סיאן קאאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סיאן קאאן
Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
México - Sian Ka'an, Boat Tour.JPG
מדינה מקסיקוFlag of Mexico.svg  מקסיקו
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית טבעי בשנת 1987, לפי קריטריונים 7, 10
קואורדינטות 19°23′00″N 87°47′30″W / 19.383333°N 87.791667°W / 19.383333; -87.791667 

סיאן קאאן (Sian Ka'an; בשפת המאיה: "שער השמיים") היא שמורה ביוספרית בחוף חצי האי יוקטן, במדינת קינטנה רו שבמקסיקו. השמורה הוכרזה כגן לאומי ב-20 בינואר 1986 וכאתר מורשת עולמית ב-1987.

השמורה מגנה הן על אזורים ביבשה, והן על אזורים בתוך הים הקריבי, לרבות שונית אלמוגים. היא משתרעת לאורך 120 ק"מ, שהם כשליש מהחוף הקריבי של מקסיקו. שטחה הכולל 6,520 קמ"ר. היא מגנה על בתי גידול מגוונים, הכוללים חוף ים, יערות מנגרובים, אזורים לחים, לגונות של מים מתוקים ומים מליחים, דיונות, סוואנה, יער גשם טרופי וסנוטות.

בספירה שנערכה ב-1995 נמצאו בשמורה 336 מין מיני עופות, 103 מיני יונקים, 276 מיני סרטנאים, וכן מאות מיני חרקים, בהם 318 מיני פרפרים, 310 מיני יתושים, 90 מיני דבורים ו-74 מיני חיפושיות. בין היתר, יש בשמורה יגוארים, פומות, יגוארונדים, אוצלוטים, איילי פרדי לבני זנב, טפירים, קופי עכביש, שאגנים, תחשי נהרות, פלמינגואים, טוקנים, חבירואים וארבעה מיני צבי ים. בשונית האלמוגים נמצאו 84 מיני אלמוגים, בהם מוחנים שקוטרם מגיע ל-7 מטרים.

הצומח בשמורה כולל 1,048 מינים שונים, ובהם עצי מהגוני, ארז ועץ המולאטים, וכן מנגרובים, נופרים וענבי ים.

בנוסף, יש בתחומי השמורה 23 אתרים ארכיאולוגיים של המאיה, בהם מוייל, אחד האתרים הקדומים ביותר שנמצאו בחופי יוקטן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Flag of Mexico
סמל אונסק"ו
אתרי מורשת עולמית במקסיקו

נופי האגבה והמתקנים התעשייתיים הישנים בטקילההאזור הארכאולוגי בשוצ'יקאלקוהאזור הארכאולוגי בפאקימהקריית האוניברסיטה הלאומית האוטונומית של מקסיקומנזרי המאה ה-16 על מורדות הפופוקטפטלאל טחיןהמסיון הפרנציסקאני בסיירה גורדה דה קרטרוהמרכז ההיסטורי של מקסיקו סיטי ושוצ'ימילקוהמרכז ההיסטורי של מורליההמרכז ההיסטורי של אואחאקה והאתר הארכאולוגי של מונטה אלבאןהמרכז ההיסטורי של פואבלההמרכז ההיסטורי של סקטקסהעיר ההיסטורית המבוצרת של קמפצ'ההאזור ההיסטורי של קרטרוהאזור ההיסטורי של טלקוטאלפאןהעיר ההיסטורית של גואנחואטו והמכרות הסמוכיםאוספיסיו קבאניאסבית ברגאןהפארק הלאומי והעיר הפרה-קולומביאנית פלנקההעיר הפרה-קולומביאנית צ'יצ'ן איצההעיר הפרה-קולומביאנית טאוטיווקאןהעיר הפרה-קולומביאנית אושמאלציורי הסלע בסיירה דה סן פרנסיסקומפרץ קליפורניהסיאן קאאןשמורת הליוויתנים ויסקאינוהשמורה הביוספרית של הפרפר המלכותיהעיר המגוננת של סן מיגל והמתחם הישועי חסוס דה נסרנו דה אטוטונילקוהדרך המלכותית של טיירה אדנטרו • המערות הפרהיסטוריות של יאגול ומיטלה בעמק אואחאקה • אל פינאקאטה והשמורה הביוספרית גראן דסיירטו דה אלטארעיר המאיה העתיקה והחורש הטרופי המוגן של קלקמולאמת המים של פאדרה טמבלקה