משתמש:Yarivdror/Google Ads

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גוגל אדס (Google Ads) (אשר נקראה גוגל אדוורדס עד ל־24 ביולי 2018) היא פלטפורמת פרסום מקוונת שפותחה על ידי גוגל, בה מפרסמים משלמים כדי להציג פרסומות קצרות, הצעות שירותים, רשימות מוצרים, תוכן וידאו, ואפליקציות סלולריות באתרי גוגל ושותפיה.

Google Ads אחראית למירב הכנסותיה של חברת האם של גוגל, אלפבית. בשנת 2018 הניבו הכנסותיה 116.3 מיליארד $. Google Ads מציעה שירותים לפי מודל תמחור לפי אלף חשיפות או לפי לחיצה (PPC) או לפי מחיר מוגדר מראש לרכישה (CPA).

חטיבת המכירות והתמיכה של גוגל בארצות הברית מבוססות ב- Mountain View, קליפורניה, עם משרדי משנה גדולים בהיידראבאד, דבלין, סינגפור, אן ארבור וניו יורק. המתקן השלישי בגודלו בארצות הברית הוא Googleplex, המטה של גוגל, שנמצא ב Mountain View, קליפורניה. חטיבת ההנדסה של Google Ads שוכנת ב- Googleplex, עם משרדי משנה גדולים בלוס אנג'לס ובניו יורק.

החל מיוני 2018, גוגל מפיקה 86% מסך הכנסותיה ממכירת מודעות בעיקר באמצעות Google Ads, DoubleClick AdExchange.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוגל השיקה את אדוורדס בשנת 2000. בתחילה, מפרסמי אדוורדס שילמו עבור השירות מדי חודש, וגוגל הייתה מגדירה ומנהלת את הקמפיין שלהם. כדי להכיל עסקים קטנים וכאלה שרצו לנהל קמפיינים משלהם, גוגל הציגה במהירה את פורטל השירות העצמי של אדוורדס. בשנת 2005 השיקה גוגל את שירות ניהול הקמפיינים, Jumpstart.

בשנת 2005 השיקה גוגל את התוכנית Google Advertising Professional (GAP) להסמכת אנשים וחברות שסיימו את ההכשרה של גוגל ועברו בחינה.

בשנת 2008 השיקה גוגל את אתגר השיווק המקוון של גוגל, תרגיל אקדמי בכיתה לסטודנטים תיכוניים. מעל 8,000 סטודנטים מ-47 מדינות השתתפו באתגר בשנת 2008, למעלה מ־10,000 סטודנטים מ־58 מדינות השתתפו בשנת 2009, כ־12,000 סטודנטים בשנת 2010, וכמעט 15,000 סטודנטים מ־70 מדינות השתתפו בשנת 2011. האתגר מתקיים מדי שנה, בין ינואר ליוני.

ביולי 2016 חשפה Google Ads פורמט חדש בשם "Showcase Shopping". בעזרת פורמט זה, קמעונאים יכולים לבחור להציג סדרת תמונות בתוצאות חיפוש הקשורות למילות חיפוש.

באוקטובר 2017, עדכנה גוגל כי החריגה מהתקציבים היומיים, אשר עמדה עד אותה העת על 120% מהתקציבים היומיים שהוגדרו מראש, תעלה למקסימום של 200%. שינוי זה הופעל באותו היום בו הוכרז, וגרר ביקורת מצד אנשי מקצוע בחיפוש בתשלום. מאוחר יותר גוגל הבהירה כי שינוי זה ישפיע רק על קמפיינים לטווח הקצר של פחות מ -30 יום וכי עבור קמפיינים שפועלים יותר מ -30 יום, חריגה מהתקציב היומי תזוכה.

ב־27 ביוני 2018, הודיעה גוגל על מיתוג מחדש של אדוורדס ל- Google Ads החל מה- 24 ביולי 2018. בנוסף למגוון יכולות הפרסום בגוגל ובאתרי השותפים והאפליקציות האחרים של גוגל, מערכת הפרסום של Google Ads מציעה גם קמפיינים חכמים לעסקים קטנים שאין להם את הזמן או המשאבים לנהל קמפייני פרסום מורכבים.

בדצמבר 2019 קנסה צרפת את גוגל ב -150 מיליון יורו בגין השעיית מפרסמים ב- Google Ads.

איך זה עובד[עריכת קוד מקור | עריכה]

המערכת של Google Ads מבוססת בחלקה על עוגיות ובחלקה על מילות מפתח שנקבעות על ידי המפרסמים. גוגל משתמשת במאפיינים אלה כדי לפרסם מודעות בעמודים שבהם היא סבורה שהמודעות תהיינה רלוונטיות. מפרסמים משלמים כאשר משתמשים צופים או מקליקים על מודעה או מבצעים פעולה בעקבות הקלקה על מודעה. אתרי שותפים מקבלים חלק מההכנסה שנוצרה.

שיטות פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשת החיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית הפרסום Google Ads כוללת הפצה מקומית, לאומית ובינלאומית. מודעות הטקסט של גוגל הן קצרות ומורכבות משלוש כותרות עם מקסימום 30 תווים כל אחת, 2 תיאורים עם מקסימום 90 תווים, ותצוגה של שתי כתובות של עמודי נחיתה (URL) של 15 תווים כל אחת. מודעות אלה נקראות מודעות טקסט מורחבות ב- Google Ads והן מאפשרות 23% יותר טקסט מהמודעות שהיו נהוגות בעבר. מודעות תמונה יכולות להופיע באחד ממספר הגדלים הסטנדרטיים השונים המיועדים לכך על ידי לשכת הפרסום האינטראקטיבית (IAB). במאי 2016 הודיעה גוגל על עיצוב מחדש של המודעות כדי לעזור לצרכנים ולפרסומאים להצליח בעולם המבוסס על מכשירים ניידים (Mobile-First).

רשת התוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת הפרסום של Google Ads מאפשרת למפרסם להציג מודעות תמונה ("באנרים") המוצגות ברשת התוכן. רשת זו מאגדת את כלל האתרים שהקצו מקום לכך באמצעות תוכנית Google AdSense במטרה לקבל מגוגל תשלום בגין קהל שיקליק על מודעות אלה. בניגוד לשאר המודעות ב- Google Ads, מודעות אלה נחשפות לגולש בעודו גולש באתרים ולא בעודו מחפש בצורה פעילה מילות חיפוש מסוימות ברשת החיפוש של גוגל. המפרסם ברשת התוכן של גוגל יכול להגדיר את הקהל הרלוונטי עבורו וכן את האתרים או נושאי האתרים הרלוונטיים עבור הקהל אליו הוא מבקש לפנות במודעותיו.

גוגל שופינג (Google Shopping)[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוגל שופינג מאפשרת הצגת מודעות הכוללות שם מוצר, תיאורו, תמונתו, מחירו ומחיר המשלוח שלו למוצר שעשוי להיות רלוונטי למשתמש ברשת החיפוש של גוגל על פי מילת החיפוש שהוקלדה. קמפיינים מסוג זה רלוונטיים לאתרי מסחר אלקטרוני.

Google Smart Shopping[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 השיקה Google Ads תת-סוג מתקדם לקמפייני שופינג (Shopping) בשם Smart Shopping. קמפיינים מסוג זה משלבים תכונות ומודעות של שופינג עם תכונות ומודעות של רימרקטינג דינמי. אפשרות התשלום, הבידינג, בגין סוג מודעות זה הינו הצעת מחיר אוטומטית לקידום מוצרים הרשומים ב- Google Merchant Center והפעלת הקמפיין דורשת רשימת מוצרים (פיד מוצרים).

רימרקטינג (השבת משתמשים), Remarketing[עריכת קוד מקור | עריכה]

רימרקטינג הינה תכונה של Google Ads, המאפשרת למפרסמים להציג פרסומות למשתמשים שביקרו בעבר באתר שלהם. תכונה זו מאפשרת למפרסמים גם ליצור רשימות קהל שונות בהתבסס על התנהגותם של מבקרים באתר על מנת להציג מודעות רלוונטיות לקהלים מפולחים אלה. רשימות שיווק מחדש לחיפוש (RLSA) באמצעות Google Analytics הפכו לזמינות ב- Google Ads בתחילת יוני 2015, ומאז הן מאפשרות שיווק מחדש באמצעות מודעות חיפוש טקסט מסורתיות.

רימרקטינג דינמי הינו תת-סוג מתקדם של שיווק מחדש באמצעותו יכולים מפרסמים להציג למבקרי עבר באתריהם את המוצרים והשירותים הספציפיים בהם צפו כדי לספק להם חווית מודעה אישית. סוג משנה זה רלוונטי במיוחד לאתרי מסחר אלקטרוני בעלי מגוון רחב של מוצרים ושירותים וזקוקים למודעות רימרקטינג דינמי על מנת להציג מודעות רלוונטיות למשתמשים.

הגורמים המשפיעים על עלות הפרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם ארבעה גורמים עיקריים המשפיעים על עלויות הפרסום ב- Google Ads

  • ההצעה המקסימלית (הביד) - הסכום המקסימלי שהמפרסם מוכן לשלם עבור קליק למודעה.
  • מילות מפתח - מילות המפתח אליהן ממקד המפרסם את המודעות.
  • איכות המודעות - הרלוונטיות של המודעה למילות המפתח ולעמוד הנחיתה אליו היא מובילה.
  • תוספים ופורמטים אחרים של מודעות - הרלוונטיות של תוספי המודעות ותדירות הלחיצה עליהם.

כלים ושירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתכנן מילות מפתח (Keyword Planner)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתכנן מילות המפתח הוא כלי בתוך Google Ads המספק נתונים סביב שאילתות החיפוש שהגישו משתמשים במנוע החיפוש של גוגל במטרה לסייע בתכנון קמפיין פרסום ספציפי של Google Ads.

מתכנן מילות המפתח עוזר לבנות קמפיינים חדשים ברשת החיפוש או להרחיב קמפיינים קיימים, באמצעות העלאת רעיונות למילות מפתח ולקבוצות מודעות, מגמות נפח חיפוש (חיפושים ממוצעים חודשיים), סטטיסטיקות היסטוריות, מגמות של מילות מפתח, תחרותיות של מילות חיפוש והצעות מחיר.

אדוורדס אקספרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוורדס אקספרס הוא כלי של Google Ads אשר נועד למכן את מערכת הפרסום במטרה לאפשר לעסקים קטנים לנהל מסעות פרסום באמצעות ניהול אוטומטי של מילות מפתח ומיקום מודעות. אדוורדס אקספרס היה ידוע בעבר בשם Google Boost.

מערכת אדוורדס אקספרס תומכת גם בעסקים קטנים שאין להם אתר בכך שהיא מאפשרת להם להפנות לקוחות לדף Google Place שלהם.

עורך המודעות גוגל אדס (Google Ads Editor)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עורך המודעות של Google Ads מאפשר למשתמשים לבצע כמות גדולה של שינויים במודעות ולערוך מודעות באופן לא מקוון. עורך המודעות של גוגל ניתן להורדה ולשימוש ללא ללא עלות נוספת. עורך המודעות מאפשר למשתמשים גם לראות את ביצועי המודעות בצורה של לוח המחוונים (דשבורד).

חשבון סוכנות של גוגל אדס (Google Ads Manager Accounts)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשבון סוכנות של גוגל אדס (כונה בעבר "מרכז הלקוחות שלי", My Client Merchant Center, MCC) מאפשר לסוכנויות פרסום לנהל חשבונות רבים (עד 2,500 חשבונות כברירת מחדל) ממרכז שליטה אחד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפניות[עריכת קוד מקור | עריכה]


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטגוריה:גוגל קטגוריה:פרסום באינטרנט