כביש 16 (ירושלים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תוואי הכביש המתוכנן

כביש 16, או דרך אריאל שרון, היא דרך עירונית המתוכננת להיסלל ככניסה נוספת לירושלים ואשר אמורה לחבר בין מחלף מוצא לשכונות מערב ירושלים. ב-6 בינואר 2014 אשרה ועדת השרים לענייני פנים ושירותים את התוכנית לסלילת הכביש ותכנונו המוקדם לקראת תחילת ביצועו[1]. לאחר פטירת הרב עובדיה יוסף הודיע שר התחבורה ישראל כץ כי הכביש החדש, שיעבור מתחת לביתו של הרב בשכונת הר נוף, ייקרא על שמו. ועדת השמות העירונית של עיריית ירושלים, שהתכנסה ב-24 בדצמבר 2017, החליטה כי כביש מספר 16, שנסלל בין מוצא לבית החולים שערי צדק, ייקרא על שמו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון – נפטר ב-11 בינואר 2014. עלותו של הפרויקט נאמדת ב-1.3 מיליארד ש"ח, ועבודות הקמתו צפויות להמשך כארבע שנים.

תוואי הכביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכביש החדש יהווה כניסה מרכזית שנייה לעיר ירושלים ממערב, ויתפצל ממחלף מוצא עד לחיבורו עם כביש בגין. אורך הכביש יהיה 4.7 ק"מ והוא יכלול שלושה נתיבים לכל כיוון ויתחיל ממחלף חדש שיבנה בסיבוב מוצא. הכביש יכלול שתי מנהרות: האחת תחת שכונת הר נוף, והשנייה תחת שכונת יפה נוף ובחלקו המזרחי של הר הרצל. בין שתי המנהרות, יעבור הכביש בגשר מעל נחל רבידה, ושם יבנה מחלף שיחבר אותו עם כביש חדש שיסלל לגבעת שאול. מחלף נוסף יחבר את הכביש לרחוב בייט ליד שכונת רמת בית הכרם.

מחלפים וצמתים לאורך הכביש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קילומטרים שם סוג מפגש מיקום דרכים מצטלבות
0 מחלף מוצא ILjunction-motza-prelim-HE.PNG מוצא
בית זית
ISR-HW1 blue.PNG כביש 1
1.2 2 מנהרות
4 מסלולים
AB-Tunnel.svgAB-Tunnel.svg מתחת לשכונת הר נוף 1.5 ק"מ
2.8 מחלף נחל רבידה ILjunction-nahalrevida-prelim-HE.PNG גבעת שאול
יער ירושלים
דרך יוסף ויץ
2.9 2 מנהרות
4 מסלולים
AB-Tunnel.svgAB-Tunnel.svg מתחת לשכונת יפה נוף
עובר מתחת לשדרות הרצל וחניון של המרכז הרפואי שערי צדק
1.3 ק"מ
4.2 מחלף בייט ILjunction-beyth-prelim-HE.PNG רמת בית הכרם
בית וגן
רחוב שמואל בייט
4.7 מחלף גבעת מרדכי ILjunction-givat-mordechaiHE.png גבעת מרדכי ISR-HW50.png כביש בגין,
רחוב בצלאל בזק

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכניות הראשונות לדרך הוצגו בשנות ה-90 של המאה ה-20. על פי תוכניות אלו הכביש היה אמור להקיף את שכונת הר נוף דרך יער ירושלים, עד נחל רבידה, ושם להיכנס למנהרה מתחת לשכונת יפה נוף עד היציאה לרחוב בייט. תוכנית זו נתקלה בהתנגדות רבה מצד הקרן הקיימת לישראל וגופים ירוקים בגלל הפגיעה הקשה ביער ירושלים. ביולי 2011 אושרה התוכנית המעודכנת הכוללת מנהרה נוספת ובינואר 2012 הוצגה התוכנית המעודכנת[2]. עלויות ההקמה מוערכות בכמיליארד וחצי ש"ח. הכביש שיוקם יהיה תלת נתיבי לכל כיוון ומהירות הנסיעה המותרת בו תהיה 80 קמ"ש.

בדיקת כדאיות כלכלית שערכו כלכלני משרד התחבורה טוענת כי הכביש עשוי לחסוך למשק הישראלי כ-100 מיליון שקל בשנה הראשונה לפתיחתו ובהמשך לגדול לכ-400 מיליון שקל בשנה. הבדיקה מצאה גם כי הכביש החדש יצמצם את מספר כלי הרכב הנכנסים לירושלים דרך הכניסה המערבית (גינות סחרוב) בכ-30%. מדובר בהפחתה של כאלף כלי רכב בשעה, בשעות השיא בבוקר, לכל כיוון.[3] באפריל 2015 הוחלט על ביצוע הפרויקט בשיטת PPP ופורסם הליך מיון מוקדם[4] לקראת הגשת הצעות למכרז. התוכנית המקורית הייתה לפרסם את מסמכי המכרז עד יולי 2015 לבסוף ההליך הסתיים בסוף אוקטובר 2015. 6 הצעות נמסרו בשלב המקדמי והמכרז המלא צפוי להתפרסם ברבעון הראשון של 2016. נראה שפתיחת הכביש תדחה לפחות עד 2023 בשל דחיית המועד האחרון להגשת ההצעות במכרז.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]