כרמי יוסף

כרמי יוסף
כרמי יוסף מתל גזר
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז המרכז
מועצה אזורית גזר
גובה ממוצע[1] ‎222 מטר
תאריך ייסוד 1984
סוג יישוב יישוב כפרי אחר
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 1,781 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎1.4% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
10 מתוך 10
http://www.karmeyyosef.org

כַּרְמֵי יוֹסֵף הוא יישוב קהילתי בשפלה ממזרח לרחובות ולרמלה, והוא נמנה עם יישובי המועצה האזורית גזר. ממערב לכרמי יוסף נמצא כביש 44, מדרום לו המושב בקוע וכביש 3, מצפון תל גזר ומצפון מזרח המושב כפר בן נון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיון הקמת היישוב הועלה כבר בשנת 1974 על ידי תושבים מנס ציונה ומרחובות, חלקם חקלאים בעלי שטחי אדמה באזור. המוביל שבהם היה אלי שמעוני (1910–2005) מרחובות שלבסוף יישם את הרעיון.[3] על שמו ושם רעייתו סימה הוצב לוח זכרון במצפה ביישוב שנקרא מצפה אלי. חברי הגרעין המייסד ביקשו תחילה להתיישב בתל גזר, אך לאחר שהובהר שהדבר אינו אפשרי בשל היותו אתר ארכאולוגי, נבחרה הגבעה שמדרום לתל. בדחיפה ורוח גבית של ראש המועצה משה דוקטורי והסוכנות היהודית, ראש המועצה ביקש במהלך התכנון שיוקצו מגרשים ביישוב גם לבני המושבים, אולם הדבר נדחה על על ידי רענן וייץ.

ב- 28 ביולי 1980 , הונחה אבן הפינה "לישוב נוסף במערכת המושבות בארץ ישראל", במעמד נציגי ממשלת ישראל והתאחדות האיכרים, נציגי הסוכנות היהודית וההנהלה הציונית, נציגי עירית רחובות והמועצה האזורית גזר.

ב- 30 במרץ, 1983 , הונחה אבן הפינה לבתים הראשונים ולבית הציבורי הראשון .

בערב ראש השנה תשמ"ה (1984) נכנסו לגור בביתם בכרמי-יוסף ראשוני המתיישבים, סימה ואלי שמעוני ,וגרו בבדידות עד לערב פסח באותה שנה. בשנה הראשונה נכנסו לגור ביישוב כעשרים משפחות[4].

הישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב נקרא על שם יוסף ספיר ובנוסף מסמל שמו גם את מיקומו בין כרמים המצויים באזור. שטחו הבנוי כ-1.5 קמ"ר והוא מבותר לשני חלקים על ידי נחל גזר. מדרום וממזרח גובל היישוב ביער המגינים.

שטח הישוב : כ-1640- דונם. אורך הכבישים הפנימיים: כ-13- ק"מ[4].

הנקודה הגבוהה ביישוב היא בגובה של 261 מטרים מעל פני הים. במקום מגדל מים וכיכר שסביבה מרכז מסחרי קטן, בניין מזכירות היישוב ובו מתנ"ס, מרפאת קופת חולים ו"בית הקהילה" המשמש גם כבית כנסת. ביישוב ישנו מצפור ממנו נשקפים נופי השפלה ומישור החוף הדרומי.

ביישוב פועלים גני ילדים, ותלמידי בתי הספר לומדים במוסדות של המועצה האזורית גזר. במקום סניף של תנועת הנוער "המכבי הצעיר" ופועל בו חוג סיירות של הקרן הקיימת לישראל. בקרבת היישוב נמצאים יקב כרמי יוסף ובית בד.

ב- 21 ביולי 2022 ארע מקרה טרגי יוצא דופן בישוב כאשר גבר בן 32 נהרג לאחר שנשאב לבולען שנפער בבריכה בחצר בית פרטי ביישוב[5].

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרמי יוסף בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות וביישובים בעלי 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף דצמבר 2023 (אומדן), בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2022.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019
  3. ^ אורי דרומי, הנחישות הכניעה את הביורוקרטים, באתר הארץ, 16 במרץ 2005
  4. ^ 1 2 כרמי יוסף, באתר מועצה אזורית גזר
  5. ^ אלון חכמון, ‏הטרגדיה בבריכה בכרמי יוסף: בעלי המקום יובאו מחר להארכת מעצר הבית, באתר מעריב אונליין, 24 ביולי 2022