מחוז הסאהל של המדינה האסלאמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחוז הסאהל
ولاية الساحل
סמליל הארגון
סמליל הארגון
תקופת הפעילות 2015–הווה (כ־9 שנים)
אידאולוגיה הג'יהאד הסלפי
קבוצות אתניות בעיקר פולאנים, טוארגים וערבים
מייסדים עדנאן אבו ואליד אל-סהראווי
מנהיגים אבו אל-ברא אל-סהראווי
מטה מאלימאלי שמורת הסאהל, דרום נפת מנאקה, מחוז גאו, מאלי
אזורי פעילות דרום מדבר סהרה ומערב הסאהל, בעיקר באזור ליפטאקו.
מדינה מאלי, ניז'ר, בורקינה פאסו עריכת הנתון בוויקינתונים
חברים 1,400
חלק מ המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית המדינה האסלאמית
מתנגדים מדינות:
צרפתצרפת צרפת
מאלימאלי מאלי
ניז'רניז'ר ניז'ר
בורקינה פאסובורקינה פאסו בורקינה פאסו
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
אלג'יריהאלג'יריה אלג'יריה
ארגונים:
או"םאו"ם או"ם
המדינה האסלאמיתהמדינה האסלאמית אל-קאעדה בסאהל
מיליציית אימאגד טוארג
התנועה להצלת אזוואד
אזוואדאזוואד התנועה הלאומית האזוואדית
מיליציות דוגון
קרבות המלחמה העולמית בטרור
מלחמת האזרחים במאלי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אזור הפעילות של הארגון

מחוז הסאהלערבית: ولاية الساحل; נקרא בעבר המדינה האסלאמית בסהרה הגדול ובקיצור ISGS), הוא ארגון טרור ג'יהאדיסטי סלפי המהווה את שלוחת המדינה האסלאמית בדרום-מערב מדבר סהרה ובחלק המערבי של הסאהל. הארגון הוקם בשנת 2015 על ידי הטרוריסט עדנאן אבו ואליד אל-סהראווי, והוכר שנה לאחר מכן על ידי ההנהגה המרכזית של המדינה האסלאמית. הארגון מבצע פעולות טרור בשטחן של מאלי, ניז'ר ובורקינה פאסו ובמידה פחותה גם בדרום אלג'יריה. דאעש בסהרה הוא אחד משני ארגוני הטרור הקטלנים והחזקים ביותר במערב הסאהל, לצד יריבו ארגון ג'מעת נוסרת אל-אסלאם ואל-מוסלמין שנאמן לאל-קאעדה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון דאעש בסהרה הוקם על ידי עדנאן אבו ואליד אל-סהראווי וקבוצה מתומכיו. אל-סהראווי, הוא בוגר חזית פוליסריו ואל-קאעידה במגרב האסלאמי, ושימש בתפקידים בכירים במספר ארגוני טרור עצמאיים שמזוהים חלקית עם אל-קאעדה ונטלו חלק במלחמת האזרחים במאלי, דוגמת התנועה לאחדות וג'יהאד במערב אפריקה, ואל-מוראביטון. הארגון האחרון, נוצר בשנת 2013 ממיזוג בין התנועה לאחדות וג׳יהאד לבין חטיבת רעולי הפנים של מוכתר בלמוכתר לאחר התבוסה האיסלאמיסטית מול הצבא הצרפתי במבצע סרוואל, וביצע פעולות במאלי וניז'ר. בתפקידו האחרון באל-מוראביטון, סהראווי שימש כמפקד בכיר וכדובר הארגון. ב-13 במאי 2015, סהראווי הכריז על נאמנותו של ארגון אל-מוראביטון לארגון המדינה האסלאמית ולאבו בכר אל-בגדאדי, ועל הקמת "המדינה האסלאמית בסהרה הגדול" (בערבית: الدولة الإسلامية في الصحراء الكبرى; הגיית השם בעברית: אלדולת אלאסלמיה פי אלצחראא אלכוברא). יומיים לאחר מכן, מוכתר בלמוכתר וחלק מאל-מוראביטון התנערו מהנאמנות למדינה האסלאמית והודיעו שההכרזה לא נעשתה על דעת מועצת השורא של הארגון. בעקבות זאת, התרחש פיצול בארגון בין נאמני בלמוכתר לנאמני סהראווי, והאחרון עזב את הארגון עם נאמניו שמספרם הוארך בכמה עשרות עד מאה לכל היותר. במהלך ניסיון פיוס שאירע זמן קצר לאחר מכן, פרצו חילופי אש בין נאמני סהראווי לנאמני בלמוכתר צפונית לגאו, ונטען שסהראווי נפצע במהלכו ואחדים מאנשיו נהרגו. בהמשך, נאמני בלמוכתר באל-מוראביטון, הצטרפו לאחר מכן לצד חטיבת מסינה ואנצאר א-דין ליצירת ארגון-גג משותף בשם ג'מעת נוסרת אל-אסלאם ואל-מוסלמין (JNIM), שנשבע אמונים לאל-קאעדה והפך לארגון החזק במאלי.

למרות העוינות ההתחלתית, הקשרים האישיים החמים בין המנהיגים מראשית מלחמת האזרחים במאלי, הובילו לכך שדאע"ש ואל-קאעדה החליטו לשמור על קשרים טובים ולסייע זה לזה בעת הצורך, בברית שכונתה מאוחר יותר על ידי אנליסטים החריגה הסאהלית; ברית זאת עמדה בניגוד מוחלט ליחסים המרים בין שלוחות דאע״ש ואל-קאעדה בכל זירות הג׳יהאד העולמי (סוריה, לבנון, סיני, סומליה, אפגניסטן, פקיסטן ובהמשך גם תימן). השלוחה החדשה של הארגון כונתה "המדינה האסלאמית בסהרה הגדול", "המדינה האסלאמית באזוואד" או "המדינה האסלאמית בסאהל", ולאחר האיחוד עם מחוז מערב אפריקה מוכרת גם בתור "הפלג הסהרי" או "הפלג הסאהלי".

התבססות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנה הראשונה לאחר הקמתו, דאעש בסהרה היה נחשב לארגון שולי ואף לא הוכר כלל על ידי המדינה האסלאמית. הארגון שמר על פרופיל נמוך עם פעולות טרור קטנות, והתעסק בעיקר בצבירת אהדה בקרב הקבוצות אתניות מקומיות, תוך שהוא מעצים את היחס של ארגונו לכל המוסלמים כאל כשווים ללא קשר לצבע העור ואתניות. הדבר הקנה לו תומכים רבים בקרב אוכלוסיות שחורות ומקופחות, למשל בני קאסטות נחותות בקונפדרציות הטוארג, או בני הפולאני, הסונגהאי והז'רמה שבארגוני טרור אחרים נחשבו לנחותים ביחס ללוחמים ערבים וטוארגים בשל צבע עורם. אזור ליפטאקו (משולש הגבולות של מאלי-ניז׳ר-בורקינה פאסו) נחשב לכר פעילות נוח עבור הארגון, שכן הוא היה עם נוכחות ממשלתית מועטת, סמוך לאזורי הגבול, ולא עניין את אל-קאעדה שהתמקדה בצפון ומרכז מאלי. על אף שדאע"ש בסהרה היה עדיין ארגון זוטר למדי, הוא צבר במהירות מעגלי תמיכה רחבים בעשרות כפרים נידחים באזור ליפטאקו; תרמו לכך העוני, תחושת הקיפוח של הערבים, הטוארגים והפולאנים כנגד הממשלות המקומיות, הפרת זכויות אדם מתמשכת מצד צבא מאלי, מאבקי כוח בין שבטי הטוארג על שליטה במשאבים ומסלולי הברחה באזורי הגבול, ובפרט הסכסוך האתני הוותיק בין נוודי הטוארג לרועי הפולאני על השליטה בשטחי מרעה ומקורות מים שגלש במהירות להתנגשויות חמושות, שוד עדרי בקר ומעשי טבח באוכלוסייה האזרחית. מעשי הטבח ההדדיים בין הטוארג לפולאני ובין הפולאני לדוגון החמירו מאוד בעקבות תהליכי המדבור באזור, ודאע"ש בסהרה שהורכב בעיקר משתי הקבוצות הראשונות ניסה לנצל את הסכסוך האתני כדי להגדיל את כוחו ולתווך בין הקבוצות. הדוגמה הבולטת לכך היא שבט האידקסאהק; שבט זה מזוהה עם הטוארג, וידוע במשך שנים בפשיטותיו על כפרי הפולאני; הנוכחות ההולכת וגוברת של דאעש בשטחי המחיה שלו, הובילה לפיצול בתוך השבט בין האיסלאמיסטים תומכי דאעש לבין אלו הדוגלים בלאומיות האזוואדית. הפלג המתנגד לא רק שהפריע לפעילות דאעש באזור באמצעות סיוע לממשלות המקומיות והצטרפות למיליציות טוארגיות פרו-ממשליות ובדלניות (MSA ו-GATIA), אלא המשיך לבצע מסעי שוד, ביזה וטבח בכפרים פולאנים, עד שמנהיג דאעש בסהרה איים במעשי נקם כנגדו. בהמשך, חוליות פולאניות של דאעש בסהרה אף יצא לפעולות תגמול ומעשי טבח בכפרים של הפלג המתנגד בתור סימן אזהרה לכל תושבי האזור. בכך, דאעש בסהרה הפך מצד אחד למגנה של האוכלוסייה הפולאנית, ומאידך אותת לטוארגים האיסלאמיסטים שהוא יתקוף רק את מי שיהווה איום עבורו. דוגמה נוספת היא קבוצת הדוגון הפגאנית; קבוצה אתנית זאת שחיה במרכז מאלי, הקימה מיליציות הגנה מפני ארגוני טרור שרואים בהם עובדי אלילים, ובמהרה עברה לתקוף ולבצע מעשי טבח באוכלוסייה הפולאנית שהוגדרה על ידם כתומכת טרור. בדומה לאל-קאעדה, דאעש בסהרה איים בקביעות על בני הדוגון במעשי נקם, ועורר תקווה בקרב האוכלוסייה הפולאנית המותקפת שחשה עצמה מופקרת בידי ממשלת מאלי. בסופו של דבר, השנים הראשונות "השקטות" של דאעש בסהרה, היו השנים שבהן נבנה בסיס התמיכה האיתן שישמש אותו מאוחר יותר.

בסוף 2016, כשנה וחצי לאחר הפיצול מאל-מוראביטון, דאעש בסהרה חדל מחיסולים ופעולות טרור קטנות ופתח במחרוזת התקפות בולטת על מטרות משטרתיות וצבאיות בבורקינה פאסו, ובכלא קוטוקאלה הסמוך לבירת ניז'ר. ההתקפות הללו שעוררו בעיקר התעניינות מקומית בארגון החדש, תפסו את תשומת ליבה של המדינה האסלאמית (בפרט לאור ניצני קריסת הח'ליפות בעיראק וסוריה), וב-30 באוקטובר 2016, פורסם בביטאון הרשמי שלה על שבועת האמונים של הארגון לצד סרטון שבו עדנאן אל-סהראווי נשבע אמונים לאל-בגדאדי עם קבוצה של כ-30 לוחמים. אף על פי כן, דאעש בסהרה לא קיבל מעמד רשמי של סניף או מחוז, ופעולות טרור שלו לא פורסמו בעיתוני דאעש אלא דרך סוכנות הידיעות המאוריטנית. בשל כך, גם לאחר שפעולות הטרור של דאעש בסהרה החלו לגדול בתדירותם ובעוצמתם והובילו לכך שמחוזות טליברי וטאהואה בניז'ר הושמו במצב חירום, הארגון החדש היה מוכר בעיקר לצבאות המקומיים והזרים ולאנליסטים המתמחים בסאהל ולא מעבר לכך. פעולותיו גדולות ככל שהיו, נבלעו עד אמצע 2017 בשלל הדיווחים על פעולות הטרור האיטנסיביות של אל-קאעדה במאלי שאף היא החלה להרחיב את פעולתה לעבר בורקינה פאסו וחוף השנהב.

התחזקות ופריצה לתודעה העולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיעוד ההריגה של החיילים האמריקנים במארב בטונגו-טונגו, הפך באחת את דאעש בסהרה מסניף שולי לסניף שנמצא במוקד ההתעניינות העולמית.

העלייה בהיקף הפעילות של דאעש בסהרה לצד ההכרה בו על ידי ההנהגה המרכזית בעיראק וסוריה, עוררה התעניינות מוגברת בקרב ג'יהאדים מקבוצות שונות שהתלבטו בין הצטרפות לאל-קאעדה לבין לדאע"ש. באמצע 2017 לדוגמה, למעלה מ-40 לוחמי חטיבת סלאח א-דין העצמאית הצטרפו לארגון, רובם טוארגים. עד מהרה, באזור הגבול של מאלי וניז'ר צמח כוח דאע"שי גדול, חמוש ומצויד היטב. המארב בטונגו-טונגו שהתרחש באוקטובר 2017 סימל את נקודת המפנה של הארגון; במארב זה, כוח גדול של דאעש בסהרה ארב לשיירה של צבא ניז'ר והקומנדו האמריקני שהייתה במשימה פשוטה לכאורה של איסוף מודיעין, כשהיא נמצאת מבלי ידיעתה בלב שטח עוין. במהלך המארב, כוחות דאעש בידדו את הצוותים של השיירה בזה אחר זה, והרגו 4 חיילים אמריקנים ו-5 חיילים ניז'רים. לולא הגעת מטוסי קרב צרפתים ברגע האחרון ממאלי, הכוח האמריקני היה מושמד כולו. המארב עורר סערה גדולה בארצות הברית, שכן נוכחות כוחות צבאיים אמריקנים בניז'ר במשימות קרקעיות לא הייתה ידועה כלל לרוב הפוליטיקאים, וניז'ר נחשבה בכלל למדינה שקטה יחסית ביחס לשכנותיה.

כ-4 חודשים לאחר המארב - כשהחקירה האמריקנית הצבאית עדיין נמצאת בעיצומה, דאעש בסהרה פרסם סרטון ערוך שמורכב ברובו ממצלמת הקסדה של אחד החיילים האמריקנים שנהרגו, והפך לסנסציה בינלאומית כאשר קטעים מהסרטון פורסמו במאות כלי תקשורת שדנו במה שנראה כהפקרת חיילים אמריקנים בלב שטח עוין; בן לילה, דאעש בסהרה היה במוקד תשומת הלב המקומית והבינלאומית ונהנה מפופולריות גדולה, כשהוא מאפיל לחלוטין על אל-קאעדה החזק והמבוסס. הדבר בא לידי ביטוי גם בכך שהמדינה האסלאמית חרגה ממנהגה, ופרסמה את הסרטון של דאעש בסהרה בכל האתרים וערוצי התקשורת שלה, חרף היותו מוצר לא-רשמי שלא עבר דרך משרד התקשורת המרכזי. המארב אמנם מיקד את תשומת הלב של הצבא האמריקני והצרפתי על הארגון שספג בעקבות כך אבדות רבות, אך מאידך הוביל לגידול מהיר בכוחו. בהמשך, ארגונו של אל-סהראווי עבר לבצע פעולות טרור נועזות יותר (כולל פיגועי התאבדות) נגד צבא מאלי, צבא ניז'ר, הצבא הצרפתי ומיליציות פרו-ממשלתיות ובדלניות של הטוארג, כשבחלק מהמקרים הוא ביצע התקפות משותפות עם אל-קאעדה. במקביל, המצב הביטחוני המדרדר בבורקינה פאסו השכנה בעקבות פעולות אנצר אל-אסלאם, הובילה את דאעש ואל-קאעדה להשתמש באזור הצפוני כבסיס עורפי לפעולות במאלי וניז'ר, ובהמשך אנצאר אל-אסלאם התפצל בין תומכי דאעש לתומכי אל-קאעדה, שהובילו יחדיו את ההתקוממות בצפון, מזרח ודרום המדינה.

הכרה רשמית וסיום החריגה הסאהלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוחמי דאעש בסהרה בתום פשיטה על בסיס צבאי בגבול ניז'ר-מאלי

במרץ 2019, המדינה האסלאמית הכירה סופית בסניף הסהרה, ומיזגה אותו תחת מחוז מערב אפריקה של הארגון שפעיל באגם צ'אד בהנהגת אבו מוסעב אל-ברנאווי. עם זאת, הפעולות של סניף הסהרה נותרו אוטונומיות לחלוטין בשל המרחק הרב ביניהם. על פי דיווחים, אל-ברנאווי ואל-סהראווי מנסים להרחיב את אזורי הפעילות שלהם זה לעבר זה, במטרה ליצור קשר קבוע שיסייע להם במאבק. בין 2019 ל-2021, ארגונו של אל-סהראווי ביצע מספר התקפות קטלניות ביותר על בסיסי צבא ושיירות צבאיות בניז'ר, מאלי ובורקינה פאסו, והפך למתחרה לאל-קאעדה מבחינת כוח, גודל ויכולות.

בינואר 2020, סכסוכים פנימיים בתוך חטיבת מסינה של אמאדו קופה (המזוהה עם אל-קאעדה), הובילו לעריקת לוחמים לדאע"ש בסהרה, ושיאם היה בעריקת קבוצה של 60 לוחמים בבת אחת באזור נמפלה במחוז ג'וסי שבמרכז מאלי. העריקות הובילו להתנגשויות במהלך פברואר בין חטיבת מסינה ללוחמים החדשים של דאעש במחוז מופטי ומחוז ג'וסי במאלי, והעימותים גלשו במהירות לתוך בורקינה פאסו. בתגובה לניסיונות גישור, עבד אלחכים אל-סהראווי שהיה אחראי על הפעילות הדאע"שית בבורקינה, דרש מאמדו קופה פיצויים בגין הרג לוחמיו. הצעת הפיוס נדחתה על ידי ההנהגה של אל-קאעדה בסאהל, והעימותים בינה לבין דאעש התפשטו במהירות מאזור לאזור, בעקבות מחלוקת אידאולוגית וותיקה בין הארגונים על היחס לאוכלוסייה המקומית, החלת חוקי השריעה והוצאות להורג פומביות.

בין מאי ליוני, העימות הגיע לנקודת האל-חזור לאחר התנגשויות כבדות במחוז גאו, ועד אוגוסט הפך למלחמה כוללת וגלויה בה נהרגו מאות ג'יהאדים משני הצדדים. דאעש האשים את אל-קאעדה ומנהיגיו בכפירה ובגידה באסלאם בשל העובדה שהוא מבצע תכופות משא ומתן עם ממשלת מאלי (עסקאות חילופי שבויים למשל), ואל-קאעדה מצידה האשימה את דאעש ככת של ח'וארג' שדרכיה האכזריות מנוגדות לאסלאם. בכך הסתיימה ברית "החריגה הסאהלית", והארגונים הפכו ליריבים מרים בדומה לשאר שלוחות הארגונים ברחבי העולם. אל-קאעדה שמרה על הדומיננטיות שלה במרבית מאלי צפון ומערב בורקינה פאסו וצפון חוף השנהב, בעוד שדאע"ש השיג דומיננטיות במערב ניז'ר, דרום-מזרח מאלי וצפון-מזרח בורקינה פאסו. במקביל ליריבות עם אל-קאעדה, דאעש בסהרה החל להתמקד גם באוכלוסייה אזרחית שמתנגדת לפעולותיו, וביצע מספר מעשי טבח ענקיים בין 2020 ל-2021 בכפרים של בני הז'רמה בניז'ר.

פיקוד, גודל והרכב אתני[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוח דאע"שי רב-אתני (ערבים, טוארגים ופולאנים) מתארגן לקראת תקיפת בסיס במאלי.

המייסד והמנהיג של דאעש בסהרה היה עדנאן אבו ואליד אל-סהראווי עד מותו בשנת 2021. שדרת הפיקוד הבכירה הייתה מורכבת בעיקר מג'יהאדים סהראווים, טוארגים וערבים שהצטרפו לעדנאן עוד בראשית דרכו, וכללה את: עבד אלחכים אל-סהראווי שנחשב לפנים האכזריות של הארגון ומפורסם בהוצאות להורג שלו, ריסה אל-סהראווי ודובר הארגון עמר אל-סהראווי, הג'יהאדים הטוארגים-ערבים טינקה, איקאריי ואבו בכר אולד אבידין, חטאב אל-מאוריטני ומספר ג'יהאדים פולאנים שהבולטים שבהם הם אבו דרדר ואיליאסו ג'יבו. בעקבות מוות טבעי וחיסול או שביה של חלק משדרת הפיקוד הבכירה על ידי הצבא הצרפתי והצבא הניז'רי, הזהות של שדרת הפיקוד הנוכחית אינה ידועה. לג'יהאדים ערבים ממרוקו, מאוריטניה ואלג'יריה, יש מעמד מיוחד בארגון בשל ידיעת השפה הערבית, והם משמשים כמטיפים. שדרת הפיקוד השנייה והשלישית של מפקדים אזוריים ומפקדי שטח, מורכבת ברובה מפולאנים, סונגהאים וטוארגים. הארגון ידוע גם בכך שבחורים צעירים ואפילו נערים משתלבים במהירות בהיררכיה הפיקודית שלו, כשהם משמשים כמתווכים בין הארגון לבין הקהילות והכפרים שמהם באו ומכירים טוב יותר את הגאוגרפיה והדינמיקה המקומית.

דאעש בסהרה מגוון מאוד מבחינה אתנית, וקולט לשורותיו לוחמים מכל הקבוצות המקומיות: ערבים, ברברים (בפרט הטוארגים), פולאנים, סונגהאים, זרמה, גורמה, האוסה ועוד. בשורותיו גם מספר לא ידוע של ג'יהאדים זרים.

כוח ערבי-טוארגי של דאעש בדרום הסהרה.

שתי הקבוצות הדומיננטיות ביותר בארגון הן הטוארג והפולאני, כשלוחמי הקבוצה האחרונה מהווים לפחות כשליש מהארגון. בשל כך, הארגון באופן כללי מחולק לשתי חטיבות עיקריות: החטיבה הטוארגית והחטיבה הפולאנית; חלוקה זאת מאפשרת ללוחמים לשהות עם דוברי שפתם, אך אינה מונעת מהם להשתלב יחדיו במהלך התקפות גדולות ובהתאם לצורך המבצעי בשטח לפי פקודות ההנהגה. חרף הגיוון האתני, בעיני האוכלוסייה המקומית בסאהל הארגון מזוהה בעיקר עם בני הפולאני, מה שמוביל לעיתים קרובות את בני הטוארג והדוגון להאשים את כלל הפולאנים כתומכי טרוריסטים ולהצדיק את מעשי הטבח והשוד שלהם.

בעת הקמתו של הארגון במאי 2015 לאחר הפיצול מאל-מוראביטון, דאעש בסהרה מנה על פי הערכות 50–100 לוחמים בלבד. עד תחילת 2017, ההערכה הייתה שהארגון מונה 300 לוחמים. באפריל 2018, המרכז ללחימה בטרור של האקדמיה הצבאית האמריקנית העריך שהוא כבר מונה לפחות 425 לוחמים. עם זאת, סביר להניח שההערכות נמוכות בהרבה מהמספר האמיתי. סדרת ההתקפות בקנה מידה גדול שבוצעו במאלי, ניז'ר ובורקינה פאסו בין 2019 ל-2021 כמו גם גלי עריקות מאל-קאעדה, מצביעות על כך שמספר חברי הארגון עשוי לעלות על 1,000 לוחמים. כך למשל, בתמונות שפורסמו במרץ 2022 משבועת האמונים של הסניף לח'ליפה השלישי אבו חסן אל-האשמי, נראו לפחות 600 לוחמים. מעבר ללוחמים, לארגון יש מעגל ניכר של תומכים ואוהדים בקרב האוכלוסייה המקומית. על פי הצהרות של הצבא הצרפתי, בחצי עשור נהרגו למעלה מ-350 פעילים של דאעש בסהרה בשיתוף עם צבאות מאלי, ניז'ר ובורקינה פאסו.

אזורי פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאעש בסהרה פועל בעיקר במערב הסאהל ובדרום-מערב מדבר הסהרה. לאחר הקמתו, הארגון פעל בתחילה בדרום מחוז גאו בצפון-מזרח מאלי, בעיקר בנפת מנאקה הסמוכה לגבול עם ניז'ר. אזור זה היה בעל נוכחות מיליטנטית וממשלתית נמוכה וללא דרכים ראשיות שהצדיקו נוכחות של כוחות צבא. העלייה בפופולריות של הארגון בקרב האוכלוסייה הפולאנית, גרמה לו להתרחב לעבר מחוז טילברי במערב ניז׳ר ולאזור גורמה בצפון-מזרח בורקינה פאסו, כשהוא מנצל את חוסר הנוכחות הממשלתית במשולש הגבולות. גורמה, מנאקה וטילברי, מהווים יחדיו את האזור הגאוגרפי המכונה ליפטאקו שנחשב לאזור הפעילות העיקרי של הארגון.

מלבד אזור הליבה בליפטאקו, דאעש פעיל בדרום ניז'ר עד לאזור הבירה ניאמי, בדרום ומזרח בורקינה פאסו, ובמידה פחותה גם במחוזות מופטי, טימבוקטו וקיידאל במרכז וצפון מאלי; הארגון אף ביצע פעולות ספורות בדרום אלג'יריה בסמוך לגבול עם מאלי, ופעולות מסוימות שלו בדרום בורקינה פאסו התרחשו לא הרחק או מעבר לגבול עם בנין, ניגריה וטוגו. בתחילת 2020, ערקה לדאע"ש קבוצה של אל-קאעדה באזור נמפלה במרכז מאלי סמוך לגבול עם מאוריטניה, כך שהפעילות שלו במאלי עשויה להתרחב מערבה יותר. בעקבות היריבות עם אל-קאעדה, הנוכחות של דאעש במרכז במאלי פחתה באופן ניכר.

כאמור, תחת מחוז מערב אפריקה של המדינה האסלאמית נמצאים למעשה שני ארגונים נפרדים: הפלג הסהרי (ISGS), והפלג באגם צ'אד (ISWA) שפעיל בעיקר בצפון-מזרח ניגריה (מדינות בורנו, יובה ואדאמווה) מערב צ'אד וצפון קמרון. על אף ששני הפלגים מבצעים פעולות טרור בשטחה של ניז'ר, אין ביניהם מגע: הפלג באגם צ'אד מבצע פעולות במחוז דיפה בדרום-מזרח ניז'ר, בעוד שהפלג הסהרי מבצע פעולות בחלק הצפוני של מחוזות טאהואה וטילברי ומחוז הבירה - שנמצאים במערב ודרום-מערב ניז'ר. בין אזורי הפעילות של שני הארגונים בניז'ר, מפרידים המחוזות זינדר, מאראדי, דוסו והחלק הדרומי של מחוז טאהואה; אזורים אלו מאוכלסים בעיקר על ידי בני ההאוסה שנחשבים לפחות מיליטנטנים מהפולאנים ואין בהם נוכחות של דאעש. שני הארגונים שואפים להתרחב לאורך הגבול הניגרי-ניז'רי בתקווה ליצור מסדרון פעילות משותף. בעיתון המדינה האסלאמית, פורסמו בשנת 2020 מספר פעולות טרור חריגות שבוצעו במחוז סוקוטו בצפון-מערב ניגריה ליד הגבול עם ניז'ר. מחוז סוקוטו שבו אוכלוסייה פולאנית גדולה, אינו אזור פעילות אופייני לאף אחד מהפלגים הללו, ולא ברור אם הפעולות מייצגות התרחבות של הפלג הסהרי, או בתאים פולאנים מקומיים שצפויים לקשר בין השניים.

חימוש, מימון ותקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לארגוני טרור רבים, רוב אמצעי הלחימה של דאעש בסהרה מקורם בשלל שנלקח מהצבאות המקומיים, ובמקרה הזה כוחות צבא ומשטרה של מאלי, ניז'ר ובורקינבה. חלק קטן מהנשק מקורו בשלל ממיליציות טוארגיות שמקורו בלוב. החימוש הסטנדרטי של הלוחמים כולל רובי סער מסוג קלצ׳ניקוב וקרבין, רובי צלפים, מקלעים קלים וכבדים, טילי כתף, מרגמות, קטיושות ורימונים. בנוסף, לארגון יש מטעני חבלה וחגורות נפץ מייצור עצמי.

הטקטיקה של דאעש בסהרה מבוססת על חי"ר ממוכן שמתנייד על אופנועים וטנדרים. בכך מתאפשר לו להכות בעמדות ובסיסים צבאיים מבודדים ולסגת במהירות מהאזור לפני הגעת תגבורות קרקעיות ואוויריות. אף על פי שנפלו לא פעם ברשות הארגון משאיות ורק"מים כבדים, הוא לרוב מנצל אותם כרכבי תופת, וממעט להשתמש בהם בלחימה ישירה עקב היותם מסורבלים וחשופים להתקפות אוויריות. תורת הלחימה של הארגון מבוססת על לוחמת גרילה, והוא מתמחה במארבים לשיירות צבאיות, פשיטות על מוצבים ובסיסי צבא גדולים, והפעלת חוליות חיסול ומטעני צד. דאעש בסהרה מממן את פעילותו באמצעות גביית מיסים מהאוכלוסייה המקומית, סחר בנשק, הברחות, כריית זהב, חטיפות לצורך כופר, ואולי גם סחר בסמים ופעילות פלילית אחרת. לפני ההכרה הרשמית בדאע"ש בסהרה, לא היה לו משרד תקשורת מסודר, ומרבית ההודעות שלו פורסמו דרך סוכנות הידיעות המאוריטנית אל-אח'באר. הארגון פרסם מספר סרטונים קצרים של התקפות על צבאות מאלי, בורקינה פאסו ומיליציות טוארגיות לצד הוצאות להורג, אך הפרסום שלהן היה מוגבל ויועד בעיקר עבור האוכלוסייה המקומית. חריג בהקשר זה הוא סרטון המארב בטונגו-טונגו שקיבל תשומת לב עולמית ופורסם גם בערוצי תקשורת רשמיים של דאעש. מאז ההכרה בארגון, פעולות הטרור שלו מפורסמות עם סמליל מחוז מערב אפריקה או בעיתון א-ניבא של המדינה האסלאמית, אך עדיין, עיתוי הפרסום אינו מיידי ומתאחר לעיתים קרובות במספר שבועות ואפילו חודשים. על פי דאעש, האיחור בנטילות האחריות על פעולות טרור נובע מ"תנאי שטח וסיבות ביטחוניות".

עד 2022, משרד התקשורת המרכזי של דאעש פרסם מספר דו"חות מצולמים, תמונות, סרטונים קצרים וכתבות על הסניף, לצד ראיון בן שני חלקים עם המנהיג עדנאן אל-סהראווי. דאעש בסהרה הופיע בשתי הפקות חזותיות רשמיות של המדינה האסלאמית: הראשונה בשילוב עם הפלג באגם צ'אד שמציגה חידוש שבועת האמונים לאבו בכר אל-בגדדי, והשנייה בלעדית עבור דאעש בסהרה: הסרט "זה יהיה עבורם מקור חרטה" ששמו לקוח מהקוראן ואורכו כחצי שעה. גם לאחר ההכרה, דאעש בסהרה עדיין מפיק מסרים וסרטונים קצרים לא-רשמיים בשפות מקומיות עבור הקבוצות האתניות בתחומי פעילותו, כשהתכנים הללו מופצים בעיקר בקבוצות בוואטסאפ וטלגרם.

פעילות טרוריסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאעש בסהרה מבצע פעילות טרוריסטית מגוונת, החל מפעילות בעצימות נמוכה כמו איומים, חטיפות, סחיטה, חיסולים של סייענים, נציגי שלטון ומפקדי מיליציות, תקיפת סיורים קלים, עמדות צבאיות ומטרות ואזרחים מערביים, וכלה בפיגועי התאבדות, הפעלת מטעני צד, מארבים לשיירות גדולות, התקפות על בסיסים ומחנות צבא, ביצוע מעשי טבח המוניים וכיבוש זמני של עיירות. חלק גדול מהפעילות הטרוריסטית בעצימות נמוכה אינה מדווחת כלל על ידי דאעש או התקשורת המקומית. הארגון מראה סימנים שבכוונתו להחיל את חוקי השריעה באזורי הפעילות שלו, כמו שריפת בתי ספר, גביית זכאה, פגיעה בתהליך הבחירות, הריגת שאמאנים וקטיעת איברי גנבים ושודדים. מאז ההכרה הרשמית בסניף במרץ 2019, פורסמו סך הכול כ-230 פעולות טרור רשמיות שבוצעו על ידו במאלי, ניז'ר, בורקינה פאסו ואלג'יריה. כאמור, מספר הפעולות הלא-מדווחות גבוה בהרבה. להלן פעולות טרור בולטות שבוצעו על ידי דאעש בסהרה מאז הקמתו:

2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 3 בספטמבר: חוליה של דאעש תקפה עמדת מכס במרקויה שבבוריקנבה והרגה פקיד מכס ואזרח. הייתה זו ההתקפה המוצהרת הראשונה של הארגון לאחר הנאמנות למדינה האסלאמית.
 • 12 באוקטובר: קבוצת לוחמי דאעש הרגה 7 חיילים ואזרחים בורקינבים באינטנגום בבורקינבה.
 • 14 באוקטובר: חטיפת אזרח זר אמריקני באזור אבאלאק בניז'ר.
 • 17 באוקטובר: ניסיון שחרור כושל של אסירים ג'יהאדים מכלא קוטוקאלה ליד בירת ניז'ר - ניאמי. הפעולה בוצעה על ידי תריסר ג'יהאדים ונכשלה במטרתה (הרוג לדאע"ש ו-2 פצועים למשמר הכלא). עם זאת, הפעולה תפסה את תשומת לב ההנהגה המרכזית, שעבורה שחרור אסירים כלואים הוא מטרה בעדיפות גבוהה.
 • 8 בנובמבר: התקפה על עמדה צבאית בבאני-בנגו בניז'ר, שהותירה 7 הרוגים ו-3 פצועים לצבא ניז'ר.
 • 16 בדצמבר: השתתפות בפשיטה על בסיס נסומבו בבורקינבה לצד חטיבת מסינה ואנצרול אסלאם. 12 הרוגים ו-4 פצועים לצבא הבורקינבי.

2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילים אמריקנים במהלך המארב בטונגו-טונגו כפי שתועד במצלמת הקסדה.
 • 22 בפברואר: מארב לשיירה צבאית ניז'רית סמוך לעיירה טירזוואנה, במהלכו צבא ניז'ר ספג 16 הרוגים ו-18 פצועים. הייתה זו פעולת הטרור הגדולה הראשונה של דאעש.
 • 6 במרץ: 7 הרוגים ו-4 פצועים לז'נדרמיה הניז'רית ליד העיירה וונזרבה בסמוך לגבול עם בורקינבה.
 • 31 במאי: פשיטה על העיירה אבאלה, במהלכה נהרגו 6 ז'נדרמים ניז'רים. לוחמי דאעש נסוגו לעבר מאלי, שם הותקפו על ידי כוח משולב של הצבא הצרפתי, צבא מאלי ומיליציות טוארגיות.
 • 9 ביולי: 8 הרוגים ומספר פצועים לצבא מאלי במהלך מארב ליד אינקאדוגוטאן.
 • 25 ביולי: כנקמה על הסיוע לצבא הצרפתי בפשיטה באבאלה, דאעש תוקף כפר טוארגי של קבוצת אימגאד במאלי והורג 4 אזרחים.
 • 4 באוקטובר: המארב בטונגו-טונגו במהלכו כוח גדול של דאעש תקף שיירה של צבא ניז'ר והקומנדו האמריקני בסמוך לכפר טונגו-טונגו בניז'ר. לכוח האמריקני-ניז'רי היו 9 הרוגים ו-10 פצועים. הכוח כמעט הושמד לגמרי לולא סיוע צרפתי ברגע האחרון. נחשב לפעולה המפורסמת ביותר שבוצעה על ידי הארגון, והיווה הישג תעמולתי כביר בעקבות פרסום צילומים ממצלמת הקסדה של אחד ההרוגים האמריקנים.
 • 21 באוקטובר: הפשיטה הראשונה על בסיס הז׳נדרמיה באיורו שבניז'ר, במהלכה הז'נדרמיה ספגה 13 הרוגים ו-5 פצועים.

2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 11 בינואר: פיגוע התאבדות על סיור של הצבא הצרפתי באזור מנאקה שבמאלי.
 • 18 באפריל: חטיפת אזרח זר גרמני באזור אג׳האי בניז'ר.
 • 27-26 באפריל: הטבח באקלאז ואווקאסה במאלי, במהלכו לוחמי דאעש טבחו 47 אזרחים ולוחמי מיליציות טוארגים, כנקמה על סיוע לצבאות צרפת ומאלי וביצוע טבח בכפרים פולאנים.
 • 26 במאי: 11 הרוגים ו-2 פצועים טוארגים, בהתקפה על העיירה טלאטאיי שבשליטת התנועה להצלת אזוואד (MSA).
 • 11 ביולי: התנגשות בין כוחות דאעש למיליציית טוארג אימאגד (GATIA) בסמוך לאינגלמאני. אבדות לשני הצדדים.
 • 18 ביולי: התנגשות בין כוחות דאעש לקואוליציה הטוארגית MSA-GATIA בסמוך לטינטיהידג׳רן. אבדות לשני הצדדים.
 • 12-11 בדצמבר: הטבח בטינאבו וטבנגוט-טיסלטאטין במאלי, במהלכו לוחמי דאעש טבחו כ-43 אזרחים ולוחמי מיליציות טוארגים של MSA-GATIA.
 • 19 בדצמבר: התנגשות בין דאעש לכוח משולב של התנועה להצלת אזוואד (MSA) והצבא הצרפתי. אבדות רבות לדאע"ש.

2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטען צד שהופעל על שיירה של האו"ם במאלי.
 • 15 בינואר: כנקמה על האירוע הקודם דאעש מבצע את הטבח בטינאבו וטבנגוט-טיסלטאטין במאלי, במהלכו נטבחו 37–40 אזרחים ולוחמי תנועת MSA הטוארגית.
 • 10 במרץ: 14 פצועים לצבא הצרפתי בהתקפה על סיור באזור אכבאר במאלי. נעשה שימוש גם במטען צד.
 • 1 במאי: פעילי דאעש חטפו תיירים צרפתים בצפון בנין והעבירו אותם לבורקינה פאסו בשיתוף עם חטיבת מסינה; לא ברור איזה ארגון היה אמור להחזיק בהם בסוף וייתכן שהיעד הסופי היה מאלי. 3 ימים לאחר מכן, במבצע מיוחד כוחות קומנדו צרפתים פשטו על גורום-גורום בצפון בורקינבה וחילצו את בני הערובה במחיר של 2 חיילי קומנדו הרוגים.
 • 13 במאי: בפעם השנייה, התקפה של כתריסר מחבלי דאעש על כלא קוטוקאלה בניז'ר שנועדה כנראה להפגין כוח ולעודד את האסירים הכלואים. הרוג לצבא הניז׳רי ומספר כלי רכב שרופים.
 • 14 במאי: המארב בסיווילי, במהלכו כוח גדול של דאעש ארב למחלקה של צבא ניז'ר ליד הכפר סיווילי והרג כ-28 חיילים. פעולת הטרור הקטלנית ביותר בניז'ר עד אותו זמן. במארב זה נעשה לראשונה שימוש במטען צד.
 • 9 ביוני: הפעלת מטען צד על משוריין אושקוש אמריקני ליד העיר אואלאם. המשוריין ניזוק אך לא היו נפגעים.
 • 14 ביוני: במהלך פשיטה לילית של כוח צרפתי על אזור אכבאר בגבול מאלי-ניז'ר, מסוק צרפתי הופל על ידי מחבלי דאעש והתרסק. צלף ו-2 טייסים צרפתים נפצעו בדרגות שונות.
 • 1 ביולי: הפשיטה הראשונה על בסיס אינאטס בגבול ניז'ר-מאלי, במהלכה נעשה שימוש ב-2 מחבלים מתאבדים. הפשיטה הותירה 18 חיילים ניז'רים הרוגים.
 • 19 באוגוסט: הפשיטה על בסיס קטוגו בבורקינה פאסו: 24 חיילים הרוגים. ההתקפה הקטלנית ביותר עד אותה עת בבורקינבה.
 • 1 בנובמבר: הפשיטה על בסיס אינדלימאן במאלי: 50 חיילים הרוגים.
 • 18 בנובמבר: הפשיטה על טבנקורט במאלי: 43 הרוגים ו-29 פצועים לצבא מאלי.
 • 18 בנובמבר: 8 הרוגים לכאורה לצבא האלג'יראי בפשיטה על מקומות מסתור של דאעש בעיירה טאונדרת במחוז תמנרסת שבדרום אלג'יריה. הייתה זו הפעולה הראשונה של הארגון על אדמת אלג'יריה. בפעולה נהרג מפקד ערבי-טוארגי של דאעש - אבו בכר אולד אבידין.
 • 25 בנובמבר: במהלך מבצע צרפתי נרחב בעקבות התוקפים מאינדלימאן וטבנקורט, שני מסוקים צרפתים התנגשו זה בזה באוויר והתרסקו (לטענת דאעש כתוצאה מירי לעברם). 13 הרוגים לצבא צרפת - האובדן הגדול ביותר ביום אחד מאז תחילת ההתערבות במאלי.
 • 10 בדצמבר: כוח גדול של דאעש ביצע את הפשיטה השנייה על בסיס אינאטס בגבול ניז'ר-מאלי, במהלכה נהרגו 73 חיילים ניז'רים ונפצעו 12. בהתקפה זו נעשה לראשונה שימוש במרגמות על ידי דאעש. ההתקפה הייתה הקטלנית ביותר בניז׳ר עד אותו זמן.
 • 24 בדצמבר: הקרב על העיירה ארבינדה בבורקינבה, שהותיר 42 הרוגים ו-23 פצועים בקרב הצבא הבורקינבי והאוכלוסייה האזרחית. בשל סיוע מהצבא הצרפתי, דאעש ספג גם הוא אבדות רבות.
 • 25 בדצמבר: המארב בסנאם: 17 הרוגים ו-4 פצועים לשיירה של הז'נרדמיה והמשמר הלאומי הניז'רי שליוותה צוות של וועדת הבחירות.

2020[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילי דאעש בתוך בסיס קטוגו בבורקינה פאסו.
 • 2 בינואר: 7 מאבטחים נהרגו בהתקפה של דאעש על חברה לכריית זהב באזור סונה בבורקינבה.
 • 9 בינואר: כוח התקיפה הגדול ביותר שתועד אי פעם (כמה מאות פעילי דאעש), ביצע את הפשיטה על בסיס צ'ינגודאר בניז'ר, במהלכה נהרגו 89 חיילים. ההתקפה היא הקטלנית ביותר בהיסטוריה של ניז׳ר כנגד כוחות הביטחון, והובילה להדחת גנרלים בכירים בצבא.
 • 9 בפברואר: פיגוע התאבדות כושל נגד כוחות אלג'יראים באזור תימיאווין בגבול אלג'יריה-מאלי.
 • 17 בפברואר: התקפה על כנסייה בכפר פאנסי בבורקינבה, במהלכה נטבחו למעלה מ-24 אזרחים נוצרים כולל הכומר המקומי.
 • 29 בפברואר: פעילי דאעש לבושים במדי צבא בורקינבה, תקפו תחנת משטרה בעיירה סיבא הסמוכה לכפר פאנסי. 25-10 שוטרים בורקינבים הרוגים - האובדן הגדול ביותר למשטרת בורקינבה עד אותו זמן.
 • סוף פברואר: בתום אולטימטום, חטיבת מסינה של אל-קאעדה תוקפת כוח של עריקים שהצטרפו לדאע"ש באזור נמפלה במרכז מאלי, מה שמוביל במהירות למלחמה כוללת. בכך מסתיימת "החריגה הסאהלית".
 • 10 במרץ: פיגוע התאבדות על סיור צרפתי-מאליאני ליד העיירה אנדלימאן באזור מנאקה במאלי.
 • 13 במרץ: הפשיטה השנייה על בסיס הז'נדרמיה באיורו שבניז'ר, במהלכה הז'נדרמיה ספגה 9 הרוגים ו-8 פצועים. דאעש ספג אבדות כבדות בשל התערבות צרפתית.
 • 2 באפריל: 6 הרוגים ו-23 פצועים לצבא ניז'ר, במארב לשיירה צבאית משוריינת ליד הכפר אבאלא.
 • 5 באפריל: התקפה על בסיס הז'נדרמיה הניז'רית בעיירה בני-בנגו, במהלכה שוחררו מהכלא המקומי מספר פעילי דאעש כלואים ונלקח שלל רב.
 • 26 באפריל: פיגוע התאבדות כנגד כוח של חטיבת מסינה שתקף מעוז של דאעש באזור בולה בגבול מאלי-ברוקינבה. כתוצאה מכך, לוחמי מסינה נסוגו והותירו אחריהם עשרות הרוגים ופצועים ושלל רב.
 • 17 במאי: 7 הרוגים ומספר פצועים לאל-קאעדה, בהתקפה כושלת על מעוז של דאעש באזור פידה בגבול בורקינה-גאנה.
 • 26 במאי: ירי גראדים לעבר בסיס של צבא אלג'יריה באזור תנזותן בגבול אלג'יריה-מאלי.
 • 2 באוגוסט: בסביבות 50 הרוגים לאל-קאעדה, לאחר התקפה של דאעש על מעוז שלהם באזור טלאטית ליד מאנקה במאלי.
 • 7 באוגוסט: למעלה מ-30 הרוגים לאל-קאעדה, בחילופי אש עם כוחות דאעש באזור בלוקוסי בגבול מאלי-בורקינבה.
 • 9 באוגוסט: הפיגוע נגד תיירים בשמורת הג'ירפות בקורי דרומית לבירת ניז'ר, במהלכו הוצאו להורג 2 מדריכים ניז'רים ו-6 אזרחים צרפתים.
 • 11 בנובמבר: 14 הרוגים לצבא בורקינבה במארב לשיירה על ציר טינאקוף-בלדיאבי. חייל נוסף נשבה והוצא להורג מאוחר יותר.

2021[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 2 בינואר: בתגובה להריגת שני פעילי דאעש על ידי קבוצת הגנה מקומית של בני הז'רמה, הארגון ביצע את הטבח בטצ'ומה-בנגו וז'רמה-דאריי בניז'ר שהותיר אחריו 105 הרוגים ו-75 פצועים. פעולת הטרור הקטלנית ביותר עד אז בתולדות ניז'ר.
 • 21 בפברואר: 7 הרוגים ו-3 פצועים לחברי ועדת הבחירות בעקבות הפעלת מטען צד.
 • 15 במרץ: המארב על ציר טסיט ליד אנסונגו במאלי, במהלכו צבא מאלי ספג 33 הרוגים ו-14 פצועים.
 • 16 במרץ: הטבח בדריי-דייה בניז'ר, במהלכו נהרגו 66 אזרחי ז'רמה שחזרו מהשוק לכפרים דריי-דייה וצ'ינגדואר.
 • 21 במרץ: עקב התנגדות לתשלום זכאת ושיתוף פעולה לכאורה עם אל-קאעדה, דאעש מבצע את הטבח בכפרים אינטזיינה, וויסטאנה ובקרוט במחוז טאהואה בניז'ר, במהלכו נהרגו 137 אזרחים ולוחמים טוארגים. הטבח הקטלני ביותר בהיסטוריה של ניז'ר.
 • 22 באפריל: 18 הרוגים לתנועה הלאומית לשחרור אזוואד (MNLA) במהלך מארב של דאעש ליד דראנמבוקאל במאלי.
 • 23 באפריל: עשרות הרוגים ופצועים לצבא מאלי, במארב של דאעש לשיירה צבאית על ציר אנסונגו-ליבסנגה ליד גאו.
 • 1 במאי: 16 הרוגים למשמר הלאומי הניז'רי במהלך מארב של דאעש לסיור ליד העיירה תיליה.
 • 4 במאי: הפשיטה על העיירה אינטוסאן בניז'ר, במהלכה העיירה נכבשה זמנית וצבא ניז'ר ספג כ-20 הרוגים ומספר פצועים.
 • 3 ביוני: 13 הרוגים למיליציית טוארג אימאגד, בעקבות מארב של דאעש באזור מנאקה במאלי.
 • 4 ביוני: חטיפה והריגה של 5 אזרחים נוצרים במחסום דרכים בציר גאו-ניאמי.
 • 11 ביוני: במהלך מבצע צרפתי-ניז'רי בסמוך לגבול עם מאלי נהרג אחד מסגני הארגון. על פי דאעש במהלך המבצע נהרגו 3 חיילים צרפתים ו-5 חיילים ניז'רים. צבא צרפת הכחיש את האבדות המיוחסות לו.
 • 12 ביוני: חוליית חיסול תקפה את ביתו של ראש האספה הלאומית של ניז'ר בבירה ניאמי, והרגה ופצעה שני מאבטחים.
 • 11 ביולי: התנגשות בין כוחות דאעש לצבא ניז'ר ומיליציות הגנה מקומיות ליד העיירה בני-בנגו. לפחות 10 הרוגים לדאע"ש וכ-20 נפגעים לצבא ניז'ר והמיליציות.
 • 8 באוגוסט: הטבח בקארו, אואטגונה ודאוטגפט ליד אנסונגו במאלי, במהלכו נטבחו למעלה מ-50 אזרחים באשמת שיתוף פעולה עם הרשויות נגד הארגון.
 • 13 באוגוסט: 30 הרוגים למיליציות הגנה מקומיות, במהלך התקפה של דאעש על הכפר דריי-דייה בצפון ניז׳ר.
 • 22-18 באוגוסט: 17 הרוגים לחטיבת מסינה במהלך עימותים עם דאעש באזור קרפואה ואי-ואי בגבול בורקינבה-מאלי.
 • 14 באוקטובר: לוחמי דאעש פשטו על הכפר אבונקור ליד בני-בנגו בניז׳ר והרגו 10 אנשים. רכב של המשמר הלאומי הניז'רי שהגיע למקום לסייע, עלה על מטען צד שהותיר מספר פצועים.
 • 20 באוקטובר: 11 הרוגים ומספר פצועים לצבא הניז'רי, במארב של דאעש בעיירה קרגוסו באזור טירה במחוז טילברי.
 • 23 באוקטובר: 4 הרוגים ומספר פצועים לאל-קאעידה, בהתקפה של דאעש ליד העיירה אנדאקי בדרום מחוז טימבוקטו במאלי.
 • 2 בנובמבר: המארב בקורפי: שיירה של חברי וועדת ההגנה העצמית מהעיירה בני-בנגו בניז׳ר, נופלת למארב קטלני של דאעש ליד העיירות קורפי ואדבדאב בין בני-בנגו לטילואה במחוז טילברי; כ-69 הרוגים.
 • 3 בנובמבר: כ-12 הרוגים לאל-קאעידה, בהתנגשות עם דאעש ליד העיירה תנכארנכיתאן באזור תיסי, מחוז גאו במזרח מאלי.
 • 12 בנובמבר: 7 הרוגים למשטרת בורקינבה, במארב של דאעש בעיר דורי בצפון בורקינה פאסו.
 • 14 בנובמבר: כ-20 הרוגים לצבא הניז'רי, בהתקפה של דאעש ליד העיירה דאנגי במחוז טילברי.
 • 15 בדצמבר: 28 הרוגים ומספר פצועים, בהתקפה של דאעש על מרכז של מיליציית הגנה עצמית בעיירה באקורט במחוז טאהואה בניז'ר.

2022[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 11 בינואר: 5 הרוגים 2 נעדרים ו-8 פצועים לצבא בורקינבה, בעקבות מארב של דאעש באזור נגונגאם בצפון-מזרח בורקינה פאסו. שני משוריינים הושמדו.
 • 22 בינואר: 5 הרוגים למיליציית הגנה ניז׳רית מקומית במארב של דאעש ליד העיירה תינזאגורה במחוז טילברי.
 • 17 בפברואר: 8 הרוגים ומספר פצועים לצבא מאלי, במארב של דאעש בעיירה ארסם באזור תיסי במזרח מאלי.
 • 9-8 במרץ: כ-70 הרוגים לתנועה להצלת אזוואד, בהתקפה של דאעש על מרכזים של הארגון בעיירה טאמאלט במחוז מנאקה במאלי.
 • 10 במרץ: כ-40 הרוגים לתנועה להצלת אזוואד בהתקפה כושלת על דאעש בין העיירה טאמאלט לעיירה אגאז-ראגאן.
 • 10 במרץ: כוחות דאעש פתחו בהתקפה על העיירה אינסיניאן דרומית לטאמאלט ליד הגבול עם ניז'ר. כ-40 הרוגים לתנועה להצלת אזוואד ואזרחים שנחשדו בתמיכה בארגון.
 • 15-12 במרץ: כ-100 הרוגים למיליציות הטוארג, בעקבות הקרב על העיר אדרנמבוקאן שנמשך מספר ימים במהלכו כוחות דאעש צרו וכבשו את העיר וסביבותיה שנשלטו על ידי התנועה להצלת אזוואד.
 • 23 במרץ: עשרות נפגעים לצבא מאלי, בהתקפה של דאעש על מחנה צבאי בעיירה טסית במחוז גאו במאלי; הבסיס נכבש זמנית ונלקח שלל רב.
 • 24 במרץ: 7 הרוגים ומספר פצועים לצבא ניז׳ר, במארב של דאעש ליד העיירה קולמאן במחוז טילברי.
 • 26 במרץ: למעלה מ-30 הרוגים לתנועה להצלת אזוואד, בהתקפה של דאעש על עמדות שלהם ליד העיירות זנכיתיה ואן-ווילאן באזור מנאקה.
 • 27 במרץ: כ-100 הרוגים למיליציות הטוארג, בהתקפות מסונכרנות של דאעש על מרכזים של התנועה להצלת אזוואד ליד העיירות אינסיניאן ותכריבא באזור מנאקה.
 • 12 באפריל: 7 הרוגים ומספר פצועים לז'נדרמיה של ניז׳ר, בהתקפה של דאעש על מוצב שלהם בעיירה פטלקולה באזור טירה קרוב לגבול עם בורקינה פאסו.
 • 14 במאי: הטבח בג'וסל, במהלכו נטבחו כ-20 אנשים בכפר ג'וסל בבורקינה פאסו, באשמת השתתפות במיליציות הגנה מקומיות נגד הארגון.
 • 22 במאי: עשרות נפגעים לתנועה להצלת אזוואד ומיליציית טוארג אמג'ד, בהתקפה של דאעש על העיירה אניכאר באזור מנאקה במאלי.
 • 22 במאי: 10 הרוגים ומספר פצועים למיליציות הטוארג, בהתקפה של דאעש על העיירה אימס-אימס באזור מנאקה.
 • 23 במאי: מיליציות הטוארג נסוגו מהעיירה אגזראגאן באזור מנאקה בעקבות התקפה של דאעש. נלקח שלל רב ותחמושת.
 • 3 ביוני: 50 הרוגים ועשרות פצועים למיליציות הטוארג, בהתקפה כושלת שלהם על העיר אדרנמבוקאן שבשליטת דאעש. 16 טנדרים ותחמושת נפלו בידי דאעש.
 • 9 ביוני: 13 הרוגים ומספר פצועים לז'נדרמיה הבורקינבית, בהתקפה של דאעש בעיירה סייטנגה במחוז סנו בבורקינה פאסו ליד הגבול עם ניז'ר.
 • 12-11 ביוני: דאעש מבצע את הטבח בסייטנגה במחוז סנו בבורקינה פאסו, במהלכו נטבחו 165-100 אנשים באשמת השתתפות במיליציות הגנה מקומיות נגד הארגון.
 • 12 ביוני: 4 הרוגים ושבוי למשטרת בורקינבה בהתקפה של דאעש על מוצב משטרתי באזור דורי.
 • 27 ביוני: 3 טנדרים הושמדו ו-10 חיילים נפצעו, במארב של דאעש לכוח G5-סאהל של ניז'ר באזור טירא במערב ניז'ר.
 • 4-2 ביולי: 6 הרוגים ומספר פצועים לצבא בנין, ב-2 מארבים של דאעש ליד הכפרים אלפאכוארה וע'ין במחוז אליבורי בצפון המדינה. פעולות ראשונות של הארגון על אדמת בנין.
 • 7 באוגוסט: לפחות 42 הרוגים ו-20 פצועים לצבא מאלי, במתקפה משולבת של דאעש על העיירה טסית במחוז גאו במאלי בהמהלכה העיירה נכבשה זמנית ל-6 שעות.
 • 29 באוגוסט: לטענת דאעש, כ-15 הרוגים ומספר פצועים לכוח וגנר ומספר הרוגים ופצועים לצבא מאלי, במארב של דאעש לשיירה שלהם ליד העיירה סלטה באזור אנסונגו קרוב לגבול עם ניז'ר.
 • 6 בספטמבר: כ-60 הרוגים לתנועת השחרור האזוואדית ולאל-קאעדה, בהתקפה של דאעש על העיירה טלאטאי במחוז גאו במאלי.
 • 11-10 בספטמבר: 8 הרוגים ו-13 פצועים לאל-קאעדה בהתקפה של דאעש באזור גורום-גורום בבורקינה פאסו.
 • 13 בספטמבר: מספר הרוגים לצבא בורקינבה, במארב של דאעש על ציר אורסי-טינאדיאר בצפון בורקינה פאסו.
 • 28 באוגוסט - 4 באוקטובר: חטיפה וחיסול של 9 ״סוכני ממשלה״ באזורים שונים: 1 בפילנג'י (ניז'ר) 1 בתאסיג'א (מאלי), 6 בטסמקט ו-1 בדורי (בורקינבה).
 • 22 באוקטובר: 11 הרוגים למיליציית הגנה מקומית, במארב של דאעש לשיירת אספקה בין העיירות טוויזיגורו ובני-בנגו במחוז טיליברי במערב ניז'ר.
 • 30 באוקטובר: כ-40 הרוגים לאל-קאעדה, במתקפת נגד של דאעש ליד העיירה אגזראגאן במחוז מנאקה במאלי.
 • 31 באוקטובר: 14 הרוגים ומספר פצועים למיליציית אימאגד טוארג, בחילופי אש עם לוחמי דאעש ליד הכפר אנשואדג במחוז גאו במאלי.
 • 12 בנובמבר: למעלה מ-90 הרוגים לאל-קאעדה, בהתקפה של דאעש ליד העיירה קרפואי-ואי בגבול מאלי-בורקינבה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Warner, Jason. "Sub-Saharan Africa’s Three ‘New’Islamic State Affiliates." CTC Sentinel 10.1 (2017): 28-32.
 • Nsaibia, Héni. "Targeting of the Islamic State in the Greater Sahara (ISGS)." ACLED, March 21 (2018).
 • Le Roux, Pauline. "Exploiting borders in the Sahel: the Islamic State in the Greater Sahara." Africa Center for Strategic Stu

dies 76.10 (2019).

 • Raineri, Luca. "Explaining the rise of Jihadism in Africa: The crucial case of the Islamic State of the Greater Sahara." Terrorism and Political Violence (2020): 1-15.
 • Nsaibia, Héni, and Caleb Weiss. "The End of the Sahelian Anomaly: How the Global Conflict between the Islamic State and al-Qaida Finally Came to West Africa." CTC Sentinel 13.7 (2020):.
 • Baldaro, Edoardo, and Yida Seydou Diall. "The End of the Sahelian Exception: Al-Qaeda and Islamic State Clash in Central Mali." The International Spectator 55.4 (2020) 69-83.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]