ללא גלימה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ללא גלימה
Lelo-glima.jpg
מידע כללי
מאת אליחי שילה, יאיר טייטלבאום, אביחי יהוסף, יובל תמיר, נפתלי פורת, שירה זילכה, שירי ליברמן שלו, שלומי שורץ
שפת המקור עברית
הוצאה
הוצאה ידיעות ספרים
מספר עמודים 392
עורך ענת סרגוסטי
הוצאה בעברית
שנה 2017
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 004050383

ללא גלימה - שיחות עם שופטי בית המשפט העליון הוא ספר ראיונות שיצא לאור במרץ 2017 בהוצאת ידיעות ספרים. הספר מציג בפני הקורא שלושה-עשר ראיונות שנערכו עם שופטי בית המשפט העליון בדימוס: מאיר שמגר, אהרן ברק, שלמה לוין, גבריאל בך, יצחק זמיר, דליה דורנר, צבי טל, טובה שטרסברג-כהן, יעקב טירקל, דורית ביניש, יצחק אנגלרד, אליעזר ריבלין ועדנה ארבל. מחברי הספר הם אליחי שילה, יאיר טייטלבאום, אביחי יהוסף, יובל תמיר, נפתלי פורת, שירה זילכה, שירי ליברמן שלו ושלומי שורץ. עורכת התוכן היא העיתונאית ענת סרגוסטי.

הספר פורש את השקפותיהם של שופטי בית המשפט העליון במגוון רחב של נושאים. החל מחייהם האישיים, עובר בפסקי דינם ולבסוף בסוגיות שונות בשיח הציבורי כגון האקטיביזם השיפוטי, יחסי דת ומדינה, הצורך בחוקה, אמון הציבור במערכת אכיפת החוק, נישואים אזרחיים, היחס למיעוט הערבי-ישראלי, הלחימה בטרור אל מול הגנה על זכויות אדם ומעמדו של בית המשפט העליון ועוד.

כחודש לאחר צאתו, נכנס הספר לרשימת רבי המכר המופיעה בעיתון הארץ[1].

הספר הוא פרי יוזמתם של שמונה סטודנטים למשפטים מאוניברסיטת בר-אילן שביקשו ליצור מיזם דומה לזה של הבמאי דרור מורה, שומרי הסף[2].

הסיקור התקשורתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר קיבל ביקורת אוהדת בכלי התקשורת השונים[3][4], שציינו שדרכו ניתן לדעת מה חושבים באמת השופטים[5].

כך נכתב בכתב העת השילוח: "מדובר בספר רב ערך. שזורים בו עיקרי הדברים שנחוץ לאזרח הישראלי להתמצא בהם בהיסטוריה, בפילוסופיה, במשפט ובחברה, ומומלץ לקוראו תוך שמירה על ערנות ביקורתית."

באתר מידה נכתב כי: "רק במקרים נדירים אנו זוכים לפגוש את בני האדם שמתחת לגלימה, את הלך הרוח האישי שלהם ואת עולמם הרעיוני והאידאולוגי. הזדמנות מסוג זה מאפשר ספר שיצא לאחרונה: ללא גלימה – שיחות עם שופטי בית המשפט העליון"

טובה צימוקי כתבה באתר ynet כי: "בספר חדש שיצא לאור בימים אלה מנתחים שופטים לשעבר בבית המשפט העליון סוגיות בוערות בחברה הישראלית, וחושפים טפח מפסקי הדין המכוננים שניתנו כאן בעשורים האחרונים."

משה גורלי התייחס לדעות השופטים באתר כלכליסט: "העמדה הפוליטית של השופטים תופסת מקום נכבד בשיחות. יצחק זמיר נדרש לה, ומנפק תגובה מעניינת לטענה שבית המשפט העליון מורכב בעיקר משמאלנים."

בערוץ 7 נכתב כי: "הראיונות עם השופטים הם אישיים. השאלות הבוערות, כגון אקטיביזם שיפוטי, שיטת בחירת השופטים, עונש מוות, נישואים אזרחיים ועוד, מוגשים לכולם. אבל עוד קודם המראיינים עוברים עם כל שופט על נקודות שיא בקריירה שלו, ושואלים על דרך הפסיקה שלו במשפטים מסוימים, פוליטיים, כלכליים וכאלה העוסקים במעמד אישי."

בשבועון משפחה נכתב כי: "ייחודו הגדול של הספר, בין השאר, הוא בעובדה שהשיחה עם כל שופט, מתחילה ברקע האישי של חייו. מפתיע לגלות כמה מהשופטים גדלו בבית חרדי, או שהוריהם גדלו בבית כזה, והדבר השפיע עליהם ועל חייהם".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "רשימות רבי המכר 7.4.17". הארץ (בעברית). 7 באפריל 2017. בדיקה אחרונה ב-12 ביולי 2017. 
  2. ^ ""כוח השב"כ מפחיד": עדויות שופטי העליון נחשפו בפרויקט מיוחד - וואלה! חדשות". וואלה! חדשות (בעברית). בדיקה אחרונה ב-12 ביולי 2017. 
  3. ^ "שופטי בית המשפט העליון חושפים חלק מכשליו בספר ראיונות חדש". כלכליסט - www.calcalist.co.il. 23 באפריל 2017. בדיקה אחרונה ב-12 ביולי 2017. 
  4. ^ "אהרן ברק: "כשאמרתי בוזגלו לא התכוונתי לספרדי"". Ynet (בעברית). 23 במרץ 2017. בדיקה אחרונה ב-12 ביולי 2017. 
  5. ^ ללא כלימה וללא גלימה: ספר חדש חושף מה באמת עובר בראש של שופטי העליון, באתר מידה