חואנה הראשונה, מלכת קסטיליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חואנה הראשונה

חואנה הראשונה (ספרדית: Juana I, כונתה לעתים חואנה המשוגעת, Juana la Loca, ‏6 בנובמבר 1479 - 12 באפריל 1555) הייתה מלכת קסטיליה ואראגון.

חואנה נולדה בטולדו כבתם (והצאצא השלישי) של "המלכים הקתוליים" פרננדו השני, מלך אראגון ואיזבלה הראשונה, מלכת קסטיליה. האחות הבוגרת של קתרין מאראגון.

היא לא הייתה אמורה להפוך למלכה, אבל בעקבות שרשרת מקרי מוות במשפחתה, ירשה יחד עם בעלה את כס המלוכה: ב-1497 מת אחיה, חואן, נסיך אסטוריאס; וב-1498 נפטרה אחותה, איזבלה, נסיכת אסטוריאס. אחיינה התינוק מיגל דה פאס מת שנתיים לאחר מות אימו, וחואנה הפכה ליורשת העצר. החל מ-1504 ועד מותה היא שימשה כמלכת קסטיליה (החל מ-1506 נשאה בתואר מלכה, אבל בפועל לא שלטה) והחל מה-26 בינואר 1516 נשאה גם בתואר מלכת ארגון. האיחוד בין שתי הממלכות היה הפעם הראשונה ששליט אחד שלט על כמעט כל שטחי ספרד של ימינו. חואנה הייתה האחרונה מבני בית טרסטמרה לשלוט. נישואיה לפיליפ ה"יפה" מבורגונדיה החלו את תקופת שלטון בית הבסבורג בספרד. מתה בטורדסיאס, מנזר בו כלא אותה בנה קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה.

הכינוי "משוגעת"[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריונים מאמינים כיום כי בעוד שחואנה סבלה ללא ספק מבעיות נפשיות והסימפטומים המתוארים בספרות ההיסטורית תואמים סממנים של מחלת הסכיזופרניה ושל דיכאון קליני, חלק ניכר מבעיותיה הוחרפו בשל מאבקי השליטה שלה מול אביה, בעלה ובנה - שהצליחו, באמצעות אשפוזה בכפייה ותיוגה כ"משוגעת", לשלול ממנה סמכויות אשר הגיעו לה על-פי חוק. מצבה הנפשי תואר כמדורדר במיוחד לאחר אשפוזה בכפייה (ולמעשה כליאתה בבידוד, בלי שנפש חיה דיברה איתה) במנזר סנטה קלרה בטורדסיאס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]