העמותה הישראלית לקידום החינוך המתמטי לכל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

העמותה הישראלית לקידום החינוך המתמטי לכל היא עמותה שמטרתה לקדם את החינוך המתמטי בישראל. העמותה נוסדה על ידי מורים, מתמטיקאים, אנשי מדעי המחשב ואנשי הי טק. היא פועלת כיום בעיקר בבתי-ספר יסודיים, ומפיצה תרגומים של ספרי הלימוד של סינגפור - "מתמטיקה יסודית". כמו כן היא עורכת השתלמויות למורים ברוח החינוכית שבה דוגלים אנשיה.

היסטוריה של העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה הוקמה ב-2002 בעזרת תרומה ראשונית של המתמטיקאי והנדבן האמריקאי (ישראלי לשעבר) דויד גרבש. באותה עת לא הייתה כמעט חלופה ל"אחת, שתיים, שלוש", ספרי הלימוד של מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית)[דרוש מקור], וחברי העמותה חיפשו חומרי לימוד אחרים. הם בחרו בספרי הלימוד למתמטיקה מסינגפור, בגלל הצלחתה של סינגפור בבחינות הבינלאומיות במתמטיקה[דרוש מקור].

העמותה ערכת הוראה מלאה לבית-הספר היסודי, והיא פועלת בלמעלה מ-150 בתי ספר ברחבי הארץ.

יו"ר העמותה הראשון היה המתמטיקאי פרופ' דן עמיר (לשעבר רקטור אוניברסיטת תל אביב). היו"ר הנוכחי הוא המתמטיקאי פרופ' דני לויתן (הרקטור הנוכחי של אוניברסיטת תל אביב).

מטרות והישגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה הוקמה בעקבות משבר בחינוך המתמטי הישראלי, שהתבטא במיקום הנמוך של ישראל במבחנים הבינלאומיים במתמטיקה (בשלוש מן הבחינות האחרונות, שתי בחינות TIMSS ובחינת PISA יצאה ישראל במקום האחרון בעולם המתועש). להערכתם של רבים מן המייסדים, המשבר נבע בין השאר משיטת הלימוד שהייתה נהוגה כמעט בכל בתי הספר בארץ, שנקראה שיטת הבדידים על פי תפיסת הגישה הקונסטרוקטיביסטית, שבה לא נלמדים המושגים המתמטיים המופשטים בצורה ישירה, אלא דרך אמצעי המחשה.

העמותה הישראלית לקידום החינוך המתמטי לכל פעלה לשינוי שיטת הלימוד במתמטיקה והובילה לדיון מחודש בצורת לימוד תחום זה בישראל. ביוזמת העמותה, הוקמה וועדה, שכללה גם מתמטיקאים (ביניהם פרופסור נוגה אלון מאוניברסיטת תל אביב ופרופסור רון ליבנה מהאוניברסיטה העברית), שדנה בתוכניות הלימוד במתמטיקה[דרוש מקור].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]