פליפה החמישי, מלך ספרד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פליפה החמישי
שלט האצולה של פליפה החמישי

פליפה החמישי (19 בדצמבר 1683 - 9 ביולי 1746) היה מלך ספרד בין השנים 1700 ל-1746.

פליפה, הידוע גם כפיליפ דוכס אנז'ו, היה המלך הספרדי הראשון לבית בורבון. הוא היה בנו של לואי, הדופן הגדול, ונכדם של לואי הארבעה עשר, מלך צרפת, ואשתו, מרי תרז, או בשמה הספרדי מריה תרזה, בתו של מלך ספרד פליפה הרביעי.

הורי אימו היו פרדיננד מריה, הנסיך הבוחר מבוואריה, ואשתו, אדלייד הנרייט לבית סבויה. פליפה נולד בוורסאי כפיליפ למשפחה המלכותית הצרפתית, וקיבל עם לידתו את התואר דוכס אנז'ו, שם שליווה אותו תכופות טרום היותו למלך.

הטענה לכתר ומלחמת הירושה הספרדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מותו בשנת 1700 של מלך ספרד קרלוס השני ללא יורשים, צפה ועלתה שאלת הירושה. כנכדה של אחות המלך, מריה תרזה, הייתה לפיליפ עדיפות בקבלת הירושה, אך גם קרל, ארכידוכס אוסטריה, בנו של לאופולד הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, נעשה טוען לכתר.

בנסיבות אלו פרצה ב-1701 מלחמת הירושה הספרדית, בה השתתפו צרפת, בריטניה ומדינות נוספות. המלחמה הסתיימה ב-1713 בהסכם אוטרכט. פיליפ הוכתר כפליפה החמישי מלך ספרד[1], אך נשללה ממנו הטענה לכתר צרפת, וכך נפתרה סוגיית איחוד צרפת וספרד שאיימה על חלק מהמדינות באירופה.

ספרד גם ויתרה על האי מנורקה ועל מצר גיברלטר לטובת בריטניה. ארצות השפלה הדרומיות, נאפולי, חלק מדוכסות מילאנו וסרדיניה נמסרו לקיסרות האוסטרית, וסיציליה וחלק אחר מדוכסות מילאנו נמסרו לבית סבויה. כך נחלשה אחיזתה של ספרד באירופה, והאיום הפוטנציאלי על בריטניה ופורטוגל פחת.

בערוב ימיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פליפה, שלקה בהתקפי מניה דיפרסיה ודיכאון, ויתר על כתרו ב-1724 לטובת בנו לואיס, אך חזר לכהן כמלך עקב מותו של זה באותה שנה. מחלתו של פליפה מנעה ממנו לתפקד, ובשנים אלה דאגה רעייתו השנייה, איסבל פארנזה מפארמה (Isabella Farnese), לנהל את הממלכה, כמו גם לתארים מלכותיים לילדיה, קרלוס השלישי (דוכס פארמה בין השנים 17321735, ואחר כך מלך נאפולי וסיציליה), פיליפ (דוכס פארמה מ-1735), ומריאנה ויקטוריה (מלכת פורטוגל).

בתקופתו הייתה ספרד מעורבת במלחמת הירושה הפולנית בשנים 1733 עד 1738, שבעקבותיה קיבל בנו, הדוכס קרלוס, לימים קרלוס השלישי, מלך ספרד, את השליטה בנאפולי ובסיציליה.

בתקופתו של פליפה פרצה גם מלחמת אוזנו של ג'נקינס, מלחמה שנערכה באיים הקריביים בין בריטניה לספרד בשנים 1739 ו-1742, ונפסקה עקב מלחמה גדולה יותר שפרצה באירופה - מלחמת הירושה האוסטרית. פליפה מת ב-1746, בעיצומה של מלחמה זו. אחריו עלה לשלטון בנו, המלך פרננדו השישי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בעת הכתרתו למלך ספרד, לא היה פיליפ דובר ספרדית.הקודם:
קרלוס השני
מלך ספרד הבא:
פרננדו השישי