הקשת הגאודזית של שטרובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקשת הגאודזית של שטרובה
Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
הקשת הגאודזית של שטרובה
סימון קו הרוחב בהמרפסט
מדינה Flag of Norway.svg  נורבגיה , Flag of Sweden.svg  שבדיה

Flag of Finland.svg  פינלנד , Flag of Estonia.svg  אסטוניה
Flag of Latvia.svg  לטביה , Flag of Lithuania.svg  ליטא
Flag of Belarus.svg  בלארוס , Flag of Russia.svg  רוסיה
Flag of Ukraine.svg  אוקראינה , Flag of Moldova.svg  מולדובה

האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 2005, לפי קריטריונים 2, 4, 6
קואורדינטות 59°03′28″N 26°20′16″E / 59.057778°N 26.337778°E / 59.057778; 26.337778 
מפת הקשת

הקשת הגאודזית של שטרובה (אוקראינית ורוסית Дуга Струве; שבדית Struves meridianbåge; נורבגית Struves meridianbue; פינית Struven ketju; ליטאית Struvės geodezinis lankas) היא שרשרת של נקודות טריאנגולציה אשר הוקמו לאורך קשת בת 2,821.833 קילומטרים שם שווי ערך ל-"08 '20 25° מעלות רוחב; מפוגלנסס ליד המרפסט שבנורבגיה בצפון 70°40′11″N 23°38′48″E / 70.66972°N 23.64667°E / 70.66972; 23.64667, ועד לסטארה נקרסיבקה ( Stara Nekrasivka) שבאוקראינה בדרום 45°20′48″N 28°55′48″E / 45.34667°N 28.93000°E / 45.34667; 28.93000.

ייחודה של קשת שטרובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצפה בטרטו

נקודות התצפית לאורך הקשת הוקמו על ידי האסטרונום פרידריך פון שטרובה (Friedrich Georg Wilhelm von Struve), שעל שמו נקרא האתר, בין השנים 1816 ו-1855 במטרה לחקור ולקבוע את גודלו וצורתו המדויקת של כדור הארץ. הקשת הייתה למפעל המדידה המדויק הראשון לאורך מקטע רחב היקף של מרידיאן, וסימנה ציון דרך בתולדות מדעי כדור הארץ והמיפוי. הקשת כללה 258 משולשים ו-265 נקודות תצפית ראשיות אליהן הצטרפו יותר מ-60 נקודות משניות.

קשת שטרובה היוותה דוגמה לשיתוף פעולה מדעי בינלאומי אף כי בעת הקמת נקודות התצפית הן השתרעו רק בשטחם של האיחוד השבדי-נורבגי והאימפריה הרוסית. כיום, משתרעת הקשת בתחומן של נורבגיה, שבדיה, פינלנד, אסטוניה, לטביה, ליטא, בלארוס, רוסיה, אוקראינה ומולדובה.

בערך באותה תקופה ערכו הבריטים בהודו מדידות דומות בהיקפן, במסגרת המיפוי הטריגונומטרי הגדול. תוצר לוואי של מדידות אלו היה מדידת גובהו של הר האוורסט והכרתו כהר שפסגתו היא הגבוהה בעולם.

אתר מורשת עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 ביולי 2005 הוכרזה קשת שטרובה כאתר מורשת עולמית ו-34 מנקודות התצפית נכללו בהכרזה. אלה מסומנות בשטח במגוון דרכים, ובין היתר בדמות צלב פלדה, חור בסלע, גל אבנים או אובליסק מעשה ידי אדם.

בשתי נקודות בלבד ניצבים מבנים - במצפה טרטו מהמאה ה-19 שבאסטוניה ובכנסיית העץ באלאטורניוס (Alatornios) משנת 1686 בפינלנד. הקשת היא ה"מכשיר המדעי" הראשון ברשימת אתרי המורשת העולמית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תבניות ניווט - אתרי מורשת עולמית
Flag of Ukraine.svg
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית באוקראינה

קייב: קתדרלת סופיה הקדושה ובנינים נזיריים קשורים / לאוורת קייב-פצ'רסקהמרכז ההיסטורי בלבוביערות הבראשית של עצי האשור בהרי הקרפטים ויערות האשור העתיקים בגרמניה (עם סלובקיה וגרמניה) • הקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • מגורי המטרופוליטים של בוקובינה ודלמטיהחרסונסוסכנסיות העץ של אזור הקרפטים בפולין ובאוקראינה (עם פולין)

Flag of Estonia
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית באסטוניה

הקשת הגאודזית של שטרובה‏ (עם תשע מדינות אחרות) • המרכז ההיסטורי של טאלין

Flag of Belarus
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בבלארוס

מכלול טירת מירחורשת ביאלובייסקה (עם פולין) • מכלול המגורים, האדריכלות והתרבות של משפחת רדזיוויל בניאסוויז'הקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות)

דגל לטביה
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בלטביה

המרכז ההיסטורי של ריגההקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות)

Flag of Lithuania
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בליטא

המרכז ההיסטורי בווילנההרצועה הקורונית (עם רוסיה) • הקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • האתר הארכאולוגי בקרנאווה

Flag of Norway
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בנורבגיה

בריגןאמנות הסלע באלטהעיר המכרות בררוסכנסיית קורות העץ באורנסארכיפלג וגה • הפיורדים הנורבגיים המערביים - ייראנגרפיורד ונרייפיורדהקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות)

Flag of Finland
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בפינלנד

סואומנלינהראומה העתיקההכנסייה העתיקה בפטאייבסיאתר הקבורה מתקופת הברונזה בסאמאלאהדנמקיהקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • ארכיפלג קווארקן/החוף הגבוה (בשיתוף עם שבדיה) • מפעל חיטוב העץ וייצור הנייר בורלה

Flag of Russia
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית ברוסיה

המכלול הארכיטקטוני של לאוורת השילוש-סרגייב בסרגייב פוסאדכנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויהדרבנטהמכלול ההיסטורי ותרבותי של איי סולובצקיהרצועה הקורונית (עם ליטא) • מנזר פראפונטובמנזר נובודוויצ'יהמכלול ההיסטורי והאדריכלי של הקרמלין של קאזאןהמרכז ההיסטורי של סנקט פטרבורג ואתרים קשוריםהאתרים ההיסטוריים של נובגורודהמרכז ההיסטורי בירוסלבלקיז'יהקרמלין והכיכר האדומה במוסקבההקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • האתרים הלבנים בוולדימיר ובסוזדלסיחוטה-אליןהרי הזהב של אלטאיימת באיקלהמערכת הטבעית באי וראנגלאגם אובס נואור (עם מונגוליה) • היערות הבתוליים בקומיהרי הגעש של קמצ'טקההקווקז המערבירמת פוטוראנה * המתחם ההיסטורי והארכאולוגי בבולגר

Flag of Sweden
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בשבדיה

מכרות הנחושת בפאלוןהנמל הימי בקרלסקרונהאמנות הסלע בטאנוםארמון דרוטנינגהולםסקוגשירקוגורדןהקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • תחנת הרדיו בווארברגארכיפלג קווארקן/החוף הגבוה (בשיתוף עם פינלנד) • העיר ההנזטית של ויסבימפעל הברזל באנגלסבריהכפר הכנסייתי בעיר העתיקה, לולאובירקה והופגורדןהנוף החקלאי בדרום אלנדלפוניהבתי החווה המעוטרים בהלסינגלנד