סאובר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'אנקרלו פיסיקלה נוהג במכונית סאובר במרוץ אינדינפוליס ב-2004

סאובר היא קבוצת מרוצים שווייצרית שפועלת מאז שנות ה-70 של המאה ה-20 בראשות פטר סאובר ונקנתה ב-2005 על ידי חברת הרכב הגרמנית BMW. הקבוצה מתחרה בסדרת המרוצים היוקרתית פורמולה 1.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך רוב שנותיה הייתה ידועה הקבוצה כקבוצה בינונית, אם כי זכתה לגדל כישרונות צעירים, כגון קימי רייקונן הפיני ופליפה מאסה הברזילאי.

בשנת 1993 זכתה הקבוצה לסיים את העונה עם מאזן חיובי עבור קבוצה חדשה של 12 נקודות.

בשנת 1995 זכתה הקבוצה בפודיום הראשון שלה, בגרנד פרי מונאקו.

הנהג הגדול הראשון שלה היה קימי רייקונן, אשר שימש כנהג המבחן שלה לעונת 2000, ונכנס לקבוצה לעונת 2001. ביקורת הופנתה כלפי סאובר עקב הכנסת נהג צעיר כל כך ובלתי מנוסה, והועלו טענות שנהג חסר ניסיון זה יסכן את שאר הנהגים בנהיגה לא בטוחה. סאובר לא נבהל מן הביקורת והוכיח למבקריו שרייקונן הוא נהג שקול עוד במרוץ הראשון, בו זכה בנקודה אחת.

שנה לאחר מכן עזב רייקונן את הקבוצה לטובת מקלארן על מנת להחליף פיני אחר שפרש, אלוף העבר מיקה הקינן. את מקומו של רייקונן שוב החליף כישרון צעיר, הפעם פליפה מאסה הברזילאי, שנשאר בקבוצה עד סוף עונת 2005, אשר לאחריה חתם בקבוצת פרארי וזכה לנהוג עונה אחת תחת מיכאל שומאכר האגדי, אך למרות זאת זכה מאסה בעונה זו בשני ניצחונותיו הראשונים, בטורקיה ובברזיל.

המהפך בקבוצת סאובר חל לקראת עונת 2006, עקב חילוקי דעות קשים בין הנהלת קבוצת המרוצים ויליאמס לבין יצרנית הרכב BMW. בתגובה, הודיעה BMW שהיא מפסיקה לייצר מנועים עבור ויליאמס הבריטית, ורכשה את סאובר השווייצרית במטרה להקים קבוצה ראויה יותר.

ההחלטה של BMW התבררה כנכונה, כאשר את העונה סיימה הקבוצה במקום החמישי ועם שני פודיומים. על מנת לבנות את הקבוצה החליטה BMW להשאיר את ניק הייפלד הגרמני ולהחליף את הנהג הקנדי ז'אק וילנב ברוברט קוביצה הפולני, וזאת למרות העובדה שווילנב זכה באליפות עולם בשנת 1997, והיה אחד משלשת הנהגים היחידים באותה עונה, יחד עם פרננדו אלונסו הספרדי ומיכאל שומאכר הגרמני שזכו אי פעם באליפות עולם. וילנב עזב את עולם הפורמולה 1 לטובת מרוצי 24 השעות של לה מאן.

בעונת 2007 הוכח שמהלכה של BMW היה נכון, כאשר הקבוצה סיימה את העונה במקום השני לאחר פסילתה של מקלארן מאליפות היצרנים והפכה לסגנית אלופת העולם בפעם הראשונה בתולדותיה. שני נהגיה, ניק הייפלד ורוברט קוביצה, סיימו במקומות החמישי והשישי בהתאמה בדירוג הנהגים.

בשנת 2014 זימנה סאובר למבחני פורמולה 1 את הנהג הישראלי רוי ניסני.