קיטיארה אות-מאטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קיטיארה אות-מאטר
Kitiara uth Matar
Kitiara uth matar.jpg
קיטיארה אות-מאטר, לצד בנה פלד בהיר-להב
סוג רומח הדרקון
הופעה ראשונה מגזין דרקון מס. 85: A Stone's Throw Away מאת רוג'ר א. מור (מאי 1984)
יוצרים מרגרט וייס וטרייסי היקמן
מידע
כינויים הגבירה הכחולה
גזע בן אנוש מתורבת
מין נקבה
מקצוע רוכב דרקון
נטייה זדוני נייטרלי
אזרחות מרגוע (?)
מקום מגורים נראקה
דמויות קשורות
משפחה הורים: גרגור אות-מאטר ורוזאמון (מאז'ר)
אחים: קרמון ורייסטלין (אחים למחצה)
ילדים: פלד בהיר-להב

קיטיארה אות-מאטר היא דמות בדיונית בעולם הפנטזיה של רומח הדרקון. קיטיארה היא אחותם למחצה של קרמון ורייסטלין מאז'ר, מאהבתו לשעבר של תניס חצי-אלף ושרת דרקונים בשירותה של מלכת האופל טאקיזיס.

קיטיארה היא לוחמת ומצביאה מוכשרת, חסרת עקרונות ומעצורים. כוח המניע העיקרי של הדמות היא שאפתנות.

הדמות של קיטיארה נוצרה במקור על ידי מרגרט וייס וטרייסי היקמן בטרילוגיה המקורית של עולם רומח הדרקון, רשומות רומח הדרקון. בהתחלת הטרילוגיה הייתה קיטיארה דמות נפקדת, שאוזכרה על ידי שאר גיבורי הספרים ורק מאוחר יותר הופיעה בעלילות הספרים. דמותה הופיעה בקצרה בטרילוגיית ההמשך של וייס והיקמן, אגדות רומח הדרקון וכן במספר רב של כותרים אחרים של עולם רומח הדרקון. דמותה ועברה של קיטיארה הועמקו והורחבו באופן ניכר בסדרת שישיית המפגשים בספרים לב אפל ו"החבורה" שנכתבו על ידי טינה דניאל והספר פלדה ואבן שנכתב על ידי אלן פוראת'.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנים הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיטיארה נולדה בעיר מרגוע כבתם הבכורה של גרגור אות-מאטר, אביר סולאמניה לשעבר ושכיר חרב מהולל ואשתו רוזמון. כבר בשלב מוקדם בחייה נחשפה קיטיארה לאורח חייו של אביה. כאשר הייתה קיטיארה בת 7 עזב אביה אותה ואת אמהּ ללא סיבה ברורה. אמהּ התחתנה מחדש עם חוטב עצים בשם גילון מאז'ר ולזוג נולדו זוג תאומים בשם קרמון ורייסטלין.

קיטיארה לקחה חלק עיקרי בגידול התאומים, תפקיד שהלך וגדל לאור מחלתה המתמשכת של אמהּ. כאשר הייתה קיטיארה בת 13 היא חברה להרפתקן מפוקפק בשם אורסה וכנופייתו. אורסה היה בעל קשר לאביה וקיטיארה רצתה לנצל את ההזדמנות כדי ללמוד על גורלו של אביה. במהלך מסעה עם הכנופיה היא השתתפה בשוד שהסתבך ולבסוף ננטשה. לאחר מכן עבדה קיטיארה מספר חודשים בפונדק בכפר נידח לפני שחזרה למרגוע.

מגיל 16 והלאה חיה קיטיארה כשכירת חרב והרפתקנית, כשהיא משוטטת ברחבי קרין בחיפוש אחר עושר, תהילה ומידע על אביה. מדי כמה שנים היא ביקרה את אחיה במרגוע ואז חזרה לנדודיה. באחת מהרפתקאותיה היא נפגשה עם תניס חצי-אלף והשניים נהפכו למאהבים. מאוחר יותר קיטיארה, תניס, קרמון ורייסטלין, יחד עם סער בהיר-להב, הקנדר גדילן קוץ-רגל והגמד חלמיש כור-אש יצרו חבורת הרפתקנים. כחמש שנים לפני מאורעות דרקונים של דמדומי הסתיו נפרדה החבורה, כאשר כל אחד מהם נשבע לשוב ולהתאחד חמש שנים מאוחר יותר במרגוע.

קיטיארה כשרת דרקונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שקיטיארה נפרדה מהחבורה היא וסער בהיר-להב נדדו צפונה ביחד. בשלב כלשהו, נפרדו דרכיהם. כנראה שכאן נולד בנה, פלד בהיר להב, אשר גודל על ידי שרה דסטן והאמן בלגיונו של לורד אריאקן ורק זמן קצר לפני שהוסמך לאביר גילה את זהות אביו והחל ללכת בין שני הנתיבים המנוגדים של הוריו. מאוחר יותר הצטרפה קיטיארה לצבאה של טאקיזיס מלכת האופל והתקדמה בשורותיו עד לדרגת שרת דרקונים. במהלך תקופה זו רכשה קיטיארה בן ברית חזק ומסוכן, האלמת האימתני לורד סות'. לקיטיארה היה דרקון כחול גדול בשם שחק, שהיה נאמן לה.

קיטיארה נעדרה מהפגישה המחודשת של חבורתה הישנה. במהלך מלחמת הרומח היא לקחה חלק חשוב בכיבושה של אנסלון על ידי צבאות טאקיזיס. לאחר הבסתו של צבא זה הצליחה קיטיארה לשמור על חלקים גדולים מצבאה והמשיכה להוות איום על האומות והגזעים השונים של אנסלון. מאוחר יותר, במהלך מאורעות אגדות רומח הדרקון נרצחה קיטיארה על ידי דאלאמר האפל כאשר ניסתה לכבוש את העיר פלנתאס.