת בהיסטוריה חלופית של מלחמת העולם השנייה, ובמסגרתה נשלח בלאזקוביץ', יהודי-אמריקני המשרת כחייל בצבא האמריקני וכמרגל עבור כוחות הביטחון האמריקניים, למשימות בדד מעבר לקווי האויב, שם מפגין את כישוריו בלחימה בנאצים וכן מסייע לסיכול תוכניותיהם הביזאריות, המערבות לעיתים גם מדע בדיוני ואוקולטיזם.

דמותו זכתה להצלחה רבה ואף הפכה לאחת הדמויות האייקוניות ביותר בז'אנר משחקי היריות בגוף ראשון ובעולם הגיימינג בכלל, כאשר זכתה לכינוי "החייל הראשון שירה את הירייה הראשונה במלחמת משחקי היריות"[2].

יצירת הדמות והתפתחותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של בלאזקוביץ' נוצרה על ידי ג'ון קארמק, המפתח הראשי בחברה שלימים תהפוך ל-id Software (קרי: אִיד), בזמן שהם עבדו על הפיתוח של Wolfenstein 3D[3], מאז קניית הזיכיון מידי Muse Software. המפתחים התכוונו להעניק לו שיער בצבע בלונד "מלוכלך", אך עקב מגבלה במספר הצבעים בהם המשחק היה יכול לתמוך, קיבל בלאזקוביץ' שיער ג'ינג'י דווקא[4]. כיוון שדמותו של בלאזקוביץ' "החליפה ידיים רבות" בין מפתחים שונים מאז שנוצרה על יד קארמק במסגרת פיתוח Wolfenstein 3D, עברה דמותו של בלאזקוביץ' שינויים רבים הנוגעים הן למראה החיצוני שלו, לסיפור הרקע שלו, וכן גם למעשיו במהלך המשחקים ולגורלו.

באופן כללי, ניתן לחלק את ציר הזמן העלילתי של סדרת Wolfenstein לשני צירים משניים אשר הקשר ביניהם רופף למדי: ציר הזמן המאפיין את התקופה בה הזיכיון היה בידי id Software, וציר הזמן המאפיין את התקופה הנוכחית בה הזיכיון עבר לידי מפתחת משחקי הווידאו השוודית MachineGames.

תקופת id Software[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציר הזמן המשני הראשון מאפיין את התקופה בה הזיכיון היה בידי איד (1992-2009). על פי עלילת המשחקים, בעלות הברית ניצחו במלחמת העולם השנייה בשנת 1945. ציר זמן זה כולל את המשחקים Wolfenstein 3D, ההמשך Spear of Destiny, האתחול הרך Return to Castle Wolfenstein ובמידה מסוימת גם את Wolfenstein משנת 2009 המהווה אף הוא מעין אתחול לסדרה. בציר זמן זה, בלאזקוביץ', אשר נולד במילווקי שבויסקונסין ב-1911, משרת ביחידת הריינג'רס של צבא ארצות הברית וכסוכן חשאי ב-OSA הבריטי-אמריקני, שם הוא עוזר לסכל את תוכניותיהם של הנאצים בזכות מיומנויותיו כמרגל, אופיו הקשוח ויצר ההרפתקנות המפותח שלו, שלימים הושווה לזה של ניית'ן דרייק, גיבור סדרת Uncharted[5].

בעוד שמראהו החיצוני לא השתנה בהרבה במשחקים שיצאו אחרי Wolfenstein 3D, המשחק Wolfenstein משנת 2009 הציג את בלאזקוביץ' כבעל שיער שחור דווקא. בחוברת ההוראות של Wolfenstein 3D, מסופר כי בלאזקוביץ' עבר את מאורעות המלחמה וב-1951 נשא לאישה כוכבת קולנוע בשם ג'וליה מריה פטרסון, מהם נולד לו בן, אשר לימים הוליד בן בשם ויליאם ג'וזף בלאזקוביץ' השלישי - הלא הוא בילי בלייז, גיבור סדרת קומנדר קין[3]. טום הול, אחד מאנשי המפתח שעבדו בחברת איד באותה התקופה ואשר עיצב את דמותו של בלאזקוביץ' במקור, אישר את אחת מהטענות שעלו במהלך השנים כי בילי בלייז הוא למעשה אביו (או, לכל הפחות, אחד מאבותיו) של Doomguy, גיבור סדרת דום, ובכך הוכיח את קיומה של ההמשכיות העלילתית בין שלוש סדרות המשחקים של איד[6].

תקופת MachineGames[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציר הזמן המשני השני מאפיין את התקופה בה הזיכיון עבר לידיה של חברת MachineGames השוודית (2014-היום). ציר זמן זה כולל את המשחקים: Wolfenstein: The New Order, Wolfenstein 2: The New Colossus, Wolfenstein: Youngblood ו-Wolfenstein: Cyberpilot. בעוד שמספר פרטים נשארו כמות שהם מהמשחקים של איד, דוגמת שירותו במלחמה והיכרותו עם מספר דמויות מהמשחקים הקודמים, הופעתו במשחק זה סימנה את השינוי המשמעותי ביותר בדמות. על פי עלילת המשחקים, מלחמת העולם השנייה הסתיימה דווקא בניצחון הנאצים ב-1948, וכתוצאה מכך קורותיו לאחר נקודת המפנה הזו משתנות אף הן.

מעצב הנרטיב הראשי בחברה, טומי טורדססון ביורק, התראיין לאתר המחשוב CNET שם סיפר על האתגרים שאפיינו את יצירת דמותו החדשה של בלאזקוביץ'[7]. לטענת ביורק, הם סקרו תחילה את המשחקים הקודמים בזיכיון על מנת למצוא משחק שיתאים עבורם כ"נקודת התחלה" עבור הדמות, ואת נקודת ההתחלה הזו הם מצאו בדמות Wolfenstein 3D - שכונה על ידם "המשחק שהתחיל את ז'אנר משחקי היריות הממוחשבים". ביורק סיפר כי הם היו מעוניינים לקחת את הארכיטיפ הגנרי של "גיבור הפעולה משנות ה-80" כבסיס ליצירת הדמות, ולהעניק לו עומק נוסף לעולמו הפנימי, תוך שימור הדמות אותה התכוונה איד ליצור ב-1992, לרבות שיער הבלונד המלוכלך אשר המעצבים באיד התכוונו להעניק לו. ואכן, במשחקים של MachineGames, דמותו איננה כבר דמות ההרפתקן הנלהב וחובב-האקשן שהוצגה במשחקים של איד. דמותו הפכה לרצינית יותר, ולמרות קשיחותו, הוא מפגין את רגשותיו ואת אנושיותו בהזדמנויות רבות, אך עדיין רוחש שנאת מוות כלפי הנאצים ועושי דברם.

נקודה נוספת אותה ביקשו המפתחים להבהיר היא מוצאו היהודי של בלאזקוביץ'. בעוד שבמשחקים של איד מוצאו היה נתון לפרשנות, במשחק The New Order ניתנו לראשונה מספר רמזים ליהדותו של בלאזקוביץ', דוגמת יכולתו לקרוא עברית, וזאת למרות סירובם של המפתחים וכן של החברה המפיצה, בת'סדה, לאשר עובדה זו[8]. נקודה זו הובהרה אחת ולתמיד על ידי טום הול, המעצב המקורי של הדמות, שאישר כי אמו של בלאזקוביץ' אכן יהודייה[9], וכן במשחק ההמשך, The New Colossus, שם מתגלה לשחקן במהלך פלאשבקים מהעבר כי אמו, זופיה, היא יהודייה-פולנייה אשר נישאה לפולני-אמריקני בשם ריפ בלאזקוביץ', נישואים שמהם נולד בי. ג'יי. בשנת 1911 במסקיט שבטקסס. בהמשך, מגלה השחקן כי לימים נשלחה אל מותה למחנה השמדה בניו מקסיקו בארצות הברית הכבושה בידי הנאצים דבר המעיד על כך שהשואה נמשכה שנים רבות לאחר תום המלחמה. במסגרת ציר זמן זה נשא בלאזקוביץ' לאשה את אניה אוליווה הפולנייה, ממנה נולדו לו שתי בנות תאומות, ג'סיקה וסופיה, גיבורות המשחק Youngblood משנת 2019, בחירה המעידה כי המפתחים ב-MachineGames בחרו להתעלם מההמשכיות אותה התווה קארמק ב-1992.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלאזקוביץ' נולד באוגוסט 1911 בארצות הברית, וגויס לצבא ארצות הברית שם השתתף במלחמת העולם השנייה כסמל (סרג'נט) ביחידת הריינג'רס, לפני שקיבל תואר קצונה וגויס לשירות סוכנות הריגול הבריטית-אמריקנית הבדיונית OSA ׁ(המבוססת על סוכנות ה-OSS שפעלה באמריקה בתקופת המלחמה) אשר שולחת אותו למשימות בהן הוא נדרש לחקור את השמועה לפיה החלו הנאצים להתעסק עם כוחות על-טבעיים במסגרת יחידה מיוחדת של האס אס (המבוססת על חבורת אננארבה וכן על אגודת תולה האוקולטיסטית שפעלו בגרמניה בתקופת הנאציזם)[10].

המשימות אליהן נשלח בלאזקוביץ' מגוונות, וכוללות התנקשות במדענים אשר עסקו בפיתוח נשק כימי וביולוגי המסוגל להפוך בני-אדם לזומבים, התנקשות בחייו של אדולף היטלר[11][12], סיכול מזימה נאצית להשתמש בחנית הגורל על מנת לזמן את מלאך המוות[13], סיכול מזימתו של היינריך הימלר להשתמש במאגיה שחורה על מנת להקים לתחייה את היינריך הראשון כמפלצת ואת מזימתו של המדען המטורף וילהלם "ראש-מוות" שטראסה המעוניין להקים צבא של אל-מתים סייבורגים[14], וכן את מזימתם של חברי אגודה סודית המכנה עצמה "הרייך הרביעי" להשתמש בכוח מסתורי המגיע ממימד אחר המכונה "מימד השמש השחורה" על מנת להשתלט על העולם, מאורע המעמיד אותו שוב בעימות נגד אויבו המושבע, "ראש-מוות"[10].

על פי ציר הזמן החדש של הסדרה שנכתב על ידי MachineGames, בלאזקוביץ' נשלח זמן לא רב לאחר מכן חזרה אל הצבא שם מקודם לדרגת סרן (קפטן) על מנת להשתתף בקרבות האחרונים של מלחמת העולם השנייה, שבמסגרת ציר זמן זה נמשכו עוד בשנת 1946, לאחר שהנאצים הצליחו להטות את הכף לטובתם בזכות פיתוחים מדעיים וטכנולוגיים. במסגרת המשימה האחרונה אליה נשלחים בלאזקוביץ' וחייליו, בה נדרשו לחדור אל מבצרו של הגנרל "ראש-מוות" שטראסה ולהתנקש בחייו, נפצע בלאזקוביץ' בראשו וכתוצאה מכך נכנס לתרדמת במשך 14 שנים, ומתעורר בשנת 1960 על מנת לגלות כי הנאצים ניצחו במלחמה, ושולטים בעולם. בלאזקוביץ' מצטרף אל המחתרת האנטי-נאצית המכונה "קרייזאו" על מנת ללחום בנאצים שוב, לרבות אויבו המושבע "ראש-מוות", אותו הוא מצליח לחסל אחת ולתמיד. במהלך הקרב המכריע בין בלאזקוביץ' ל"ראש-מוות", נפצע בלאזקוביץ' אנושות אך למרות פציעותיו ממשיך ללחום בנאצים בתוככי אמריקה הכבושה בידי הנאצים המציגים אותו כטרוריסט אכזר ורוצח המונים תחת הכינוי "טרור-בילי", ולנסות לאחד את המחתרות האנטי-נאציות המרכזיות באמריקה יחד עם חבריו ממחתרת "קרייזאו".

לאחר שהוא נתפס על ידי הנאצים ומוצא להורג בעריפת ראש בשידור חי בטלוויזיה, מצליחים חברי המחתרת להציל את ראשו ולחבר אותו לגוף של חייל-על מהונדס גנטית בתכנון גרמני, המאפשר לו להמשיך את מאבקו בנאצים ולעזור לחברי המחתרת לשחרר את אמריקה מהכיבוש הנאצי.

שנים רבות לאחר מכן, נעלם בלאזקוביץ' באופן מסתורי לאחר שנשלח למשימה בצרפת הכבושה בידי הנאצים, ונחשב לנעדר, ובנותיו, ג'סיקה וסופיה, נשלחות להצילו. לאחר מאבקים רבים, מצליחות הבנות למצוא את אביהם, המגלה להם כי הצליח למצוא את היטלר ולהורגו אחת ולתמיד, אך רגע לפני כן הפעיל היטלר "נשק יום הדין" מסתורי המשפיע לרעה על מזג האוויר בכדור הארץ על מנת להופכו, בטווח הארוך, לבלתי ראוי למחיה, ומאז הוא התמסר למחקר בגין היתכנות מסע בין-ממדי על מנת למצוא מימד מקביל בו יוכלו לחיות בשלווה[15].

הופעה במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק Wolfenstein RPG, אשר פותח על ידי איד למכשירים ניידים בשנת 2008, מתרחש במציאות אלטרנטיבית בה הם מנסים להסביר את הקשר בין סדרת Wolfenstein לסדרת דום. המשחק, שהוא יותר הומוריסטי באופיו מאשר יתר משחקי הסדרה, עוסק בניסיונם של הנאצים לזמן שדים מהגיהנום אל העולם האמיתי. הבוס האחרון במשחק, שד שזומן על ידי הנאצים וכונה "מבשר האבדון" (Harbinger of Doom) אשר מובס על ידי בלאזקוביץ' ורגלו נכרתת, הוא למעשה ה"סייבר-שד"(אנ') המפורסם שהופיע לראשונה במשחק דום משנת 1993 ומאז כמעט בכל משחקי הסדרה, והפך לאחד הנבלים הידועים והאייקוניים ביותר במשחקי הווידאו[16][17].

דמותו של בלאזקוביץ' התווספה ב-2017 גם כדמות שניתן לשחק בה במשחק Quake Champions[18].

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלאזקוביץ' (בגילומו של השחקן הגרמני דניאל קראוס) הוא הדמות הראשית בסרט הגרמני Der Goldene Nazivampir von Absam 2 – Das Geheimnis von Schloß Kottlitz(גר') משנת 2005[19]. במסגרת עלילת הסרט, נשלח בלאזקוביץ' לעקוב אחרי מדענים נאציים הממוקמים במעבדה סודית בהרי האלפים וזוממים לתכנן נשק-על בעזרת עצמותיו של הרוזן דרקולה. כמו כן, ב-2007 רכש הבמאי הצרפתי-אמריקני סמואל חדידה את הזכויות על הפקת סרט המתבסס על סדרת המשחקים, והטיל את משימת הבימוי והכתיבה על הבמאי והתסריטאי הקנדי רוג'ר אוורי, שהתבקש בין היתר לכתוב על עלילתו של בלאזקוביץ' הנשלח במסגרת משימה סודית למאורת הזאב של היטלר[20].

בסרט Doom: Annihilation(אנ') שיצא ב-2019 ומבוסס על סדרת משחקי "דום", קבוצה של נחתים נשלחת לבסיס צבאי על כוכב מאדים אליו פלשו שדים ומפלצות מהגיהנום. במסגרת החיפוש אחר ניצולים, מוצאים הנחתים גווייה של חייל כרות-ראש בשם "ויליאם בלאזקוביץ'", רמז למאורעות שהתרחשו במשחק שיצא רק שנתיים קודם לכן בהם נערף ראשו של בלאזקוביץ' על ידי הנאצים.

קבלה וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו זכתה להצלחה רבה עם השנים, והפכה לאחת הדמויות האייקוניות והמזוהות ביותר עם ז'אנר משחקי היריות בגוף ראשון. מגזין הגיימינג IGN כלל את דמותו של בלאזקוביץ' ברשימת "הדמויות שהיינו רוצים לראות במשחק המכות האולטימטיבי" וכינה אותו כ"החייל הראשון שירה את הירייה הראשונה במלחמת משחקי היריות"[2], וכן ברשימה דומה תחת הכותרת "הצוות האולטימטיבי ללחימה בזומבים", שכללה, לדעת כותבי המגזין, את הדמויות הבדיוניות שיוכלו להתמודד בצורה הטובה ביותר כנגד מגפת זומבים[21]. בהזדמנות אחרת, כלל מגזין IGN את בלאזקוביץ' ברשימת "חיילי הקומנדו הטובים ביותר" במשחקי וידאו, ובין היתר, כתב כי "באמת, אין ניצחון יותר גדול עבור חייל קומנדו מאשר להרוג את היטלר. כל הכבוד, בלאזקוביץ'!"[22]. אתר הגיימינג GamesRadar+ דירג את בלאזקוביץ' במקום ה-93 ברשימת הפרוטוגוניסטים "הזכורים, המשפיעים והקשוחים ביותר" במשחקי וידאו, וציין כי "ברגע שהרגת את 'מכה-היטלר'[23] במו ידיך, זה די הפך אותך לגיבור בעיני כל אחד. בי. ג'יי. טובח ללא ליאות בנאצים לאורך שלושה דורות של חומרת מחשבים, ואכן מגיע לו הקרדיט על כך שהתחיל את שיגעון משחקי היריות, אשר הוביל למשחקים כמו דום ודיוק ניוקם"[24].

אתר המדיה האמריקני UGO כלל את בלאזקוביץ' ברשימת "היהודים הגדולים ביותר במשחקי וידאו" וציין כי אף על פי שבאותו זמן יהדותו הייתה מוטלת בספק על ידי המפתחים, לבלאזקוביץ' מגיעה תעודת "יהודי של כבוד" עבור "כל הנאצים אותם ריסס ביריות מקלעים"[25].

בביקורת למשחק The New Order, כתב ג'ייסון סיפראנו מאתר Spike (כיום חברת-בת של סרטי פרמאונט) כי המשחק היה "הראשון שנתן מעט עומק לדמות" בכך שהפך את בלאזקוביץ' מ"סתם אמריקני בעל תשוקה בוערת לסיים את המשטר הנאצי" לדמות "רב שכבתית", בעלת חברים טובים, קשר רומנטי, וסיבה "עמוקה" יותר להפיל את המשטר הנאצי: "הפעם הוא לא מנסה רק לנצח במלחמה - הוא מנסה להציל את העולם"[26]. המגזין האמריקני The A.V. Club ציין כי המפתחת, MachineGames, ניסתה לצייר את בלאזקוביץ' כדמות בעלת "אנושיות" - "ככל הניתן, כל עוד הוא אינו עסוק בהריגת אלפי אנשים, רובוטים, כלבים וכלבים-רובוטיים"[27]. כמו כן, ציין אתר GamesRadar+ כי בלאזקוביץ' הפך לדמות "מעניינת" בעיקר בזכות המונולוגים שלו הנשמעים לאורך המשחק התורמים לאווירה הדרמטית וכן ציינו לחיוב את עבודת הדיבוב של בריאן בלום שכונתה "פנטסטית ומשכנעת"[28]. בביקורת אחרת שנכתבה על המשחק באתר Hardcoregamer.com, נכתב כי המשחק הצליח מעבר למצופה בכל הנוגע להצגת הדמויות, ובמיוחד דמותו של בלאזקוביץ', שלטענתם סיפקה עד כה "עומק לא גדול יותר מעומק של בית שימוש נייד(כך במקור), אך איכשהו מצליחה לבלוט כדמות מובילה", וכי דמותו הפכה ל"מכונת-הרג גברית ונחושה ביותר להרג נאצים"[29].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 15 באוגוסט על פי id Software, או 11 באוגוסט על פי MachineGames)
 2. ^ 1 2 pm, Jesse SchedeenUpdated: 14 Jun 2012 12:48 pmPosted: 2 Sep 2008 7:59, Players Wanted: Ultimate Fighting Game - IGN (באנגלית), נבדק ב-2021-10-13
 3. ^ 1 2 Wolfenstein 3-D Hint Manual. id Software. 1992. עמ' 3.
 4. ^ 10 Things You Probably Don’t Know About Wolfenstein's BJ Blazkowicz, ScreenRant, ‏2019-04-13 (ב־American English)
 5. ^ Thursten, Chris (2014-11-28). "How MachineGames created Wolfenstein's new order". PC Gamer (באנגלית). נבדק ב-2021-10-14.
 6. ^ https://twitter.com/thattomhall/status/958352500431572992, Twitter
 7. ^ A new B.J. Blaskowicz for Wolfenstein: The New Order, CNET (באנגלית)
 8. ^ Is This Nazi-Killing Video Game Hero Jewish? Maybe., Kotaku (ב־American English)
 9. ^ Yes, This Nazi-Killing Video Game Hero Was Of Jewish Descent, Kotaku (ב־American English)
 10. ^ 1 2 במשחק Wolfenstein 2009.
 11. ^ במשחק Wolfenstein 3D
 12. ^ על פי עלילת המשחקים של MachineGames היטלר שרד את ניסיון ההתנקשות.
 13. ^ בחבילת ההרחבה לוולפנשטיין 3D הנקראת "Spear of Destiny".
 14. ^ במשחק Return to Castle Wolfenstein משנת 2001.
 15. ^ במשחק Wolfenstein: Youngblood.
 16. ^ The 25 Best Boss Battles Of All Time, Complex (באנגלית)
 17. ^ All Time Greatest Villain, web.archive.org, ‏2010-08-15
 18. ^ Quake® Champions Official Website | Quake Champions – BJ Blazkowicz, New Maps, New Weapon & More, Quake (באנגלית)
 19. ^ Der Goldene Nazivampir von Absam 2, web.archive.org, ‏2012-04-14
 20. ^ Blazkowicz powróci jako bohater filmu, Onet Gry, ‏2007-08-06 (בפולנית)
 21. ^ pm, Jesse SchedeenUpdated: 14 Jun 2012 2:37 amPosted: 28 Sep 2009 10:02, Ultimate Zombie Strike Team - IGN (באנגלית), נבדק ב-2021-10-17
 22. ^ pm, Jesse SchedeenUpdated: 14 Jun 2012 5:09 amPosted: 5 Nov 2008 10:10, Top 15 Videogame Commandos: Day 1 - IGN (באנגלית), נבדק ב-2021-10-17
 23. ^ הכוונה לבוס האחרון במשחק Wolfenstein 3D המקורי (ללא פרקי הבונוס), בה השחקן לוחם בהיטלר הלבוש בחליפת קרב רובוטית
 24. ^ GamesRadar Staff, The best heroes in video games, gamesradar, ‏2018-02-28 (באנגלית)
 25. ^ The Greatest Jews in Video Games - UGO.com, web.archive.org, ‏2014-03-05
 26. ^ 'Wolfenstein: The New Order' Is An Alternate Take On Killing Nazis | SPIKE, web.archive.org, ‏2014-08-13
 27. ^ Wolfenstein: The New Order features sci-fi Nazis and down-to-earth sex, The A.V. Club (ב־American English)
 28. ^ Ryan Taljonick, Wolfenstein: The New Order review, gamesradar, ‏2015-12-17 (באנגלית)
 29. ^ Review: Wolfenstein: The New Order - Hardcore Gamer (ב־American English)