לדלג לתוכן

הקללה (סרט, 2022)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקללה

Zhou
כרזת הסרט בסינית
כרזת הסרט בסינית
בימוי קווין קו עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי פוש יאנג
קווין קו
צ'ן צ'ון-לין
תסריט קווין קו
צ'אנג צ'י-ווי
עריכה קווין קו
שחקנים ראשיים טסאי האסואן-יאן
הוואנג סין-טינג
קאו יינג-האסואן
שון לין
אר.קיו (וואן צ'ינג-יו)
מוזיקה רוקיד לי
צילום צ'ן קו-צ'ין
מדינה טאיוואן עריכת הנתון בוויקינתונים
שיטת הפצה הפצה לאולמות הקולנוע, וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 18 במרץ 2022
משך הקרנה 111 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט מנדרינית וטאיוואנית
סוגה סרט אימה
Found Footage
הכנסות 5.7 מיליון דולר
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הקללהסינית: , בפין-יין: Zhou, באנגלית: Incantation) הוא סרט אימה טאיוואני משנת 2022 שצולם בסגנון פאונד פוטג' בבימויו של ידי קווין קו, שגם כתב את התסריט יחד עם צ'אנג צ'ה-ווי. הסרט יצא לבתי הקולנוע בטאיוואן ב-18 במרץ 2022, הפך לשובר קופות, והופץ לצפייה בין-לאומית בשירות הזרמת המדיה "נטפליקס" ב-8 ביולי 2022.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישה בשם לי רונאן מקריינת את הסרט ומפצירה בצופים להתרכז ולזכור סמל דתי המופיע על המסך וכן תפילה שמושמעת ברקע, בטענה שדקלום התפילה יעזור למגר קללה הרובצת על בתה בת השש דודו. הסמל והברכה מופיעים רבות במהלך הסרט, תוך ציפייה שהצופים יתפללו בזמן הצפייה בו. האירועים בסרט מוצגים בסדר לא כרונולוגי בעזרת תיעודים ממצלמות וידאו, אך פה הם יוצגו לפי הסדר.

שש שנים קודם לכן, רונאן, בן זוגה דום ובן דודו יואן מפרים טאבו דתי בזמן צילומי טקס עבור תוכנית רשת אינטרנטית בה השלישייה מככבת. השלישייה נוסעת לכפר נידח בו חי שבט בשם "צ'ן", שהם קרובי משפחתם של דום ויואן החברים בדת שמקורה במחוז יונאן שבסין וסוגדים לישות בשם "אמא-בודהה". חברי השבט מבקשים מדום ויואן להגיד את שמותיהם לאמא-בודהה. אחת מזקנות השבט מפצירה ברואן להגיד את שמה של בתה העתידית לאמא-בודהה לאחר שזאת תיוולד. רונאן, שלא ידעה שהיא בהיריון מופתעת מהבקשה.

באותו הלילה, השלישייה מצלמת בחשאי את חברי השבט מתפללים ומוצאים ילדה קטנה חסרת הכרה אותה השבט תכנן להקריב עבור אמא-בודהה. אותה ילדה מכוסה בכתבי קודש הכתובים על גופה ומונחת על ידי השבט בכניסה למערה, אליה השבט מונע מהשלישייה להיכנס. רונאן נשארה בחוץ עם הנערה בזמן שדום ויואן שברו את המחסום שבכניסה למערה ונכנסו אליה. לאחר מכן, יואן יוצא בבהלה מהמערה וגופתו המתה של דום נגררת מחוץ למערה על ידי אנשי השבט. צילומי הווידאו שיואן ודום צילמו בתוך המערה ניזוקו ולא ניתן לראותם. לאחר שדודו נולדה, רונאן השאירה אותה בבית אומנה והחלה לקבל טיפול פסיכיאטרי במטרה להשתקם מהאירוע.

בהווה, רונאן סיימה את הטיפול ולקחה את דודו מבית האומנה לדירתה. במהרה, תופעות על טבעיות מתחילות להתרחש בבית ודודו מוטרדת מיצורים בלתי נראים בשם "המרושעים". גופה של דודו מפתח מחלה מסתורית ובריאותה הנפשית של רונאן מתחילה להתדרדר. כשעובדים סוציאליים מגיעים לקחת את דודו מרונאן, השתיים בורחות בעזרתו של מינג, המנהל של בית האומנה בו דודו חיה קודם לכן. מינג ורונאן מביאים את דודו למקדש בו איש דת ואשתו גרים ומחליטים לסייע לדודו, תוך סיכון חייהם. הזוג אוסר על רונאן להאכיל את דודו במשך שבוע, אך כאשר מצבה של דודו מחמיר ואבעבועות מופיעות על גופה, רונאן מאכילה אותה. בעקבות זאת, איש הדת ואשתו נהרגים באכזריות ורונאן לוקחת את דודו לבית החולים.

בינתיים, מינג נוסע אל מחוז יונאן ומצליח לשחזר את קטעי הווידאו שצולמו בתוך המערה. בגלל הצפייה בסרט, בריאותו מתדרדרת והוא מחליט לא להראות לרונאן את הצילומים. בהמשך, מינג מקולל בקללה, שולח את הצילומים לרונאן ולאחר מכן מתאבד על ידי הטחת ראשו מספר פעמים במצלמה. בסרט שצולם במערה רואים את יואן ודום מגיעים למקדשה של אמא-בודהה, שפניה מכוסות בשמיכה. דום מסיר את השמיכה ולאחר מכן הופך למקולל ומתאבד בעזרת הטחת ראשו שוב ושוב בקירות המקדש. יואן עצמו קולל גם הוא ולאחר מכן נהרג בכפר בו השבט חי על ידי ישות בלתי נראית.

בסוף הסרט, רונאן מתוודה שהיא שיקרה לצופים לכל אורכו. מתברר שאיש דת שחי במחוז יונאן סיפר למינג לפני מותו שאמא-בודהה היא ישות אלוהית מרושעת המקללת את אלו שאומרים לה את שמם. עוד מתברר שאותה התפילה (אותה רונאן והצופים דיקלמו לכל אורך הסרט) לא אמורה להעלים את הקללה, אלא להפיץ אותה. כאשר יותר אנשים מקוללים בקללה, כך הפגיעה במקולל הראשון (דודו) נחלשת יותר. פניה של אמא-בודהה כוסו מכיוון שפניה הן מקור הקללה. רונאן, שכעת גופה מכוסה בכתבי קודש נכנסת אל המערה ומגיעה אל מקדשה של אמא-בודהה. שם, היא אומרת לאמא-בודהה את שמה, מבקשת מצופי הסרט להגיד גם כן את שמם ולאחר מכן היא חושפת את פניה של אמא-בודהה למצלמה במטרה לקלל את הצופים. רונאן לאחר מכן מקוללת ומטיחה את ראשה מספר פעמים בקירות המערה ומתה. הסרט נגמר כשהצופים רואים סרטון שבו דודו (שכעת לא מקוללת) בריאה ומאושרת, מה שרומז שהקללה אכן הופצה לכל מי שצפה בסרט.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צאי האסואן-יאן - לי רונאן, הדמות הראשית בסרט ואמה של דודו.

הוואנג סין-טינג - דודו, בתה הקטנה של רונאן הסובלת מהקללה.

קאו יינג-האסואן - מינג, מנהל בית האומנה בו חיה דודו המנסה לסייע לרונאן.

שון לין - דום, בן זוגה של רונאן ואביה של דודו.

אר. קיו (וואן צ'ינג-יו) - יואן, בן דודו של דום.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסרט הושפעה מאירוע חדשותי בעיר גאושינג בטאיוואן משנת 2005 לפיו בני משפחה בת שש נפשות טענו שהם רדופים על ידי ישויות שקשורות לדת הסינית העממית ובני המשפחה האשימו אחד את השני ברדיפה של שדים. בני המשפחה שרפו אחד את השני בעזרת קטורת, הכו אחד את השני בעזרת לוחות ועליהן כתבי קודש וכיסו עצמם בשתן וצואה במטרה לגרש את השדים. בסופו של דבר, בני המשפחה תקפו למוות את הבת הקטנה במשפחה[1][2]. חמשת בני המשפחה הנותרים נעצרו על ידי המשטרה והואשמו בהזנחת קטין חסר ישע וגרימה למותו[3]. האירוע נחשב כאירוע בקטגוריית "היסטריה המונית"[4].

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי הסרט קווין קו הסביר שהיישות אמא-בודהה, התפילה והסימן המיסטי הם כולם מומצאים לחלוטין. רוב תקציב הסרט נוצל על עיצוב והפקת האביזרים ועל יצירת הפסל הגדול במקדשה של אמא-בודהה[5].

האלמנטים הרבים הקשורים לדת המוצגת בסרט שואבים השראה מהבודהיזם הטיבטי וההינדואיזם[6]. צורתה הפיזית של אמא-בודהה ומספר זרועותיה הושפעו מאלים בהינדואיזם כגון "קאלי" ו-"מאהאקלי". שמה הסיני של אמא-בודהה הוא התרגום הסיני הישיר לשמה של האלה "מאהאקלי". הנשים המופיעות כמתפללות בסרט הושפעו מנשים המתפללות לאלה "קומארי" מהמסורת הנאפלית. פסלי הילדים שמפוזרים ברחבי הסרט מושפעים מהאלה "האריטי" מהדת הבודהיסטית.

עליה לאקרנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט "הקללה" הופץ ברשת NAFF שבטאיוואן במהלך פסטיבל סרטים בדרום קוריאה בשנת 2019 והתקבל בהתלהבות[7]. הסרט עלה לאקרנים בטאיוואן ב-18 במרץ 2022 ולאחר מכן הוצג בפסטיבל סרטי "המזרח הרחוק" באיטליה. ביוני 2022, רשת הזרמת המדיה "נטפליקס" הפיצה את הסרט לקהל הבין-לאומי[8].

הכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ליוני 2022, הסרט הכניס כ-170 מיליון דולר טאיוואני (5,700,000 דולר אמריקני), מה שהפך אותו לסרט הכי רווחי שהופץ בטאיוואן והפך לסרט המכניס בכל הזמנים במדינה[9].

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באתר Rotten Tomatoes, הסרט קיבל 63% דעות חיוביות על סמך 8 ביקורות, עם דירוג ממוצע של 5.75/10[10].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 一家六口起乩 互餵大便 - 社會 - 自由時報電子報, web.archive.org, ‏2022-04-01
  2. ^ Storm.mg, 一通電話讓全家拿香互焚、餵屎,最後喝符水暴斃!一窺台灣影史最恐怖電影,背後駭人聽聞的真實慘案-風傳媒, www.storm.mg, ‏2022-08-09 (ב־Chinese (Taiwan))
  3. ^ Criminal Code of the Republic of China, law.moj.gov.tw, ‏18 בפברואר, 2022
  4. ^ 派脆克, 《咒》台灣最恐怖電影Netflix7月全球上線!劇情角色介紹,滿身經文求保庇、誤闖邪教禁地嚇到腿軟,沈浸式體驗詛咒!, Marie Claire 美麗佳人, ‏2022-07-12 (בסינית מסורתית)
  5. ^ GirlStyle 台灣女生日常, 大黑佛母真的存在嗎?台灣年度最強恐怖片《咒》7大解析,被嚇到想收驚就看這篇~, GirlStyle 台灣女生日常 (ב־Chinese (Taiwan))
  6. ^ 熊仁謙, 從藏傳佛法釐清電影《咒》的細節:密宗真的有大黑佛母嗎?黑母結的是什麼手印?, The News Lens 關鍵評論網, ‏2022-07-16 (ב־Chinese (Taiwan))
  7. ^ Michael Rosser2022-06-06T11:55:00+01:00, Korea’s Bifan reveals genre project line up for NAFF 2022, Screen (באנגלית)
  8. ^ Incantation Trailer: Netflix Acquires "Most Terrifying Film Ever Made", Horror (באנגלית)
  9. ^ Karen Chu, Karen Chu, Netflix Takes Global Rights to Taiwanese Horror Blockbuster ‘Incantation’ (Exclusive), The Hollywood Reporter, ‏2022-06-08 (באנגלית אמריקאית)
  10. ^ Incantation (באנגלית), נבדק ב-2022-09-27