תמים בן חמד אאל ת'אני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תמים בן חמד אאל ת'אני
3 ביוני 1980; דוחה (בן 35)
Tamim bin Hamad Al Thani 2014.jpg
אאל ת'אני, 2014
שם בשפת המקור االشيخ تميم بن حمد آل ثاني
מדינה קטאר
שושלת ת'אני
תואר אמיר קטאר
אב חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני

שיח' תמים בן חמד אאל ת'אניערבית: الشيخ تميم بن حمد آل ثاني; נולד ב-3 ביוני 1980) הוא האמיר המכהן של קטאר, בנו הרביעי של האמיר הקודם חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני. התמנה לאמיר קטאר ב-25 ביוני 2013, לאחר התפטרותו של אביו. לפני מינויו לאמיר, שימש במגוון תפקידים ממשלתיים בקטאר, ובין היתר קידם את אירועי הספורט הבינלאומיים במדינה.

שנותיו הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמים נולד בדוחה בירת קטאר. הוא הבן הרביעי של שייח' חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, והבן השני לאימו, שייח'ה מוזה, שהיא האישה השנייה, אבל הדומיננטית ביותר, מבין שלוש הנשים של אביו. תמים קיבל את חינוכו באנגליה שם סיים בהצטיינות בשנת 1997. לאחר מכן עבר לאקדמיה הצבאית המלכותית בסנדהרסט, וסיים את לימודיו שם ב-1998. לאחר לימודיו הצטרף לצבא הקטארי בדרגת סגן משנה.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שייח' תמים קודם לעמדת יורש העצר של קטאר ב-5 באוגוסט 2003, לאחר שאחיו הבכור מאמו, שייח' ג'אסם, ויתר על זכות הבכורה. מאותו יום החלה הכשרתו לשלטון, תוך כדי הצבתו בתפקידי מפתח, במערכות הביטחון והכלכלה של המדינה. בתפקידיו הביטחוניים הרמים פעל לחיזוק הקשרים עם ערב הסעודית, שכנתה הגדולה של קטאר. הוא נחשב כמי שמילא תפקיד מפתח בתמיכה הקטארית במורדים בלוב, מרידה שהסתיימה בהפלת משטרו של מועמר קדאפי. ב-2009 מונה תמים לראש המטה הכללי של צבא קטאר.

קטאר היא נסיכות קטנה ועשירה השוכנת באחד האזורים המתוחים ביותר בעולם מבחינה גיאו-פוליטית. ועל כן היא עושה מאמצים רבים לקידום הפרופיל הבינלאומי שלה ועוצמתה המדינית. במסגרת הניסיון של קטאר לשפר את תדמיתה בעולם, שיח' תמים פעל רבות בקידום אירועי ספורט במדינה, והשקעה בנכסי ספורט בעולם. ב-2005 הוא ייסד את "קטאר השקעות ספורט" (qsi), קרן השקעות המוקדשת לעסקי הספורט. אחד מנכסיה החשובים של קרן זו הוא מועדון הפאר הצרפתי, קבוצת הכדורגל פריז סן-ז'רמן. בשנת 2006, עמד תמים בראש הוועדה המארגנת של משחקי אסיה, שהתקיימו בדוחה, בירת קטאר. באותה שנה, העיתון המצרי אל-אהראם, בחר בתמים כ"אישיות החשובה ביותר בתחום הספורט בעולם הערבי". תחת הנהגתו, קטאר זכתה לארח את אליפות העולם בשחייה לשנת 2014, וכן את אירוח משחקי מונדיאל 2022. תמים היה חבר בוועד האולימפי הבינלאומי, ויושב ראש הוועד האולימפי הלאומי. הוא יזם את ההצעה הקטארית לאירוח משחקי האולימפיאדה לשנת 2020.

תמים עמד בראש חבר המנהלים של רשות ההשקעות הקטרית. תחת הנהגתו, הקרן השקיעה מיליארדים בעסקים הגדולים ביותר בבריטניה, בין היתר היא מחזיקה נתחים גדולים בבנק ברקליס, רשת סיינסבורי, והרודס.

ב-25 ביוני 2013, בנאום טלוויזיוני, העביר אביו של תמים, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, את השלטון לבנו. העברת השלטון עברה בשלום, וזכתה לברכתם של בני משפחת השלטון. על פי הערכות, האמיר החדש לא צפוי לערוך שינויים דרמטיים בהרכב הממשלה. ניל פטריק, מומחה לענייני המפרץ, ציין כי "תמים כבר החזיק בתיקים רגישים מבחינה מדינית בעבר, ולכן לא צפוי שינוי בהתנהגותו עם עלייתו לשלטון".

מומחים מעריכים כי הוא צפוי להיות תחת לחץ מיידי להפחית את מעורבותה של קטאר במלחמת האזרחים בסוריה. אחת המשימות הראשונות העומדות לפתחו תהיה שיפור התשתיות בקטאר, פרויקט שיצא לדרך זמן קצר לפני עלייתו לשלטון. בעוד שתמים מזוהה כאדוק יותר מאביו מבחינה דתית, רוב המומחים מעריכים שהוא ידבק בפרגמטיזם הדתי של אביו – שימוש באסלאם לקידום יעדים חברתיים וכדומה, אך לא אכיפה של דקדוקי שריעה פרטניים.

תמים החזיק במספר משרות:

  • ראש המועצה העליונה לסביבה ושמורות טבע
  • יושב ראש המועצה העליונה לסביבה ומשאבי טבע
  • יושב ראש המועצה העליונה לחינוך
  • יושב ראש המועצה העליונה למידע וטכנולוגיית תקשורת
  • יושב ראש חבר הנאמנים של אוניברסיטת קטאר
  • יושב ראש דירקטוריון של הרשות לעבודות ציבוריות, וכן התכנון העירוני והרשות לפיתוח
  • סגן יושב ראש של מועצת בית המלוכה
  • סגן הנשיא של המועצה העליונה ליחסים כלכליים והשקעות
  • סגן יושב ראש של הוועדה העליונה לתיאום ומעקב

פילוסופיה פוליטית וסגנון ממשל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאל ת'אני נחשב כמוסלמי אדוק ובנעוריו יצא למסעות דת באפריקה לצורך איסלום תושבי היבשת. על פי מקורות דיפלומטיים המקורבים למשפחת אאל ת'אני, לשיח' תמים יש "אישיות חזקה" המאפשרת לו "לבסס את מעמדו בתוך בית המלוכה", למרות שהוא לא היורש הטבעי. הוא מתואר בפי מכריו כמוסלמי אדוק, בטוח בעצמו, וכן זהיר ומחושב. הסמכות הרוחנית בעיניו היא השייח' יוסוף אל-קרדאווי שנחשב בעיני כמה כקיצוני הפוסק פעמים רבות כנגד זכויות אדם.‏[1] לאאל ת'אני ממשיך לקיים קשרים טובים עם המערב, כולל עם ארצות הברית וצרפת, קשרים שהחלו עוד בתקופת אביו שאפשרו לאמריקאים לבנות את הבסיס הגדול ביותר במזרח התיכון בתחומי המדינה. מאז שנבחר החליט לזנוח את מדיניות האיזונים שהנהיג אביו והגדיל את תמיכתה של קטאר באחים המוסלמים ובחמאס.

בעידודו של אאל ת'אני תמכה קאטר בעזרת אל ג'זירה בהפיכות האביב הערבי וקידמה הפלת מנהיגים חילוניים במדינות תוניסיה, מצרים, לוב וסוריה וחיזוק זרמים איסלאמיסטיים, בעיקר של האחים המוסלמים.‏[2]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 בינואר 2005, שייח' תמים נשא לאישה את שייח'ה ג'ואהר בנת חמד בן סחים אאל ת'אני, ולהם ארבעה ילדים, שתי בנות ושני בנים.

ב-2009 הוא נשא אישה שנייה, ענוד בנת מאנע אלהאג'רי, ולהם שני ילדים, בן ובת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]