יחסי סינגפור–צרפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי סינגפור–צרפת
סינגפורסינגפור צרפתצרפת
Singapore France Locator.png
סינגפור צרפת
שטחקילומטר רבוע)
700 547,557
אוכלוסייה
5,850,342 65,273,511
תמ"ג (במיליוני דולרים)
528,100 2,856,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
90,268 43,754
משטר
רפובליקה רפובליקה נשיאותית למחצה

יחסי סינגפור–צרפת הם היחסים הדו-צדדיים בין צרפת לסינגפור.

היחסים בין שתי המדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת וסינגפור נהנות מיחסים דו-צדדיים טובים המתפשטים על מרבית התחומים כולל פוליטיקה, חינוך, כלכלה, תרבות והגנה. צרפת הייתה אחת מ-13 המדינות הראשונות שהכירו בעצמאותה של סינגפור בשנת 1965. השר הראשי לשעבר של סינגפור דייוויד מרשל הפך לשגריר סינגפור הראשון בצרפת. [1]

יחסים פוליטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים בין צרפת לסינגפור הם מצוינים ומתקיימים בתחומים רבים. הם מתקיימים קודם כל על ידי דיאלוג פוליטי ברמה הגבוהה ביותר. השנים האחרונות התאפיינו בביקור העבודה שערך הנשיא ז'אק שיראק בסינגפור ב-6 באוקטובר 2004, לפני ועידת איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה בהאנוי וביקורו הרשמי בסין. בביקור זה נפגש נשיא צרפת עם ראש הממשלה לי הסין לונג, השר הבכיר גו צ'וק טונג והשר היועץ לי קואן יו. ראש הממשלה לי הסיין לונג, שביקר בצרפת בינואר 2003 כסגן ראש הממשלה, חזר לשם ב-28 וב-29 בנובמבר 2005 כראש ממשלה והתקבל על ידי הנשיא שיראק וגם ראש הממשלה דומיניק דה וילפן.

במרץ 2007, נשיא הסנאט הצרפתי, כריסטיאן פונסלה, ערך ביקור רשמי בסינגפור כראש משלחת המורכבת משלושה סנאטורים. הם נפגשו עם נשיא סינגפור, ס.ר. נתן, ראש הממשלה לי הסין לונג ומר עבדאללה טרמוגי, יו"ר פרלמנט סינגפור. ב־27 ביוני 2007, בעת ביקור פרטי בפריס, נפגש השר היועץ לי קואן יו עם נשיא צרפת הנבחר החדש, ניקולא סרקוזי בארמון האליזה, הפגישה הראשונה בין השר היועץ לנשיא.

בשנת 2008 נכנסו היחסים הפוליטיים הדו-צדדיים בין המדינות לשלב חדש עם הביקור הרשמי שערך ראש הממשלה לי הסיין לונג מסינגפור בצרפת בין התאריכים 21-23 בינואר 2008. זה היה הביקור השני של לי בצרפת כראש ממשלה והפעם הראשונה שהוא נפגש עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. שני המנהיגים החליפו דעות על ההתפתחויות האחרונות בצרפת ובאירופה. הם גם ניהלו דיונים רחבים על יחסים דו-צדדיים, כמו גם על התפתחויות אזוריות ובינלאומיות.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינגפור היא השותפה המובילה השלישית של צרפת באסיה ושותפת הסחר המובילה באזור דרום-מזרח אסיה. בשנת 2004, עלייה בביקוש הסינגפורי והאזורי הביאה להגדלת היצוא, מה שהביא עוד יותר לדינמיות המחודשת של פעילות הסחר הצרפתית. היצוא הצרפתי של סחורות חקלאיות ומוצרי מזון, כמו גם מוצרי צריכה מהווה יותר מרבע מהיצוא לסינגפור. בניית אווירונאוטיקה ממשיכה להניע את צמיחת היצוא. סינגפור היא פלטפורמה אזורית חשובה עבור חברות צרפתיות, בפרט בתחומי האלקטרוניקה, הכספים והכימיה. עם סך ההשקעות שעומדות על 3.5 מיליארד אירו, סינגפור היא היעד השני של ההשקעות הצרפתיות באסיה, אחרי יפן. [2] בסינגפור קיימות -400 אתרי חברות צרפתיות (בעיקר בענף האלקטרוניקה והשירותים הפיננסיים) וכ-40 חברות שהוקמו במקום. בשנת 2003 נכללו 25 מחברות אלה בין 1,000 החברות המובילות בסינגפור. ST מיקרו-אלקטרוניקה היא המעסיקה הפרטית הגדולה ביותר באי.

החל משנת 2004 יש יותר מ-400 חברות צרפתיות בסינגפור. [3]

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוניברסיטה הלאומית של סינגפור יזמה תוכנית חילופי סטודנטים בכדי לקבל יותר ידע בתרבות ושפה צרפתית. המרכז הלאומי למחקר מדעי (CNRS) היה מעורב בהקמת מעבדה משותפת בין תאלס לאוניברסיטה הטכנולוגית של נאניאנג.

הגנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיתוף פעולה ביטחוני הוא עמדת מפתח ביחסים הדו-צדדיים בין צרפת לסינגפור. הם כוללים שלושה מרכיבים, שיתוף פעולה צבאי, שבמסגרתו הסכם שנחתם בפריז באוקטובר 1998, ובאופן מיוחד אפשר לאפשר להצבת טייסת חיל האוויר הסינגפורית בצרפת מאז 1999; דיאלוג אסטרטגי שנתי שהחל בשנת 1999 והובל על ידי משרדי ההגנה, עם מושב אחד בכל שנה בו היו מעורבות קבוצות צבא היבשה, חיל הים וחיל האוויר; שותפות לרכישת נשק. צרפת היא ספקית הנשק השנייה המובילה לסינגפור, שרכשה שש פריגטות התגנבות בשנת 2000, והשותפה השלישית בגודלה במחקר ופיתוח בטכנולוגיית ההגנה. חילופי ביקורים של רשויות צבא ברמה גבוהה בין שתי המדינות מתקיימים לעיתים קרובות מאז 1997. [4]

נציגויות דיפלומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינגפור מחזיקה בצרפת שגרירות בפריז בלבד, וצרפת מחזיקה שגרירות בסינגפור בלבד[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי סינגפור–צרפת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ http://www.ambafrance-sg.org/-Bilateral-Relations-
  2. ^ "French Investments in Singapore". Principal French exports 
  3. ^ "Economic Relations of Singapore and France 2011". בדיקה אחרונה ב-14 במרץ 2012. 
  4. ^ "Singapore/France Defence Cooperation". אורכב מ-המקור ב-7 February 2012. בדיקה אחרונה ב-14 במרץ 2012. 
  5. ^ אתר על יחסי מדינות