דוקסינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דוקסינגאנגלית: doxing) או אָאוּטִינְג באינטרנט הוא חשיפת פרטים אישיים על אדם מסויים במרשתת ללא רצונו או ידיעתו.

פרטים אלו יכולים לכלול שם מלא, זהויות אינטרנטית נוספת, כתובות, תמונות או כל פרט אישי אחר ולרוב מתפרסמים בכל אתר אינטרנט המאפשר פרסום תוכן על ידי גולשים.

מאחר שרבים באינטרנט כותבים תחת מעטה אנונימיות, הם אינם מעוניינים שזהותם האמיתית תיוודע לכול, וזאת ממגוון סיבות: שמירה על הפרטיות, בושה, בניית אישיות אינטרנטית השונה מהזהות האמיתית, רצון להימנע מהטרדות אישיות, רצון לשמור על דיונים ענייניים ללא אד הומינם ועוד. לכן, ברבים מן הפורומים ואתרי האינטרנט נחשבת חשיפת פרטים אישיים של גולשים ללא הסכמתם לעבירה על כללי ההתנהגות, הגוררת את מחיקת התוכן וחסימת חשבון המשתמש של החושף.

דוקסינג אינו בהכרח הליך זדוני, ויכול אף להתרחש בטעות או באופן עצמי, במידה ולא נוקטים בזהירות. לדוגמה אם אדם מעלה תמונה שלו כאשר הוא בביתו, ללא ידיעה שהיא מכילה בתוכה מטא דאטא עם נתוני מיקום, הוא עלול יכול לחשוף בתמימות את מקום מגוריו.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "דוקסינג" היא תחדיש שהתפתח באנגלית מתוך שינוי איות המילה המקוצרת "Docs" (קיצור של Documents, מסמכים), ומתייחס לאיסוף ופרסום "תיק" של מידע אישי על אדם. משמעותו: חשיפה ופרסום פרטיו של אדם, שקודם לכן היו פרטיים או קשים להשגה.

סכנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפילו מידע בסיסי עלול להוביל למידע יותר אישי ולמגוון סיכונים כגון:

דרכי מניעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • המנעות מהזדהות בשם מלא, במיוחד בצירוף עם תמונות ופרטים מזהים נוספים כמו יום הולדת או אזור מגורים.
  • שימוש בשמות משתמשים שונים בפלטפורמות שונות.
  • ביטול קישור חשבונות בפלטפורמות שמאפשרות זאת, כמו לדוגמה דיסקורד.
  • הכרה טכנולוגית בסיסית של המידע האישי שמשותף, כמו גם מודעות לטביעת האצבע הדיגיטלית ולמטא־דאטה שעלולים להוביל למידע נוסף.
  • סיסמאות מגוונות ורבות לכל החשבונות, או שימוש במנהל סיסמאות.
  • המנעות מהסטרמה במחשב האישי, או כאשר מחוברים לחשבונות פרטיים אשר עלולים להכיל פרטים אישיים כולשהם.

חוק במדינות בקשר לדוקסינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכמעט כל המדינות בעולם, דוקסינג הוא לא נגד החוק ישירות, אך, יתכן שהדברים הנגרמים מהדוקסינג יהיו נגד החוק. כלומר, אם דוקסינג יוביל להתאבדות האדם או נזק כלשהו לאנשים אחרים או רכוש מדיני. יתכן במקרים נדירים שהמשטרה או המדינה תחשיב זאת כעבירה על החוק. [1]

הונג קונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהונג קונג משנת 2021, דוקסינג הוא עבירה על החוק. דוקסינג מוגדר כעבירה כאשר קורה שחרור מידע פרטי או לא פומבי למטרות איום, הטרדה, פגיעה. העונש לאנשים העוברים על חוק זה הוא עד 5 שנים מאסר וקנס של עד מיליון דולר הונג קונגי (בסביבות 440,00 ש"ח). החוק נוצר עקב ההשתקה וההתרעה אשר דוקסינג יצר באנשים אשר הביעו את דעותם. החוק בעצם נוצר על מנת לשפר את חופש הביטוי.[2][3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Is Doxxing Illegal? Personal Information Revealed Online, Felonies.org, ‏2020-05-26 (בAmerican English)
  2. ^ Hong Kong introduces new legal amendments to outlaw doxxing, South China Morning Post, ‏2021-05-11 (באנגלית)
  3. ^ Yiu, Pak (2021-09-29). "Hong Kong legislature passes controversial anti-doxxing privacy bill". Reuters (באנגלית). נבדק ב-2022-06-24.
P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.