יהדות צ'ילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יהדות צ'ילה היא אחת הקהילות היהודיות בדרום אמריקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הספרדים שהגיעו לצ'ילה במרוצת שנות הכיבוש הספרדי היו, ככל הנראה, גם יהודים אנוסים. האינקוויזיציה שפעלה במדינה זאת העלתה יהודים רבים על המוקד עד שנת 1813 אז הופסקה פעילותה. בין היהודים שהועלו על המוקד היה פרנסיסקו מלדונדו דה-סילבה, רופא אנוס שכינה עצמו אליהו הנזיר, שהצהיר על יהדותו בגלוי והועלה בשל כך על המוקד. על אף שהתגורר בקונספסיון, משפטו ושריפתו התנהלו בלימה, פרו. דה סילבה הונצח בספר "la gesta del marrano" המתאר את קורותיו.

במאה ה-20 נתגלו מספר שבטים אינדיאנים אשר קראו לעצמם הישראליטים, ואשר קיימו כמה ממצוות היהדות. שבטים אלו טענו כי אבותיהם למדו את מצוות היהדות מאנוסים שהגיעו למדינה עם הכובשים הספרדים.

עם קבלת עצמאותה התירה צ'ילה לבני דתות השונות מהנצרות הקתולית להגר אליה, ביניהן גם היהודים. התפילה היהודית בגלוי הותרה רק בשנת 1856. משנת 1882 ואילך הגיעו לצ'ילה יהודים בעיקר ממזרח אירופה וממקדוניה. הארגון היהודי הראשון בצ'ילה הוקם בשנת 1909.

במשך המאה ה-20, ובעיקר בתקופת מלחמת העולם השנייה, גאתה האנטישמיות בצ'ילה. עם עלייתו לשלטון של סלבדור איינדה וממשלתו המרקסיסטית, ברחו צ'יליאנים רבים בני המעמדות הבינוני והגבוה, בהם יהודים רבים, מכיוון שהחזיקו בעסקים ומבני תעשייה.

בתחילת שנות ה-70 היו בצ'ילה כ-30,000 יהודים, ובשנת 2006 ירד מספרם ל-20,900 בלבד, בעיקר בגלל הגירת יהודים מהמדינה והתבוללות באוכלוסייה הכללית.

בצ'ילה ישנן תנועות נוער יהודיות, כגון השומר הצעיר, צעירי עמי, תקווה, בית אל, ומכבי. בעבר גם היו התנועות בית"ר והבונים דרור.

בממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2006 דווח בעיתונות הישראלית כי אחרי ממשלת ישראל, "הקבינט בצ'ילה שנבחר הוא הממשלה היהודית ביותר בעולם, עם שלושה שרים יהודים וסגן שר יהודי בממשלה". שלושת השרים הצ'יליאנים היהודים היו: שר העבודות הציבוריות אדוארדו ביטרן, השרה לתכנון ושיתוף פעולה קלריסה הארדי, ושר הכרייה והאנרגיה קארן פוניאצ'יק. אליהם הצטרף סגן שר החוץ, אלברטו ואן קלאברן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יהדות צ'ילה בוויקישיתוף


Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות ובנושא צ'ילה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.