סינדיקציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סִינְדִיקַציה היא שיתוף פעולה של אנשים או גופים שונים לצורך ביצוע מהלך משותף המניב לכולם תועלת. הסינדיקציה מתקיימת בדרכים שונות בהתאם לאופי ההתאגדות, ומטרתה היא יצירת כח התורם לקבוצה המתאגדת. הכח המשותף נקרא סִינְדִיקָט (אֹגֶד על פי החלטת האקדמיה ללשון העברית).

סינדיקציה בעולם העסקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל תחום כלכלי ניתן למצוא שיתופי פעולה עסקיים המבוססים על התארגנויות של כמה תאגידים לשם הפקת תועלת עסקית. משקיע הזקוק להלוואה גדולה, יכול ליזום סינדיקציה של כמה בנקים אשר יממנו את העסקה על ידי מתן ההלוואה. בתחום התיירות מתקיימת סינדיקציה בין סוכנויות נסיעות וחברות תיירות, המחלקות ביניהן מאגרי מידע על טיסות ועל מקומות נופש. כך הן חוסכות בעלויות ומפיקות תועלת מהמידע המיידי – למשל, באיזו טיסה נותר מקום פנוי, ואיזה בית מלון זמין לתאריך נקוב.

בתחום הנדל"ן מתקיימות עסקאות רבות בשיטה זו. כאשר קבוצת משקיעים מתארגנת לרכישת נכס כאשר לכל משקיע יש חלק יחסי באותו נכס. השיטה מאפשרת למשקיע הקטן להיות שותף בעסקה גדולה. בשנים האחרונות היא פועלת גם בקרב אנשים פרטיים הבונים בעצמם את ביתם. כך למשל קבוצת אנשים מתארגנת בסינדיקציה לצורך בניית בית. במקום לרכוש יחידות דיור בודדות, הסינדיקציה מאפשרת להם לחסוך עלויות וליצור תוצאה סופית אשר תתאים לכולם.

סינדיקציה בעולם התקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר מדברים על סינדיקציה בעולם התקשורת, מתכוונים לשיתוף פעולה תוכני, אם כי הפירוש המעשי שונה בכל מדיה עליה מדברים. התוצאה הסופית של מרבית הסינדיקציות קשורה גם היא להפקת תועלת עסקית.

סינדיקציה בתחום הטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינדיקציה של תוכן בתחום השידור הטלוויזיוני, מתאר שיתוף פעולה בין גופי שידור שונים, למשל חברות טלוויזיה שונות, לצורך הקטנת עלויות שידור תוכנית. במסגרת הסינדיקציה נמכרות סדרות פופולריות לתחנות טלוויזיה שונות. בדרך כלל מדובר בסדרות אשר הופקו ושודרו לראשונה בתחנה גדולה, ורק לאחר סיום הסדרה נמכרים פרקיה לתחנות קטנות יותר. שיטת הסינדיקציה פעילה במיוחד בארצות גדולות כמו ארצות הברית, שם קיימות תחנות טלוויזיה רבות, וערוצי נישה מגוונים. תחנות קטנות אינן בעלות אמצעי מימון להפקת סרטי מקור. המענה העסקי מצוי אצל חברות ההפקה בעלות האמצעים המאפשר להן להפיק סרט או סדרה. הרווח מההפקה מגיע באמצעות המכירה בסינדיקציה ליותר ויותר קונים. מחיר סדרה תלוי בפופולריות שלה. מחיר גבוה במיוחד נרשם לסדרה "מסע בין כוכבים" שנמכרה ב-700 מיליון דולר לערוץ המדע הבדיוני. מחיר סדרה נחשבת פחות, יכול לנוע בין עשרות למאות אלפי דולרים.

שיטה זו פועלת גם בישראל. כך למשל, נמכרה סדרת "החמישייה הקאמרית" לערוץ התוכן של הוט, לאחר ששודרה במקור בערוץ 2. כך גם ה"קומדי סטור". ערוץ הלוויין יס מבוסס ברובו על תוכניות שנרכשו בשיטת הסינדיקציה.

בתחום העיתונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיתונים רבים משתפים פעולה בשיווק תוכן. כך למשל עיתון "הארץ" קשור בהסכמים עסקיים עם "הניו יורק טיימס", במסגרתם מפרסמים שני העיתונים מאמרים וכתבות שפורסמו במקור ותורגמו זה מעיתונו של זה. הסכם דומה קיים לעיתון "מעריב" עם "ניוזוויק" ועם "וושינגטון פוסט".

הסינדיקציה מתקיימת גם במקומונים השונים. כך למשל, ברשת המקומונים של "ידיעות אחרונות", כל מקומון מציע לקוראיו תכנים עצמאיים, אך לעיתים קרובות מאמר או כתבה מעניינים במיוחד, יכולים להתפרסם בו-זמנית בכמה מקומונים באותה רשת.

בתחום העיתונות באינטרנט עיתונים שיתפו פעולה עם פורטלים באינטרנט, וכך למשל פרסם פורטל "וואלה" מאמרים של עיתון "הארץ", ואתר MSN פרסם ידיעות שפורסמו בגלי צה"ל.

בתחום הרדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנות רדיו מאותו סוג משתפות פעולה על בסיס של סינדיקציה בדרך-כלל, כלומר סינדיקציה בין תחנות רדיו אזוריות, בין תחנות רדיו ממלכתיות וכו'. התוכנית הסינדיקטית ביותר ברדיו האזורי היא תוכנית הרדיו של דידי הררי, "דידי לוקאלי". המשודרת בו-זמנית ברדיו אמצע הדרך, רדיו קול רגע, רדיו דרום, רדיו קול הים האדום, רדיו ללא הפסקה וצפון ללא הפסקה. הסינדיקציה בתחנות הרדיו האזוריות בישראל מפוקחת על ידי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, וזאת במטרה למנוע התאגדות מונופולית ולשמור על התחרות.

סינדיקציה של תוכן באינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום האינטרנט יש לסינדיקציה משמעות שונה במקצת, בעיקר בתוצאה הסופית שלה, אשר אינה דווקא תועלת רווחית במונחים כלכליים. היא מתארת את היכולת ליצור שיתופי פעולה תוכניים בין יצרן התוכן לצרכן שלו. שיתוף פעולה זה מתקיים באמצעות ה-RSS.

סינדיקציה של פשע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מאפיה

הרוב הגדול של הפעילות העבריינית במקומות שונים בעולם, נעשה על בסיס סינדיקציה, בשיטת קרטל, בה עבריינים שונים הפועלים בתחום מוגדר, למשל סחר סמים, משתפים ביניהם פעולה לביצוע עיסקות של קניה ומכירה. שיתוף פעולה זה מתקיים גם בין ארגוני פשיעה. לעיתים נעשות פעולות שונות בין הארגונים – זה למען ארגונו של זה. כמו למשל: קבוצת פשע אחת מחסלת אדם עבור קבוצה אחרת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]