איזבלה הראשונה, מלכת קסטיליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איזבלה הראשונה מקסטיליה
"קולומבוס לפני המלכה" - ציור שמן משנת 1843 מעשה ידי האמן האמריקאי עמנואל לויצה, המוצג במוזיאון ברוקלין. הציור מתאר סצנה היסטורית שבה כריסטופר קולומבוס ניצב מול איזבלה הראשונה ופרננדו השני, מלך אראגון ומשכנע אותם לממן את מסעו שהוביל לגילוי יבשת אמריקה.

איזבלה הראשונהספרדית: Isabel I de Castilla‏; 22 באפריל 1451 - 26 בנובמבר 1504), מלכת קסטיליה, אשתו של פרננדו השני מלך אראגון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במות אביה, חואן השני, ב-1454, ירש אחיה הגדול אנריקה הרביעי את המלוכה הקסטיליאנית וגירש את איזבלה ושאר קרוביו מהממלכה. בהיותה בסביבות גיל 10, הוחזרה איזבלה לקסטיליה תחת פיקוחו ההדוק של אנריקה הרביעי. בהיותה בת שבע עשרה ביקשו אצילים למרוד במלך אנריקה ולמנות אותה למלכה במקומו, אך היא סרבה והכירה במלכותו של אחיה. בתמורה, הוכרה איזבלה על ידיו כיורשתו. עם מות אנריקה הרביעי מלך קסטיליה בדצמבר 1474, הוכתרה איזבלה ליורשתו. בתו של אנריקה הרביעי, חואנה שהייתה נשואה למלך פורטוגל טענה גם היא לכתר, בתמיכת אצילי אקסטרמדורה ומלך פורטוגל. איזבלה הצליחה לגבור על חואנה והוכתרה למלכת קסטיליה. עם נישואיה לפרננדו השני מלך אראגון, הפכה איזבלה למלכת הממלכה המאוחדת של קסטיליה ואראגון.

איזבלה ובעלה הרחיבו את סמכויות המלוכה בקסטיליה על חשבון אצולת קסטיליה ועריה, תוך חיזוק הכנסייה על ידי הקמת האינקוויזיציה ב-1478. ב-1492, לאחר הכנעת ממלכת גרנדה המוסלמית, השלימו איזבלה ופרננדו את תהליך הרקונקיסטה בספרד. בתקופת מלכותם נתקבלו שתי החלטות היסטוריות; האחת, גירוש ספרד, הוא גירוש היהודים אשר לא המירו דתם ב-1492, והשנייה, ההחלטה על התפשטות ספרד באמצעות מסעות קולומבוס לשם ביסוס האימפריה הספרדית כמעצמה פוליטית ולשם הפצת הקתוליות.

לאיזבלה ופרננדו היו חמש בנות, אחת מהם הייתה קתרינה מאראגון, אשתו הראשונה של הנרי השמיני מלך אנגליה. בת אחרת הייתה חואנה הראשונה, מלכת קסטיליה, אמו של קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותה של איזבלה מוצגת בסרט "המעיין" משנת 2006, בבימויו של דארן ארונופסקי. היא מגולמת על ידי רייצ'ל וייס, והעלילה מתארת את המלכה שולחת קונקיסטאדור למסע חיפוש של עץ החיים באזור השייך לבני המאיה.

דמותה היא הדמות הראשית בסדרה איזבל (Isabel) בהפקת הטלוויזיה הספרדית (TVE), הסדרה שודרה למשך שלוש עונות, במהלך השנים 2012-2014. הסדרה מתמקדת בחייה של איזבל מן המאבק על הכתר למן המאבק בממלכת גרנדה ועד למסעותיו של קולומבוס לעולם החדש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]