פארק הוד השרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פארק הוד השרון
הפארק
הפארק
מיקום הוד השרון
שטח הפארק 1400 דונם

פארק הוד השרון או פארק נחל הדר הוא פארק גדול ששטחו הוא 1400 דונם והוא נמצא באזור הדרומי של הוד השרון בין רחוב דרך הים ובין הירקון. כמו כן, בפארק נמצא האגם האקולוגי הגדול ביותר במדינה ששטחו הוא 27 דונם. כמחצית מהפארק הוא פארק עירוני ומחציתו גן לאומי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב הראשון, פותחו "האגנים הירוקים" - פרויקט לטיהור מי קולחין באמצעים ביולוגיים, על ידי הזרמת מי הקולחין לאגנים ובהם שכבת חצץ ומעליה נשתלו צמחי מים שונים, המסננים את המים. המים המטוהרים מוזרמים (החל ממאי 2014) בערוץ נחל הדר לעבר הירקון. מים אלו אינם מיועדים לרחצה, אך משפרים את כמות ואיכות המים בירקון לעומת המצב שנמשך שנים ארוכות.

בצמוד ומדרום לאגנים הירוקים, היה בעבר שפך נחל הדר לנחל קנה. בשנות ה-50, הוסט נחל קנה מזרחה, כדי למנוע הצפה של שטחים חקלאיים במורד הנחל, והאפיק ההיסטורי של נחל קנה "סופח" לנחל הדר. במפגש ההיסטורי בין הנחלים צומחים בערוץ הנחל עצי ערבה מחודדת, שנוכחותם מצביעה על מי תהום גבוהים. מכיוון הירקון יש לאורך הנחל שדרת אקליפטוסים עבותה, וצמחיית עבקנה נדיר.

ממערב ל"אגנים הירוקים", נמצא תל קנה. זוהי גבעה נמוכה עליה צומחת חישת קנים, אך התל נקרא על שם נחל קַנַה הסמוך. שלט הסבר על תולדות התל נמצא בצד הדרומי של התל.

הגבעה הבולטת יותר בשטח, שימשה עד לאמצע שנות ה-90 כמזבלה העירונית של הוד השרון. לגבעה עולה דרך עפר מפותלת מכיוון מערב, העבירה לרכב שטח ולאופניים אך לא לרכב פרטי.

המישור הנרחב בין גבעת המזבלה ובין הירקון עובד בעבר על ידי חקלאים מפתח תקווה, שנטעו פרדס רחב-ידיים הנקרא פרדס בחר-יה (או בחריה), הפרדס העברי הראשון בין פתח תקווה לחדרה. הפרדס נעקר בסוף שנות ה-1990, ובשטח נותרו שני שרידים - בית הפרדס (מבנה דו-קומתי במרכז השטח המעובד, הכניסה אליו מסוכנת), וגשר בשפך נחל הדר לירקון. גשר זה הוקם בשנות ה-1930 (על ערוץ נחל קנה דאז) ושימש למעבר קרוניות עם ארגזי פרי. כיום עובר בגשר זה שביל ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מראה פנורמי מכיוון הר הזבל הישן שהיה בפארק
תמונה פנורמית של שטחים ירוקים בפארק, בסמוך לנחל הדר