הבדלים בין גרסאות בדף "פלישת הצבא האדום לגאורגיה"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
הוספת קישור לעילה למלחמה
מ (בוט החלפות: \1אספ\2)
מ (הוספת קישור לעילה למלחמה)
היסטוריונים סובייטים מחשיבים את הקונפליקט הסובייטי-גאורגי כחלק מ[[מלחמת האזרחים ברוסיה]] ו[[התערבות מדינות ההסכמה במלחמת האזרחים הרוסית]]. פלישת הצבא האדום, על פי הגרסה הסובייטית הרשמית, הייתה תגובה להפצרות לעזרה שבאו בעקבות המרד המזוין של האיכרים והפועלים הגאורגים. כשהם משתמשים בשליטה שלהם בהשכלה ובמדיה, רוסיה הסובייטית, יצרה בהצלחה תדמית של מהפכה סוציאליסטית פופולרית. רוב ההיסטוריונים הגאורגים לא הורשו להתייעץ בספריית [[ספצחרן]] (Спецхран), שהיו בה הגבלות על כניסה ועיון בספרים וארכיבים ומאגרי מידע. וחלק מהחומר היה מכוסה כחומר שהוא "בלתי מתקבל על הדעת" או לא סביר שקרה בהיסטוריה הסובייטית, במיוחד אלה שיכלו להצביע על כוונותיה האימפריאליסטיות או שסתרו את התפיסה של מרד עממי ופופולרי כנגד הממשלה המנשביקית.
 
ב[[שנות השמונים]] נשמע קולו של ה[[גלסנוסט]] של [[גורבצ'וב]]. המדיניות החדשה הפריכה את ורסיה הסובייטית הישנה של אירועי 1921-24. ההיסטוריון הסובייטי הראשון שעשה ניסיון, בשנת [[1988]], לתקן את הפרשנות הסובייטית למלחמה הסובייטית-גאורגית, היה המלומד הגאורגי, [[אקקי סורגולידזה]], באופן אירוני היה זה אותו היסטוריון אשר בשנת [[1982]] שעשה תיאור מונוגרפי של האיכרים המורדים (שהיוו העילהה[[עילה למלחמה]]) כעובדה היסטורית ידועה.
 
לאחר לחץ ציבורי חזק, כוננה, ב-[[20 ביוני]] [[1989]], [[הנשיאות העליונה של הסובייט]] (Президиум Верховного Совета СССР-גוף שלטוני ששימש כממשלה) של גאורגיה הסובייטית, ועדה מיוחדת, שתבחן את ההיבטים החוקיים של אירועי 1921. הוועדה הגיעה למסקנה כי "פריסת יחידות [סובייטיות רוסיות] בגאורגיה, והאחיזה בשטחיה, היו מבחינה חוקית, התערבות צבאית וכיבוש במטרה לשנות את המשטר הפוליטי שהיה קיים באותו זמן". באספה יוצאת דופן של [[הסובייט העליון]] של [[גאורגיה הסובייטית]], ב-[[26 במאי]] [[1990]], הוקעה הסובייטיזציה של גאורגיה באופן רשמי כ"כיבוש וסיפוח יעיל של גאורגיה על ידי רוסיה הסובייטית".

תפריט ניווט