קרלוס השני, מלך ספרד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרלוס השני, מלך ספרד

קרלוס השני, מלך ספרד (ספרדית: Carlos II de España‏; 6 בנובמבר 1661 - 1 בנובמבר 1700), היה המלך האחרון של ספרד תחת שלטון בית הבסבורג. קרלוס שלט כמעט על כל איטליה (מלבד פיימונטה, מדינת האפיפיור והרפובליקה של ונציה), ארצות השפלה הספרדיות, ועל האימפריה הספרדית, שהשתרעה ממקסיקו ועד לפיליפינים. קרלוס ידוע בשל הבעיות הפיזיות, האינטלקטואליות והנפשיות הנרחבות שהיו לו - בשל שלטונו החלש וחסר ההשפעה עקב כך - וכמו כן גם ידוע בשל תפקידו בהשתלשלות העניינים שהובילה לפרוץ מלחמת הירושה הספרדית.

שושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרלוס היה בנו השורד היחיד של אביו, פליפה הרביעי, מלך ספרד מבית הבסבורג ושל אשתו השנייה, מריאנה מאוסטריה, גם מבית הבסבורג. לידתו קודמה בהקלה ושמחה מצד העם הספרדי, שחשש לעתידו של הכתר הספרדי, אם לא היה לפליפה בן יורש זכר.

תרבות בני האצילים באירופה במאה ה-16 בדרך כלל שידכה בין בני דודים מדרגה ראשונה, או בין דוד לאחייניתו, ובכך שימרה את "מעלות המשפחה" (בפועל, זה חיזק את החולשות הגנטיות בבית הבסבורג). באילן היוחסין הקרוב של קרלוס היו אחייניות רבות שילדו ילדים לדוד שלהן: אמו של קרלוס עצמה הייתה אחייניתו של אביו, מה שגרם לשימור רבות מהחולשות התורשתיות במשפחה. דור זה של שושלת הבסבורג היה נתון למקרים רבים של לידת מת. כמו כן גם הייתה אי שפיות במשפחתו של קרלוס: סבת-סבת-סבת סבתו חואנה מקסטיליה, אימו של קרלוס הראשון, מלך ספרד, יצאה משפיותה עוד בראשית חייה.

החל משנת 1550 בערך, נישואין מחוץ למשפחתו של קרלוס הופסקו לחלוטין. החל מאותו הזמן, כל אילן היוחסין של קרלוס היה בדרך זו או אחרת צאצא של חואנה מקסטיליה ושל פליפה הראשון, מלך קסטיליה, וביניהם כל בית המלוכה של ספרד, אוסטריה ובוואריה. בשל כך, הגנום של קרלוס היה הומוזיגוטי בהרבה מהממוצע. הוא נולד נכה פיזית ונפשית, וכמו כן גם נולד כשפניו מושחתות. לקרלוס לא הייתה יכולת ללעוס, כנראה מסיבוך של פרוגנתיזם. הלשון של קרלוס הייתה כה גדולה שדיבורו היה בקושי מובן, וכמו כן הוא גם הזיל ריר לעתים תכופות. כמו כן, ישנה סברה שהיה חולה במחלה האנדוקרינית אקרומגליה.

כתוצאה מבעיות אלו, ידוע קרלוס בהיסטוריה הספרדית כקרלוס המקולל, בשל האמונה העממית - בה האמין גם קרלוס עצמו - כי בעיותיו הנפשיות והפיזיות נגרמו כתוצאה מכישוף.

מאחר שלמד לדבר בגיל ארבע, וללכת רק בגיל שמונה, קרלוס קיבל יחס כאל תינוק עד שהגיע לגיל עשר. מאחר שחששה כי בית הספר יהיה יותר מדי בשביל קרלוס השברירי, האמנת שלו לא הכריחה אותו ללמוד. בטלנותו של קרלוס הצעיר הפכה לניכרת כל כך עד שלא ציפו ממנו לניקיון.

הפעילות הגופנית היחידה שבה ידוע כי קרלוס לקח חלק היא קליעה למטרה, ולעתים השתתף בקליעה למטרה במתחם אל אסקוריאל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]