מרוץ 24 השעות של לה מאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צרפתצרפתמרוץ 24 השעות של לה מאן
ענף מרוץ מכוניות
תאריך ייסוד 1923
ארגון מפעיל ACO
מספר מתמודדים 56
עיר מארחת מסלול המרוצים של סארת עריכת הנתון בוויקינתונים
זוכה פרארי
הכי הרבה זכיות יצרנים:
גרמניהגרמניה פורשה (19 זכיות)
נהגים:
דנמרקדנמרק טום קריסטנסן (9 זכיות)
www.24h-lemans.com
קואורדינטות 47°57′00″N 0°12′27″E / 47.95°N 0.2075°E / 47.95; 0.2075
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרוץ 24 השעות של לה מאן הוא מרוץ סיבולת למכוניות ספורט הוותיק והיוקרתי ביותר כיום בעולם,[1] אשר מתקיים אחת לשנה בחודש יוני ליד העיר לה מאן (Le Mans) בצרפת מאז שנת 1923.

המרוץ נחשב למרוץ הסיבולת והיעילות, אשר הקבוצות המתחרות בו נדרשות למצוא את האיזון בין מהירות לבין אמינות ויכולת המכונית להתחרות במשך 24 שעות ללא תקלות מכניות ולנהל בצורה יעילה את החלפת הרכיבים המתכלים ברכב, בעיקר דלק, צמיגים ורכיבי בלימה.

נבחנת גם יכולת הסיבולת של הנהגים אשר נדרשים לעיתים קרובות לנהוג ולתפקד ברכב במשך שעתיים[2] שלמות לפני שמתאפשר להם לבצע עצירת שירות (Pit stop) למנוחה קלה, אכילה ושתייה לקראת המשך התחרות. בכל רכב מתחרה, ישנם כיום שלושה נהגים אשר חולקים אותו יחדיו.

מרוץ לה מאן מהווה באופן מסורתי את הסבב השלישי באליפות העולם במרוצי סיבולת.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים מסלול לה סארת
מסלול לה מאן בלילה

המרוץ מאורגן על ידי ארגון ה-ACO (בצרפתית: Automobile Club de l'Ouest – "מועדון הרכב של המערב"). אורכו של מסלול מרוץ לה מאן הוא 13.629 קילומטר והוא שילוב של חלק ממסלול המרוצים בוגאטי וכבישים ציבוריים אשר נסגרים לצורך האירוע ויוצרים ביחד את מסלול סארת (אנ'). מסלול המרוץ הותאם במיוחד כדי לבחון את מהירותן של המכוניות והנהגים המתחרים ואת יכולותם להתחרות במשך 24 שעות.

הקבוצות המתחרות מתמודדות בקטגוריות (Classes) נפרדות ושונות אשר מיועדות למכוניות בעלות מפרט דומה,[3] כאשר בו בזמן המכוניות מתחרות הן על ניצחון הקטגוריה והן על ניצחון המרוץ הכללי, אשר יינתן למכונית אשר השלימה את מספר ההקפות הרב ביותר מתוך כל הקטגוריות. בהשוואה למכוניות המרוץ הייחודיות אשר התחרו במרוצי הגראנד פרי, התחרו במקור במרוץ לה מאן מכוניות ספורט סדרתיות כפי שנמכרו לציבור הרחב, ובמשך השנים מכוניות ספורט סדרתיות אשר שונו ושופרו. כיום המכוניות המתחרות במרוץ כוללות שתי קטגוריות של מכוניות אבטיפוס מיוחדות למרוץ (אנ'), ושתי קטגוריות GT של מכוניות גראן טוריסמו סדרתיות אשר שונו ושודרגו במיוחד למרוץ. הקבוצות המתחרות מורכבות מיצרני רכב המעוניינים להדגים את עליונות מכוניותיהם, מקבוצות מרוץ מקצועניות המייצגות משקיעים מסחריים ונותני חסויות, חלקן יצרני רכב המעוניינים להתמודד ולנצח במרוץ ללא ההוצאה הכספית הכרוכה בהקמת צוות משלהן, ומקבוצות מרוץ חובבניות אשר מטרתן להתחרות במרוץ היוקרתי והמפורסם ולנסות לנצח עבור שותפיהן המסחריים.

המרוץ מתקיים בחודש יוני בסמוך לשיא הקיץ האירופי, כאשר לעיתים קרובות מזג האוויר חם מאוד עבור הנהגים המתחרים, במיוחד לאלה הנוהגים בכלי רכב בעלי גג סגור בהם הטמפרטורות בפנים הרכב עולות בצורה קיצונית, זאת עקב וויתור על מערכת מיזוג אוויר עקב משקלה הרב. עם זאת, מזג אוויר גשום אינו דבר נדיר במרוץ. מרוץ לה מאן מתחיל בשעות אחר הצהריים, נמשך אל תוך הלילה ולבוקר שלמחרת, ומסתיים בדיוק בשעה שהתחיל יום קודם לכן. בשונה ממרוצים אחרים, שלרוב אורכם מוגדר למספר הקפות ומרחק ידוע מראש, במירוץ סיבולת נהוג לתחום את אורך המירוץ בזמן. כיום המכוניות המתחרות במשך 24 שעות ישלימו מרחק של יותר מ-5,000 ק"מ. השיא הנוכחי של המרוץ נקבע בשנת 2010 על ידי האאודי R15 TDI plus ועומד על 5,410 ק"מ.[4]

לאורך השנים היווה מרוץ לה מאן מקור השראה ומודל לחיקוי עבור מרוצים רבים בכל רחבי העולם כגון מרוץ 24 השעות של דייטונה, מרוץ 24 השעות של ספא, מרוץ 12 השעות של סברינג, מרוץ 1000 הק"מ של נורבורגרינג, מרוץ 6 השעות של סילברסטון, מרוץ 24 השעות של נורבורגרינג ומרוצים נוספים. כיום סדרות מרוצי הסיבולת האמריקני והאירופי מבוססות על תקנות וחוקים של מרוץ 24 השעות של לה מאן. מרוצים נוספים שהוקמו על בסיס הלה מאן כוללים מרוץ 24 השעות של לה מאן לאופנועים אשר נהוג היה להתקיים במסלול 'בוגאטי' הקצר יותר במתקן המרוצים בסארת, מרוץ 24 שעות למכוניות קארט, מרוץ 24 שעות למשאיות והמרוץ ההיסטורי 'לה מאן קלאסיק' (Le Mans Classic). במשך שנים ארוכות היווה מרוץ לה מאן את הסיבוב השלישי באליפות העולם למכוניות ספורט, סדרת מרוצי מכוניות של הפדרציה הבינלאומית לרכב (FIA) שהתקיימה בשנים 1992-1953והחל משנת 2012 מהווה חלק מאליפות העולם במרוצי סיבולת אם כי למרוץ לה מאן תמיד היה מוניטין יוקרתי יותר מיתר המרוצים באליפויות העולם למכוניות. מרוץ לה מאן מהווה חלק מן הכתר המשולש של הספורט המוטורי (Triple Crown) בעולם לצד מרוץ הפורמולה 1 גרנד פרי מונקו ומרוץ אינדיאנפוליס 500.[5] בשנת 2016 חזו במרוץ 263,500 צופים ביציעים.[6]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורשה 936 זוכת מרוץ 1977, פורשה מחזיקה במספר שיא הזכיות ליצרנית רכב במרוצי לה מאן עם 19 זכיות

מרוץ לה מאן נוסד בשנת 1923, בשנים שבהן שלטו באירופה מרוצי הגראנד פרי, במטרה לבחון היבטים שונים במכוניות מלבד מהירות, ולבחון את יכולות יצרניות הרכב לייצר מכוניות ספורט מהירות ואמינות גם יחד. דבר זה עודד חדשנות, וייצור של כלי רכב אמינים וחסכוניים בדלק. העובדה שחלק מן המרוץ מתנהל בכבישים ציבוריים אשר אינם מתוחזקים ואינם איכותיים בהשוואה למסלולי מרוץ סגורים, דבר אשר מעמיס על חלקי הרכב, הצריכה את יצרניות הרכב לשים דגש רב יותר על אמינות. לחידושי טכנולוגיה אלה הייתה השפעה גדולה בעולם הרכב, כאשר כמה שנים אחר כך, טכנולוגיות מתקדמות ממכוניות לה מאן נמצאו במכוניות כביש סדרתיות.[7]

המרוץ הראשון התקיים בתאריכים ה-26 וה-27 במאי 1923, דרך כבישים ציבוריים מסביב לעיר לה מאן. במקור תוכנן להיות מרוץ לה מאן אירוע אשר נמשך שלוש שנים,[8] כאשר המכונית הזוכה תהיה המכונית אשר נסעה את המרחק הארוך ביותר במשך שלושה מרוצי 24 שעות. אולם, בשנת 1928 רעיון זה נזנח, והוחלט כי המרוץ יהיה חד שנתי, ובכל שנה תהיה זוכה בנפרד – המכונית אשר נסעה את המרחק הרב ביותר במשך 24 שעות, ובשנים מאוחרות יותר, המכונית אשר השלימה את מספר ההקפות הרב ביותר.

בשנת 1936 בוטל המרוץ לשנה אחת עקב שביתה כללית בצרפת, ובעקבות פריצת מלחמת העולם השנייה בוטל המרוץ למשך 9 שנים, כאשר מרוץ 1939 הוא המרוץ האחרון שהתקיים עד למרוץ הבא אחריו ב-1949.

מכוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספרן הכולל של המכוניות אשר העפילו (Entry) למרוץ מסתכם בדרך כלל בין 50–60. כל מכונית נדרשת להכיל לפחות שני מושבים, אם כי בשנים האחרונות מספיקה גם רק האפשרות להתקנת מושב שני ברכב ואין צורך בהתקנת המושב עצמו. כמו כן נאסרה התקנת יותר משתי דלתות, כאשר מכוניות בעלות גג פתוח אינן חייבות בהתקנת דלתות.

כל המכוניות מתחרות בו זמנית ומחולקות לקטגוריות נפרדות על בסיס מפרט זהה, אך מתחרות בו זמנית הן על ניצחון הקטגוריה והן על ניצחון המרוץ. הניצחון ניתן לכל זוכה בכל קטגוריה בנפרד כאשר הזוכה הכללית של המרוץ היא המכונית מנצחת קטגוריה אשר הקיפה את המסלול מרב הפעמים.

ב-2014 נאסר השימוש במרכב פתוח בקטגוריית ה-LMP1 וב-2017 גם רכבי ה-LMP2 חויבו במרכב סגור מסיבות בטיחותיות.

מספרן של הקטגוריות השתנה עם השנים אך כיום[9] (2023) עומד על ארבע קטגוריות. שתי הקטגוריות הבכירות ביותר הן קטגוריות מכוניות האבטיפוס ה-LMP (ראשי תיבות:Le Mans Prototype). מכוניות אשר נבנו במיוחד להתמודדות במרוץ. קטגוריות אלה מחולקות לפי מהירות, משקל וכוח המנוע, כאשר קטגוריית ה-Hypercar (בעבר LMP1) היא הבכירה, וקטגוריית ה-LMP2 שנייה לה.

בעקבות נטישה של יצרניות הרכב הוותיקות (בעיקר אאודי ופורשה אחרי פרשת דיזלגייט של החברה האם) מהשתתפות במירוץ, עקב הכללים הנוקשים והעלויות המוגזמות, כמו כן מתוך רצון לאפשר השתתפות לקבוצות נוספות המתחרות בסבבים האמריקאים והבנה שהיצרניות נאלצות לבחור איפה להשקיע בפיתוח מערכת היברידית, הוחלט ב-2018, כי החל מעונת 2021, קטגוריית ה-Hypercar המאפשרת יותר גמישות בתכנון הרכב, תחליף את קטגוריית ה-LMP1 ותוגבל בתקציב של 25 מיליון אירו לעונה. דבר זה גרם לפריחה מחודשת עם יצרנים חדשים כ-Glickenhaus וחזרה של מתחרות היסטוריות כפיג'ו וקאדילק.

בקטגוריית ה-LMP2 הקבוצות משתמשות בשלדה אחידה של אחד מארבעת היצרנים המורשים Dallara Ligier Oreca Riley ובמנוע אחיד מתוצרת Gibson על מנת להגביל את התקציב ולאפשר למתחרים חדשים להיכנס לסבב.

החל משנת 2011 שתי הקטגוריות האחרות הן קטגוריות ה-GT הקשוחות של מכוניות התיור המבוססות על דגמי הכביש אשר עברו שדרוגים ושיפורים: קטגוריית ה-GT Endurance Pro, וקטגוריית ה-GT Endurance AM. שתי קטגוריות אלו ממנפות את המוניטין היוקרתי של קטגוריית ה-GT2 לשעבר. אף על פי שמכוניות מהקטגוריות העליונות הן בעלות סיכוי טוב ביותר לזכות במרוץ, מכוניות מן הקטגוריות הנמוכות יותר כבר זכו בעבר בשל אמינות עדיפה.

נהגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהגה הדני של אאודי טום קריסטנסן הוא המצליח ביותר בתולדות מרוץ לה מאן עם 9 זכיות

במקור, לא היו חוקים על מספר הנהגים המותרים לנהיגה במכונית, או כמה זמן הם יכולים לנהוג. עם זאת בעשורים הראשונים של המרוץ רוב הקבוצות השתמשו בשני נהגים בכל מכונית. נהגי לה מאן אחדים כגון פייר לבק ואדי הול נסעו במכונית לבדם במשך המרוץ בניסיון לחסוך זמן על ידי כך שלא יצטרכו לבצע החלפת נהגים. לאחר זמן מה מנהג זה נאסר. עד לשנות ה-80 התחרו במכונית אחת של קבוצה רק שני נהגים, כאשר עד לסוף העשור החוקים שונו וקבעו כי בכל מכונית חייבים לנהוג לפחות שלושה נהגים.[10] עד לשנות ה-90 הוספו חוקים נוספים שנועדו לשפר את בטיחות הנהגים כגון האיסור לנהג לנסוע יותר מארבע שעות ברציפות, והאיסור על נהג לנסוע במרוץ יותר מ-14 שעות בסך הכל.[11]

חוקים ומסורות ייחודיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שבמשך רוב שנות קיומו היווה מרוץ לה מאן חלק מסדרת אליפות העולם למכוניות ספורט של הפדרציה הבינלאומית לרכב (FIA), חוקיו וכלליו של מרוץ לה מאן היו שונים באופן תמידי מחוקי וכללי שאר המרוצים של הסדרה. חלקם מסיבות אורכו של המרוץ, חלקם מסיבות בטיחותיות, וחלקם מסיבות תחרות הוגנת.

במשך שנים רבות מכוניות מתחרות נדרשו לנסוע במרוץ לפחות שעה אחת לפני שהן הורשו להחליף נוזלים במכונית, כגון נוזלי קירור ושמנים למיניהם. יוצא מן כלל זה היה הבנזין אשר הותר. כללים אלה היו ניסיון של ארגון ה-ACO להגביר את יעילות ואמינות המכוניות. מכוניות אשר לא שרדו את השעה הראשונה של המרוץ ללא החלפת נוזלים נפסלו.

כלל ייחודי נוסף למרוץ לה מאן הוא כלל המחייב מכוניות העוצרות ברחבת ה'פיט' לכבות את מנועיהן כאשר הן עוסקות בתדלוק. מטרת כלל זה היא גם מסיבות בטיחותיות, וגם אפשרות נוספת של מבחן אמינות למכוניות כאשר הן נדרשות להפעיל מחדש פעמים רבות את מנועיהן תחת תנאי מרוץ. כלל נוסף הוא איסור על מכונאים לעסוק בטיפול כלשהו במכונית או להחליף צמיגים כאשר היא עוסקת בתדלוק. כלל זה הוביל את צוותי הקבוצות השונות להתאים דרכים חדשניות כדי לקצר ככל שניתן את זמן שהות המכונית ברחבת הטיפולים. עם זאת, במהלך התדלוק הנהגים המתחרים מורשים לצאת מהמכונית כדי להתחלף עם נהג אחר.

לאופן הזנקת מרוץ לה מאן מסורות שונות כאשר המסורת אשר שרדה את הזמן הרב ביותר במהלך השנים היא מסורת הנפת דגל הטריקולור הצרפתי מלווה במטוסי סילון חגים בשמיים אשר פולטים עשן בצבעים כחול, לבן ואדום. מסורת הנפת דגלים נוספת היא הנפת דגלי הבטיחות במהלך ההקפה האחרונה של המרוץ על ידי המרשלים, המברכים את הזוכים ואת מסיימי המרוץ.

מועד המרוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל מרוץ לה מאן מתקיים בסוף השבוע השני של חודש יוני בצהרי יום שבת עד לצהרי יום ראשון שלמחרת, כאשר האימונים ומקצי הדרוג מתקיימים בימים רביעי וחמישי שלפני המרוץ, ולאחר שבוחנים ממנהל הבטיחות בדקו ואישרו את המכוניות המתחרות בימים שני ושלישי. יום שישי שלפני המרוץ הוא יום מנוחה וכולל תהלוכה של כל הנהגים המתחרים במרכז העיר לה מאן.

עד לשנת 2008 החל מרוץ לה מאן באופן מסורתי בשעה 16:00 אחר הצהריים. בשנים 1984 ו-2007 הוקדמה פתיחת המרוץ לשעה 15:00 בעקבות בחירות כלליות בצרפת. בשנת 2006 נדחתה פתיחת המרוץ לשעה 17:00 בעקבות משחקי הגביע העולמי בכדורגל. החל משנת 2009 מתחיל מרוץ לה מאן בשעה 15:00 אחר הצהריים.

שיטת הדירוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים הראשונות תוצאות המרוץ נקבעו על ידי מרחק, כאשר המכונית שכיסתה את המרחק הגדול ביותר הוכרזה כמנצחת. בשנת 1966 הייתה קבוצת פורד בדרך לניצחון המרוץ כאשר מכוניותיה היו במקומות 1–2, המכונית הראשונה ננהגה על ידי הנהג סטיב הולם והשנייה על ידי ברוס מקלארן, כאשר הגיע סטיב הולם לקו הסיום האט את מכוניתו על מנת לאפשר למכונית הפורד השנייה של ברוס מקלארן להגיע יחד איתו לקו הסיום כדי לצלם תמונת ניצחון של שתי המכוניות חוצות את קו הסיום, אלא מכיוון שבזינוק מכוניתו של מקלארן החלה את המרוץ במקום רחוק יותר ממכוניתו של הולם ובעצם כיסה מרחק גדול יותר במשך 24 שעות, הוכרזו ברוס מקלארן ושותפו לנהיגה במכונית כריס אמון כמנצחי המרוץ. חוק 'המרחק הרב ביותר' בוטל כעבור זמן קצר, ונקבע כי המכונית המנצחת תהיה המכונית אשר השלימה את מספר ההקפות הרב ביותר. מכוניות אשר אינן חוצות את קו הסיום לאחר 24 שעות נפסלות. תקנה נוספת אשר נקבעה על מנת להגביר את אמינות המכוניות ומהירותן היא החובה על כל מכונית להשלים 70 אחוזים מסך המרחק אשר השלימה המכונית המנצחת,[12] מכונית אשר חוצה את קו הסיום לאחר 24 שעות אך לא עומדת בכלל זה נפסלת.

זינוק המרוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסורת זינוק לה מאן אומצה במרוץ 1000 הק"מ של נורבורגרינג

בשנים הראשונות החל המרוץ באופן מסורתי בשיטה הידועה בשם זינוק הלה מאן (Le Mans start) כאשר המכוניות המתחרות הועמדו בשורה לצד הקיר של רחבת הטיפולים בסדר שנקבע על פי מקצי הדרוג כאשר הן דוממות, והנהגים עומדים ממול למכוניות מן העבר השני של המסלול, עם הנפת הדגל הצרפתי המסמן על זינוק המרוץ החלו הנהגים לרוץ על המסלול אל עבר מכוניותיהם ונדרשו להיכנס למכונית, לחגור חגורת בטיחות ולהתניעה ללא כל עזרה מבחוץ.

בהשראת שיטת ההזנקה הזאת מיקמה חברת פורשה את מפתח ההתנעה במכוניות המרוץ של החברה בצד שמאל של הרכב, דבר זה אפשר לנהג לחסוך זמן יקר במרוץ כאשר באפשרותו להתניע את המכונית בידו השמאלית ולשלב להילוך ראשון בידו הימנית בו זמנית. כמחווה לכך נוהגת[13] פורשה למקם בצד שמאל את מפתח ההתנעה של כל מכוניות הכביש הסדרתיות של החברה.

שיטה נוספת אומצה על ידי הנהג סטירלינג מוס, כאשר השאיר את ידית תיבת ההילוכים משולבת כבר להילוך ראשון, ועם הזינוק אל תוך המכונית התניע את המנוע מבלי ללחוץ על דוושת המצמד דבר אשר גרם למכונית לקפוץ קדימה אך לא להתנעת המנוע עקב סל"ד נמוך, כאשר רק לאחר כמה שניות של תנועה היה לוחץ את דוושת המצמד, דבר זה אפשר למנוע להאיץ ולהתחיל בנסיעה בעוד המכונית כבר בתנועה.

בשנת 1970 בוטלה שיטת זינוק הלה מאן מאחר שהתבררה כמסוכנת כאשר מכוניות החלו לנסוע בעוד נהגים אחרים רצו עדיין על המסלול. כן הוחלט כי המכוניות עדיין יהיו דוממות ומסודרות בשורה לצד הקיר של רחבת הטיפולים, אך כאשר נהגיהן כבר יישובים כשהם חגורים בחגורות הבטיחות. בעת הנפת הדגל הצרפתי היו הנהגים מתניעים את מכוניותיהן ומתחילים מיד במרוץ. החל משנת 1971 מתחיל מרוץ לה מאן בשיטת זינוק בנסיעה (Rolling Start) אשר מובלת על ידי מכונית בטיחות (Safety Car), בסדר שנקבע על פי מקצי הדירוג.

המסלול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרוץ לה מאן מתקיים במסלול המרוצים של סארת (Circuit de la Sarthe), המסלול מורכב בחלקו מכבישים ציבוריים אשר נסגרים באופן זמני עבור המרוץ ובחלק ממסלול בוגאטי הכולל את ישורת הזינוק/סיום ורחבת הטיפולים. מאז שנת 1923 המסלול שונה ושודרג באופן נרחב, בעיקר מטעמי בטיחות, ואורכו עומד כיום על 13.629 ק"מ.[14]

במקור, שילב מסלול הלה מאן גם כבישים בתוך העיר לה מאן אך כעבור זמן קצר בוטל מנהג זה בעיקר כדי להגן על בטיחות הצופים. ביטולם של חלק מן הכבישים הוביל למעשה לקיצורו של המסלול דבר שהוביל לבניית תוספות כגון 'עיקול דנלופ' (Dunlop Curve) ופניות טרטרה רוז' (Tertre Rouge corners), וצירופו מחדש של קטע הישורת המולסאן (Mulsanne) בן ה-6 ק"מ. שינוי נוסף משמעותי בוצע על קטע המולסאן עצמו כאשר נבנו בו תוספות של שתי פניות שיקיין (Chicane) חדשות מאחר שארגון ה-FIA אסר על ישורת ארוכה מ-2 ק"מ בכל מסלול מרוץ שהוא. דבר זה צמצם את משך הזמן בו יכלו המכוניות לנסוע במהירותן המרבית.

קטעי מרוץ הלה מאן המורכבים מן הכבישים הציבוריים שונים מקטעי המרוץ שבמסלול המרוצים הקבוע, בוגאטי (Bugatti Circuit). חלק גדול מן הכבישים הציבוריים משובשים ואינם מטופחים בעיקר בגלל התנועה הרבה הנוסעת במשך כל השנה. בנוסף, בהקפות הראשונות של המרוץ אחיזת הכביש של המכוניות המתחרות פחות טובה בכבישים אלה בעיקר בגלל אופי הצמיגים הרכים המצויים במכוניות מרוץ, המשאירים שאריות גומי דביק בתוואי הנהיגה, אולם לאחר זמן מה קו הנהיגה מתנקה מאבק ואחיזת הכביש משתפרת. הכבישים הציבוריים נסגרים לתנועת הציבור לפני תחילת האימונים, לפני מקצי הדירוג ולפני תחילת המרוץ ונפתחים מייד בתום הפעילות.

חידושים ופיתוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אווירודינמיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורשה 908 Langheck, פירוש:זנב ארוך

אחד ממפתחות הניצחון העיקריים של מרוץ לה מאן הוא השגת מהירות שיא, בעיקר בגלל קטעי הישורת הארוכים והבולטים במסלול. דבר זה עודד את יצרניות הרכב להתמקד בבניית מכוניות בדגש על מהירות במקום דגש על כוח הצמדה (Downforce), דבר אשר מפחית את יציבות המכוניות על המסלול וגורם לקשיים לנהג בביצוע פניות, אבל מנגד גורם למהירות גבוהה רבה יותר בישורות. בשנים הראשונות של המרוץ המכוניות המתחרות היו מכוניות כביש אשר שונו ונעשתה בהן עבודה להפחתת המשקל. יצרני רכב חדשניים כגון בוגאטי החלו בפיתוחן של מכוניות חדשות אשר עקומות פשוטות כיסו את כל מרכיביהן המכניים והגדילו את מהירותן המרבית. מכוניות אלה היוו למעשה את תחילתה של האווירודינמיקה. לאחר מלחמת העולם השנייה כל יצרני הרכב אימצו בניית מרכבי גוף סגורים היעילים לשיפור האווירודינמיקה. דוגמה בולטת לשינויים אשר חלו היא מכונית הקאדילק דה וויל במרכב קופה של הנהג בריגס קוניגהאם משנת 1950, כאשר מרכב המכונית נבנה מחדש מאלומיניום בעיצוב זורם וחלק, ומעטפת חלקה הותקנה סביב הרכיבים המכניים אשר מתחככים עם האוויר. מחקר האווירודינמיקה והחיפוש אחר הדרכים האפשריות להקטנת כוח הגרר הבדילו בצורה בולטת את מכוניות הלה מאן ממכוניות מרוצי הגרנד פרי אשר היו לבעלות מרכב גוף גדול.

עם חלוף השנים התקדם מחקר האווירודינמיקה ומרכבי גוף מכוניות הלה מאן החלו לגדול ולהפחית במשקל בו זמנית. דבר זה נעשה על ידי תוספות למרכבי המכוניות אשר סיפקו כעת כוח הצמדה גדול בפניות (Downforce) מבלי להגדיל את כוח הגרר מה שאפשר למכוניות להשיג מהירויות שיא גבוהות. מרכבי הרכב הגדולים הללו נעשו בעיקר על ידי תוספות לחלק האחורי של הרכב, בעיקר בדמות זנב ארוך. כמו כן, מרכבי הגוף החדשים של המכוניות כללו כעת גם בניית מושב נהג סגור כדי להפחית את כוח הגרר ואת החיכוך עם האוויר, אם כי מרכבי גוף עם מושב נהג פתוח נבנו במהלך כל השנים עקב תקנות וחוקים משתנים.

מנועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונית בנטלי משנת 1929 עם מגדש על

לאורך השנים הותקנו במכוניות מרוץ הלה מאן מגוון רחב של מנועים אשר פותחו בניסיון לשלב מהירות גבוהה לצד תצרוכת דלק נמוכה, אשר תחסוך זמן יקר המתבזבז בעצירות הפיט. גודלם של נפחי המנוע השתנו עם השנים כאשר הקטן ביותר היה מנוע בנפח 569 סמ"ק של קבוצת סימקה והגדול ביותר בנפח 7,986 סמ"ק של מכונית הקרייזלר וייפר GTS-R. מגדש על (Supercharger) הופיע לראשונה במרוץ בשנת 1929 ואילו מגדש טורבו (Turbocharger) הופיע לראשונה במרוץ רק בשנת 1974 במכונית הפורשה 911 טורבו של קבוצת מרטיני רייסינג. בשנת 1963 הייתה רובר היצרנית הראשונה אשר השתמשה בטורבינות גז במנוע במקום בוכנות אך ידעה הצלחה חלקית בלבד. בשנת 1968 נעשה ניסיון דומה של התאגיד האמריקני האומט להשתמש בטורבינת גז אך נחל הצלחה מועטה אפילו יותר. אף על פי שמנועים אלו סיפקו כוח גדול יותר, הם התחממו יתר על המידה וצרכו דלק רב.

מנוע לא בוכנאי נוסף אשר נעשה בו שימוש בלה מאן הוא מנוע ונקל בעיקר על ידי מאזדה. בדומה למנועי טורבינת הגז מנועי גם מנועי ונקל סבלו מצריכה גבוהה של דלק, אולם לאחר שנים רבות של פיתוח, הצליחה מאזדה בשנת 1991 לנצח סוף סוף את המרוץ על ידי מכונית ה-787B שלה. נכון לשנת 2012 מאזדה היא יצרנית הרכב היחידה אשר ניצחה במרוץ לה מאן עם מנוע לא בוכנאי.

בנוסף נעשו ניסיונות לפתח מנועים עם מקורות חלופיים לבנזין כאשר מכונית הדלטרה (Delettrez) אשר הוצגה בשנת 1949 הייתה בעלת מנוע דיזל והמכונית הראשונה במרוץ המונעת ללא בנזין. לאורך כל שנות המרוץ לאחר מכן התחרו לעיתים קרובות מכוניות בעלות מנוע דיזל בעיקר מקבוצות קטנות, אך ההצלחה הראשונה על ידי מכונית דיזל הגיעה רק בשנת 2006, לאחר שאאודי יצרנית רכב גדולה ועיקרית השקיעה רבות במחקר ובפיתוח מנועי דיזל וזכתה במרוץ על ידי מכונית האאודי R10 TDI שלה.[15]

שימוש בדלק אתנול הופיע לראשונה בשנת 1980 במכונית הפורשה 911 באותה שנה היא גם זכתה בניצחון הקטגוריה בה התמודדה. בשנת 2004 נעשה ניסיון על ידי קבוצת נאסמקס (Nasamax) להשתמש בדלק ביולוגי. בשנת 2008 הותר במרוץ השימוש בביו דיזל. אאודי הייתה הראשונה להשתמש בסוג זה של דלק אשר הופק מביומסה שפותחה בשיתוף פעולה עם חברת "של".

בשנת 2009 הורשו להשתתף במרוץ לה מאן כלי רכב היברידים בתצורת מערכת אנרגיה קינטית או מערכת אנרגיה תרמית אך בקטגוריה נפרדת עם כללי סיווג ספציפיים, עם זאת מערכת אגירת האנרגיה חייבת להיות חשמלית בלבד, כלומר על ידי סוללות. כלל זה פוסל כרגע שימוש במערכת המבוססת על גלגל תנופה המצויה כיום לעיתים במכוניות מרוץ כגון הפורשה 918. בשנת 2010 הורשו הרכבים ההיברידים להשתתף במרוץ הכללי ולהתמודד על הניצחון.

בלמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחד עם הגברת מהירותן של המכוניות הפכו הבלמים לנושא מרכזי עבור יצרני המכוניות ועבור הצוותים אשר עסקו בפיתוח מערכות בלימה בעלות יכולות מספקות לפני ביצוע פניות ממהירות שיא כגון בפניית מוסלאן לאחר היישורת הארוכה. בשנת 1953 הייתה יגואר ליצרנית הראשונה במרוץ לה מאן אשר השתמשה בדיסקי בלימה כאשר התקינה אותם במכונית ה-C טייפ שלה. בשנת 1955 הציגה מרצדס-בנץ גרסת קונספט למעצור אוויר במכונית ה-300 SLR שלה, אשר היה פועל באמצעות פתיחת מכסה המנוע האחורי הגדול של המכונית. בשנות ה-80 מערכת ABS כבר הפכה לחלק בלתי נפרד ממכוניות אשר התחרו בגרופ C כחלק מאמצעי בטיחות המבטיח כי המכוניות לא יאבדו שליטה כאשר לעיתים קרובות הן מגיעות למהירות של 320 קמ"ש. בסוף שנות ה-90 כבר אומצו שיטות בנייה של מערכות בלימה מחוזקות על ידי סיבי פחמן, בעלות כח עצירה רב יותר ואמינות גבוהה יותר.

סקירת השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

1923–1939[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים הראשונות של מרוץ לה מאן שלטו בו נהגים, קבוצות ויצרני רכב צרפתיים, בריטיים ואיטלקים בלבד, כאשר בוגאטי בנטלי ואלפא רומיאו הם הבולטים ביותר. בשנת 1928 דגם בנטלי 4.5 ליטר זכה במקום הראשון ובשנת 1929 דגם בנטלי ספיד 6 זכה במקום הראשון. החידושים בעיצוב המכוניות החלו בשנות ה-30 כאשר מכוניות בוגאטי ואלפא רומיאו נבנו במרכבי גוף אווירודינמיים מאוד במטרה לנסוע במהירות האפשרית הגבוהה ביותר בישורת המולסאן. בשנת 1939 בוטל מרוץ לה מאן למשך 10 שנים בעקבות מלחמת העולם השנייה.

1949–1969[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שיקומו של המסלול מהריסות המלחמה חודשו המרוצים בשנת 1949 בגילוי עניין מחודש של יצרני רכב גדולים נוספים. לאחר יסודה של אליפות העולם למכוניות ספורט בשנת 1953 אשר מרוץ לה המאן הוא חלק ממנה, החלו יצרניות רכב כגון מרצדס-בנץ, פרארי, אסטון מרטין, יגואר ועוד רבים נוספים לשלוח צוותים ומכוניות על מנת להתחרות ולנצח במרוץ. בשנת 1955 אירעה תאונה קטלנית במרוץ כאשר מכוניתו של הנהג פייר לבג התרסקה אל תוך קהל הצופים וכתוצאה מכך נהרגו יותר מ-80 אנשים. תאונה זו הובילה להקמתן של גדרות בטיחות לא רק במרוץ לה מאן אלא בכל מרוצי הספורט המוטורי. בסוף שנות ה-60 נכנסה חברת פורד להתחרות במרוץ לה מאן כאשר היא מנצחת את המרוץ ארבע פעמים ברציפות עם מכוניות ה-GT40 שלה.

1970–1980[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנות ה-70 חווה מרוץ לה מאן תפנית גדולה בדמות מהירויות גבוהות מאוד ועיצובים מוטוריים חדשנים. מהירויות קיצוניות אלה הובילו לשינוי מסורת הזנקת הלה מאן הטיפוסית לשיטת הזינוק בנסיעה (Rolling Start) בהשראת מרוץ אינדיאנפוליס. מכוניות משודרגות אך מבוססות על גרסאות כביש סדרתיות המשיכו עדיין להתחרות בלה מאן, אך הן סווגו בקטגוריות נמוכות. מנגד החלה הנורמה לבנות מכוניות ייעודיות למרוצים כגון מכוניות הפורשה 917, פורשה 935 והפורשה 936 אשר בלטו במרוצי לה מאן במשך העשור. מכונית הפורשה 917 אשר זכתה במרוץ שנתיים ברציפות בשנים 1970 ו-1971 הניבה לפורשה את הניצחון הראשון שלה במרוץ לה מאן. בנוסף, בצל המאבק עם פרארי השיגה פורשה בשנת 1970 פודיום מלא, ואת המקומות 1–2 במרוץ 1971, כולל את שיא המרחק שכוסה במרוץ לה מאן על ידי מכונית עם 5,335 ק"מ ב-397 הקפות, שיא שנשבר רק בשנת 2010 על ידי האאודי R15 TDI אשר כיסתה 5,410 ק"מ. בשנת 1972 זכתה במרוץ יצרנית הרכב הצרפתית מטרה-סימקה, ניצחון זה היה בעל משמעות גדולה מאחר שהיה הניצחון הראשון של יצרנית רכב צרפתית מאז 1950. קבוצת מאטרה ניצחה בנוסף את המרוץ בשנתיים שלאחר מכן. בנוסף, עשור זה זכור בגלל תוצאות טובות מאוד של רבות מהקבוצות הפרטיות ובכללן שתי הזכיות היחידות במרוץ לה מאן של קבוצות פרטיות בבנייה עצמית, מיראז' הבריטית בשנת 1975 ורונדו הצרפתית בשנת 1980.

1981–1993[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורשה 962

שנות ה-80 היו בסימן שליטה מוחלטת[16] של פורשה במרוץ לה מאן עם שיא של שבעה ניצחונות רצופים במרוץ בשנים 19811987 כולם עם מכוניות החברה לגרופ C אשר עודדה תצרוכת דלק נמוכה. בתחילה מכונית הפורשה 956 ואחר כך מכונית הפורשה 962 אשר החליפה אותה. מלבד הניצחונות במרוץ, ידעה פורשה הצלחות רבות בצל היריבות מול פרארי ולנצ'יה כגון מקומות 1–5 במרוץ 1982, מקומות 1–8 במרוץ 1983, מקומות 1–7 במרוץ 1984, מקומות 1–5 במרוץ 1985 ומקומות 1–7 במרוץ 1986. מרוץ שנת 1988 הסתיים בדרמה גדולה כאשר מכונית הפורשה 962 הובילה בדרך לניצחון לאחר מרוץ צמוד עם מכונית היגואר XJR-9, אלא שטעות נדירה חייבה אותה לבזבז זמן יקר בתדלוק לאחר שאזל לה הדלק, כאשר יגואר מנצחת את המרוץ ומסיימת את שושלת הניצחונות של פורשה בת ה-7 שנים. את מרוץ 1989 ניצחה מרצדס-בנץ כאשר היא משיגה את המקומות 1–2. בנוסף, במרוץ זה שברה קבוצת וולטר רייסינג-פיג'ו את שיא המהירות במרוץ לה מאן כאשר רשמה מהירות של 406 קמ"ש. בשנת 1990 שוב ניצחה יגואר הפעם עם מכונית ה-XJR-12 שלה. בשנת 1991 זכתה במרוץ חברת מאזדה יחד עם מכונית ה-787B בעלת מנוע ונקל, הייתה זו הפעם הראשונה והיחידה שמכונית בעלת מנוע לא־בוכנאי זכתה במרוץ, והפעם הראשונה שיצרנית רכב יפנית זכתה במרוץ לה מאן. בשנים 1992 ו-1993 נכנסה חברת פיג'ו למרוץ וזכתה שנתיים ברציפות בשנים אלו עם מכוניות הפיג'ו 905 שלה.

בשנת 1990 עבר מסלול לה מאן את השינוי הגדול ביותר לאחר שנבנו שתי תוספות שיקיין בקטע ישורת המולסאן בן ה-6 ק"מ, שינוי זה נועד למנוע מהמכוניות להגיע למהירות של 400 קמ"ש. מהלך זה היה גם התחלת מגמה של ארגון ה-ACO להאט את המכוניות במרוץ בכל מיני דרכים, אולם גם לאחר שינויים רבים, מהירות של 320 קמ"ש בנקודות מסוימות במרוץ לה מאן היא מהירות שכיחה.

1994–1999[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות ביטולה של אליפות העולם למכוניות ספורט החלה בלה מאן התעוררות מחודשת של שיתוף מכוניות גראן טוריסמו אשר מבוססות על מכוניות ייצור סדרתי, כאשר בנוסף גם החלו להקים להן קטגוריות נפרדות. כמו כן בשנים אלו ידעו מכונית העל פופולריות רבה כאשר יצרניות רכב רבות החלו לייצר להן גרסאות למרוץ, כגון מקלארן עם מכונית המקלארן F1 שלה, מרצדס-בנץ עם מכונית ה-CLK-GTR שלה, פורשה עם מכונית ה-911 GT1, ובנוסף טויוטה, ניסאן ואחרים. בשנת 1995 זכתה במרוץ מכונית המקלארן F1 אשר הציגה אמינות טובה. בשנת 1999 השיגה BMW את ניצחונה הראשון והיחיד במרוץ לה מאן.

2000–2005[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאודי R8

שנות ה-2000 היו בסימן שליטה מוחלטת של חברת אאודי. לאחר מרוץ שנת 1999 יצרני רכב רבים נטשו את מרוצי מכוניות הספורט עקב העלויות הגבוהות הכרוכות בזה. את מרוץ שנת 2000 ניצחה אאודי בקלות רבה על ידי מכונית ה-R8 (מרוצים) שלה כאשר בנוסף גם היא משיגה פודיום מלא. לאחר 3 שנים של השתתפות פרשה קאדילק מהתחרות, ואף על פי שחברות כגון פאנוז, קרייזלר ו-MG ניסו להתחרות באאודי, הן לא יכלו לביצועים המצוינים של מכונית ה-R8 שלה. בשנת 2003 לאחר שלושה ניצחונות רצופים בלה מאן, החלה חברת אאודי לספק מנועים, פלטפורמה, צוותים ונהגים לחברת בנטלי אשר חזרה למרוץ כבר בשנת 2001. בנטלי, שותפתה העסקית של אאודי תחת קבוצת פולקסווגן, זכתה באותה שנה בניצחון במרוץ על ידי מכונית הבנטלי ספיד 8 שלה.

2005 והלאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונית הפיג'ו 908 HDi
אנדרה לוטרר במכונית האאודי מספר 2 מוביל את שתי מכוניות הפיג'ו סמוך לסיום מרוץ 2011
פורשה 919 הייבריד מנצחת המרוץ פעמיים בשנים 2015–2016

בסוף שנת 2005 לאחר 5 ניצחונות עם מכונית האאודי R8, הציגה אאודי את מכונית ה-R10 TDI החדשה בעלת מנוע דיזל, אשר מיד הציגה עליונות על פני מתחרותיה וזכתה במרוץ 3 פעמים ברציפות בין השנים 20062008. אף על פי שה-R10 TDI אינה מכונית הדיזל הראשונה אשר השתתפה במרוצים, היא מכונית הדיזל הראשונה אשר זכתה במרוץ לה מאן. הצלחת רכב הדיזל של אאודי עודדה את פיג'ו לפתח ולהכניס למרוץ בשנת 2007 את מכונית ה-908 HDi החדשה שלה. מרוץ שנת 2008 היה מרוץ צמוד ומעניין בין מכונית האאודי R10 TDI לבין הפיג'ו 908 HDi כאשר מכונית האאודי מספר 2 ניצחה במרוץ בהפרש של פחות מ-10 דקות. בשנת 2009 הציגה אאודי את מכונית ה-R15 TDI החדשה שלה, אולם את המרוץ ניצחה פיג'ו לראשונה מאז שנת 1993 כאשר היא משיגה את המקומות 1–2, ולאחר 5 שנים של ניצחונות רצופים של אאודי. בשנה זו גם אסטון מרטין נכנסה להתחרות בקטגוריית ה-LMP1 הבכירה בנוסף להשתתפותה בקטגוריית ה-GT1 באמצעות קבוצות פרטיות.

בשנת 2011 הציגה אאודי את מכונית ה-R18 TDI החדשה שלה. כמו כן, מרוץ שנת 2011 היה מהדרמטיים והמותחים ביותר בתולדות הלה מאן. המרוץ התקיים בין התאריכים 11–12 ביוני לעיני 250 אלף צופים. מכוניות האאודי R18 TDI שלטו באימונים והשיגו תוצאות טובות יותר במקצי הדירוג כאשר זינקו מהפול פוזישן. למרוץ עצמו אמצו להן הקבוצות אסטרטגיות שונות כאשר כמות הדלק אותה מסוגל להכיל טנק הדלק במכונית האאודי מספיקה ל-11 הקפות בלבד, על כן החליטו באאודי לאמץ העדפת צריכת דלק נמוכה על פני מהירות וכוח הצמדה (Downforce). מכונית הפיג'ו מאידך מסוגלת להקיף 12 הקפות על ידי טנק דלק אחד בעיקר הודות לעיצוב החדש של המכונית אשר הפחית את כוח הגרר. על מנת לכסות את הפיגור של ההקפה תכננה אאודי לעצור פעמיים נוספות משתכננה ברחבת הפיט במשך 24 השעות, דבר זה גם חייב אותם להשלים כל הקפה במרוץ לפחות בחצי שנייה מהר יותר מאשר פיג'ו. בעבר מצב זה היה הפוך כגון בשנים 2008 ו-2010 בהן ניצחה אאודי על ידי אמינות עדיפה, תצרוכת דלק נמוכה יותר וצמיגים עדיפים.

לאחר כשעה מזינוק המרוץ בהקפה ה-14 התרסקה על גדר הביטחון והושמדה כליל מכונית האודי מספר 3 של הנהג אלן מקניש לאחר תקרית עם מכונית פרארי מקטגוריית ה-GTE Pro, מה שהותיר את אאודי עם שתי מכוניות בלבד כבר בשעה הראשונה של המרוץ. התקרית אירעה לאחר שמכונית האאודי של מקניש יצאה מרחבת הטיפולים חזרה אל המסלול וניסתה לעקוף את מכונית הפרארי האיטית יותר כאשר אז אירעה ההתנגשות. מקניש אשר יצא מהתאונה ללא פגע, החל את המרוץ מהמקום החמישי ולאחר הסיבוב השני כבר השיג המקום השני לאחר מכונית האאודי מספר 2 המובילה במרוץ. כ-7 שעות אחר כך בהקפה ה-116 וכבר עמוק בתוך החשיכה התרסקה על גדר הבטיחות והושמדה כליל גם מכונית האאודי מספר 1, שוב לאחר תקרית עם מכונית פרארי, ושוב לאחר ניסיון עקיפה שלה. נהג המכונית מייק רוקנפלר יצא בלא פגע. מיד לאחר התאונה יצאה למסלול מכונית הבטיחות למשך שעתיים עקב הנזק הרב שנגרם לגדר הביטחון והפסולת הרבה שפוזרה במסלול. כדי לשמר את לחץ הצמיגים במכוניות המתחרות מכונית הבטיחות נאלצה לשמור על מהירות גבוהה במשך זמן רב, ופעם הראשונה בהיסטוריה של מרוץ לה מאן אזל הדלק למכונית הבטיחות כאשר מכונית אחרת מחליפה אותה. 8 שעות בלבד מתחילת המרוץ נשארה אאודי עם מכונית אחת בלבד: ה-R18 מס' 2 של הצוות אנדרה לוטרר, מרסל פסלר ובנואה טרלוייה.

המרוץ התחדש כאשר מכונית האאודי מספר 2 מובילה עדיין את המרוץ, ובמרחק קצר אחריה שלוש מכוניות הפיג'ו. אולם, למכונית הפיג'ו להן תצרוכת דלק עדיפה מהאאודי התגלו בעיות בצמיגים במהלך כל המרוץ, על כן בעקבות העצירות ברחבת הטיפולים, של האאודי לתדלוק ושל פיג'ו לצמיגים, התחלפו בתכיפות ארבע המכוניות בדירוג במשך רוב המרוץ. חישובי עצירות פיט שונים העמידו את מכונית הפיג'ו מספר 7 של אלכסנדר וורץ כבעלת יתרון גדול במרוץ, אולם וורץ התנגש קלות עם מכוניתו בגדר הביטחון מה שעלה למכוניתו פיגור של 3 הקפות. בשעות האחרונות של המרוץ לאחר קרב צמוד מאוד בין מכונית האאודי מספר 2 לבין שתי מכוניות הפיג'ו, פיתחה מכונית האאודי הפרש גדול דיו כדי שיספיק לה להיכנס לרחבת הטיפולים ולצאת כאשר היא עדיין מובילה במרוץ. לאחר יציאת האאודי מרחבת הפיט היא הובילה עדיין בהפרש של 40 שניות, אולם אז החלה לחוות בעיות עם טנק הדלק שלה, ונאלצה לבצע עצירת פיט נוספת ובנוסף גם להחליף צמיגים כאשר מנגד נכנסה גם הפיג'ו מספר 9 לתדלוק לא רב מסיבות משקל, אשר יספיק לסגירת הפער בלבד ממכונית האאודי. עצירת מכונית האאודי הייתה ארוכה יותר אך עם זאת נהגה הגרמני אנדרה לוטרר הספיק לצאת שניות בודדות בלבד מהר יותר לפני מכונית הפיג'ו בדרך להובלה ולניצחון המרוץ בהפרש קטן של 13.85 שניות בלבד מתוך מרוץ של 24 שעות. ניצחון זה של אאודי היה העשירי שלה במרוץ לה מאן.

ב-22 ביוני 2013, במהלך מרוץ לה מאן של שנת 2013, נהרג הנהג ממוצא דני, אלן סימונסן, וזאת כאשר התנגש במעקה הבטיחות עשר דקות מפתיחת המרוץ.

פורשה חזרה להתחרות בלה מאן ב-2014, לאחר היעדרות מהתחרות מאז 1998. בשנים 20152017 ניצחה הקבוצה 3 פעמים ברציפות עם דגם ה-919 הייבריד. למרות ההצלחה החליטה הקבוצה לפרוש בסיום עונת 2017 מהמשך השתתפות במרוצי סיבולת.

סטטיסטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנצחי המרוץ
שנה נהגים קבוצה מכונית הקפות מרחק (ק"מ)
2018 שווייץשווייץסבסטיאן בואמי
ספרדספרד פרננדו אלונסו
יפןיפן קזוקי נאקג'ימה
יפןיפןטויוטה טויוטה TS050 הייבריד 388 5,286.888
2017 גרמניהגרמניהטימו ברנהרד
ניו זילנדניו זילנד ברנדון הארטלי
ניו זילנדניו זילנד ארל באמבר
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 919 הייבריד 367 5,001.83
2016 גרמניהגרמניהמארק ליב
צרפתצרפתרומן דיומא
שווייץשווייץניל יאני
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 919 הייבריד 384 5,233.53
2015 גרמניהגרמניהניקו הולקנברג
ניו זילנדניו זילנדארל במבר
בריטניהבריטניהניק טנדי
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 919 הייבריד 395 5,383.46
2014 גרמניהגרמניהאנדרה לוטרר
שווייץשווייץמרסל פסלר
צרפתצרפתבנואה טרלוייה
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R18 379 5,165.39
2013 דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
בריטניהבריטניהאלן מקניש
צרפתצרפתלואי דובאל
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R18 348 4,742.89
2012 גרמניהגרמניהאנדרה לוטרר
שווייץשווייץמרסל פסלר
צרפתצרפתבנואה טרלוייה
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R18 378 5,151.76
2011 גרמניהגרמניהאנדרה לוטרר
שווייץשווייץמרסל פסלר
צרפתצרפתבנואה טרלוייה
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R18 375 4,838.30
2010 גרמניהגרמניהמייק רוקנפלר
גרמניהגרמניהטימו ברנהרד
צרפתצרפתרומן דיומא
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R15 397 5,410.71
2009 אוסטרליהאוסטרליהדייוויד ברבהאם
ספרדספרדמארק ג'נה
אוסטריהאוסטריהאלכסנדר וורץ
צרפתצרפתפיג'ו פיג'ו 908 HDi 382 5,206.28
2008 דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
בריטניהבריטניהאלן מקניש
איטליהאיטליהרינלדו קאפלו
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R10 381 5,192.65
2007 גרמניהגרמניהפרנק בילא
איטליהאיטליהעמנואל פירו
גרמניהגרמניהמרקו ורנר
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R10 369 5,036.85
2006 גרמניהגרמניהפרנק בילא
איטליהאיטליהעמנואל פירו
גרמניהגרמניהמרקו ורנר
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R10 380 5,187
2005 דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
פינלנדפינלנדג'יי ג'יי להטו
גרמניהגרמניהמרקו ורנר
ארצות הבריתארצות הבריתADT צ'מפיון רייסינג אאודי R8 370 5,050.5
2004 דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
איטליהאיטליהרינלדו קאפלו
יפןיפןסייג'י ארה
יפןיפןאאודי ספורט יפן אאודי R8 379 5,169.9
2003 דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
איטליהאיטליהרינלדו קאפלו
בריטניהבריטניהגיא סמית'
בריטניהבריטניהבנטלי בנטלי ספיד 8 377 5,146.05
2002 גרמניהגרמניהפרנק בילא
דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
איטליהאיטליהעמנואל פירו
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R8 375 5,118.75
2001 גרמניהגרמניהפרנק בילא
דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
איטליהאיטליהעמנואל פירו
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R8 321 4,381.65
2000 גרמניהגרמניהפרנק בילא
דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
איטליהאיטליהעמנואל פירו
גרמניהגרמניהאאודי אאודי R8 368 5,007.99
1999 איטליהאיטליהפיירלואיג'י מרטיני
צרפתצרפתיאניק דאלמס
גרמניהגרמניהיואכים וינקלהוק
גרמניהגרמניהBMW BMW V12 LMR 365 4,968
1998 צרפתצרפתלורן איילו
בריטניהבריטניהאלן מקניש
צרפתצרפתסטפן אורטלי
גרמניהגרמניהפורשה פורשה GT1 911 351 4,773.18
1997 איטליהאיטליהמיקלה אלבורטו
שוודיהשוודיהסטפן יוהנסון
דנמרקדנמרקטום קריסטנסן
גרמניהגרמניהיואסט רייסינג פורשה WSC-95 361 4,909.6
1996 גרמניהגרמניהמנואל רויטר
ארצות הבריתארצות הבריתדייבי ג'ונס
אוסטריהאוסטריהאלכסנדר וורץ
גרמניהגרמניהיואסט רייסינג פורשה WSC-95 354 4,814.4
1995 צרפתצרפתיאניק דאלמס
פינלנדפינלנדג'יי ג'יי להטו
יפןיפןמסנורי סקיאה
בריטניהבריטניהקוקוסאי קייהטסו רייסינג מקלארן F1 298 4,055.8
1994 צרפתצרפתיאניק דאלמס
ארצות הבריתארצות הבריתהארלי הייווד
איטליהאיטליהמאורו בלדי
גרמניהגרמניהפורשה דאוור 962 344 4,678.4
1993 אוסטרליהאוסטרליהג'ף ברבהאם
צרפתצרפתכריסטוף בושו
צרפתצרפתאריק אלרי
צרפתצרפתפיג'ו פיג'ו 905 375 5,100
1992 בריטניהבריטניהדרק וורוויק
צרפתצרפתיאניק דאלמס
בריטניהבריטניהמארק בלונדל
צרפתצרפתפיג'ו פיג'ו 905 352 4,787.2
1991 גרמניהגרמניהפולקר ויידלר
בריטניהבריטניהג'וני הרברט
בלגיהבלגיהברטרנד גשו
יפןיפןמאזדה מאזדה 787B 362 4,922.81
1990 דנמרקדנמרקג'ון נילסן
ארצות הבריתארצות הבריתפרייס קוב
בריטניהבריטניהמרטין ברונדל
בריטניהבריטניהיגואר יגואר XJR-9LM 359 4,882.4
1989 גרמניהגרמניהיוכן מס
גרמניהגרמניהמנואל רויטר
שוודיהשוודיהסטנלי דיקנס
שווייץשווייץסאובר-מרצדס סאובר C9 389 5,265.11
1988 הולנדהולנדיאן למרס
בריטניהבריטניהג'וני דמפרייס
בריטניהבריטניהאנדי וואלאס
בריטניהבריטניהיגואר יגואר XJR-9LM 394 5,332.97
1987 בריטניהבריטניהדרק בל
גרמניהגרמניההנס-יואכים שטוק
ארצות הבריתארצות הבריתאל הולברט
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 962 354 4,791.9
1986 בריטניהבריטניהדרק בל
גרמניהגרמניההנס-יואכים שטוק
ארצות הבריתארצות הבריתאל הולברט
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 962 367 4,972.73
1985 גרמניהגרמניהקלאוס לודוויג
איטליהאיטליהפאולו ברילה
גרמניהגרמניהג'ון וינטר
גרמניהגרמניהיואסט רייסינג פורשה 956 373 5,088.50
1984 גרמניהגרמניהקלאוס לודוויג
צרפתצרפתהנרי פסקרלו
גרמניהגרמניהיואסט רייסינג פורשה 956 359 4,900.27
1983 אוסטרליהאוסטרליהורן שופן
ארצות הבריתארצות הבריתאל הולברט
ארצות הבריתארצות הבריתהארלי הייווד
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 956 370 5,047.93
1982 בלגיהבלגיהג'קי איקס
בריטניהבריטניהדרק בל
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 956 359 4,899.08
1981 בלגיהבלגיהג'קי איקס
בריטניהבריטניהדרק בל
גרמניהגרמניהפורשה פורשה 936 354 4,825.34
1980 צרפתצרפתז'אן רונדו
צרפתצרפתז'אן-פייר ז'וסו
צרפתצרפתז'אן רונדו רונדו M379B-פורד 338 4,608.02
1979 גרמניהגרמניהקלאוס לודוויג
ארצות הבריתארצות הבריתביל ויטינגטון
ארצות הבריתארצות הבריתדון ויטינגטון
גרמניהגרמניהפורשה קריימר רייסינג פורשה 935 307 4,173.93
1978 צרפתצרפתז'אן-פייר ז'וסו
צרפתצרפתדידייה פירוני
צרפתצרפתאלפין רנו אלפין-רנו A442B 369 5,044.53
1977 בלגיהבלגיהג'קי איקס
ארצות הבריתארצות הבריתהארלי הייווד
גרמניהגרמניהיורגן בארט
גרמניהגרמניהמרטיני רייסינג פורשה פורשה 936 342 4,671.83
1976 בלגיהבלגיהג'קי איקס
הולנדהולנדחיס ואן לנפ
גרמניהגרמניהמרטיני רייסינג פורשה פורשה 936 349 4,769.92
1975 בלגיהבלגיהג'קי איקס
בריטניהבריטניהדרק בל
בריטניהבריטניהגולף רייסינג מיראז' GR8-פורד 336 4,594.57
1974 צרפתצרפתהנרי פסקרלו
צרפתצרפתז'ראר לארוס
צרפתצרפתאקיפ ז'יטאן מאטרה MS670C 337 4,606.57
1973 צרפתצרפתהנרי פסקרלו
צרפתצרפתז'ראר לארוס
צרפתצרפתאקיפ מטרה סימקה של מאטרה MS670B 355 4,853.94
1972 צרפתצרפתהנרי פסקרלו
בריטניהבריטניהגרהאם היל
צרפתצרפתאקיפ מטרה סימקה של מאטרה MS670 344 4,691.34
1971 אוסטריהאוסטריההלמוט מרקו
הולנדהולנדחיס ואן לנפ
גרמניהגרמניהמרטיני רייסינג פורשה 917 397 5,335.31
1970 גרמניהגרמניההנס הרמן
בריטניהבריטניהריצ'רד אייטווד
אוסטריהאוסטריהפורשה KG זלצבורג פורשה 917 343 4,607.81
1969 בלגיהבלגיהג'קי איקס
בריטניהבריטניהג'קי אוליבר
בריטניהבריטניהJ.W אוטומוטיב פורד GT40 372 4,997.88
1968 מקסיקומקסיקופדרו רודריגס
בלגיהבלגיהלוסיאן ביאנקי
בריטניהבריטניהJ.W אוטומוטיב פורד GT40 331 4,452.88
1967 ארצות הבריתארצות הבריתדן גורני
ארצות הבריתארצות הבריתאיי ג'יי פויט
ארצות הבריתארצות הבריתשלבי אמריקן פורד GT40 388 5,232.9
1966 ניו זילנדניו זילנדברוס מקלארן
ניו זילנדניו זילנדכריס אמון
ארצות הבריתארצות הבריתשלבי אמריקן פורד GT40 360 4,843.09
1965 אוסטריהאוסטריהיוכן רינדט
ארצות הבריתארצות הבריתמאסטן גרגורי
ארצות הבריתארצות הבריתאד היוג'ס
ארצות הבריתארצות הבריתנורת' אמריקן רייסינג פרארי 250LM 348 4,677.11
1964 צרפתצרפתז'אן גישה
איטליהאיטליהנינו וקארלה
איטליהאיטליהפרארי פרארי 275P 349 4,695.31
1963 איטליהאיטליהלודוביקו סקארפיוטי
איטליהאיטליהלורנצו בנדיני
איטליהאיטליהפרארי פרארי 275P 339 4,561.71
1962 בלגיהבלגיהאוליבייה ז'נדבייה
ארצות הבריתארצות הבריתפיל היל
איטליהאיטליהפרארי פרארי 330 331 4,451.25
1961 בלגיהבלגיהאוליבייה ז'נדבייה
ארצות הבריתארצות הבריתפיל היל
איטליהאיטליהפרארי פרארי 250 333 4,476.58
1960 בלגיהבלגיהאוליבייה ז'נדבייה
בלגיהבלגיהפול פרר
איטליהאיטליהפרארי פרארי 250 314 4,217.52
1959 ארצות הבריתארצות הבריתקרול שלבי
בריטניהבריטניהרוי סלבדורי
בריטניהבריטניהדייוויד בראון אסטון מרטין אסטון מרטין DBR1 323 4,347.9
1958 בלגיהבלגיהאוליבייה ז'נדבייה
ארצות הבריתארצות הבריתפיל היל
איטליהאיטליהפרארי פרארי 250 305 4,101.92
1957 בריטניהבריטניהרון פלוקהארט
בריטניהבריטניהאייבור ביוב
בריטניהבריטניהאקיורי אקוסי יגואר D-טייפ 327 4,397.1
1956 בריטניהבריטניהרון פלוקהארט
בריטניהבריטניהניניאן סנדרסון
בריטניהבריטניהאקיורי אקוסי יגואר D-טייפ 300 4,034.93
1955 בריטניהבריטניהמייק האת'ורן
בריטניהבריטניהאייבור ביוב
בריטניהבריטניהיגואר יגואר D-טייפ 307 4,135.38
1954 ארגנטינהארגנטינהחוסה פרוילן גונסאלס
צרפתצרפתמוריס טרינטינייה
איטליהאיטליהפרארי פרארי 375 302 4,061.15
1953 בריטניהבריטניהטוני רולט
בריטניהבריטניהדאנקן המילטון
בריטניהבריטניהיגואר יגואר C-טייפ 304 4,088.06
1952 גרמניהגרמניההרמן לנג
גרמניהגרמניהפריץ ריס
גרמניהגרמניהדיימלר-בנץ AG מרצדס-בנץ W194 277 3,733.83
1951 בריטניהבריטניהפיטר ווקר
בריטניהבריטניהפיטר וויטהד
בריטניהבריטניהפיטר ווקר יגואר C-טייפ 267 3,611.19
1950 צרפתצרפתלואי רוזייה
צרפתצרפתז'אן לואי-רוזייה
צרפתצרפתלואי רוזייה טלבו לאגו T26 256 3,465.12
1949 ארצות הבריתארצות הבריתלואיג'י צ'נטי
בריטניהבריטניהפיטר מיטשל-תומסון
בריטניהבריטניהלורד סלסדון פרארי 166 235 3,178.29
1940–1948 בוטל בוטל בוטל בוטל בוטל
1939 צרפתצרפתז'אן-פייר וימיל
צרפתצרפתפייר ויירון
צרפתצרפתז'אן-פייר וימיל בוגאטי טייפ 57 248 3,354.76
1938 צרפתצרפתאוג'ין שאבו
צרפתצרפתז'אן טרמולה
צרפתצרפתאוג'ין שאבו/ז'אן טרמולה דלאייה 135CS 235 3,180.94
1937 צרפתצרפתז'אן-פייר וימיל
צרפתצרפתרוברט בנואה
צרפתצרפתרוז'ה לאבריק בוגאטי טייפ 57 243 3,287.93
1936 בוטל בוטל בוטל בוטל בוטל
1935 בריטניהבריטניהג'ון היינדמרש
בריטניהבריטניהלואיס פונטס
בריטניהבריטניהארתור פוקס/צ'ארלס ניקול לגונדה M45R 222 3,006.79
1934 איטליהאיטליהלואיג'י צ'ינטי
צרפתצרפתפיליפ אתנסלה
איטליהאיטליהלואיג'י צ'ינטי/פיליפ אתנסלה אלפא רומיאו 8C 213 2,886.93
1933 צרפתצרפתריימונד סומר
איטליהאיטליהטציו נובולארי
איטליהאיטליהאלפא רומיאו אלפא רומיאו 8C 233 3,144.03
1932 צרפתצרפתריימונד סומר
איטליהאיטליהלואיג'י צ'נטי
ריימונד סומר אלפא רומיאו 8C 218 2,954.03
1931 בריטניהבריטניהארל האוו
בריטניהבריטניההנרי בירקין
בריטניהבריטניהארל האוו אלפא רומיאו 8C 184 3,017.65
1930 בריטניהבריטניהוולף ברנטו
בריטניהבריטניהגלן קידסטון
בריטניהבריטניהבנטלי בנטלי ספיד 6 179 2,930.66
1929 בריטניהבריטניהוולף ברנטו
בריטניהבריטניההנרי בירקין
בריטניהבריטניהבנטלי בנטלי ספיד 6 174 2,843.83
1928 בריטניהבריטניהוולף ברנטו
אוסטרליהאוסטרליהברנרד רובין
בריטניהבריטניהבנטלי בנטלי 4 ½ 154 2,669.27
1927 בריטניהבריטניהדאדלי בנג'פילד
בריטניהבריטניהסמי דייוויס
בריטניהבריטניהבנטלי בנטלי 3 סופרספורט 137 2,369.80
1926 צרפתצרפתרוברט בלוך
צרפתצרפתאנדרה רוסיניול
צרפתצרפתלוריין דיטריך לוריין דיטריך B3 147 2,552.41
1925 צרפתצרפתז'ראר דה קורסל
צרפתצרפתאנדרה רוסיניול
צרפתצרפתלוריין דיטריך לוריין דיטריך B3 129 2,233.98
1924 קנדהקנדהג'ון דאף
בריטניהבריטניהפרנק קלמנט
בריטניהבריטניהדאף/אלדינגטון בנטלי 3 120 2,077.34
1923 צרפתצרפתאנדרה לאגאש
צרפתצרפתרנה לאונרד
צרפתצרפתשנארד וולקר שנארד וולקר ספורט 3 128 2,209.53
מרב הזכיות ליצרנים
דירוג יצרן ניצחונות שנים
1 גרמניהגרמניה פורשה 19 2017,2016,2015,1998,1997,1996,1994,1987,1986,1985,1984,1983,1982,1981,1979,1977,1976,1971,1970
2 גרמניהגרמניה אאודי 13 2014,2013,2012,2011,2010,2008,2007,2006,2005,2004,2002,2001,2000
3 איטליהאיטליה פרארי 9 1965,1964,1963,1962,1961,1960,1958,1954,1949
4 בריטניהבריטניה יגואר 7 1990,1988,1957,1956,1955,1953,1951
5 בריטניהבריטניה בנטלי 6 2003,1930,1929,1928,1927,1924
6 איטליהאיטליה אלפא רומיאו 4 1934,1933,1932,1931
ארצות הבריתארצות הברית פורד 1969,1968,1967,1966
7 צרפתצרפת פיג'ו 3 2009,1993,1992
צרפתצרפת מאטרה-סימקה 1974,1973,1972
8 צרפתצרפת לוריין-דיטריך 2 1926,1925
צרפתצרפת בוגאטי 1939,1937
גרמניהגרמניה מרצדס-בנץ 1989,1952
9 צרפתצרפת שנארד-וולקר 1 1923
בריטניהבריטניה לגונדה 1935
צרפתצרפת דלאג' 1938
צרפתצרפת טאלבו-לאגו 1950
בריטניהבריטניה אסטון מרטין 1959
בריטניהבריטניה מיראז' 1975
צרפתצרפת רנו-אלפין 1978
צרפתצרפת ז'אן רונדו 1980
יפןיפן מאזדה 1991
בריטניהבריטניה מקלארן 1995
גרמניהגרמניה ב.מ.וו 1999
יפןיפן טויוטה 2018
מרב הזכיות לנהגים
דירוג נהג ניצחונות שנים
1 דנמרקדנמרק טום קריסטנסן 9 2013,2008,2005,2004,2003,2002,2001,2000,1997
2 בלגיהבלגיה ג'קי איקס 6 1982,1981,1977,1976,1975,1969
3 בריטניהבריטניה דרק בל 5 1987,1986,1982,1981,1975
גרמניהגרמניה פרנק בילה 2007,2006,2002,2001,2000
איטליהאיטליה עמנואל פירו 2007,2006,2002,2001,2000
4 בלגיהבלגיה אוליבייה ז'נדבייה 4 1962,1961,1960,1958
צרפתצרפת הנרי פסקרלו 1984,1974,1973,1972
גרמניהגרמניה יניק דאלמס 1999,1995,1994,1992

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]