הפיגוע בצומת בית ליד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מראה כללי של האנדרטה לזכר חללי הפיגוע
פרט מתוך האנדרטה לזכר חללי הפיגוע
האנדרטה הזמנית לחללי הפיגוע בצומת בית ליד

הפיגוע בצומת בית ליד (השרון) היה פיגוע התאבדות כפול שאירע בתחנת אוטובוסים מרכזית בצומת בית ליד ב-22 בינואר 1995 בו נרצחו 22 ישראלים (19 חיילים ואזרח אחד, שנהרגו במקום, ושני חיילים שמתו מפצעיהם לאחר שבוע ימים[1][2]) ונפצעו 66 ביניהם אזרחים. לאחר הפיגוע התבררו סיפורי גבורת נפש אחדים. היה זה אחד הפיגועים הקשים שידעה מדינת ישראל והפיגוע הכפול הראשון.

הפיגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום ראשון בבוקר (בשעה 8:00), בשעה בה חיילים רבים נהגו לעמוד בתחנת האוטובוסים המרכזית שבצומת בית ליד בדרכם חזרה מחופשת השבת לבסיסים השונים, חדר מחבל מתאבד לבוש במדי צה"ל אל בין החיילים הממתינים ופוצץ את חגורת הנפץ במשקל של כ-10 ק"ג אותה נשא. מפיצוץ זה נהרגו תשעה חיילים ונפצעו אנושות עוד שלושה. אחת מתה בדרך לבית החולים, ושניים נוספים לאחר שבוע ימים.

שבתאי מחפוד, אזרח נהג משאית חולפת, בעל ניסיון כחובש צבאי, נחלץ לסייע לפצועים והצטרף בכך לחיילים ואזרחים רבים נוספים. בין החיילים שנחלצו לעזרת הפצועים היו חובשים צבאיים שבעצמם נפצעו בפיצוץ הראשון.

לאחר כשלוש דקות פוצץ עצמו מחבל שני בין הפצועים, החיילים ועוברי האורח שנזעקו לטפל בנפגעי הפיצוץ הראשון. בפיצוץ זה קופחו חייהם של תשעה מן החיילים הנחלצים לעזרה, וכן של שבתאי מחפוד. לאחר הפיגוע פצועים אחדים סיפרו שחייהם ניצלו בידי הנחלצים לעזרתם שגוננו עליהם בגופם. אחדים מן הנחלצים לעזרה קיבלו ציון לשבח ואותות גבורה או הצטיינות על פעולתם בעת ההתקפה.[3]

כל ההרוגים, להוציא האזרח היחיד, היו חיילות וחיילים וביניהם קצינה אחת.

את הפיגוע תכנן והוציא לפועל עבד אל חלים בלביסי מארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. בלביסי נעצר וטען בחקירתו כי הכין שלושה מטענים לפיגוע בבית ליד. בלביסי הוסיף כי הסתיר את המטענים בקרבת צומת בית ליד. עוד טען כי מחבל מתאבד אחד לא הגיע ולכן לא היה שימוש במטען השלישי. בלביסי מסר לחוקריו את מיקומו של המטען השלישי ומטען זה נמצא ופורק כשנה לאחר הפיגוע בבית ליד. פתחי שקאקי אשר עמד בראש הג'יהאד האיסלאמי התרברב בראיון ל"טיים" ממקום מושבו בדמשק על ההצלחה של הארגון בפיגוע זה. ב-26 באוקטובר 1995, תשעה חודשים לאחר הפיגוע בבית ליד, נורה שקאקי במלטה. על-פי המשטרה המקומית והדיווחים הזרים - הייתה זו ידה של מדינת ישראל ו"המוסד" אשר סגרו מעגל ובאו דין עם העומד בראש ארגון הטרור. הייתה זו אחת מהוראותיו האחרונות של ראש ממשלת ישראל - יצחק רבין לפני שנרצח.

הנצחת החללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הפיגוע הוקמה אנדרטה זמנית שהוצבה במרכז צומת בית ליד. עוברים ושבים נהגו לעצור לידה ולהתייחד עם זכר הנופלים. בשנת 2006 הועתקה האנדרטה למקום הקבע שלה בסמוך לאנדרטה הגדולה והיא מהווה חלק מאתר ההנצחה הרשמי.

לאחר למעלה מעשר שנים, ולאחר מכשולים רבים, הוקם אתר הנצחה לחללי הפיגוע כחצי קילומטר ממזרח לצומת בעיצובה של האמנית והיוצרת שרה קונפורטי, תושבת כפר יונה הסמוך. באתר מתאר פסל מתכת את עלייתן של 22 דמויות, שממדיהן הולכים וגדלים, בסולם השמיימה כסמל להתעצמותו של העם בתגובה למכות הנוחתות עליו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קורות חייו של אייל לוי אתר נזכור
  2. ^ קורות חייו של יניב ויסר, אתר נזכור
  3. ^ הנחלצים לעזרה שנהרגו בנוסף לשבתאי מחפוד הם: ענאן קאדור - חייל דרוזי שלאחר מותו הוענק לו אות מצטיין החטיבה בידי נשיא המדינה, מאיה קופשטיין שנחלצה לסייע למפקדה, אייל לוי, גלעד גל-און, החובש דוד בן זינו, דוד דמיאן רוסובסקי, יובל טוביה, החובש יחיאל שרביט ועילי דגן