דאלאמר ארג'נט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דאלאמר ארג'נט
Dalamar.jpg
דאלאמר במעבדתו של רייסטלין
סוג רומח הדרקון
הופעה ראשונה עת התאומים
יוצרים טרייסי היקמן ומרגרט וייס
מידע
כינויים דאלאמר האפל, דאלאמר בן-ליל, דאלאמר איש טרסיס
גזע אלף סילבנסטי
מין זכר
מקצוע מג גלימות שחורות
תואר ראש מסדר הגלימות השחורות
אזרחות סילבנסטי
מקום מגורים פלאנתאס, ארץ-ליל
דמויות קשורות
משפחה הורים: דראתוס וְרונן ארג'נט

דאלאמר ארג'נט (מוכר גם כדאלאמר האפל, דאלאמר איש טרסיס ודאלאמר בן-ליל) הוא דמות ספרותית מתוך עולם הפנטזיה רומח הדרקון המופיע במספר סדרות, ביניהן אגדות רומח הדרקון ומלחמת הנשמות. דאלאמר הוא אלף מגזע סילבנסטי, אשר הוגלה מממלכתו בשל עיסוקו בכישוף אפל. הוא שייך למסדר הגלימות השחורות, העובד את אל הקסם הזדוני, נויטארי. דאלאמר היה שוליה לרב-מג רייסטלין מאז'ר, וכן שימש לזמן קצר, זמן רב לאחר מכן, כראש מועצת המכשפים. למרות היותו מג גלימות שחורות, לא פעם עזר דאלאמר לגיבורים להשיג את מטרתם למען הטוב בעולם קרין.

נעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאלאמר אַרְגֵ'נְט נולד בסילבנסטי לדֶרַאתוֹס ארג'נט (השייך למעמד המשרתים) ורוֹנֵן שהייתה הולכת-רוח, והיה שייך לבית המשרתים. כאשר היה צעיר, הוא והוריו חיו באולמות אדוניהם, ביניהם לורד רַלָאן מבית מעצבי-העץ. אביו של דאלאמר, דראתוס, ירש את בית אחיו, ובנו ירש בית זה לאחר מות הוריו. דאלאמר היה ככל הנראה בן יחיד, שכן מעולם לא הוזכרו בנים נוספים להוריו. לדאלאמר היה פוטנציאל גדול מאוד ללימודי קסם, והוא התאמן תחת חסותו של בית המיסטיקנים בממלכה באומנויות הקסם הבסיסיות כדי שלא ייתן דרור לתשוקותיו להתעצם בתחום זה וכדי שלא ייהפך לקוסם עריק. הוא החל ללבוש את הגלימות הלבנות של סולינארי, אולם עדיין לא עבר את מבחן הכישוף הנעלה ונשאר בבית המשרתים. למרות גלימותיו, החל דאלאמר ללמוד קסם אסור מספרי לחשים אותם מצא בטעות במערה מחוץ לעיר סילבנוסט וכל זמן זה שאף לעבור את המבחן.

מלחמת הרומח[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאלאמר החל לזנוח את חובותיו בבית המשרתים בעבור ביקורים במערה האסורה. בשל מעשה זה, הוא אולץ לעזוב את ביתו ולשרת בביתו של לורד רלאן. אֶפְלִיד נישא-כנף, העוצר בבית רלאן, הקשה מאוד על דאלאמר ודרש ממנו את המשימות המורכבות ביותר. לאחר שהגן על לֵיידָה, נערה משרתת שהתאהבה בו, לורד רלאן העביר את דאלאמר לבית הכוהנים, תחת עינו הפקוחה של טֶלִין ניצוץ-רוח. לורד טלין העניק לדאלאמר את האפשרות ללמוד כישוף בצורה רחבה יותר, ובתמורה שירת אותו דאלאמר בקנאות מאשר את אדוניו הקודמים.

כאשר שרת הדרקונים פָאִיר קָארוֹן התקיפה את סילבנסטי בסתיו של שנת 349 אחה"ח[1], דאלאמר התאכזב מתגובתם של האלפים למתקפה. הוא הגה במוחו תוכנית, ואף שיתף בה את אדונו, והוא שיתף אותה עם המלך לוראק ועם ראשי הביתים. למרות שתוכניתו יועדה להגן על מולדתו, דאלאמר הבין שהיא אף תעזור לו בשאיפותיו להיבחן במבחן הכישוף הנעלה.

תוכניתו של דאלאמר כללה שימוש בקסם אשליות כדי לבלבל את צבא הדרקונים, אותו ייצרו לבני-הגלימה מבית המיסטיקנים. לוראק אישר את התוכנית, ודאלאמר נשלח צפונה עם הצבא. תוכניתו הצליחה, אולם לבסוף, הובסו האלפים בקרב. באחד העימותים שהתפתחו, נרצח טלין על ידי המכשף האפל טְרַאמְד מול עיניו של דאלאמר.

כאשר צבאות האלפים הידלדלו, המלך לוראק שילח את האלפים מסילבנסטי כדי שיוכל למצוא את בועת הדרקון. דאלאמר נסע עם האלפים לדרום ארגות, לאחר שהתברר שהמלך לוראק נכשל בניסיונו להשתמש בבועה וסילבנסטי הפכה לממלכת סיוטים. שם, פגשו אלפי סילבנסטי בדודניהם, אלפי קאגונסטי, אלפי הפרא והחלו לשעבד אותם לצורכיהם שלהם, דבר ששיחרר את דאלאמר מעול שירותו. הוא נשאר בעיר סִילְבַאמוֹרִי והתאהב שם באלפית מקומית בשם קְ'גַתַאלָה אשר לימדה אותו כישוף וכינתה אותו בשם בן ליל, שכן בשפתם של אלפי קאגוניסטי, זהו פירוש השם ארג'נט.

השיבה והגלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת תום מלחמת הרומח, סילבנסטי החלה להשתחרר מסיוטיו של לוראק, ודאלאמר הצטרף לאלפים האחרים כדי לחזור למולדתו. במהלך שובו, שמע דאלאמר אודות רייסטלין מאז'ר, המכשף אשר סיים את הסיוט. בנוסף, לורד קוֹנַאל, ראש בית המגנים, החל לפקח עליו מקרוב.

כאשר שב לאדמות סילבנסטי, דאלאמר שם פעמיו אל המערה הנסתרת, שם הותיר מאחור את ספרי הלחשים אותם קרא. הוא נשבע אמונים לאל הקסם האפל, נויטארי והחל לקרוא לעצמו דאלאמר בן-ליל. אולם לאחר מכן, נתגלה על ידי רצים בצבא. הוא הובל לסילבנוסט, נשפט והוכרז כאלף אפל בנוכחותם של אלהנה צפריר, פורתיוס קנן, לורד קונאל ואחרים. הוא הוגלה, בשנית, ממולדתו.

מבחנו של דאלאמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאלאמר נדד בחורבות שונות לפני שהגיע לספריית קריסטן שבטרסיס, שם הרחיב את ידיעותיו בתחום הכישוף. משם נדד מזרחה לולקינורד ולעיר נראקה ולצריח הכישוף הנעלה ההרוס שבדלתיגות לפני שהגיע אל יער וויירת, לשם הוזמן לעבור את המבחן.

במבחנו, נכנס דאלאמר לצריח הכישוף הנעלה באיסטר עם מגית שחורת-הגלימות בשם קֶסֶלָה. הוא כמעט הרג אותה כדי למנוע ממנה להפריע למבחנו של מג אחר, שהתברר שהוא לוראק. הוא צפה בלוראק לוקח את בועת הדרקון מהצריח, והבין כי הבועה הייתה אחראית לאובדנה של סילבנסטי. סירובו של דאלאמר לעצור את לוראק סימל את העדפתו את הקסם מאשר את מולדתו. דאלאמר עבר את המבחן, והיה לקוסם גלימות שחורות, ולאדונה שלחה אותו למשימה להרוג את טראמד, הקוסם האפל (והעריק) שהרג את אדונו לשעבר, טלין.[2]

דאלאמר ומגית אחרת נעו לעבר האי קרתאי בחיפושם אחר טראמד. הם נלכדו לאחר שהרגו דרקון כחול בשם להב, וטראמד הציע לדאלאמר משרה בצבאה של הגבירה הכחולה. דאלאמר סירב והרג את טראמד. המגית השנייה נהרגה אף הוא. דאלאמר חזר לצריח וויירת ומועצת המכשפים שלחה אותו ללמוד תחת רייסטלין מאז'ר כמרגל של המועצה. דאלאמר, שכבר הכיר את המוניטין של רייסטלין, היה מרוצה מההזדמנות ללמוד ממנו, והסכים לכך מיד.

דאלאמר, השאלאפי והגבירה הכחולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאלאמר שירת בנאמנות את רייסטלין, או שאלאפי (אדון) כפי שקרא לו, אך עדיין המשיך בדיווחיו למועצת המכשפים. למרות שידע כי דאלאמר היה מרגל, רייסטלין הודיע לאלף האפל על תוכניותיו לבצע מסע בזמן לקיסרות איסטר וללמוד תחת הרב-מג האדיר, פיסטנדנטילוס לפני שינסה לנשל את מלכת האופל ממקומה בפנתיאון האלים. רייסטלין הציע לדאלאמר לא רק עוצמה, אלא גם את אחותו למחצה, קיטיארה בתמורה לעזרתו. באותה נשימה, העניש רייסטלין את דאלאמר על דו-פרצופיותו ופצע אותו באמצעות מגע ידו שנצרב כחמישה פצעים על חזהו של דאלאמר. למשך כל חייו, נשארו הפצעים המוגלתיים האלו על חזהו.[3]

דאלאמר אכן דיווח למועצה את דבריו של רייסטלין, ונאמר לו כי עליו לעצור את רייסטלין בטרם ישוב אל קרין מהשער לשאול. בתמורה לשירות זה, הוא ייעשה לאדון צריח הכישוף הנעלה בפלנתאס והבא בתור לרשת את תואר ראש מסדר הגלימות השחורות. דאלאמר חזר ללימודיו, וכאשר קיטיארה השתמשה בתכשיט כוכב-הליל כדי לשוב לצריח, דאלאמר וקיטיארה חשו משיכה מיידית ביניהם. הם הסכימו לעצור בעדו של רייסטלין להגשים את תוכניתו. למרות כוונותיו, המשיך דאלאמר לצבור ידע נוסף בתחום הכישוף בכך שהמשיך לעזור לרייסטלין. במקביל, ביצע מעשים בשמה של מלכת האופל.

לורד סות', אביר המוות בצבאה של קיטיארה, אשר רצה את קיטיארה לעצמו, החל לתקוע טריז בין דאלאמר וקיטיארה וסיפר לכל אחד מהם כי השני ממשיך לסייע לרייסטלין. בעצתו, תקפה קיטיארה את פלאנתאס בניסיון לעצור את דאלאמר ורייסטלין. כאשר רייסטלין הצליח להיכנס לשאול במלחמת שער הגמדים, ונראה כי הוא עתיד להצליח בתוכניתו, זימן דאלאמר את הכוהן אליסטן, שהיה כבר גוסס ממחלה קשה, תניס חצי-אלף ואת אסטינוס איש פלאנתאס. דאלאמר סייע לאליסטן והקל על כאביו ברגעיו האחרונים בתמורה על עזרתו של אליסטן בהקלת כאביו של רייסטלין בעבר. דאלאמר גם העניק לתניס צמיד מכושף שיגן עליו מפני קסמי המוות של לורד סות'.[4]

בינתיים, קיטיארה הצליחה לחדור לצריח הכישוף וניסתה לרצוח את דאלאמר, אולם הדבר לא צלח בידה, והיא נפגעה אנושות בקרב ביניהם. דאלאמר עצמו, שנפצע, צפה בקרמון מאז'ר נכנס לשאול כדי לעצור את אחיו להמשיך במעשיו, ובמקביל אפשר ללורד סות' לתבוע את גופה של קיטיארה לעצמו, ומנע מתניס לעזור לה. דבר זה גרם לו לתחושה אמביוולנטית של יראת כבוד ונטירת טינה לתניס וקרמון.[5]

מלחמת הכאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שסגר את מעבדתו של רייסטלין, פתח דאלאמר את הצריח לשוליות חדשים וחדשות. לאחר זמן מה, ירש את מקומה של לאדונה כראש מסדר הגלימות השחורות ונעשה לאדון הצריח של פלאנתאס. לא ידוע אם גילה את דבר קיומו של פלד בהיר-להב ללורד אריאקן, והחל לפתח מערכת יחסים עם הגבירה גֶ'נָה, בתו של ג'וסטריוס, אשר החליף את פר סליאן כראש מועצת המכשפים.

בשנת 381 אחה"ח, שנתיים לפני מלחמת הכאוס, דאלאמר וג'וסטריוס ארגנו את מבחנו של פאלין מאז'ר למרות התנגדותו של אביו של פאלין, קרמון. דאלאמר התאכזב כאשר שומר הצריח, כנראה לפי פקודתו של רייסטלין, העניק לפאלין את מטה מאגיוס, אשר היה שייך לרייסטלין. לאחר מכן הצטרף לג'וסטריוס ומכשפים אחרים למתקפה על אבירי הקוץ אשר שהו במצודת סער. ג'וסטריוס נהרג בהתקפה, ודאלאמר נעשה לראש המועצה. לאחר מכן, בחנותה של ג'נה, דאלאמר פגש שני אלפים מחופשים אשר היו גנרל קונאל מסילבנסטי, וסנטור רַשָׁאס מקאלינסטי. שלא מרצונם, הם ביקשו את עזרתו להיפטר משליטי ממלכותיהם, פורתיוס קנן ואלהנה צפריר שהיו עתידים להיות הורים לילד. דאלאמר הסכים בתנאי שיורשה לו לשהות במולדתו, סילבנסטי, למשך חודש. גנרל קונאל הסכים לכך. לאחר שרשאס חטף את בנו של תניס, גילתאס, דאלאמר "עזר" לתאניס לשחרר את בנו בכך שהביא את תאניס לקאלינסטי. גילתאס סירב להשתחרר לחופשי, ודאלאמר הביא את תאניס בפני אלהנה, אשר הייתה תחת מעצר בקאלינסטי. לאחר ששוחררה, דאלאמר שלח את תאניס ואלהנה אל סילבנסטי יחד עם אשתו של תאניס, לאורנה.

שנתיים לאחר מכן, בני גזע האירדא שברו את אבן החן האפורה על מנת להסתיר את האי שלהם. נערה בשם אושה נשלחה לפלאנתאס עם מכתב לדאלאמר אודות כוונתם של בני האירדא. אושה נכלאה עם בואה לפלאנתאס והובאה בפני דאלאמר. דאלאמר הסיק כי משהו נורא אירע וזימן את מועצת המכשפים. בשובו לצריח הכישוף בפלאנתאס, הוא מצא את אושה ופלד עומדים מחוץ למעבדתו של רייסטלין, וכן הבין ששומר הצריח הרשה לגדיל ופאלין. באותו הזמן, לבקשתו של וַאלִין אַר טַנְדָאר, הפך דאלאמר את ואלין לנמר כדי שיוכל להדריך את קריסניה במסעה להשיג אבני דרקון. בתמורה, קיבל דאלאמר עדכונים על קריסניה.[6]

דאלאמר הבין מפלד כי אבירי האופל עתידים להתקיף את צריח הכהונה הראשי. הוא פחד כי יאבד את הצריח שלו לאבירי הקוץ, ולכן הזהיר את אבירי סולאמניה אשר הגנו על הצריח והציע להבריח משם את תניס. הוא חזר לצריח לבדו, וגילה לתדהמתו את רייסטלין, אשר שב מבעד לשער כדי להציל את חייו של אחיינו, פאלין. רייסטלין הזהיר אותו מפני האל כאוס ועל החלטתם של האלים להתנגד לו תחת הנהגתה של טאקיזיס.[7] דלאמאר השיב את רייסטלין ופאלין למרגוע, וזימן את מועצת המכשפים בפלאנתאס והזמין לשם גם את אושה, והמכשפים הוזהרו על האיום על קרין מידי האל כאוס. דאלאמר התנדב להתעמת ישירות מול שליחיו של האל כדי ללמוד את חולשותיהם. הוא נפצע קשות במשימה זו, אך הצליח לגלות את נקודת התורפה של האל - אבן-החן האפורה אותה השיבו אושה, גדילן ודוגאן פטיש-אדום. דאלאמר לא השתתף בקרב האחרון כנגד כאוס בשל פציעותיו החמורות והגבירה ג'נה סעדה וטיפלה בו עד להחלמתו.

מלחמת הנשמות ולאחריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן בני התמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת הכאוס גזלה חיים שלמים מדאלאמר, ועזיבת האלים גרמה לו לאבד את כוח הכישוף שלו. זמן קצר לאחר המלחמה, שמע דאלאמר שמועות על שובו של הדרקון כלנדרוס (שחק, דרקונה של קיטיארה) ועל רצונו ורצונם של אבירי האופל לתבוע לעצמם את צריח הכישוף בפלאנתאס - כל צד למטרותיו שלו. במקביל, הוא והגבירה ג'נה נפרדו, ודמות מסתורית הידועה כקוסם הצללים[8] החל ללמד אותו כוח חדש של העלאה באוב, ובעזרתו השתמש דאלאמר להעתיק את מיקומו של צריח הכישוף מפלאנתאס לארץ ליל בערך בשנת 1 לחורה"ש.[9] הוא המשיך להתאבל על "אובדן הקסם" ושליטתו על המתים בארץ ליל לא הייתה מלאה.

מלחמת הנשמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כארבעים שנה לא ידוע דבר על מעשיו, אולם לאחר הופעת הסופה גדולה שהחלה את מלחמת הנשמות והופעתה של מינה, ארגן דאלאמר מפגש עם ג'נה בשנת 38 לחורה"ש. לאחר מכן, זימן באמצעות כוחו לצריח את פאלין ואת גדילן, ועזר לפאלין לחקור מדוע גדילן הגיע ומה לעשות עמו. פאלין ראה כי דאלאמר הזדקן ונעשה גרום ותשוש. גדילן נמלט מהצריח מחשש כי פאלין ודאלאמר זוממים להורגו.[10]

המוות והשיבה לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר זמן מה, גדילן שב עם סהר-פז, כאשר מינה הופיעה שם גם. בעזרת לשכת הראייה, דאלאמר ופאלין צפו בסהר-פז מתה וגילו כי האלה האחת היא לא אחרת מאשר טאקיזיס, אלת הזדון, בעצמה. מינה גילתה את מחבואם של פאלין ודאלאמר ודרשה מהם לשרת את האלה האחת, וכאשר סירבו, רצחה את שניהם. טאקיזיס קשרה את נשמותיהם לגופותיהם, ולכן גופו של דאלאמר (ושל פאלין) אולץ לבצע את אשר מינה דרשה מהם - לזהות את גדילן, אשר היה המפתח לניצחונה של מלכת האופל.[11]

אולם, נשמותיהם עדיין היו חופשיות לשוטט, ודאלאמר ניסה לתמרן אירועים לטובתו האישית. כאשר מינה התכוונה להשתמש בצבא המתים שלה לגנוב את טוטם הגולגולת של דרקונית הענק מאליס, רוחו של דאלאמר ניגשה אל מאליס וגילתה לו את האמת בתמורה לכך שתשיב אותו לחיים. במקביל, הסכים לתנאיה של מינה ולבגוד בפאלין בתמורה להשבת נשמתו וכוח הכישוף שלו. לאחר שנודע לו על תוכניתו של פאלין והדרקון הכסוף ראי להרוס את הטוטם, השלים את חלקו בעסקה עם טאקיזיס וסיפר לה על כך. אולם, בסופו של דבר, נכשלה טאקיזיס במזימתה לכבוש את קרין והאלים האחרים שבו לעולם. הם הסכימו להשיב את דאלאמר לחיים (עם פצעיו שנגרמו על ידי רייסטלין מאז'ר) ולהחזיר לו את כוח הכישוף - אולם הענישו אותו על צידודו במלכת האופל בכך שאסרו עליו לשוב אי פעם לצריח הכישוף בארץ ליל.[12]

לאחר מלחמת הנשמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאלאמר נעור לחיים חדשים בסילבנסטי ועם כוחות הכישוף שלו. אולם, נטול ספרי לחשים לא הייתה לו דרך לחדש את לחשיו כאשר השתמש בהם. הוא תר חודשים רבים אחר מיקומו של צריח הכישוף בוויירת', אך לא עלה בידו למצוא אותו לראשונה בחייו. הוא אף ביקש את עזרתו של פאלין, אולם פאלין פרש מקריירת הכישוף שלו, ונעשה לראש עיירת מרגוע ולא יכל לסייע בעדו, מלבד להעניק לו את ספר הלחשים הראשון שלו לדאלאמר. כאשר שב דאלאמר ליער וויירת', הוא נתקל בג'נה, אשר ניסתה למצוא את הצריח בעצמה בעזרתה של המגית הצעירה, קוֹרִין אשת תמלחת. כאשר קורין נשבה בידיהם של שודדים, דאלאמר הבין כי קורין היא עילוי בתחום הכישוף וניסה להסית אותה נגד ג'נה. הוא אף ניסה לפתות את קורין, אך קורין ראתה מבעד למעשיו הכוזבים. בזמן שדאלאמר התווכח עם ג'נה, עזבה קורין את חברתם והצליחה להיכנס לתחומי צריח הכישוף. דאלאמר, שנזכר בדרך תחתית להיכנס ליער, החל לפסוע בשביל יחד עם ג'נה. בשביל זה, נתקלו השניים בשומר מסוכן - דרקון ירוק מפלצתי, בעוד קורין עוברת את מבחנה בצריח. כאשר סיימה ומצאה את השניים - ריפאה קורין את ג'נה באמצעות שיקוי קסום והעניקה לדאלאמר ספר לחשים שחור, אותו קיבלה בזמן מבחנה. דאלאמר הסיק מכך, כי כל שלושת אלי הקסם בקרין רצו בהצלחתה של קורין במבחן הכישוף הנעלה.[13]

הקרב על צריח ויירת'[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורין סיפרה לדאלאמר וג'נה כי קַלְרָקִין, אביר קוץ עריק רב עוצמה השיג את אבן בני האירדה ורצה לתבוע את צריח הכישוף בויירת' לעצמו. שלושת המכשפים זימנו באמצעות קסם את כל שאר המכשפים ביבשת אנסאלון לצורך תיגבור לפני שחזרו אל הצריח בויירת'. הם הביסו את הגולם של קלרקין וניסו להסתנן אל הצריח, אולם רק קורין הצליחה להשתגר באמצעות קסם אל תוך הצריח בשל כוחו הרב של קלרקין. אולם, אדון הצריח הצליח לאפשר את כניסתם של דאלאמר וג'נה. דאלאמר ראה כי באמצעות קסם לא יהיה ניתן לנצח את קלרקין, לכן ניסה אמצעי התקפה "רגיל", דבר אשר גרם להשחתת חלקם הימני של פניו של דאלאמר מהתקפות הקסם של קלרקין. אולם, הוא הצליח לבצע לחש של עצירת זמן, ובכך הוביל את ג'נה למקום מבטחים ושיחרר את המכשפים שהיו לכודים בשבי בתחומי הצריח. כל המכשפים שבו להתמודד מול קלרקין - ולבסוף, קורין פצעה את קלרקין אנושות באמצעות אחד מחיציה, ודאלאמר השתמש בפגיונו לחסל את המכשף. לאחר מותו של קלרקין, מועצת המכשפים התאספה כדי להחליט על גורלו העתידי של הכישוף. דאלאמר הושב לתפקיד ראש מסדר הגלימות השחורות, והגבירה ג'נה נעשתה לראש המועצה. היא ביקשה מדאלאמר להישאר בצריח בוויירת', לשקם אותו ולשמור עליו. דאלאמר נאות לבקשתה ונותר שם.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאלאמר גבוה ומראו חינני, בעל שיער שחור שופע המגיע לכתפיו ובעל קול כריזמטי. ככל אלף, גופו רזה, אך חזק ועורו בעל גוון ארד. על חזהו צרובות טביעות אצבעותיו של אדונו לשעבר, רייסטלין מאז'ר. כמו כן, צידו הימני של פניו הושחת בערוב ימיו. הוא דובר את שפות אלפי סילבנסטי וקאגונסטי וכן סולאמנית ושפות אחרות. הוא מבין מתי המעט אשר יודע על ארצות ויבשות אחרות מבעד ליבשת אנסאלון.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אחרי החורבן
 2. ^ ננסי וריאן ברבריק, רומח הדרקון, דאלאמר האפל
 3. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, אגדות רומח הדרקון, כרך א', עת התאומים
 4. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, אגדות רומח הדרקון, כרך ג', מבחן התאומים, חלק 2
 5. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, אגדות רומח הדרקון, כרך ג', מבחן התאומים, חלק 3
 6. ^ ננסי וריאן ברבריק, ספרי מלחמות הכאוס, כרך ג', דמעות של שמי הליל
 7. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, דרקונים של להבת קיץ
 8. ^ יש הגורסים כי זוהי טאקיזיס
 9. ^ לחורבן השני. שיטת תיארוך זמן חדשה, אשר החלה להיספר לאחר מלחמת הכאוס, המכונה החורבן השני
 10. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, מלחמת הנשמות, כרך א', דרקונים של שמש גוועת
 11. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, מלחמת הנשמות, כרך ב', דרקונים של כוכב אבוד
 12. ^ טרייסי היקמן ומרגרט וייס, מלחמת הנשמות, כרך ג', דרקונים של ירח נעלם
 13. ^ דאגלס ניילס, רומח הדרקון, סדרת עידן בני התמותה, מועצת המכשפים