טופו השישי, מלך טונגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טופו השישי
12 ביולי 1959; טונגהטונגה נוקואלופה, טונגה (בן 57)
טופו השישי
שם בשפת המקור Tupou VI
ʻAhoʻeitu ʻUnuakiʻotonga Tukuʻaho Tupou
שם מלא אהואטו אונואקיאוטונגה טוקוהאו
מדינה טונגה
שושלת
תואר טונגהטונגה מלך טונגה
אב טאופאאהאו טופוו הרביעי
אם האייולו מטאהאו אהומהא
טונגהטונגה מלך טונגה
תקופת כהונה 14 באוקטובר 2004 – מולך (12 שנים)
הקודם בתפקיד ג'ורג' טופו החמישי

טופו השישי (שמו המלא: אהואטו אונואקיאוטונגה טוקוהאו; נולד ב-12 ביולי 1959) הוא מלך טונגה. כיהן כראש ממשלת טונגה וכשר בממשלת טונגה. בשנת 2008 מונה אהואטו לנציב העליון של טונגה באוסטרליה ומתוקף תפקידו עבר לקנברה.

משפחת המלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

טופו הוא בנו השלישי והצעיר של מלך טונגה טאופאאהאו טופוו הרביעי. אחיו הבוגרים יותר הם המלך ג'ורג' טופו החמישי והנסיכה שלוט. הוא נשוי לבת דודתו מדרגה שנייה, הנסיכה ננסיפאו, ביתו של הברון ויאה, ראש ממשלת טונגה לשעבר, ויש להם 3 ילדים:

תאריו באוניברסיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1977 סיים לימודים בקיימברידג' שבאנגליה ובשנת 1982 הצטרף לזרוע הימית של שירותי ההגנה של טונגה. הוא התקדם בתפקידי קצונה ותוך כדי שירות למד לימודי אסטרטגיה בארצות הברית ואוסטרליה. בשנים 1990 - 1995 פיקד על אוניית הסיור VOEA Pangai ועל מבצעי אכיפה בבוגנוויל. לאחר מכן למד באוסטרליה והשלים תואר שני בלימודי הגנה באוניברסיטת ניו סאות' ויילס (1997) ותואר שני ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת בונד (1998).

בממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1998 פרש משורות הצבא ועד 2004 שימש שר הביטחון והחוץ בממשלת טונגה. בשנת 2000 מונה לתפקיד ראש הממשלה וכיהן בתפקיד עד 2006, במקביל אליו כיהן בשורת תפקידים ועמד בראש משרדים שונים: משרד התעופה האזרחית, משרד התקשורת, משרד העבודה והרווחה ומשרד לענייני הנמלים. בשנת 2006 הודיע במפתיע על התפטרותו מהממשלה, חודשים אחדים לאחר הפגנות עממיות שדרשו מעורבות פחותה של משפחת המלוכה במוסדות הממשל.

מלכתותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 במרץ 2012, עם מותו ללא ילדים חוקיים של אחיו ג'ורג' טופו החמישי, מלך טונגה, ירש אותו אהואטו ובחר בשם המלכותי טופו השישי.