סיג'ילמסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שרידי העיר סיג'ילמסה

סיג'ילמסה (נכתב גם סג'למאסא, בערבית: سجلماسة) הייתה עיר עתיקה בקצהו הצפוני של מדבר הסהרה, באזור בו שוכנת בימינו מרוקו, ושימשה בתקופת ימי הביניים כתחנת מסחר חשובה, בתוואי הסחר הראשי של המגרב. העיר שגשגה בתקופת תור הזהב של השושלות הברבריות, וחורבותיה מצויות על גדות הנהר זיז, בנווה המדבר תפילאלת ליד העיירה ריסאני.

יהדות סיג'ילמסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאה ה-11 התקיימה בסיג'למסה קהילה יהודית, בה היו חכמים מפורסמים ובית דין. בקינתו המפורסמת, אהה ירד עלי ספרד, המתארת את חורבן הקהילות בספרד ובמגרב במאה ה-12, קונן האבן עזרא על חורבנה של קהילת סיג'ילמסה, לה העניק את התואר "עיר גאונים ונבונים".

הדים מהתקופה שבה שגשגה הקהילה אנו מוצאים בשאלות שהפנה "מר רב יוסף בן מר עמרם ראש בי דינא דמדינת סגלמאסא" לרב האי גאון. חכם זה נזכר גם באגרת מרב שרירא גאון לרבי יעקב בן נסים מקירואן. חכם נוסף הידוע מאותה התקופה הוא רבי יהודה בן רבי יוסף סג'למאסי מחבר ה"תוכחה". במאה ה-12 אנו מוצאים שם את הדיין רבי יוסף בן עמראן, ידידו הנערץ של רבי אברהם אבן עזרא. במכתב מאותה התקופה מוזכר חכם מסיג'ילמסה בשם רבי יוסף בן מלאל, שלמד לפני רבי יוסף אבן מיגאש וקיבל ממנו כתב סמיכה.

יש הסבורים כי מוצאו של רבי שלמה בן נתן, מחבר הסידור הקרוי על שמו, היה מן העיר סיג'ילמסה.[1]

במאה ה-12 כאשר כבשו המוואחידון את הסהרה מידי המוראביטון, ביצעו טבח בקהילת יהודי סיג'ילמסה.[2]

תאפילאת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקורות הרבניים מראים כי העיר תפילאלת היא ככל הנראה גלגולה של העיר סיג'ילמסה הקדומה. שכן, בשטרות הכתובה והגט של אזור זה מופיע השם בנוסח "למניינא דרגילנא למימני ביה כאן במתא סג'למאסא דעל נהר זיז מותבה" (=למניין שאנו מונין כאן בעיר סג'למאסא שעל נהר זיז מושבה). נוסח זה רשום בכל שטרי הכתובות והגטין של הקהילות הדרומיות בתפילאלת שבידינו, בתקופה של יותר מ־120 שנה, החל בשנת ה'תקפ"ז (1827) ועד ה'תש"י (1950). זהו ביטוי מובהק לרצף היסטורי מן המאה ה-11 ועד למאה ה-20, וכן לרצף הטריטוריאלי של תחומי סיג'ילמסה ותפילאלת.

היות שהשם הקדום "סיג'ילמסה", לא היה בשימוש היומיומי הרווח, התעוררה השאלה הלכתית, האם ניתן להמשיך במנהג המקום ולציין אותו בכתובות ובגיטין. שאלה זו נידונה בפירוט רב על ידי שני חכמים שהיו מבני המקום, רבי מכלוף אבוחצירא ורבי שלום אביחצירא, ואלו תמכו בשימור המנהג להשתמש בשם הקדום "סיג'ילמסה". בתוך דבריהם הם מעלים מסקנה זהה ולפיה קהילות תאפילאלת של זמנם הן קהילות סיג'ילמסה ההיסטורית, אשר נעלמה אומנם מן האופק בשל רעידת אדמה, אך תושביה לא נעלמו, אלא בנו להם קהילות קטנות מסביב, ברדיוס עד 20 ק"מ מסיג'ילמסה, ולכן נותר השם "סיג'למאסא".[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי שיטות אלה כונה גם אסג'למסי, על שם עירו.
  2. ^ ראה: ישראל שצ'יפנסקי רבינו אפרים "מבוא" עמ' 14 - 15, ירושלים תשל"ו
  3. ^ ראו רבי מכלוף אביחצירא, יפה שעה סימן פג; רבי שלום אביחצירא מליץ טוב עמ' שעא.
Flag of Morocco.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מרוקו. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.