שיחה:סגולה (יהדות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך שטחי ומבולבל. אין בו הגדרה ברורה ל"סגולה", בניגוד לקשר הגיוני ומעשי בין סיבה לתוצאה, כמו חלק מהדוגמאות הקיימות בו. משתמע ממנו כאילו תורת הקבלה עוסקת בסגולות וזו כל מהותה. אין בו התייחסות לסגולות שנשללו על ידי חכמים ונאסרו משום דרכי האמורי וההבחנה בין הסגולות המותרות והאסורות. חסרים מקורות קדומים על קמעות, שמוזכרים כבר במשנה. ועוד ליקויים כהנה וכהנה. אני מתלבט בין מחיקה מהירה לבין שכתוב לבין איחוד עם דרכי האמורי או פתרון אחר. עזר - שיחה 20:28, 8 באוגוסט 2010 (IDT)

אל תתלבט. יש למחוק את הערך. הנושא זכאי לערך יותר מכובד מאוסף משפטים מקריים Hanay שיחה 20:35, 8 באוגוסט 2010 (IDT)
שיניתי קצת לא צריך למחוק את הערך אלא לפצלו לשני ערכים, 1 סגולת ישראל - חשיבות 2 סגולה עניין מאגי אבי84 - שיחה 12:18, 23 בפברואר 2017 (IST)
א. תודה לקובץ על יד על הפיצול, ב.שם הערך לא מדוייק, כי בסגולה יהדות יש כמה וכמה משמעויות, המשמעות הנוכחית היא "דבר חביב". ולכן אני גם מתקשה לתת שם יותר הולם.אבי84 - שיחה 09:41, 30 במרץ 2017 (IDT)
נכון. כשישבתי לפצל את הערך (גילוי נאות: לא ראיתי לפני כן את דבריך כאן :)) שמתי לב שהשם לא מספיק הולם, אך לא מצאתי לפי שעה שם אלטרנטיבי. אתייג את קובץ על יד, המקיסט, saifunny, נעם דובב, מכה"כ, amikamraz, אלדד, דגש חזק, פיראוס, JewHyper, Stavalבעלי הידע בניסוח. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 12:03, 30 במרץ 2017 (IDT)
ראיתי בדף משתמש בן ימין שהוא הולך לכתוב מחדש את ערך סגולה, ונראה שכוונתו למאגיה, ועל כן יש לעדכנו בנעשה כאן.אבי84 - שיחה 15:24, 30 במרץ 2017 (IDT)
תודה לאבי84 על התיוג, אכן ברצוני היה, ועדיין, לשכתב את הערך. ראיתי כעת את הפיצול, לדעתי הערך סגולה (יהדות) צריך להיות בנושא המאגיה, ואת תוכן הערך הקיים להוסיף כפיסקה אולי בערך יהודים, ברור כשמש, עכ"פ לדעתי, שמי שמחפש סגולה ביהדות כוונתו למאגיה, תודה. בן-ימיןשיחהתרומות • ג' בניסן ה'תשע"ז • 16:39, 30 במרץ 2017 (IDT)
מצאתי כעת שקיים ערך בחירת עם ישראל, שהוא בדיוק המקום לערך הנוכחי, ועל כן יש לאחר בין השניים. בענין שם הערך, השם בחירת עם ישראל קצת תמוה, השם המתאים לדעתי הוא עם סגולה, שכעת מפנה לבחירת עם ישראל. אשמח לשמוע אם יש מתנגדים. מתייג את קובץ על יד ואבי84 לשמוע את דעתכם... תודה בן-ימיןשיחהתרומות • ג' בניסן ה'תשע"ז • 17:52, 30 במרץ 2017 (IDT)
נראה לי שכל השמות המוצעים כאן בינתיים הם קצת בעייתיים. כל אחד מסיבתו. התוכן בשני הערכים אף הוא מעט לוקה בחסר ולא כל כך מבוסס על מקורות מכובדים (עלוב מכך הוא הערך המקביל בוויקי האנגלית). אתייג את קובץ על יד, המקיסט, saifunny, נעם דובב, מכה"כ, amikamraz, אלדד, דגש חזק, פיראוס, JewHyper, Stavalבעלי הידע בניסוח להצעת שם חילופי. בתודה מראש.
אפרופו, בעניין התיוג, הוא לא פעל. כדי שתיוג יפעל יש לחתום עם התיוג באותה עריכה. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 18:54, 30 במרץ 2017 (IDT)
ראשית, החכמתי בענין התיוגים... תודה קובץ על יד.שנית, בענין התוכן, יש לי בטיוטה תוכן לסגולה (יהדות) כפי שהיתה לפני העריכה ז"א בענין הסגולת השונות שביהדות ובתלמוד, כשאדע לאן להוסיף, אעשה זאת. ועוד בה שלישיה, למה לא להוסיף את הערך הקיים לערך עם סגולה, תודה. בן-ימיןשיחהתרומות • ג' בניסן ה'תשע"ז • 22:08, 30 במרץ 2017 (IDT)
לא מצאתי את הטיוטה, אבל זה לא משנה הרבה. "היה נועז" ותרגיש חופשי להטמיע את התוכן באיזה ערך שתבחר. מבחינתי, בשלב זה, אתה יכול להוסיף הכל אל הערך עם סגולה (תוך השארת הפנייה). ייתכן שיהיו כאלו שיביעו התנגדות ויעלו העדפה אחרת, אבל לרוב זה קורה רק אחרי שאתה עושה... אז - רמזור ירוק. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 22:13, 30 במרץ 2017 (IDT)
קובץ על יד אני ממש לא לא מבין בנושא, כך שזה לא עניין של ניסוח. צריך עורך שמבין בנושא הזה. כנ"ל בהרבה מהמקרים שאתה מתייג אותי. לכן כשסימנתי עצמי כאדם בעל ידע בניסוח לא התכוונתי שאני מבין גם בין היתר בכל הדברים. eli - שיחה 01:53, 31 במרץ 2017 (IDT)
אלי, זה אומר שמי שלא מבין בניסוח ומתן שם, גם אם מבין מנושא, לא יוכל הרבה לעזור. בשביל זה יש את בעלי הידע, שמתוך הרשימה עשוי להיות מישהו שיתמצא. גם בתחומים כמו היסטוריה, פוליטיקה, כלכלה ועוד יש הרבה ענפים, אך כיוון שהם עדינים, אי אפשר כל כך לחלק ביניהם. אז מה שקורה, כל בעלי הידע באותו התחום מקבלים תיוג, אלו שמכירים את העניין, מנסים לעזור, ואלו שפחות, מתעלמים. תודה לאלו שעוזרים, ותודה לאלו שמוכנים לקבל תיוגים גם כשזה לא בדיוק התחום שלהם. זה קורה גם לי הרבה. כעת, תודה לך. Face-smile.svg קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה
כפי שהוצע פה הערך [[סגולה (יהדות)] אמור לעסוק בסגולות המאגיות, כך לפחות משתמע מהשם. לעומת זאת הערך העכשווי ראוי להיות בערך בחירת עם ישראל. לגבי שינוי שם הערך לעם סגולה, ראוי לקיים את הדיון בדף השיחה שם. ייתכן שכדאי להעביר ערך זה להיות עם סגולה במקום ההפניה העכשווית (כמובן יש להוסיף תבניות {{מפנה}} ו{{פירוש נוסף}} בערכים), לא התעמקתי בערכים לראות אם זה עדיף. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ז' בניסן ה'תשע"ז • 16:23, 3 באפריל 2017 (IDT)

טרמינולוגיה[עריכת קוד מקור]

סגולה משומרית עתיקה ווסל צמית עבד של אדון, במזרח התיכון הקרוב נפוצו בריתות בן העמים לשליטים שנחשבו אלים בחייהם או במוותם, הטקסטים דומים , אותם פסקאות עם ברכות למי שישמור את הברית וקללות למי שיפר. הטרמינולוגיה דומה סגולה משומרית - משמעותה עבד של אדון.................. 84.109.189.133 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה 13:14, 15 באוגוסט 2013


ס.המילה סגולה בא משורש סגל, כמו מסוגל. אנרגיה או כמו מנוע שמניע כל דבר. עם סגולה: רוצה לומר שתפדקיד עם ישראל הוא להניע את כל עמי עולם להכיר בי...[עריכת קוד מקור]

הבנת יעקב חסידים - שיחה 00:02, 23 במאי 2016 (IDT)באכדית Sagullu = עדר. בשל הקירבה המקורית בין השפות, אני מבקש להציע כי במקור משמעות המילה היא עדר ו"עם סגולה" פירושו עם שהקב"ה דואג לו, רועה אותו. הדימוי מופיע פעמים רבות ומחזק את טענתי. דברים פרק ז פסוק ו: כִּי עַם קָדוֹשׁ אַתָּה, לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ: בְּךָ בָּחַר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה, מִכֹּל הָעַמִּים, אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה.

יש לכתוב מחדש[עריכת קוד מקור]

ברור לכל שמשמעות המילה הבסיסית הוא אוצר. (סגולת מלכים) בהשאלה התנך מכנה כך את עם ישראל. והמשמעות החדשה נוצרה בעבות ספרות הקבלה כשהמליצו בספרים על סגולה במובן של אוצר לכל מיני פעולות או במובן של מסוגל ל.. וא"כ זו משמעות נפרדת לגמרי שיצרה מילה זהה. זו באמת שאלה בלשנית. אבל ברור שישנן שתי משמעויות בפועל, זו העתיקה וזו הנהוגה כיום.אליצור יחיא - שיחה 12:33, 16 ביולי 2018 (IDT)

אליצור יחיא, ראה בערך סגולה (מאגיה), ולכך די בכותרת הפירשונים ואין צורך בהוספות האחרונות שהוספת. אגב יש לשכתב את הערך ההוא מהיסוד. בברכה אבי84 - שיחה 12:36, 16 ביולי 2018 (IDT)