הקשת הגאודזית של שטרובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקשת הגאודזית של שטרובה
Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
הקשת הגאודזית של שטרובה
סימון קו הרוחב בהמרפסט
מדינה נורווגיהFlag of Norway.svg  נורווגיה , שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה

פינלנדFlag of Finland.svg  פינלנד , אסטוניהFlag of Estonia.svg  אסטוניה
לטביהFlag of Latvia.svg  לטביה , ליטאFlag of Lithuania.svg  ליטא
בלארוסFlag of Belarus.svg  בלארוס , רוסיהFlag of Russia.svg  רוסיה
אוקראינהFlag of Ukraine.svg  אוקראינה , מולדובהFlag of Moldova.svg  מולדובה

האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 2005, לפי קריטריונים 2, 4, 6
קואורדינטות 59°03′28″N 26°20′16″E / 59.057778°N 26.337778°E / 59.057778; 26.337778 
מפת הקשת

הקשת הגאודזית של שטרובה (אוקראינית ורוסית Дуга Струве; שוודית Struves meridianbåge; נורווגית Struves meridianbue; פינית Struven ketju; ליטאית Struvės geodezinis lankas) היא שרשרת של נקודות טריאנגולציה אשר הוקמו לאורך קשת בת 2,821.833 קילומטרים שם שווי ערך ל-"08 '20 25° מעלות רוחב; מפוגלנסס ליד המרפסט שבנורווגיה בצפון 70°40′11″N 23°38′48″E / 70.66972°N 23.64667°E / 70.66972; 23.64667, ועד לסטארה נקרסיבקה ( Stara Nekrasivka) שבאוקראינה בדרום 45°20′48″N 28°55′48″E / 45.34667°N 28.93000°E / 45.34667; 28.93000.

ייחודה של קשת שטרובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצפה בטרטו

נקודות התצפית לאורך הקשת הוקמו על ידי האסטרונום פרידריך פון שטרובה, שעל שמו נקרא האתר, בין השנים 1816 ו-1855 במטרה לחקור ולקבוע את גודלו וצורתו המדויקת של כדור הארץ. הקשת הייתה למפעל המדידה המדויק הראשון לאורך מקטע רחב היקף של מרידיאן, וסימנה ציון דרך בתולדות מדעי כדור הארץ והמיפוי. הקשת כללה 258 משולשים ו-265 נקודות תצפית ראשיות אליהן הצטרפו יותר מ-60 נקודות משניות.

קשת שטרובה היוותה דוגמה לשיתוף פעולה מדעי בינלאומי אף כי בעת הקמת נקודות התצפית הן השתרעו רק בשטחם של האיחוד השוודי-נורווגי והאימפריה הרוסית. כיום, משתרעת הקשת בתחומן של נורווגיה, שוודיה, פינלנד, אסטוניה, לטביה, ליטא, בלארוס, רוסיה, אוקראינה ומולדובה.

בערך באותה תקופה ערכו הבריטים בהודו מדידות דומות בהיקפן, במסגרת המיפוי הטריגונומטרי הגדול. תוצר לוואי של מדידות אלו היה מדידת גובהו של הר האוורסט והכרתו כהר שפסגתו היא הגבוהה בעולם.

אתר מורשת עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 ביולי 2005 הוכרזה קשת שטרובה כאתר מורשת עולמית ו-34 מנקודות התצפית נכללו בהכרזה. אלה מסומנות בשטח במגוון דרכים, ובין היתר בדמות צלב פלדה, חור בסלע, גל אבנים או אובליסק מעשה ידי אדם.

בשתי נקודות בלבד ניצבים מבנים - במצפה טרטו מהמאה ה-19 שבאסטוניה ובכנסיית העץ באלאטורניוס (Alatornios) משנת 1686 בפינלנד. הקשת היא ה"מכשיר המדעי" הראשון ברשימת אתרי המורשת העולמית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

[הצגה]
תבניות ניווט - אתרי מורשת עולמית
Flag of Ukraine.svg
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית באוקראינה

קייב: קתדרלת סופיה הקדושה ובנינים נזיריים קשורים / לאוורת קייב-פצ'רסקהמרכז ההיסטורי בלבוביערות הבראשית של עצי האשור בהרי הקרפטים ויערות האשור העתיקים בגרמניה (עם סלובקיה וגרמניה) • הקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • מגורי המטרופוליטים של בוקובינה ודלמטיהחרסונסוסכנסיות העץ של אזור הקרפטים בפולין ובאוקראינה (עם פולין)

Flag of Estonia
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית באסטוניה

הקשת הגאודזית של שטרובה‏ (עם תשע מדינות אחרות) • המרכז ההיסטורי של טאלין

Flag of Belarus
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בבלארוס

מכלול טירת מירחורשת ביאלובייסקה (עם פולין) • מכלול המגורים, האדריכלות והתרבות של משפחת רדזיוויל בניאסוויז'הקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות)

דגל לטביה
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בלטביה

המרכז ההיסטורי של ריגההקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות)

Flag of Lithuania
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בליטא

המרכז ההיסטורי בווילנההרצועה הקורונית (עם רוסיה) • הקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • האתר הארכאולוגי בקרנאווה

דגל נורווגיה
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בנורווגיה

בריגןאמנות הסלע באלטהעיר המכרות בררוסכנסיית קורות העץ באורנסארכיפלג וגה • הפיורדים הנורווגיים המערביים - ייראנגרפיורד ונרייפיורדהקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • אתר המורשת התעשייתית בריוקאן-נוטודן

Flag of Finland
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בפינלנד

סואומנלינהראומה העתיקההכנסייה העתיקה בפטאייבסיאתר הקבורה מתקופת הברונזה בסאמאלאהדנמקיהקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • ארכיפלג קווארקן/החוף הגבוה (בשיתוף עם שוודיה) • מפעל חיטוב העץ וייצור הנייר בורלה

Flag of Russia
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית ברוסיה

המכלול הארכיטקטוני של לאוורת השילוש-סרגייב בסרגייב פוסאדכנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויהדרבנטהמכלול ההיסטורי ותרבותי של איי סולובצקיהרצועה הקורונית (עם ליטא) • מנזר פראפונטובמנזר נובודוויצ'יהמכלול ההיסטורי והאדריכלי של הקרמלין של קאזאןהמרכז ההיסטורי של סנקט פטרבורג ואתרים קשוריםהאתרים ההיסטוריים של נובגורודהמרכז ההיסטורי בירוסלבלקיז'יהקרמלין והכיכר האדומה במוסקבההקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • האתרים הלבנים בוולדימיר ובסוזדלסיחוטה-אליןהרי הזהב של אלטאיימת באיקלהמערכת הטבעית באי וראנגלאגם אובס נואור (עם מונגוליה) • היערות הבתוליים בקומיהרי הגעש של קמצ'טקההקווקז המערבירמת פוטוראנה * המתחם ההיסטורי והארכאולוגי בבולגר

דגל שוודיה
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית בשוודיה

מכרות הנחושת בפאלוןהנמל הימי בקרלסקרונהאמנות הסלע בטאנוםארמון דרוטנינגהולםסקוגשירקוגורדןהקשת הגאודזית של שטרובה (עם תשע מדינות אחרות) • תחנת הרדיו בווארברגארכיפלג קווארקן/החוף הגבוה (בשיתוף עם פינלנד) • העיר ההנזטית של ויסבימפעל הברזל באנגלסבריהכפר הכנסייתי בעיר העתיקה, לולאובירקה והופגורדןהנוף החקלאי בדרום אלנדלפוניהבתי החווה המעוטרים בהלסינגלנד