חץ 3

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הטיל בעת שיגורו במהלך ניסוי, ינואר 2014
ראש הקרב המתמרן של המיירט חץ 3

חץ 3 הוא טיל נגד טילים שנמצא בשלבי פיתוח במסגרת מערכת הנשק חץ, ונועד ליירט טילים בליסטיים בעלי טווח ארוך, בגובה רב יותר מאשר חץ 2 (המצוי בשימוש בחיל האוויר הישראלי). הטיל נמצא בפיתוח במפעל מל"מ של התעשייה האווירית לישראל. בראש הפרויקט עמדה ענבל קרייס.

הטיל הוא אקסו אטמוספירי, כלומר, הוא מיועד ליירט טילים בחלל, ובכך לספק למערך יירוט הטילים הישראלי אפשרויות טובות יותר לפגוע בטילים בליסטיים או בראש הקרב שלהם במהלך מעופם, באמצעות מספר טילי-יירוט, תוך הקטנת הסכנה שראש הקרב ושרידי הטיל הבליסטי יגרמו נזק בעת נפילתם. בנוסף, יירוט בגובה רב מפחית במידה ניכרת את הסכנה במקרה שהראש הקרבי של הטיל כולל חומרי לחימה כימיים או ביולוגיים.

ב-25 בפברואר 2013 ערכה ישראל ניסוי של הטיל, שהתנהל ללא תקלות וזכה להצלחה מלאה. ב-3 בינואר 2014 נערך ניסוי שני של הטיל וזכה אף הוא להצלחה מלאה‏[1]. ב-24 ביוני 2015 מנכ”ל התעשייה האווירית, יוסי וייס, אמר “ה’חץ 3’ מתקדם היטב. במקביל להשלמת הפיתוח, אנחנו כבר עוסקים בהכנת התשתיות לטובת ייצור ה’חץ 3’. הייצור יהיה משותף עם בואינג, כפי שהיה ב’חץ 2’”, ולעניין מבצעיות המערכת ציין “קשה לנקוב במועד מדויק, משום שזה תלוי בעיקר במועדי הניסויים שיוכתבו לנו. אני מעריך שמדובר במספר קטן של שנים. מספר חד-ספרתי. אבל בוא לא נזרוק סתם מספרים”‏[2]

עקרון הפעולה של הראש הקרבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלא כמו בדגם המבצעי הנוכחי, חץ 2, שבו הראש הקרבי מכיל מטען של חומר נפץ ורסס, שנועד לפגוע בטיל התוקף, עקרון הפעולה של חץ 3 מבוסס על פגיעה פיזית ישירה בטיל המטרה. בהתנגשות זו האנרגיה הקינטית הגדולה מספיקה להשמדת המטרה ללא צורך בחומר נפץ. מאידך, נדרש דיוק רב להשגת פגיעה ישירה. הראש הקרבי של חץ 3 מסוגל לתמרן באמצעות נחיר פליטה גמיש ומתכוונן.

מימון אמריקאי לפיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-20 במאי 2009 דיווחו כלי תקשורת בישראל על הסכמה של ממשל ארצות הברית לממן את פיתוח הטיל חץ 3. הסכום המדויק לא נמסר, אך הערכות מדברות על מאות מיליוני דולרים. בחודש אפריל 2013 פרסם צבא ארצות הברית מכרז לבניית בסיס למערכת הגנה מטילים בליסטיים בישראל‏[3]. על פי התוכנית תושלם בניית הבסיס עד סוף שנת 2014, בעלות הנעה בין 10-25 מיליון דולר. על פי פרסום בירחון ג'יינס הבסיס, אשר יוקם בבסיס הטילים של חיל האוויר בטל שחר, נועד לטילי חץ 3 ובנייתו תושלם לקראת השלמת פיתוח הטיל‏[4].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]