שיחה:הבית היהודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הגדרת המפלגה[עריכת קוד מקור]

זו אמנם מפלגה בעלת מטיה לימין המדיני, אבל היא איננה 'מפלגת ימין', כלומר זה לא מה שמגדיר אותה.

לדעתי קשה לטעון שמפלגה שנוצרה ממיזוג המפד"ל והאיחוד הלאומי, מפלגות ימין מובהקות (בימינו), לא מוגדרת גם כמפלגת ימין. יש לה עוד אפיונים, אבל זה אחד מהם ואין להשמיטו. ‏– rotemlissשיחה 22:18, 27 בנובמבר 2008 (IST)
אני לא בטוח שאתה צודק, בעקרון אם אני מבין נכון אז הרציונל מאחורי הקמת המפלגה הוא תנועה לכיוון המרכז שמונהגת ע"י ד"ר אשר כהן הידוע כבעל דעות יוניות. כך שאלא אם יש לך סימוכין לכך שזו מפלגה ימנית, לא ניתן להגדיר אותה ככזו. יחסיות האמת • א' בכסלו ה'תשס"ט 02:15:40
המפלגה הכריזה על עצמה כמפלגת חינוך, אשר סדר העדיפויות בהשקפותיה הוא חינוך-חברה-ארץ, אכן יש לה נטייה ימנית אך אין היא עוד מפלגת ימין כפי שהייתה מפלגת האיחוד-הלאומי. מפלגת המפד"ל מעולם לא הייתה מפלגת ימין. התקשורת היא שהדביקה למפלגה החדשה את הכינוי הנ"ל ואיני מבין על שום מה? • קוני למלג' בכסלו ה'תשס"ט • 01:21, 30 בנובמבר 2008 (IST)
המפד"ל מפלגת ימין כבר 20 שנה לערך. לעצם העניין, למרות שהנחת העבודה שלי הייתה שהרשימה המתגבשת תשקף את הדעות המדיניות של חברי הסיעה הנוכחיים (שאת כולם אפשר להגדיר כימניים), אני מסכים להסרת התווית "ימין" אך מטעם שונה במקצת מהטעם של "מפלגת חינוך" (בעיקר כי ברשימת העדיפויות עדיין מוזכרת ההתיישבות). הסיבה היא שאין עוד רשימת מועמדים והכל מעורפל, כך שתיאורטית יכול להיות שיהיו ברשימה במקום משמעותי גם אנשי מרכז ואפילו שמאל (סיכוי נמוך, אבל לך תדע). ‏DGtal‏ 01:35, 30 בנובמבר 2008 (IST)
מפלגת ימין!, אלא מה?!. האיש והאגדה - שיחה - הכירו את עצמכם - יודעים עברית?! 15:41, 8 בדצמבר 2008 (IST)

יש לציין את הביקורת הרבה על המפלגה מצד רבנים כמו הרב טאו http://2013.uploaded.fresh.co.il/2013/10/20/21931569.pdf

להעביר להבית היהודי-המפד"ל המתחדשת[עריכת קוד מקור]

זה השם שבו בסופו של דבר נרשמה הרשימה [1], ומפלגה כידוע עוד לא הוקמה. יחסיות האמת • ב' בטבת ה'תשס"ט 23:55:02

צריך לבדורק את נושא הרישום הפורמלי, אבל גם אם זה נכון, ההיסטוריה של היווצרות המפלגה חשובה מספיק לערך מאוחד. כבר יש מקרים בהם ערך אחד מייצג אפילו 3 שמות שונים של סיעות (מפלגת אח"י והבחירה הדמוקרטית), אז מה הבעיה? ‏DGtal‏ 00:13, 30 בדצמבר 2008 (IST)
זה המקום המוסמך ביותר [2] ובכלל אני חושב שראוי לאחד עם מפלגת המפד"ל שנראה לי שהבית היהודי היא המשך ישיר שלה, אני לא יודע מה המעמד כרגע של מוסודת המפד"ל האם הם באמת התבטלו או שהם חוזרים להיות המוסדות של הבית היהודי? מה מעמדם של אלי גבאי ושל צבי הנדל? גבאי עבר לליכוד- האם העביר גם את כספי המימון שלו? זה המקור הרשמי ביותר הוא מציין כאילו יש 5 חברים בסיעה בכנסת [3] אך בפעול אנחנו יודעים שזה שונה? אז מה רושמים באתר? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
יש לכבודו 2 טעויות מהותיות: ראשית, הערך עוסק הן בסיעה בכנסת והן במפלגה. ממילא, מספר הח"כים ("שיא כוחה" בתבנית) הוא תוצר הכרחי של מספר הפורמלי של ח"כים בסיעה (להבדיל ממפלגה או רשימה) באתר הכנסת. במקרה דנן - 9 הח"כים של "הבית היהודי מיסודם של המפד"ל והאיחוד הלאומי". הסיעה הנוכחית מכילה 5 ח"כים (בשלב זה) כיוון שגבאי ונציגי תקומה בחרו להשאיר את עצמם (בחירה משמעותית בעיקר למימון מפלגות) בסיעת הבית הלאומי (בשלב זה "הבית היהודי מיסודם של המפד”ל").
הטעות השנייה היא הסתמכות על הרישום באתר הבחירות. הכינוי באתר ההוא הוא הכינוי שיופיע על פתק ההצבעה, אך אין קשר הכרחי בינו לשם המפלגה. דוגמאות אקטואליות: "העבודה - בראשות אהוד ברק" היא שם הרשימה, אך שם המפלגה והערך יישאר מפלגת העבודה הישראלית. "הירוקים למען ישראל ירוקה" הם בשמם הרשמי הנוכחי "מפלגת הירוקים – למען ישראל ירוקה – לאיכות הסביבה והחיים בישראל". המקום בו בוחנים מה שם המפלגה הוא רשם המפלגות.
לסיכום, 9 מנדטים הוא מספר השיא של הח"כים, גם אם מאז הסיעה הצטמצמה משמעותית מאז. שם המפלגה הוא "הבית היהודי" ותו לא (אלא אם נרשמו בשם אחר ברשם המפלגות). תוספות למיניהן טובות לשמות סיעות ופתקי הצבעה, לא לשמות ערכים. ‏DGtal‏ 22:18, 3 בינואר 2009 (IST)
באתר רשם המפלגות לא מצאתי מפלגה בשם הבית היהודי, יש שם מפלגה בשם התקומה ויש שם מפלגה בשם המפד"ל ואפילו הבית הלאומי (שאיני יודע-מהי) אבל אין הבית היהודי, אם כך השאלה היא במה עוסק הערך היא בשם של סיעה פקטיבית לדוג' הדרך הטובה או במפלגת ההמשך של המפד"ל שכך היא רצה עכשיו? אם המשך של המפדל השיא הוא 12. ובכל מקרה חברי הסיעה בכנסת ה17 זה רק ה5 שכתובים עכשיו. ~
אכן, לאור השם "הבית היהודי-המפד"ל החדשה" יש 2 אפשרויות - או להעביר לערך בשם זה, או לאחד עם המפד"ל. אין מקום לערך על מפלגה שעוד לא קמה ולא ברור אם תקום בכלל. יחסיות האמת • ז' בטבת ה'תשס"ט 22:43:34
יש בויקיפדיה לא מעט ערכים על סיעות, כולל "פיקטיביות", כך שגם אם "הבית היהודי" ייעלם דקה אחרי הבחירות, יש הצדקה לערך הנוכחי. אם לאחר הבחירות יתברר שהמפד"ל נשאר במתכונת הישנה ולא נרשמה מפלגה חדשה (שאמורה הייתה להירשם, לפי ההסכם, למחרת אישורו, אך ייתכן שזה לא בוצע בפועל), הערך הזה ייכנס לתיבת הפיאסקו של תולדות הכנסת. אם המפלגה תקבל גוון פורמלי ותירשם מפלגה חדשה, או לחלופין המפד"ל ישנה את שמו ברשם העמותות, שם המפלגה החדש יהיה שם הערך. כרגע השם הנוכחי איננו טעות ממשית (אם בכלל), אז אני ממליץ להשאיר את השם הנוכחי ולראות אחרי הבחירות איך זה יתפתח. אני מתחייב, בלי נדר, לעדכן את הערך לפי הצורך. ‏DGtal‏ 23:01, 3 בינואר 2009 (IST)
אם הבית היהודי ישנה את שמו למפד"ל הערך יתאחד עם המפד"ל, אם המפד"ל תשנה את שמה לבית היהוד אז הערך עדיין יתאחד עם המפדל אך יקבל את השם הבית היהודי. בכל-אופן כיום אין מפלגה בשם הבית היהודי, ויש רק סיעה כזאת (סיעת המשך לאיחוד לאומי-מפד"ל) ולכן הפרטים בערך אינם נכונים. אני מציע לאחד את הערך עם הערך של סיעת האיחוד לאומי מפדל וכן עם הערך על המפדל עצמה. ~
אם אין מפלגה בשלב זה, אז בוודאי שיש לתקן מעט את הערך (מפלגה --> סיעה) אך מעבר לכך, עצם "בלון הניסוי" ששמו "הבית היהודי" מצדיק ערך עצמאי, הן משום היותו מסגרת עצמאית מעוררת עניין וה משום היותו סיעה בכנסת. כמובן שהסיעה תוזכר (וכבר מוזכרת) בכל הערכים הרלוונטיים, אך יש הצדקה לריכוז עיקר המידע בערך עצמאי. ‏DGtal‏ 00:16, 4 בינואר 2009 (IST)
בלון ניסוי ששרד שבועיים מצדיק ערך? למה לא לפצל את הערך כפי שהצעתי?
אני יכול להוסיף תבנית איחוד\חשיבות? ~
כן. יחסיות האמת • ט' בטבת ה'תשס"ט 00:13:06

רשימת המועמדים[עריכת קוד מקור]

האם מקובל לפרסם בערך אנציקלופדי את רשימת המועמדים של המפלגה בבחירות? יעקב135שיחה • י' בטבת ה'תשס"ט • 19:01, 6 בינואר 2009 (IST)

זה מידע רלוונטי לתקופה הקרובה, ולכן כדאי שישאר. אחרי הבחירות מידע זה נכנס לרשימת חברי הכנסת של הסיעה. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 19:52, 6 בינואר 2009 (IST)
עיון בערכי שאר המפלגות המתמודדות מראות שאכן זה מקובל בויקיפדיה. לאחר הבחירות מוזכרים רק הנבחרים (או הראשונים ברשימות שלא עברו אחוז חסימה) ומעט "מועמדים בולטים שלא נבחרו". ‏DGtal‏ 19:55, 6 בינואר 2009 (IST)

הצעת האיחוד לתוך המפד"ל[עריכת קוד מקור]

אני חוזר על התנגדותי לאיחוד לתוך הערך מפד"ל מהסיבות הבאות:

 • בגלגול הראשון של הסיעה, היא כללה פורמלית את כל 9 הח"כים של האיחוד הלאומי-מפד"ל.
 • לחלק ניכר מסיעות הכנסת ה"זמניות" (כאלו שצצות ונעלמות במהלך הקדנציה) יש ערכים עצמאיים, גם אם מדובר בסיעות של ח"כ או שניים, קל וחומר 9 ח"כים.
 • גם אם הייתה הצדקה לשילוב הערך בערך אחר, אין סיבה לבחור דווקא מפד"ל. זו סיעת המשך של סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל, ויש לגלגוליה השפעה ישירה על שבע מפלגות (מפד"ל, תקומה, התקווה, אח"י, מולדת, הליכוד, ארץ ישראל שלנו). במקום לפרק את הערך לגורמים, עדיף לרכז את הפרשייה בערך אחד וממנו לערכים האחרים (שכבר מעודכנים).
 • יש פה חיפזון מיותר. יש כמה אפשרויות סבירות (שצויינו למעלה) שאם תתממשנה, המותג "הבית הלאומי" יישאר לאורך זמן ובוודאי יצדיק ערך. במקום לאחד ואח"כ אולי לפצל, אפשר לחכות חודשיים ולראות מה יקרה. השארת המצב הנוכחי (ובטח כשהערך איננו קצרצר) לא תזיק.

DGtal‏ 16:38, 8 בינואר 2009 (IST)

רק הערה קטנה: שם הסיעה היא "הבית היהודי". הבית הלאומי היא תנועת פורשי שינוי בסוף הכנסת ה-16 שבסוף, אאל"ט, התאחדה עם הליכוד. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:54, 8 בינואר 2009 (IST)
צודק. זו הפעם החמישית שאני עושה את הטעות הזו. אני שוקל להפעיל בוט מיוחד לעריכות שלי. ‏DGtal‏ 19:54, 8 בינואר 2009 (IST)
יכול להיות שיש לפצל לתוך ערך חדש שייקרא "הבית היהודי-המפד"ל החדשה" אבל זה נראה לי מיותר, מוטב פשוט לאחד למפד"ל. אין לי התנגדות שהערך יהיה איזשהו מונומנט לסיעה שהתקיימה במשך כמה ימים בחודש דצמבר 2008, אבל הערך הזה לא מתייחס לסיעה זו אלא להתארגנות שרצה כיום לכנסת בשם "הבית היהודי-המפד"ל החדשה" וע"כ יש לאחדו עם המפד"ל. יחסיות האמת • י"ג בטבת ה'תשס"ט 00:21:45
תקרא שוב את הערך. הוא עוסק בסיעת "הבית היהודי" על כל גלגוליה (לעת עתה), כסיעה רחבה של 9 מנדטית וכסיעה צרה (שגם היא כוללת טכנית את המפד"ל ואת תקומה). ייתכן שאחרי הבחירות יחזרו לשם המפד"ל, ייתכן ולא, אבל זה לא מפחיד מעצמאות הערך (מונומנט כלשונך) המתעד את נסיון האחדות בימין שכשל. ‏DGtal‏ 00:28, 9 בינואר 2009 (IST)
האם כל סיעה שהתקיימה במשך כמה ימים זכאית לערך נפרד? גם אם כן, הערך הזה צריך להיות קצרמר ואת עיקר תוכנו יש לאחד לתוך המפד"ל. יחסיות האמת • י"ד בטבת ה'תשס"ט 13:00:04
האמת - בדרך כלל כן. ראה גשר - מרכז ציוני דתי, הבית הלאומי, הסיעה הדרוזית הישראלית, ישראל אחת (יצחק יצחקי), סיעת עתיד ועוד. אני מוסיף לטענה טכנית זו את הטיעונים המהותיים הקודמים. מה שבטוח, הערך הזה אסורה שיהיה קצרמר, ובטח לא סניף של הערך מפד"ל. ‏DGtal‏ 21:57, 10 בינואר 2009 (IST)
מתנגד לאיחוד מטעמי דיגיטל. חגי אדלרשיחהל-115 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • ט"ו בטבת ה'תשס"ט • 04:41, 11 בינואר 2009 (IST)
יש צורך לאחד למפד"ל, זה המפלגה, היה כאן נסיון כושל להתאחד גם עם האיחוד הלאומי וראי שיצויין בערכים של האיחוד-לאומי המ]דל וכן של סיעת האיחוד לאומי מפדל, אבל אין צורך בערך עצמאי, לאשרור טענותי אנא כנסו ללינק הבא עם מכתבו של זבולן אורלב [4]
הקישור לא תקין. אני חוזר על עיקרי דבריי הקודמים: זה יותר מ"נסיון תיאורטי" שנכשל. יש סיעה בשם זה (ליתר דיוק 2 סיעות), ואין הגיון לא לתת לסיעה, על גלגוליה, ערך עצמאי אפילו יתברר שבעתיד המותג הבית היהודי ייעלם. ‏DGtal‏ 17:26, 13 בינואר 2009 (IST)
מצטרף לDGtal, זו לא המפד"ל אלא תנועה חדשה, וזה שהנציגים הפוליטיים של האיחוד הלאומי פרשו ממנה לא אומר שגם הציבור שלהם פרש ממנה, ויתכן מאוד שיש פה מפלגה חדשה מבחינת קהל מצביעיה. נת- ה- - שיחה 17:38, 13 בינואר 2009 (IST)
 • אני לא רואה סיבה לאחד: מדובר במפלגה חדשה שבעוד מספר שנים נאלץ להפריד אותה שוב מהערך מפדל. עדיף לא להתעסק בזה. therealRRR - שיחה 22:32, 22 בינואר 2009 (IST)

תקראו בדף אודות ותראו שאחרי באיחוד לא הצליח מדובר בהמשך ישיר של המפד"ל.

אחרי הבחירות[עריכת קוד מקור]

אולי תאחדו פרק מפואר זה ביחד עם הסטוריית המפד"ל ואולי גם האיחוד-הלאומי, עכשיו ברור לכולם שהבית היהודי, למרות הנסיון הכושל לאיחוד, הוא רק המשך של המפד"ל. 213.151.63.215 06:42, 20 בפברואר 2009 (IST)

זה לא ברור. ברמה האידאולוגית זה בערך אותו דבר, אבל ברמה הפורמלית (ולו רמת שם הסיעה) זה לא. נכון להיות מוסדות המפד"ל לא כונסו מחדש, אז זו כנראה יצירה חדשה. ‏DGtal‏ 08:07, 20 בפברואר 2009 (IST)

הבית היהודי והאיחוד הלאומי יתאחדו בבחירות הבאות[עריכת קוד מקור]

 • יו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כץ (כצל'ה) ויו"ר הבית היהודי, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, הודיעו במסיבת עיתונאים מיוחדת על כוונתם להתאחד לקראת הבחירות הבאות.

שתי המפלגות מנהלות מגעים לאיחוד מאז הבחירות האחרונות, מתוך רצון למנוע את הפיצול במחנה הדתי לאומי. היום בצהריים התקיים תדרוך לעיתונאים, שבו סוכם על הקמת פורום פוליטי שיכין את הקרקע לריצה משותפת בבחירות הבאות.

יו"ר הבית היהודי, הרשקוביץ אמר כי "מתוך הכרה בחשיבות האחדות הפוליטית במחנה הציוני, דתי מסורתי לאומי התקיימו מספר פגישות בין נציגי חברי הכנסת של מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי וחברי הכנסת החליטו להקים פורום משותף שיקדם איחוד פוליטי של הציונות הדתית המסורתית לקראת הבחירות הבאות".

יו"ר האיחוד הלאומי כץ אמר "אנו שליחי ציבור. כל מקום שהגענו שאלו אותנו איך קורה שהציבור הציוני דתי שמוביל בתחומים רבים לא מצליח לאחד כוחות בעניין הפוליטי ובימי בין המצרים יש לכך ערך גדול מאוד".

כץ ציין כי המפלגות יערכו מפגשים בהם תסוכם הדרך שבה ילכו ביחד לבחירות תחת שמות שתי המפלגות ברשימה אחת.

בתשובה לשאלת עיתונאים על גורמים 'קיצוניים' באיחוד הלאומי, אמר השר הרשקוביץ, כי "מי שמתאים לו להיות חלק ממגוון הרחב של הדעות בציונות הדתית יהיה איתנו, מי שלא אולי הוא לא יהיה חלק, יש מקום לכל אדם שארץ ישראל חשובה לו, שעם ישראל חשוב לו, שתורת ישראל חשובה לו".

ח"כ יעקב כ"ץ התייחס לאפשרות של הצטרפות האיחוד הלאומי לממשלה, "האיחוד הלאומי יוכל לקחת חלק בממשלה במקרה שנתניהו יחליט על תום ההקפאה והדבר יגרום לפרישתה של מפלגת העבודה. אם ראש הממשלה ירצה שנצטרף יש אפשרות שנגיע להסכמות על חלקנו ותפקידנו בממשלה". עוד אמר כי "אם רה"מ יחליט על המשך ההקפאה הדבר יגרום למשבר גדול בממשלה ובמפלגות הליכוד וישראל ביתנו".

עוד בטרם הסתיימה מסיבת העיתונאים הודיע ח"כ מיכאל בן ארי כי "איש לא עדכן אותי או את ח"כ אלדד, במהלך שנוצר בין הרשקוביץ לכצל'ה. אחדות זה דבר חשוב אך ראוי שאנשי המפד"ל יפרשו מממשלת ההקפאה ולא יהיו שותפים למדיניות ההרס והחורבן של נתניהו". (מקור:הארץ) -- בברכה, UserWikiped. 16:08, 9 ביולי 2010 (IDT)

בוא נחכה שיהיה איחוד רשמי, עד אז - הכל ספוקלציות/בלוני-ניסוי והכל יכול להשתנות אפילו 10 פעמים. אגב, מספיק לקשר לכתבה ולתמצת אותה, אין צורך להעתיק את כל תוכנה לכאן - זו אפילו עבירה על זכויות יוצרים. אני משאיר לך לתמצת את הכתבה לפי מה שהתכוונת לומר כאן. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:21, 9 ביולי 2010 (IDT)

אני הוספתי את כל הפרטים העדכניים תחת כותרת-משנה "הכנסת התשע עשרה". כתבו כאן אם טעיתי במשהו.

תודה על העדכון. מאחר שמדובר עדיין על הכנסת ה-18, הסרתי את הכותרת אך השארתי את רוב הטקסט. אני מקווה שהסקר של ערוץ הכנסת נכון (זה יחסוך לי הרבה לבטים) כי לפי הסקרים בעיתונות כרגע המפלגות שומרות על כוחן כאשר הן רצות בנפרד. בברכה, MathKnight (שיחה) 22:40, 8 באוגוסט 2012 (IDT)
אנחנו לא יודעים מה יקרה בפועל, אבל כדאי מראש לשים לב שלא מדובר פה על איחוד פשוט בין 2 מפלגות. הבית היהודי (=המפד"ל) תרוץ תיאורטית עם 4 המפלגות המרכיבות כרגע את האיחוד (מולדת, תקומה, א"י שלנו והתקווה) וכנראה גם עם שלם של הרב חיים אמסלם. איחוד יכול להיות מרמה של רשימה משותפת עם חלוקת מושבים לפי מפתח כלשהו בין המפלגות, דרך איחוד חלקי לגווניו ועד איחוד מלא תחת מפלגה בודדת. ‏DGtal‏ 11:34, 9 באוגוסט 2012 (IDT)

תמונת היו"ר[עריכת קוד מקור]

ל-DGTAL, אני לא מבין את בעיית המיקום שאתה רואה, מבחינה אסתטית. מכל מקום, אל תמחוק את התמונה של יו"ר התנועה אלא תעביר אותה לפי טעמך. עמירם פאל - שיחה 16:59, 5 בדצמבר 2012 (IST)

יש פה נביאים?[עריכת קוד מקור]

למה לכתוב פה את תוצאות הבחירות לכנסת ה-19 ולטעון שיש להם 11 נציגים בהתחשב בכך שזה ממש לא סופי, ויש סיכוי גדול מאוד בכך שזה עוד ישתנה? למה לא לחכות עוד יומיים? 46.117.165.190 12:02, 23 בינואר 2013 (IST)

הצדק אתך, שחזרתי את עריכות האלמונים הממהרים. ‏ישרוןשיחה 20:38, 23 בינואר 2013 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:42, 14 במאי 2013 (IDT)

הוחלף בקישור חלופי לאותה כתבה באתר דתילי. ‏DGtal‏ 10:05, 1 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:42, 14 במאי 2013 (IDT)

הוסר. ‏DGtal‏ 10:05, 1 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 09:42, 1 ביולי 2013 (IDT)

הוסר. ‏DGtal‏ 10:05, 1 ביולי 2013 (IDT)

ההסכם הקואליציוני[עריכת קוד מקור]

MathKnight, ציון קריעת בתי הדין הרבניים מהמשרד עליו הופקדה שקד (וזה לא כי הם אינם חשובים לבית היהודי), חשוב הרבה יותר מציון אחת מסמכויות שר המשפטים שלא נקרעו ממנו. מדוע מחקת את הפרט הראשון וכתבת את השני?[5] בברכה, גנדלף - 02:42, 15/05/15 02:42, 15 במאי 2015 (IDT)

כי לא שמתי לב לתוספת זו. אינני מתנגד לציון העובדה בנוגע לבתי הדין הרבניים. ‏ MathKnight (שיחה) 14:04, 15 במאי 2015 (IDT)

צדה הפוליטי של המפלגה[עריכת קוד מקור]

עריכתי בערך הבית היהודי הוגדר כ"השחטה" משום שכתבתי שבשנים האחרונות, דעותיהם של רבים מאנשי המפלגה נהיו שמאלניות, ובנוסף הבאתי דוגמאות רבות כגון: תמיכה בזכויות להט"ב, שילוב ערביי ישראל בכלכלה ובחברה הישראלית באופן כללי, תמיכה בפינוי מאחזים וכו'. אינני מבין מדוע זו השחטהת משום שהבאתי דוגמאות לגיטימיות לגמרי שמעידות על שינויה של מפלגת הבית היהודי למפלגת שמאל. Louis11a (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

המושגים שמאל וימין הם יחסיים. בכל מקרה, בבית היהודי (ובשמה הקודם המפד"ל) תמיד היו ימניים יותר וימניים פחות ואפילו שמאלניים. הקונצנזוס כיום הוא לתייג את הבית היהודי בכללותו כימין מובהק. אם יימצא מקור רציני, כדוגמת חוקר מדעי המדינה, שיטען שכיום נכון יותר להגדיר את המפלגה כשמאל נציין את השינוי הזה בערך. ‏DGtal‏ - שיחה 01:12, 19 במרץ 2017 (IST)
ראשית, כותבים "השחתה" ולא "השחטה". שנית, אכן יש טענה מצד הפלג השמרני (שמיוצג על ידי בצלאל סמוטריץ' והתמודד החדש יונתן ברנסקי) על התחזקות הפלגים הליברליים יותר (בעיקר בכל הנוגע לשמרנות דתית). לא ידוע לי שהבית היהודי תומכים בפינוי מאחזים. הם לא יזמו את פינוי עמונה אלא נכפו לכך על ידי בג"ץ, ואכן יש הטוענים שהם לא התנגדו מספיק חזק ואפקטיבי (עד כדי הפלת הממשלה). עם זאת, הבית היהודי היא עדיין מפלגת ימין מובהקת לכל הדעות. ‏ MathKnight (שיחה) 23:37, 19 במרץ 2017 (IST)

האם לציין את פרישת הרב זאגא והקמת מפלגת האמונה?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת משתמש:נרו יאיר

למה זה לא חשוב? אפילו במפדל לא כל יום מועמד לראשות המפלגה פורש ומקים מפלגה חדשה. ‏DGtal‏ - שיחה 14:06, 24 ביוני 2018 (IDT)

כי מלכתחילה היה מדובר בגימיק, לא היה לו שום סיכוי לזכות (לא רק בראשות, גם לא במקום ריאלי ברשימה או קרוב לזה). נרו יאירשיחה • י"א בתמוז ה'תשע"ח • 14:22, 24 ביוני 2018 (IDT)
לא לגמרי השתכנעתי. ‏DGtal‏ - שיחה 14:40, 24 ביוני 2018 (IDT)
גם חלקית זה משהו... בכל מקרה אתה מוזמן להעביר למקום המתאים ונשמע דעות נוספות. נרו יאירשיחה • י"א בתמוז ה'תשע"ח • 14:43, 24 ביוני 2018 (IDT)
- סוף העברה

תומך בעריכה של נרו.[6] בברכה, גנדלף - 16:58, 24/06/18

אם מתמודד קש פורש ומקים מפלגת קש, האם זה נקרא שהוא בכלל התמודד? Eladti - שיחה 17:10, 24 ביוני 2018 (IDT)
מתמודד קש זה מישהו שרץ רק כי מישהו שלח אותו. אחרת זה סתם מתמודד חסר סיכוי שלוקה באופטימיות יתר או רוצה חשיפה כדי להצליח בעתיד ולא חסרים כאלו. יש למישהו ראייה לזה שהוא לא התמודד ברצינות גם אם בידיעה שלא יזכה הפעם? ‏DGtal‏ - שיחה 20:42, 24 ביוני 2018 (IDT)
הוא התכוון מתמודד חסר סיכוי. הטרמינולוגיה לא משנה, אין לזאגא חשיבות בתולדות הבית היהודי. גם חשובים ממנו אינם נזכרים. נרו יאירשיחה • י"ב בתמוז ה'תשע"ח • 13:22, 25 ביוני 2018 (IDT)

מדינת הלכה[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר, אני מצטט: 1. "יש לשדרג את מעמד המשפט העברי במדינה". 2. "התנועה שואפת לעצב את מדינת ישראל ברוח התורה, ורואה בכך המשך טבעי למפעל הדתי-ציוני, כעולה מחזון הנביאים״. איזה חלק בדבריי לא היה נכון. eli - שיחה 20:45, 14 באוקטובר 2018 (IDT)

אתה מצטט יופי, נשאר רק להסביר את הקשר לכותרת. הכנסת עצמה שדרגה את מעמד המשפט העברי במדינה ועיצבה אותה במידה מסוימת ברוח התורה (למשל יום השבתון, ושמה של הכנסת, ומספר חבריה), שלא לדבר על חזון הנביאים שאותו מרבים לצטט דווקא בשמאל. אז עכשיו מדינת ישראל היא מדינת הלכה? ומה זה בכלל מדינת הלכה חוץ מסיסמה? בנסיבות כאלה כדאי לתת למפלגה עצמה לנסח את האידאולוגיה שלה, לא להדביק לה תוויות בלתי ברורות. נרו יאירשיחה • ה' בחשוון ה'תשע"ט • 20:49, 14 באוקטובר 2018 (IDT)
אין שום קשר בין הבית היהודי להלכה. אהה.. סליחה: מדינת הלכה. יזהר ברקשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ט • 21:02, 14 באוקטובר 2018 (IDT)
נרו יאיר, כל הערך מדינת הלכה, זועק את הציטוט השני. אנא קרא אותו. אלא אם כן אתה סבור כי ההגדרה שם אינה אמיתית שאז אתה תהיה מוזמן לדון עליה שם. לא כאן. eli - שיחה 23:11, 14 באוקטובר 2018 (IDT)
הקפיצה הלוגית מ"רוח התורה" ועד ל"מדינת הלכה" הוא גדול מכדי שויקיפדיה תוכל להכיל אותו. שמעתי שפייסבוק לא מתנגד לזינוקים לוגיים. Eladti - שיחה 23:25, 14 באוקטובר 2018 (IDT)
אלי, הערך הזה בעייתי ומבולבל, ולא לחינם מתנוססת על ראשו תבנית לשכתוב. עם זאת, גם לאחר שסגרתי חלונות, השתקתי את בני הבית והקשבתי רוב קשב - לא הצלחתי לשמוע את הזעקה שאתה מדבר עליה. אפילו לא לחישה. ממש כלום. אמנם ייתכן שהמשפט השני בפתיח כן רלוונטי לדיון: "השימוש העיקרי בביטוי "מדינת הלכה" נעשה על ידי חילונים המזהירים מפני הסכנות, הטמונות לשיטתם במתן עמדות שלטוניות לאנשים דתיים". נרו יאירשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ט • 15:02, 15 באוקטובר 2018 (IDT)
כ"ביטוי" - אני מניח שהצדק איתך. כ"הגדרה לקונית" - נראה שהמפלגה בעצמה תודה בכך. אל תשכח שהחזון הזה בעיני הימין/דתיים הוא לא בעייתי כמו שאתה מנסה לשוות לו. eli - שיחה 20:19, 15 באוקטובר 2018 (IDT)
מעבר, איזה חלק בציטוט "התנועה שואפת לעצב את מדינת ישראל ברוח התורה, ורואה בכך המשך טבעי למפעל הדתי-ציוני, כעולה מחזון הנביאים״ - אינו תואם להגדרה של מדינת הלכה.
יזהרברק, אני מבין שיש פער מסויים בין מצע המפלגה הרשמי לבין מה שהם עושים בפועל. גם אבי גבאי אומר שהוא שמאל, ולכן מה ? את זה אשאיר לדעות שלי ולא אנסה להגדיר אותו לרבים (ערך ויקיפדי) לפי מה שאני ובטני חושבים. eli - שיחה 20:24, 15 באוקטובר 2018 (IDT)
לי לא נראה אלא ברור שהמפלגה תכחיש את זה. לא במצע ולא בפועל, לא כביטוי ולא כהגדרה, לא לקונית ולא דרקונית. שום כלום, וכבר הסברתי מדוע, ויזהר רמז לסיבה נוספת. גם על שאלתך השנייה כבר עניתי למעלה וענו אחרים. אנא קרא היטב את מה שנאמר כי אין טעם לחזור על הדברים במעגלים. נרו יאירשיחה • ו' בחשוון ה'תשע"ט • 20:36, 15 באוקטובר 2018 (IDT)
הבית היהודי תומך במדינה יהודית ודמוקרטית ולא במדינת הלכה. – ד"ר MathKnight (שיחה) 21:10, 15 באוקטובר 2018 (IDT)

חזרה לצבעי המפדל[עריכת קוד מקור]

מסתבר שלקראת הבחירות באפריל 2019, המפלגה הוציאה לוגו חדש וחזרה לצבע הסגול ההיסטורי של המפדל. אך משום מה הם לא שיחררו את הלוגו הזה בשום מקום. חוץ מזה שהם השתמשו בו בועידת המפלגה אין לו זכר. מאז הם התאחדו לאיחוד מפלגות הימין ולימינה ככה שזה נותר לא בשימוש. – אסף (Sokuya)שיחה 17:05, 17 באוגוסט 2019 (IDT)

למפלגה יש מוסדות, עשרות סניפים מוניציפליים וכו' אז יהיה שימוש משמעותי בלוגו זה יהיה בשימוש די מהיר. ‏DGtal‏ - שיחה 02:04, 19 באוגוסט 2019 (IDT)

פירוט יתר במשבצת "אידאולוגיות"[עריכת קוד מקור]

"תורה ועבודה" ו"התנגדות להפרדת דת ומדינה" הם מושגים כמעט חופפים ל"ציונות דתית". יש ציונים דתיים שחורגים מזה, מדובר במיעוט זעום. לכן אין צורך לציין את שלושתם. גם "התיישבות" מובנת מאליה כשמדובר בציונות דתית, או ציונות בכלל. הצבתי תבנית מקור לגבי שוק חופשי ושמרנות, שניהם מושגים יחסיים שלדעתי הבית היהודי אינו מדגיש במיוחד במצעו. נרו יאירשיחה • י"ד בתשרי ה'תש"ף • 11:38, 13 באוקטובר 2019 (IDT)

לא חופף בכלל. בהתחלה טענת שזה מיותר, אחר כך שזה צריך מקור (ושחזרת את עריכתי במלחמת עריכה מרהיבה, במקום סתם להוסיף דרישה למקור), אחר כך שזה חופף. נראה שאתה מעוניין בהסרת המידע האמיתי הזה, יהא הנימוק אשר יהא. 192.114.182.2 11:50, 13 באוקטובר 2019 (IDT)
מה הקשר בין הבית היהודי והשוק החופשי???Eladti - שיחה 11:55, 13 באוקטובר 2019 (IDT)
חלקם חופפים, חלקם כנראה לא נכונים, הצד השווה שהם מיותרים ודינם מחיקה. נראה שהאלמוני מחפש מריבות, יהא הנימוק אשר יהא. נרו יאירשיחה • י"ד בתשרי ה'תש"ף • 14:05, 13 באוקטובר 2019 (IDT)
משתמש:Eladti, תמיכה בשוק החופשי מפורטת בהמשך הערך במסגרת העמדות. נרו יאיר - ברור שכל מי שלא מסכים אתך רק מחפש לריב. 192.114.182.2 15:17, 13 באוקטובר 2019 (IDT)
מה פתאום. רק אלה שגולשים מיד להתקפות אישיות, ובמיוחד אלה שזו אצלם נטייה חוזרת. אם תקרא שוב את הדיון תוכל לראות מי התמקד בגופם של דברים ומי נכנס מיד להתקפות אישיות. נרו יאירשיחה • י"ד בתשרי ה'תש"ף • 15:21, 13 באוקטובר 2019 (IDT)
אתה מכנה את כולם בריונים ומתרגש כשקוראים לך בריון. 192.114.182.2 16:04, 13 באוקטובר 2019 (IDT)
"את כולם!" אולי תדגים שניים שלושה מקרים. חוץ מזה אני מבין שההגנה הכי טובה היא התקפה. נרו יאירשיחה • ט"ו בתשרי ה'תש"ף • 21:01, 14 באוקטובר 2019 (IDT)

בעניין שוק חופשי, בהמשך הערך כתוב "כלכלה חופשית עם רגישות חברתית". זה כבר נשמע אחרת. האלמוני הביא מקור ממאמר שבו מיוחס ל"איחוד מפלגות הימין", לא להבית היהודי דווקא, עיסוק ב"פתיחת המשק הישראלי לתחרות בינלאומית". גם זה לא בדיוק "שוק חופשי". בכל מקרה, בתבנית שבראש הערך צריכים להיכנס מאפיינים מובהקים, מאיפיינים הבולטים במצע המפלגה, לא מה שייחסו לה באיזו מאמר. נרו יאירשיחה • י"ד בתשרי ה'תש"ף • 15:27, 13 באוקטובר 2019 (IDT)

בינתיים הביא האלמוני מקור נוסף בעניין "שוק חופשי", המבוסס על "מדד החירות" של התנועה הליברלית החדשה. נאמר שם: "חברי הכנסת של הליכוד הם המובילים בפעילות חקיקה למען ערכי חופש הפרט והשוק החופשי בישראל, בעוד מפלגת הבית היהודי הגיעה למקום הראשון בדירוג המפלגות". זה לא מספיק טוב, מכמה סיבות: א. זה מדד המחבר יחד חופש הפרט ושוק חופשי. ב. זה מדד המודד פרקטיקה בנקודת זמן מסוימת, לא אידאולוגיה. ג. למעשה אלף מדדים חיצוניים לא מספיקים. אידאולוגיה צריכה להופיע במצע, וכך גם יהיה אפשר להגדיר את הדברים באופן אובייקטיבי, במה הם מאמינים ובמה לא. נרו יאירשיחה • ט"ו בתשרי ה'תש"ף • 21:19, 14 באוקטובר 2019 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד למחוק "שמרנות" ו"שוק חופשי" מרשימת האידאולוגיות, כי אלה אינן אידאולוגיות רשמיות ומוצהרות ככל הידוע לי, וגם לא בטוח עד כמה שותפים להן כל חברי הכנסת והמועמדים מטעם המפלגה. Ronam20 - שיחה 21:22, 14 באוקטובר 2019 (IDT)
בנושא הכלכלה החלפתי לניסוח ההולם למצע. שמרנות הסרתי. את ההתנגדות למדינה הפלסטינית הסרתי - התיישבות מופיע, ואם המדינה הפלסטינית נגזרת משם, אז אין צורך שתופיע בנפרד (ואם לא, אז וודאי אין הצדקה שתופיע). "תורה ועבודה" גם לא מופיע במצע, מה גם שהמושג הוא חלק עקרוני בציונות הדתית שמופיעה כבר - ראה תורה_ועבודה#ציונות_דתית. 192.114.182.2 10:01, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
למה שוחזר? 192.114.182.2 10:17, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
אולי בגלל שכדאי שתחכה גם אתה למיצוי הדיון. הסברתי מה הבעיה עם "התיישבות", זה מושג לא ברור שכנראה משותף בדרך זו או אחרת לכל המפלגות הציוניות. דווקא התנגדות למדינה פלסטינית נראה לי מדויק. נרו יאירשיחה • ט"ז בתשרי ה'תש"ף • 10:31, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
אולי זה נראה לך מדויק, אבל זה לא מופיע במצע. ניסיתי להצמד למצע ככל האפשר, כמו שרצית. אני חושב שזה רעיון טוב, שכולם מסכימים עליו. מה קרה פתאום? 192.114.182.2 11:38, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
זה פחות מסובך ממה שאתה עושה את זה, יש דברים שאין עליהם מחלוקת. אתה או מישהו אחר חושב שהם כן תומכים במדינה פלסטינית, או שזה לא בולט בפעילותם? אני מעריך שזה מופיע גם במצע. נרו יאירשיחה • ט"ז בתשרי ה'תש"ף • 11:45, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
במצע כתוב "התיישבות בכל חלקי ארץ ישראל". בעד להכניס את זה במקום התנגדות למדינה פלסטינית. נרו יאירשיחה • ט"ז בתשרי ה'תש"ף • 11:52, 15 באוקטובר 2019 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

לא ברור על מה הוויכוח. יש מצע, והאידאולוגיות אמורות להיות מבוססות עליו:
 • ציונות דתית
 • ערכי התורה
 • צביון יהודי במשטר דמוקרטי
 • התיישבות בכל חלקי הארץ
 • חיזוק הרבנות הראשית
כל אלה מצויים במצע למכביר והן די והותר לתבנית (אפשר אולי לקצץ חלק מהן שיש בו כפילויות). ובוודאי אין צורך להציג אידאולוגיות שלא מפורשות במצע. Ronam20 - שיחה 21:08, 15 באוקטובר 2019 (IDT)
הוויכוח, עד כמה שזה אכן מוזר, ממש על זה; אבל אני מסכים איתך. נרו יאירשיחה • ט"ז בתשרי ה'תש"ף • 21:12, 15 באוקטובר 2019 (IDT)