מרדכי שפר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

מרדכי (מוטי) שפר הוא מהנדס ישראלי, מומחה לפיתוח טילי יירוט, חתן פרס ביטחון ישראל על פיתוח מערכת ההנחיה של הטיל "פיתון 3".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרדכי שפר נולד בתל אביב כמרדכי שפרונג וגדל והתחנך בקיבוץ עין-שמר. בשנת 1968 קיבל תואר ראשון בהצטיינות בהנדסת חשמל מהטכניון בחיפה. בשנת 1979 קיבל תואר שני בהנדסת חשמל מהטכניון. בשנת 1983 קיבל תואר דוקטור בהנדסת תעופה וחלל מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, על דיסרטציה שכותרתה: "Estimation and control with cubic nonlinearities".

בשנים 1968–1996 עבד ברפא"ל בפיתוח טילי יירוט. במסגרת זו היה שותף לצוות של רפא"ל, יחד עם גיורא שלגי, דן רוזן, משה גלמן, יוסף שלזינגר ואברהם דוידוביץ', שעסק בפיתוח טיל אוויר-אוויר "פיתון 3". על משימה זו הוענק לששת חברי הצוות פרס ביטחון ישראל לשנת 1978. שפר השתתף גם בפיתוח הטיל "פיתון 4".

בשנים 1991–2001 היה יועץ למנהלת "מלחמת הכוכבים" האמריקאית ומנהלת חומה הישראלית, שקידמה את פיתוח הטיל נגד טילים חץ 2. בשנים 2006–2009 היה יועץ למנהלת חומה שקידמה את פיתוח הטיל נגד טילים חץ 3[1].

ב-2006 הציע מערכת חליפית לכל מיירטי הטילים הישראליים בשם "פעמון", הנעזרת ברשת לוויינים במסלול נמוך לצורכי איכון טילי המטרה והנחיית טילי הירוט[2]. לדברי שפר, להצעה זו היו כמה תומכים במערכת הפוליטית ומערכת הביטחון[דרוש מקור] אך לבסוף לא התקבלה.

בשנת 2013 יצא נגד מערכת "כיפת ברזל", וטען שהדיבורים על הצלחתה המרשימה במהלך מבצע עמוד ענן הם משוללי יסוד, ושבפועל המערכת לא פוגעת במטרות. לדבריו "גם 'כיפת ברזל' וגם 'שרביט קסמים' הן נגזרות של טילים מיושנים" הסובלות מ"שיטות הנחיה מיושנות".[3] הוא חזר על עמדתו זו במהלך מבצע צוק איתן, שבו דווח על יותר מ-700 יירוטים של כיפת ברזל, אך לטענתו בפועל המערכת לא פגעה במטרות.[4] בהמשך למגמה זו, בשנת 2017 טען על סמך ניתוח פטנטי היסוד של חץ-2 וחץ-3 כי גם טילים אלה לא מסוגלים ליירט טילים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]