לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מסכת עדיות"

נוספו 5 בתים ,  לפני 8 שנים
אין תקציר עריכה
'''מסכת עדויות''' (נקראת גם 'בחירתא' או 'מסכת בחירתא') היא ה[[מסכת]] השביעית ב[[סדר נזיקין]], ב[[משנה]]. מסכתבמסכת זו היא בת שמונה פרקים.
 
מסכת זו שונה מכל המסכתות האחרות ב[[משנה]]במשנה מכיוון היותשהיא שאינהאינה עוסקת בנושא מרכזי אחד, אלא מביאהמובאות בה [[הלכה|הלכות]] בעניינים שונים אשר סודרו ונערכו על ידי החכמים ב'כרם ביבנה' - כאשר ישבה ה[[סנהדרין]] ב[[יבנה]] לאחר [[המרד הגדול|חורבן בית המקדש השני]]. גם סידור המשניות בתוך המסכת אינו לפי ענייניהן ותוכנן, אלא לפי שמות ה[[תנאים]] ששנו אותם או העידו עליהן.
מסכת עדויות נערכה וסודרה על ידי החכמים ב'כרם ביבנה' - בזמן שה[[סנהדרין]] שכנה ב[[יבנה]] לאחר [[המרד הגדול|חורבן בית המקדש השני]]. גם סידור המשניות בתוך המסכת אינו לפי ענין או תוכן, אלא לפי שמות ה[[תנאים]] ששנו אותן או העידו עליהן.
במסכת זו נכללות הלכות מובחרות יסודיות וברורות, שהעידו תלמידים שכך פסקו רבותיהם.
במסכת זו נמצאות כמה הלכות יסודיות וחשובות שנמסרו על ידי תלמידים מפי רבותיהם.
 
ה[[רמב"ם]] כותב בהקדמתו על מסכת זו: "רוב עניין זאת המסכת הוא, לזכור בה כל ההלכות שהעידו עליהן אנשים ברורים נאמנים, ושעדותם ראויה לסמוך עליה".
לפי ה[[גמרא]], כל המסכת נשנתה ביום שמינו את רבי [[אלעזר בן עזריה]] לנשיא, במקום [[רבן גמליאל]] ([[תלמוד בבלי|בבלי]] [[מסכת ברכות|ברכות]], כחכ"ח, א') .
למסכת עדיותעדויות יש [[תוספתא]], אך אין לה [[תלמוד ירושלמי]] או [[תלמוד בבלי|בבלי]].
 
רבי [[שלמה סיריליו]] ערך מעין גמרא על מסכת עדויות, שלוקטה מסוגיות שונות בבבלי ובירושלמי הנוגעות למסכת זו. "גמרא" זו יצאה לאור לראשונה בשנת [[תשס"ב]] על ידי [[מכון אופק]] עם תוספות [[רא"ש|הרא"ש]] על [[מסכת חגיגה]].
== שמות פרקי המסכת ==
# '''שמאי אומר''' - בפרק זה מובאים [[כללי פסיקה]] יסודיים.
# '''רבי חנינא''' -
# '''כל המטמאין'''
# '''אלו דברים''' - רשימת הלכות שבהםשבהן [[בית שמאי]] מקיליםמקלים ו[[בית הלל]] מחמירים, בניגוד לרגיל.
# '''רבי יהודה''' - המשך נושא הפרק הקודם.
# '''רבי יהודה בן בבא'''
 
== פרשני המסכת ==
הפרשנים על מסכת זו (על המשנה הנדפסת במהדורות מסוימות יחד עם התלמוד הבבלי) הם הרמב"ם, ה[[ראב"ד השלישי|ראב"ד]] ותוספות [[ר"ש משאנץ]].
 
== קישורים חיצוניים ==
משתמש אלמוני