פינחס פולונסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פינחס פולונסקי

פינחס פולונסקירוסית: Полонский Петр (Пинхас) Ефимович, נולד ב -11 בפברואר 1958, מוסקבה) הוא חוקר יהדות ישראלי, המפיץ את היהדות בקרב יהודים דוברי רוסית. פרסם כמה ספרים שהפכו פופולריים, והיה עורך ראשי עבור אחרים.

פולונסקי היה בין המייסדים של רשת מחתרתית ללימוד יהדות בברית המועצות. כיום בישראל הוא מרצה על יהדות, בעיקר בקהלים דוברי רוסית, וחוקר את תורתו של הרב קוק. חיבר פירוש על התורה בשם "אבות בתנועה". מפרסם באופן תדיר בעיתונות ומוציא ספרים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולונסקי נולד בשנת 1958 במוסקבה למשפחה יהודית מתבוללת לא דתית, ולמד בבית ספר מיוחד עם התמקדות במתמטיקה ופיזיקה. עם סיום לימודיו בבית הספר גיבש החלטה לעזוב את ברית המועצות ולעלות לישראל. הוא החל ללמוד עברית בקבוצה חשאית, ולאחר מכן להתעמק בתורה וביהדות בעיקר אצל מיכאיל שניידר ואברום מילר. במקביל, בין השנים 1975–1980 למד מתמטיקה במכון המדיני להוראה במוסקבה[1] וסיים תואר שני במתמטיקה והוראה.

בתחילת שנת 1979 היה פולונסקי לאחד ממייסדי הרשת החשאית ללימוד תורה "מחניים" במוסקבה. הוא היה מעורב בהפצת ספרים יהודיים דתיים בשיטת סאמיזדאט.[2] בשנת 1980 הגיש פולונסקי לשלטונות הסובייטיים בקשה לעלות לישראל, אך נענה בסירוב. לאחר שבע שנים כמסורב עלייה, הוא הורשה לעלות בשנת 1987.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת שערי תפילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את סדרת הספרים הזו התחיל פינחס פולונסקי עוד במחתרת במוסקבה עם ההוצאה לאור של ההגדה המוערת בשנת 1980, ההגדה הונפקה באמצעות צילום והופצה במאות עותקים ברחבי מוסקבה ובערים גדולות אחרות של ברית המועצות לשעבר. הגדה זו הייתה מיועדת לעזור להכין ולהעביר סדר פסח אפילו לאדם הלא מנוסה בכך. בישראל, יחד עם "מחניים", פרסם פולונסקי סידור עם תרגום לרוסית ופרשנויות על הטקסט, תחת הכותרת "Врата молитвы" (שערי תפילה), שנשאר עד היום סידור התפילה הפופולרי ביותר בשפה הרוסית; מחזור "שערי תשובה" לראש השנה ויום הכיפורים; הגדה של פסח עם פירושים; ספר שכותרתו "Долг живых" (מנהגי האבל), ועוד סדרה של ספרים על חגים יהודיים וכדומה.

מחקר על מורשתו של הרב קוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991 החל פינחס פולונסקי לשתף פעולה עם בית הרב קוק בירושלים לשם חקר משנתו של הרב קוק. התוכנית כללה לימוד אישי של מורשת של הרב קוק עם מומחים מוכרים, כגון הרב יעקב פילבר, הרב אורי שרקי, הרב ד"ר יוחאי רודיק ורבים אחרים. במהלך הלימודים הכין להוצאה לאור את עבודתו "סובלנות במשנתו של רב קוק". בשנת 2009, במהלך המחקר, הוציא פולונסקי מונוגרפיה שכותרתה "הרב אברהם יצחק כהן קוק. חייו ומשנתו" בשפה הרוסית. הפרקים העיקריים של הספר תורגמו ויצאו לאור באנגלית ולאחר מכן גם בעברית. הספר קיבל תמיכה רחבה של רבנים מפורסמים ומומחים במשנתו של הרב קוק והומלץ לכלול אותו בתוכנית הלימודים במוסדות הציונות הדתית.

פינחס פולונסקי בעת הרצאה בבוסטון, 2011.

אבות בתנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת ספרים המציגים פרשנות חדשה לתורה, המבוססת על הרעיונות הקבליים של הרב יהודה לאון אשכנזי (מניטו), ועל עבודתו של הרב אורי שרקי, עם הוספת תפיסתו של פולונסקי עצמו. עד שנת 2014 פורסמו שישה כרכים, שבהם פירושים לספרי בראשית ושמות, ומתוכננת הוצאה לאור של פירוש לתורה כולה.

עבודות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2009 השתתף פולונסקי בייסודו של פרויקט ויקי-אנציקלופדיה אקדמית בנושאים יהודים וישראליים. מטרת הפרויקט היא פרסום משלים (ביחס לוויקיפדיה ומקורות אחרים), מידע איכותי, אקדמי ואמיתי ביהדות, בנושאים יהודים ובישראל באינטרנט הרוסי. פולונסקי הוא היוזם ורכז הפרויקט "שמירת הזיכרון", שמטרתו לשמר את הזיכרון על תנועת המחתרת היהודית-ציונית בברית המועצות. הוא גם המייסד של פרויקט "לחימה באנטישמיות אינטלקטואלית".

בשנת 2022 פרסם פולונסקי סידור עם תרגום מילולי לרוסית, תעתיק פונטי ואודיו[3].

השקפה דתית ופילוסופית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינחס פולונסקי מייחס את עצמו לאגף רדיקלי-מודרניסטי של הציונות הדתית, שמהותו היא מודרניזציה שמרנית של היהדות, ובמילים אחרות - מודרניזציה פעילה, עם הקפדה על גישה יהודית שמרנית. בכך הוא רואה את עצמו ממשיך דרכו של הרב קוק ופועל באופן שוטף עם הרב אורי שרקי.

פולונסקי תומך באינטגרציה של רעיונות אוניברסליים לדת, היוצרת סימביוזה בריאה ורואה במודרניזציה של הדת דבר הכרחי. הוא מאמין בחשיבותם הדתית של המדע, האמנות, הדמוקרטיה, וערכים חילונים אוניברסליים אחרים, ופעיל בקידום הרעיונות של בני נח[דרושה הבהרה] וקידום עליה ותפילה בהר הבית ליהודים. פולונסקי רואה את הדיאלוג בין היהדות לנצרות כחיובי. בספר "מקדש משה ומקדש אהרון" משווה פולונסקי את היחסים בין היהדות לנצרות ליחסים של משה ואהרון בתוך העם היהודי.

יזם את תפיסת "שלושה שלבים בהגעתו של המשיח" בניגוד לגישת שני השלבים[דרושה הבהרה], המקובלת היום בקרב הציונות הדתית. פולונסקי הציג את מושג האנטי-פונדמנטליזם הדתי, או במילים אחרות - התנגדות לפונדמנטליזם דתי המבוססת על תפיסה של המשכיות והתגלות טבעית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]