טבח סינג'אר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טבח סינג'אר
מערכה: מתקפת המדינה האסלאמית בצפון עיראק (2014)
הר סינג'אר
הר סינג'אר
תאריך התחלה: אוגוסט 2014
מקום: מחוז סינג'אר, מחוז נינוה, עיראק
36°22′00″N 41°43′19″E / 36.366727777778°N 41.721838888889°E / 36.366727777778; 41.721838888889 
הצדדים הלוחמים
אבדות

כ-5,000 יזידים הוצאו להורג על ידי ארגון המדינה האיסלאמית, כ-5,000-7,000 נשים וילדים יזידיים נחטפו על ידי הארגון.
כ-50,000 יזידים בסכנת השמדה חולצו בשלום על ידי הכוחות הכורדיים.

טבח סינג'אר, המכונה גם רצח העם היזידי, היה טבח מכוון שביצע ארגון הטרור המדינה האסלאמית במהלך מלחמת האזרחים השנייה בעיראק באוכלוסייה היזידית בצפון עיראק.

הטבח אירע במהלך השתלטות ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) על חלקים נרחבים בעיראק ובסוריה בקיץ 2014. במהלך האירועים הוצאו להורג כ-5,000 יזידים ולקחו בשבי כ-1,000 נשים וילדות יזידיות, על מנת שאלו ישמשו כשפחות מין בשביל חברי הארגון. אף על פי שהמספרים נמוכים בהרבה ממקרים אחרים שהוכרו כג'נוסייד, רבים מחשיבים את הטבח בסינג'אר ככזה מכיוון שמטרתו הייתה למחוק את האוכלוסייה היזידית משטח המדינה האסלאמית בשל מוצאם ואמונתם בלבד, וללא כל חשיבות אסטרטגית לכך.

כ-50,000 יזידים שהיו נצורים על הר סינג'אר חולצו במבצע משותף של ה-PKK וה-YPG עם סיוע אווירי של צבא ארצות הברית. בדצמבר 2014 הכוחות הכורדיים כבשו מחדש את אזור סינג'אר וסיפחו אותו לכורדיסטן העיראקית.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יזידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היזידים הם בעלי דת מונותאיסטית שונה משלוש הדתות הנפוצות האחרות, כשבמרכז האמונה עומד "מלאך הטווס", דמות אשר בעיני היזידים היא ששולטת בעולם, אך בעיני זרמים שונים באסלאם ובנצרות דמות זו מקבילה לשטן, וזרמים אלה, ביניהם האסלאם הסוני הסלפי המזוהה עם ארגוני הג'יהאד בעיראק, רואים ביזידים כעובדי השטן.

המתקפה בצפון עיראק[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור סינג'אר היה מיושב ברובו באוכלוסייה יזידית לפני ההשתלטות של דאעש. ביוני 2014, ארגון דאעש הכריז על הקמת הח'ליפות האסלאמית בעיראק ובסוריה, וחודש לאחר מכן הארגון השתלט על טריטוריות נרחבות בצפון עיראק. בעוד כוחות הביטחון העיראקיים ברחו מהמדינה האסלאמית בשלבים הראשונים של הקרבות, הכוחות הכורדיים בעיראק (הפשמרגה) הצליחו לבלום את המתקפות והשתלטו על שטחים מידי המדינה האסלאמית בצפון עיראק.

השתלטות המדינה האסלאמית והמצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבוקר ה-3 באוגוסט, כוחות המדינה האסלאמית השתלטו על העיר סינג'אר ועל המחוז כולו. כוחות הפשמרגה שהוצבו בגזרה נסוגו והשאירו את האזרחים ללא הגנה אמיתית. ארגון המדינה האסלאמית החל להרוס מקדשים שיעים ויזידיים באזור, להוציא להורג מתנגדים ולהכריח את כל התושבים להישבע אמונים לארגון ולקבל על עצמם את האסלאם. המדינה האסלאמית החלה להפיץ תמונות של הוצאות להורג של אזרחים יזידים ברחבי האינטרנט.

כ-200,000 אזרחים, בעיקר יזידים, שיעים וכורדים, הצליחו להימלט בשלבים המוקדמים של האירוע מהקרבות בעיר סינג'אר עצמה. 50,000 מהאזרחים האלה נמלטו להרי סינג'אר, שם מצאו את עצמם לכודים ללא אוכל, מים או טיפול רפואי, כשהמצור מאלץ אותם להתמודד מול סכנות רעב והתייבשות. ממשלת ארצות הברית, הפשמרגה, והתקשורת העולמית דיווחו על כך שעומד להתרחש בהר משבר הומניטרי עקב היותם של היזידים היושבים בו נצורים. במהלך המצור המשיכו מעשי הטבח של המדינה האסלאמית באוכלוסייה היזידית שבחרה להישאר בכפרים, ובחטיפות הנשים היזידיות על מנת למכרן לעבדות. על פי ארגוני זכויות אדם וממשלת כורדיסטן העיראקית, המספרים מגיעים עד ל-5,000 גברים יזידים שנרצחו, וכ-1,000 נשים וילדים שנחטפו.

המשבר ההומניטרי בהרי סינג'אר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצב שנוצר בהרי סינג'אר, בו 50,000 יזידים נותרו לכודים ללא מזון או שתייה וכשהם סופגים אש מארגון המדינה האסלאמית המקיף אותם, דרש התערבות בינלאומית מיידית. ב-5 באוגוסט, מסוקים מצבא עיראק הצניחו חבילות אוכל ומים ליזידים שבהרים. ב-7 באוגוסט ארצות הברית החלה להצניח משלוחים גם היא, וב-10 באוגוסט החלו לעזור גם מטוסי צבא בריטניה. ב-12 באוגוסט נהרג טייס מסוק עיראקי בהתרסקות מסוק שנועד להעביר סיוע הומניטרי.

התערבות ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-7 באוגוסט הצהיר נשיא ארצות הברית ברק אובמה על כך שצבא ארצות הברית החל להפציץ מטרות של המדינה האסלאמית על מנת למנוע רצח עם פוטנציאלי נגד היזידים הלכודים בהרי סינג'אר. ההפצצה הראשונה המדווחת הייתה ב-9 באוגוסט, והשמידה כלי רכב ממוגנים של המדינה האסלאמית המוצבים במחוז סינג'אר. ממשלת ארצות הברית גם שקלה לשלוח כוחות קרקעיים לחילוץ התושבים היזידים שבהר.

פתיחת הדרך לשחרור היזידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין ה9 ל-11 באוגוסט, פתחו לוחמים ולוחמות כורדים מה-YPG, בעזרת סיוע אווירי מצבא ארצות הברית, דרך בטוחה מהרי סינג'אר לתוך השטח הכורדי הבטוח בצפון סוריה, תוך כדי שהם נאבקים בכוחות המדינה האסלאמית המוצבים על הדרך, ובכך איפשרו לכוחות ה-PKK להיכנס להר עם משאיות ולהתחיל להוציא את התושבים היזידים החוצה. כ-10,000 תושבים פונו כבר ביום הראשון למבצע, ובסופו של דבר חולצו כמעט כל 50,000 התושבים בפעילות זו.

סוף המצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 באוגוסט הוצנחו חיילים מהכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית על ההר כדי לחלץ את התושבים הנותרים. החיילים דיווחו כי המצב בהר טוב בהרבה ממה שחשבו וכי מעט מאוד יזידים נותרו בהרים, ומצבם הרפואי יחסית בסדר, ועקב כך ארצות הברית נסוגה מהתוכנית לשלוח כוחות קרקעיים כדי לחלץ את שאר היזידים שבהר. דיווחים שונים טוענים כי היזידים שנשארו על ההר סירבו לעזוב את סינג'אר, הבית שלהם, ונשארו למעלה כמה חודשים כשהם שורדים בעזרת סיוע הומניטרי שצבא עיראק הצניח להם ושהכורדים העבירו להם דרך המסדרון לצפון סוריה.

בדצמבר 2014, במבצע משולב של כוחות הPKK, הפשמרגה, וכוחות מיוחדים מצבא ארצות הברית, אזור סינג'אר שוחרר לחלוטין מידי המדינה האסלאמית וסופח לשטח כורדיסטן העיראקית. נשים וילדים יזידים רבים מוחזקים עד היום (אוקטובר 2016) בשטח המדינה האסלאמית, כשרובם נמכרים לעבדות. ב-2016 ועדה מיוחדת מטעם המועצה לזכויות אדם של האו"ם קבעה כי המדינה האסלאמית מבצעת בבני העם היזידי רצח עם.

הכרה כרצח עם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2016 קבעה ועדה מיוחדת מטעם המועצה לזכויות אדם של ארגון האומות המאוחדות כי דאעש מבצע רצח-עם ביזידים בסוריה, שהחל ב-3 באוגוסט 2014[1]. ביוני 2017 הגישה חברת הכנסת קסניה סבטלובה ממפלגת העבודה הצעת חוק על פיה תכיר ישראל ברצח עם זה ותקבע את ה-3 באוגוסט כיום זיכרון לרצח העם היזידי, על פי הצעת החוק ביום זה יתקיימו שיעורים בבתי הספר בנושא ותתקיים עצרת ממלכתית[2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]