גאוגרפיה של אוקראינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גאוגרפיה של אוקראינה
יבשת אירופה עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 49°N 32°E / 49°N 32°E / 49; 32
שטח
דירוג שטח 47
שטח 603,550 קמ"ר [1]
  אדמה 579,330 קמ"ר (95.99%)
  מים 24,220 קמ"ר (4.01%)
גובה
הנקודה הנמוכה 0 מטר (שפך קויאלניק)
גובה ממוצע 175 מטר
הנקודה הגבוהה 2,061 מטר (הוברלה)
מידע נוסף
אורך קו החוף 2,782 ק"מ
אורך הגבולות 5,618 ק"מ
מדינות גובלות בלארוס, רומניה, מולדובה, רוסיה, הונגריה, פולין, סלובקיה, האיחוד האירופי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מפה טופוגרפית של אוקראינה.

אוקראינה היא המדינה השנייה בגודלה באירופה. המדינה מחזיקה בעמדה אסטרטגית במזרח אירופה, תוך שהיא גובלת בים השחור בדרום; בפולין, בסלובקיה ובהונגריה במערב; בבלארוס בצפון; במולדובה וברומניה בדרום-מערב וברוסיה במזרח. חלקם הצפוני של הרי הקרפטים משתרע אל תוך שטחה של אוקראינה, בחלקה המערבי של המדינה (הפסגה הגבוהה ביותר בשטחה היא הוברלה, בגובה 2,061 מטרים מעל פני הים). יחד עם זאת, מרבית שטחה של אוקראינה הוא ערבה המשתרעת מצפון לים השחור, ונחצית על ידי נהר הדנייפר, אשר חוצה את אוקראינה מצפון לדרום ונשפך לים השחור מערבית לחצי האי קרים, ליד שפך נהר הבוג הדרומי ונהר הדניסטר. חלקו של הגבול עם רוסיה עובר דרך ים אזוב.

שטח[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטחה הכולל של אוקראינה הוא 603,700 קילומטרים רבועים. אורכם הכולל של כל גבולותיה היבשתיים הוא 4,558 קילומטרים. היא גובלת בבלארוס (891 קילומטרים), בהונגריה (103 קילומטרים), במולדובה (939 קילומטרים), בפולין (428 קילומטרים), ברומניה (169 קילומטרים בדרום, 362 קילומטרים במערב), ברוסיה (1,576 קילומטרים) ובסלובקיה (90 קילומטרים). אוקראינה גובלת, בנוסף, גם ב-2,782 קילומטרים של ים. רובה של אוקראינה מורכב מערבות פוריות וממישורים. ההרים נמצאים בחלקה המערבי של המדינה (הרי הקרפטים) או בחצי האי קרים אשר בדרומה, בלבד. הנקודה הגבוהה ביותר באוקראינה היא ההר הוברלה, בגובה 2,061 מטרים מעל פני הים. במונחים של ניצול הקרקע, 58% משטחה של אוקראינה נחשבים כקרקע ראויה לעיבוד, 2% משמשים לגידולים קבועים, 13% הם אדמות מרעה, 18% הם יערות ו- 9% הם אחרים. רק כ- 5% מהשטח הוא הררי. ישנן ביצות רבות באגן הפריפיאט (ביצות פריפיאט), ושטחים עשירים בקרקע שחורה ופוריה ("צ'רנוזיום"). כ- 15% מהשטח הוא עירוני.

חלוקה היסטורית של אוקראינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת החלוקה ההיסטורית של אוקראינה

מבחינה היסטורית, אוקראינה מחולקת למספר אזורים שעדיין משתמשים בשמות שלהם ויש להם משמעות גם מבחינה גאוגרפית וגם מבחינה פוליטית. חלק מאזורים חופפים זה את זה.

אקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאוקראינה אקלים ממוזג יבשתי, ואקלים ים-תיכוני בחופו הדרומי של חצי האי קרים. חלוקת המשקעים במדינה אינה שוויונית: משקעים רבים יורדים במערב ובצפון ומעטים יורדים באזורים המזרחיים והדרום-מזרחיים. החורפים קרים לאורך הים השחור, ואף קרים יותר בפנים הארץ; הקייצים חמים ברובה של המדינה, וחמים מאוד בדרומה.

משאבים טבעיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משאבי הטבע העיקריים של אוקראינה כוללים מחצבי ברזל, פחם, מנגן, גז טבעי, נפט, מלח, גופרית, גרפיט, טיטניום, מגנזיום, קאוליניט, ניקל, כספית ועץ.

בעיות סביבתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיותיה הסביבתיות של אוקראינה הן אספקה לקויה של מים ראויים לשתייה, זיהום אוויר ומים, ובירוא יערות. בנוסף, קיים זיהום רדיואקטיבי באזור מסוים בצפון המדינה החל משנת 1986, כתוצאה מאסון צ'רנוביל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נכון לשנת 2017, כ-7.1% משטח אוקראינה מוחזק בפועל על ידי רוסיה


ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה של אוקראינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.