היפה והחנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
היפה והחנון
סמליל התוכנית
סמליל התוכנית
סוגה תוכנית מציאות
מנחים פיני טבגר (עונה 1-3)
מיכאל הנגבי (עונה 4)
זוכים עונה 1: רוקסן פלדמן ונמרוד רייס
עונה 2: ליטל סמדג'ה ואלכסיי מורוזוב
עונה 3: דלית זריהן ושחר באומל
עונה 4: קארין ביטון ואלעד אביטל
פרסים 200,000 ש"ח לזוג המנצח[1]
ארץ מקור ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מספר עונות 4
מספר פרקים 48 עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה
אורך פרק 90 דקות (כולל פרסומות)
שידור
רשת שידור ערוץ עשר עריכת הנתון בוויקינתונים
רשת שידור בישראל ערוץ 10
תקופת שידור מקורית 23 ביולי 20087 באפריל 2014 (5 שנים ו־36 שבועות)
קישורים חיצוניים
beautygeek.nana10.co.il
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

היפה והחנון היא תוכנית מציאות ישראלית שהופקה על ידי חברת ההפקה "אבוט-המאירי" עבור ערוץ 10 ומבוססת על התוכנית האמריקאית "Beauty and the Geek", שהופקה על ידי אשטון קוצ'ר.

העונה הראשונה צולמה במלון אורכידאה באילת ועלתה לשידור ביולי 2008. העונה השנייה צולמה בווילה בכרמי יוסף ועלתה לשידור בנובמבר 2010. העונה השלישית צולמה בווילה בקיסריה ועלתה לשידור במאי 2012. העונה הרביעית צולמה בבניין "מצודת ירושלים" שבירושלים ועלתה לשידור בדצמבר 2013.

הפורמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית מבוססת על הפורמט האמריקאי של התוכנית "Beauty and the Geek" (שרצה בארצות הברית בשנים 2005–2008), בו מפגישים בין חבורת גברים חנונים בעלי אינטליגנציה גבוהה וכישורים חברתיים נמוכים, לבין חבורת נשים יפות בעלות כישורים חברתיים גבוהים וחסרות ידע כללי בתחומים בסיסיים. בפרק הראשון המשתתפים מחולקים לזוגות (גבר ואישה). בכל פרק, הזוגות מתחרים זה בזה בשלל משימות: במרבית המקרים משימות הנשים דורשות שינון של חומר ולמידה, משימות הגברים דורשות שימוש בכישורים חברתיים, ומקצת המשימות דורשות שימוש בעבודת צוות של בני הזוג. במהלך התוכנית מנסים בני הזוג לשפר זה את יכולותיו של זה בתחומים בהם הם חלשים.

תהליך ההדחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי פרק, שני זוגות שניצחו במשימות (ולעיתים זוג אחד שניצח בשתיהן) נדרשים לבחור בשני זוגות אשר יועמדו להדחה (פעם אחת במהלך התוכנית הועמדו שלושה זוגות להדחה). זוגות אלו יישלחו ל"חדר הניפוי", שם בני הזוג (גברים לחוד ונשים לחוד) עונים על חידון טריוויה. השאלות מבוססות על חומר לימוד שהמתמודדים קיבלו קודם לכן. הזוג שקיבל את מספר הנקודות הגבוה ביותר ניצל מההדחה וחוזר למשחק, בעוד הזוג הנוסף שעלה ל"חדר הניפוי" מודח.

התפתחויות עלילתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית נבנית על הבלטת הניגוד, כביכול, בין נשים לא רהוטות (חלקן כאלו שהשפה העברית אינה שפת אם שלהן) וחסרות ידע כללי בסיסי ובין גברים חסרי כישורים חברתיים, העונים לסטריאוטיפים המיוחסים בדרך כלל לאינטלקטואלים, כגון עיסוק במחשבים, מדע בדיוני, לימודים באוניברסיטה והרכבת משקפיים. ניגוד זה מודגש, לעיתים תוך לעג למתמודדים, מתחילת התוכנית. מחד, מוצגים המתמודדים הגברים בצורה סטריאוטיפית, באמצעות כתוביות שמוצמדים לשמם "מעולם לא נישק בחורה", או "פריק של משחקי מחשב", ומאידך, מודגשת עילגותן ובורותן של הבנות, אם באמצעות תרגום דבריהן בכתוביות, שמדגישות את השגיאות הלשוניות שנפלו בדבריהן, ואם באמצעות שידור חוזר ונשנה של רגעים מביכים, כגון חוסר יכולת של אחת הבנות להציב שמות מקומות גאוגרפיים על מפה אילמת של מדינת ישראל, או חוסר יכולתה של מתמודדת אחרת להכיר את חבר הכנסת צחי הנגבי ולבטא את שמו. גם הבנות מוצגות באמצעות כתוביות שהוצמדו לשמן בנוסח "שואפת להיות דוגמנית" או "מדגמנת מדי פעם".

במהלך התוכנית עוברים המתמודדים "שינוי". ה"שינוי" שעוברת הנשים כולל לימוד של חומרים בתחומים שבדרך-כלל עד אז לא היו מעניינן, וכן שינוי בגישה וביחס שלהן אל ה"חנונים", כשמודגש כי קודם להשתתפות בתוכנית לא היו אלו שמות לב אליהם. ה"חנונים" עוברים "מייקאובר" שמתבטא בתסרוקת, לעיתים בגילוח זקן או שפם שנראו מוזרים או שלא במקומם, ובמעבר ללבוש אופנתי. המשימות שעוברים המתמודדים הן חלק מתהליך ה"שינוי". כך, למשל, נדרשים הגברים לבקש מנשים זרות ברחוב את מספר הטלפון שלהן או לפתח שיחות עם בנות על שפת הים. במשימות על הבנים להוכיח, בין היתר, כי רכשו ביטחון עצמי, כי צורתם החיצונית מאפשרת להם עתה קיום יחסים בינאישיים, וכי הפכו מושכים למין השני. הנשים נבחנות על נושאים שונים הקשורים בידע כללי ובאקטואליה, באופנים שונים. בעונה הראשונה למשל, הן נדרשו, בין היתר, לקריין מהדורת חדשות, לראיין אורחים באולפן טלוויזיה או להציג יכולות עזרה ראשונה לטובעים בים.

עונה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין המתמודדים נוצרו קשרי רעות ואחווה, וכן נרקמו ביניהם תככים ומזימות כמקובל בסוגת הריאליטי. בין המתמודדים נמרוד רייס ורוקסן פלדמן נרקם רומן של ממש, שהובא בפני הצופים על כל פרטיו ודקדוקיו, לרבות נשיקות במקומות פומביים, והתגפפות בחדר המשותף להם, בו, כנהוג בתוכניות מציאות, פעלה המצלמה ללא הרף. רומן זה זכה לסיקור נרחב באמצעי התקשורת, לקראת תוכנית הגמר. תוכנית הסיום שודרה ביום שבת, 1 בנובמבר 2008, ממתחם "רידינג 3". זהות הזוג הזוכה הוכרעה על ידי קהל הצופים, בהצבעה באתר האינטרנט של הערוץ ובאמצעות שליחת מסרונים, בדומה לאופן בחירת הזוכה בעונה הרביעית של הגרסה האמריקאית (בשאר העונות האמריקאיות היו שיטות שונות לבחירת הזוכה). לשלב הגמר עלו שלושה זוגות, אך השופטים במשימות הגמר (רבקה מיכאלי, יוסי סיאס, דידי הררי, אבי ביטר, פנינה רוזנבלום, ניצן הורוביץ ואורנה דץ) הדיחו את המתמודדים גאל אלקסלסי ושחר גולדפינגר. בין שני הזוגות שנותרו, רעות מלכין ואיציק קסאפו ומולם רוקסן פלדמן ונמרוד רייס, הכריעו הצופים באמצעות מסרונים, כאשר משקל מסוים ניתן לעמדתם של יתר המשתתפים בתוכנית, שיכלו להעניק "אלף קולות" לזוג. רוב המתמודדים בחרו להעניק את קולם לנמרוד ורוקסן, וכך גם שולחי המסרונים. כתוצאה מכך הוכרזו נמרוד רייס ורוקסן פלדמן כזוכים, וזכו בפרס בסך 200,000 ש"ח.

מתמודדי העונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יפה חנון הדחה
ליסה מל עז תלם הדחה ראשונה
--- איתי חזן פרש
לירן אזואלוס איליה קונסטנטינוב הדחה שנייה/שלישית
לירון שורק אדם פרחי הדחה שנייה/שלישית
אולה גלזמן ניר חן הדחה רביעית
טל גרוסמן טל וייס הדחה שישית
דניאל רוט יואב אקסן הדחה שביעית
מלאני קורמן טל רוזן הדחה שמינית
גאל אלקסלסי שחר גולדפינגר מקום שלישי
רעות מלכין איציק קסאפו מקום שני
רוקסן פלדמן נמרוד רייס הזוכים
 • הזוג רעות מלכין ואיציק קסאפו הודחו בהדחה החמישית וחזרו בגלגל הצלה מיוחד שהתרחש לאחר ההדחה השביעית
 • החנון טל רוזן החליף את איתי חזן לאחר שפרש מן התכנית

עונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה של התוכנית החלה ב-9 בנובמבר 2010, לאחר שההרשמה לה החלה עוד בינואר אותה שנה. מסע הפרסום לעונה זו החל כחודשיים טרם עלייתה לשידור. גמר העונה התקיים ב-15 במרץ 2011. לשלב הגמר עלו שלושה זוגות: ענבל משולמי וירון קפלן, אור שוחט ונלה גולדברג, אלכסיי (אלכס) מורוזוב וליטל סמדג'ה. משימת הגמר הראשונה הייתה משימת הדחה בה נשאלו הזוגות שאלות מתוך חומרי הלימוד של כל העונה כשהם תלויים על מנוף בגובה רב. הזוג שהפסיד במשימה והודח אוטומטית היו ענבל משולמי וירון קפלן. בין שני הזוגות שנותרו הכריעו הצופים באמצעות מסרונים.

משתתפי העונה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יפה חנון הדחה
תמר שריד אלעד לרנר הדחה ראשונה
סיוון בן זקן --- פרשה
קרן קבקוב אלון בלומנטל הדחה שנייה
נועה הלל רוברט קרוגליאק הדחה שלישית
כריסטין פרוקופייב רם ליבר הדחה רביעית
חופית טייב אלון ניסן - כהן הדחה שביעית
איב צור גיא זורנזון הדחה שמינית
לימור אסף שגיא קירשמן הדחה תשיעית
סהר שורש מאור ברברבאום הדחה עשירית
ענבל משולמי ירון קפלן מקום שלישי
נלה גולדברג אור שוחט מקום שני
ליטל סמדג'ה אלכסיי (אלכס) מורוזוב הזוכים
 • הזוג לימור אסף ושגיא קירשמן הודחו בהדחה החמישית וחזרו בגלגל ההצלה
 • הזוג סהר שורש ומאור ברברבאום הודחו בהדחה השישית וחזרו בגלגל ההצלה
 • היפה איב צור החליפה את סיוון בן זקן שפרשה מהתוכנית

עונה שלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתמודדי העונה השלישית - מתוך הפרק השלישי של העונה
(המתמודדים דניאל יוסף, דנית פוני, דניאל פלפל, מייקל עצור ושירלי ארנוביץ אינם בתמונה)

העונה השלישית של התוכנית עלתה לשידור ב-24 במאי 2012, לאחר שההרשמה לה החלה עוד בסוף שנת 2010. שלב חצי הגמר של התוכנית נערך באנטליה, טורקיה וממנו עלו לשלב הגמר שלושה זוגות: מייקל עצור ושירלי ארנוביץ, דלית זריהן ושחר באומל, סיגל זיידמן ויבגני בולוטין. גמר העונה התקיים ב-13 בספטמבר 2012. בשונה מבעונות הקודמות, כל הבנים שלא הגיעו לשלב ה"מייקאובר" במהלך התוכנית, עברו שינוי מעין זה כחלק מתוכנית הגמר. לראשונה לא התקיימה הדחה בשלב הגמר ושלושת הזוגות עמדו להצבעת הקהל. מייקל ושירלי, שזכו במשימת הגמר, קיבלו 1,000 קולות באופן אוטומטי בנוסף להצבעת הקהל.

משתתפי "היפה והחנון 3"[עריכת קוד מקור | עריכה]

יפה חנון הדחה
דניאל יוסף ---- הודחה כשוויקטור היה צריך לבחור מי תהיה בת זוגו להמשך המשחק: סיוון או דניאל
דנית פוני דניאל פלפל הדחה ראשונה
מאי מלמד אליאב מועלם הדחה שנייה
נטלי אולייניק שמעון טולץ הדחה שלישית
סיוון יזדי ויקטור צוויג הדחה רביעית
מוריה אמר נמרוד בן-יעקב הדחה חמישית
ג'ולי צ'יקו דדי שי הדחה שישית
הודיה שפירא אולג שכטר הדחה שביעית
שיר ישר ראובן פלקוביץ' הדחה שמינית
משי ריטרבנד אדי אלון הדחה עשירית
סיגל זיידמן יבגני בולוטין מקום שלישי
מייקל עצור שירלי ארנוביץ מקום שני
דלית זריהן שחר באומל הזוכים
 • לראשונה בתולדות התכנית החנון, ויקטור צוויג, קיבל שתי יפות, סיוון יזדי ודניאל יוסף והיה צריך לבחור מי מבין שתיהן תהיה בת הזוג שלו
 • הזוג מייקל עצור ושירלי ארנוביץ היה לזוג הראשון בתולדות התכנית שהיה "זוג הפוך" - "יפֶה וחנונית"
 • הזוג סיגל זיידמן ויבגני בולוטין הודח בהדחה התשיעית וחזרו בגלגל ההצלה

עונה רביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שידור העונה הרביעית של התוכנית החל ב-23 בדצמבר 2013, לאחר שההרשמה לה נפתחה בינואר אותה השנה וצילומי התוכנית התקיימו בחודשי הקיץ. מנחה התוכנית בעונה זאת היה מיכאל הנגבי[2], אשר החליף את פיני טבגר[3].

שלב חצי-הגמר של העונה התקיים בבולגריה. לצורך ההגעה אליו, עברו חמשת הזוגות האחרונים תחרות ובה משימות בסגנון "המירוץ למיליון", כאשר הזוג האחרון שהגיע לנקודת הסיום, נותר בארץ והודח מהתוכנית.

תוכנית הגמר של עונה זו לא הועברה בשידור חי, אלא צולמה מראש והוכנו לה שלושה קטעי סיום אפשריים. בהתאם לתוצאות ספירת הצבעות הצופים, הוקרן לבסוף קטע הסיום הרלוונטי של התוכנית, בו הוכרזו קארין ואלעד כמנצחים. אף על פי שלאורך העונה צוין כי הזוג שיגיע למקום השני יזכה בטיסה לברצלונה, לא נגלתה במהלך תוכנית הגמר זהותו של זוג זה.

משתתפי "היפה והחנון בעיר הקודש"[עריכת קוד מקור | עריכה]

יפה חנון הדחה
חן שרון שמיל ויטלי בורשטיין הדחה ראשונה
--- איליה קורובקו פרש
הילה מפאנו עדן זמיר הדחה שנייה
ז'אנה שיינקמן בועז הברון הדחה שלישית
אורנית גואטה תום נוימן הדחה רביעית
קטיה סמוילוב טל רונדשטיין הדחה שישית
סתיו קצין שי קריינר הדחה שביעית
--- הו צ'או צ'ונג פרש
דבי מילר חביאר סבלוף הדחה שמינית
קרן הרפז אסף חסון הדחה תשיעית
לין לב אורי ברויר מקום שני/שלישי
התאומות הודיה ומירב מלול שי קריינר מקום שני/שלישי
קארין ביטון אלעד אביטל הזוכים
 • החנון תום נוימן הגיע עם אמו, ענת, שנטלה חלק עד הפרק הרביעי
 • איליה קורובקו היה בן זוגן של התאומות הודיה ומירב מלול פרש מהתוכנית מסיבות אישיות והוחלף על ידי הו צ'או צ'ונג שפרש גם הוא
 • הזוג קארין ביטון ואלעד אביטל הודח בהדחה החמישית אך חזר לאחר שקיבל גלגל הצלה
 • לאחר פרישתו של הו צ'או צ'ונג קיבלו התאומות מלול לבחור באחד מהחנונים המודחים שיחליף אותו בתור בן זוגן והן בחרו בשי קריינר
 • בגמר התכנית הוכרזו רק קארין ביטון ואלעד אביטל כזוכים במקום הראשון ולא פורסם מי הזוג שסיים במקום השני

סיום הפקת התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן קצר לאחר סיום העונה הרביעית הודיעה הנהלת ערוץ 10 כי לא תשדר עונה נוספת. הצעד נעשה כחלק מרפורמה של הערוץ שמטרתה הייתה להפחית בהפקות תוכניות בידור ופנאי ולעסוק יותר בתוכניות אקטואליה וחדשות[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ גבי בר-חיים, היפה והאופה, באתר ynet, 9 במאי 2017; במקור, מתוך המוסף "7 לילות" של ידיעות אחרונות
 2. ^ אלכסנדר כץ, חנון הולך וחנון בא: פיני טבגר פרש מ'היפה והחנון', יוחלף ע"י מיכאל הנגבי, באתר אייס, 29 באפריל 2013
 3. ^ פיני טבגר פורש מהנחיית "היפה והחנון", באתר של "רשת 13", 29 באפריל 2013 (במקור, מאתר "nana10")
 4. ^ רן בוקר, מסתמן: היפה והחנון תרד מערוץ 10, באתר ynet, 26 באוגוסט 2014