שיחה:סוציאליזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

השינויים העיקרים אותם ערכתי הם:

  • ביטול ההבחנה השגויה בין "סוציאליזם מתון" לסוציאליזם מהפכני". ראשית, ההבדל בהגדרת הצעדים הדרושים ובעקרונות החברה הסוציאליסטית בין פלגי הסוציאליזם אינו כפי שהציע האלמוני.
  • שנית, הדבלים אלו אינם קשורים לאלימות או אי-האלימות של הסוציאליזם, ובוודאי שאי-אלימות אין בה די על מנת לשלול את מהפכניותו של אירגון.
  • האצולה והעובדים שייכים לשני עולמות נפרדים. כאשר האצולה מנצלת עובדים, זוהי למעשה בעלות בורגנית על הון בלבוש אריסטוקראטי (לדוגמה- הברון רוטשילד). בוודאי לא מרקס הוא שקרא לפועלים להילחם באצולה, הוא לכל היותר ציין כי האצולה עושה זאת באופן טבעי ומלאכותי.

כמובן, הערך חלקי ביותר, ודרושה בו ההבחנה בין סוציאליזם לקומוניזם, אולי אף בכמה גירסאות.

כמו כן, יש להרחיב על ההבדל בין הסוציאליזם כתהליך, לבין הסוציאליזם כחברה אוטופית.

אלון 13:39, 8 מרץ 2004 (UTC)

אלמוני יקר!

  • צר לי על שמחקתי את התייחסותך בגסות שכזו. בתקווה שהסבר זה יסביר את השינוי.
  • אנא, הסבר שינויים עתידיים. כל שינוי לוויקיפדיה הינו מבורך, ואין כל מחוייבות להסבר השינוי, אך נהוג לפרט שינויים כאשר יש כמה עורכים למאמר מסויים.
  • אומנם, מרקס אכן טען כי אלו צעדים אשר יובילו לכינון מדינה סוציאליסטית, במקרים מסויימים. מס לדוגמה, לא יהיה קיים במקום בו לא יהיה קניין פרטי. בכל מקרה, צעדים אלו הינם חלק ממצעם של אירגונים סוציאליסטיים רבים מספור, ועל כן יש מקום לקביעה כי אלו הן שאיפות כלליות של התנועה הסוציאליסטית, ולאו דווקא תחזית של מארקס.
  • לא הייתה סיבה למחוק את ההתייחסות לדמוקרטיה וסוציאליזם, ועל כן השבתיה.
בתקווה שאין בך מורת רוח על ביטול שינוייך (אשמח לשמוע את דעתך, באם לא השתכנעת), אלון 21:22, 8 מרץ 2004 (UTC)

תהיות[עריכת קוד מקור]

האם "כל אמצעי הייצור של החברה צריכים להיות בבעלות מוסדותיה הרשמיים. " הוא עקרון יסוד בסוציאליזם או רק אמצעי בעיני מארקס והקומוניסטים להשגת האידאל של חברה שיוויונית?

אותו דבר לגבי "ללא קניין פרטי". אני בספק אם הסוציאל דמוקרטים יסכימו לכלל זה.

מישהו בר סמכא בתחום יכול להבהיר?

מאיר מ 22:23, 31 יולי 2004 (UTC)

הסוציאליזם היא תנועה כל כך רחבה ומגוונת, שכל הכללה לגביה תהיה מוטעית. אבל שני הדברים שציינת מקובלים על כל הזרמים המרכזיים.
לגבי סוציאל דמוקרטיה - כמו שפירטתי בערך עצמו, יש הבדל מהותי בין הסוציאל-דמוקרטיה של תחילת המאה לבין 'הדרך השלישית' של בלייר, שהיא הזרם המרכזי בסוציאל-דמוקרטיה (אם ניתן לקרוא לה כך) של ימינו. מטרותיה של הראשונה דומות לאלו של האנרכיזם והקומוניזם, ההבדל הוא בדרך - הם דוגלים בשינוי דרך השיטה הפרלמנטרית. לגבי ה'דרך השלישית' - אתה צודק. הם יתנגדו להלאמת כל אמצעי הייצור ולביטול הקניין הפרטי.Felagund 09:38, 1 אוג' 2004 (UTC)

השינויים שערכתי[עריכת קוד מקור]

עיקר השינויים שערכתי הם ארגון ותוספת של חלק שלם שנוגע לסוציאליזם המוקדם. נא לא לבחבש בלי סיבה טובה מאוד מאוד מאוד.

אורי רדלר

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A9%D7%AA%D7%9E%D7%A9:%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%99_%D7%A8%D7%93%D7%9C%D7%A8

אופס...[עריכת קוד מקור]

עכשיו אני קולט שיש קצת סתירה בין ההסטוריה המפורטת שאני כותב למעלה וההסטוריה הדי מקוצרת למטה. זה יתוקן באמצעות הרחבת החלק ההיסטורי בתחילת הערך ובסופו של דבר העפת ההיסטוריה מהסוף. קצת סבלנות ואנחנו שם.


אורי

כפילות הסטוריה[עריכת קוד מקור]

יש למחוק את הכותרת "הסטוריה" הראשונה ולהכניס הפניה למאמר ראשי תחת הכותרת השניה (או להפך).--Berger 14:35, 22 מאי 2005 (UTC)

אנרכיזם זרם בסוציאליזם?[עריכת קוד מקור]

מי אמר שאנרכיזם הוא זרם בסוציאליזם? אביעד H2O פייר פרודון, מי שהמציא את האנראכיסזם לפני באקונין, הוא זה שתבע את המונח "רכוש זאת גניבה". אבל בהמשך תמך בהקמת קואופרטיבים קטנים.: Tamarhad - שיחה 20:40, 23 בינואר 2012 (IST)

ערך מוטה[עריכת קוד מקור]

מה זאת אומרת "התגבשות ההכרה כי משק קפיטליסטי יעיל יותר בסיפוק צרכים לפרט"?!... זה עובדתית לא נכון, משק קפיטליסטי יעיל יותר אולי בסיפוק צרכיהן של השכבות האמידות, אבל בסיפוק צרכיהן של השכבות העניות (שמהוות בשוק קפיטליסטי את רוב הציבור) כלכלה ריכוזית יעילה הרבה יותר.

פסקת פתיחה[עריכת קוד מקור]

בקשר לפסקת הפתיחה, מטרת הסוציאליזם, היא לא להעביר את הרכוש לידי מעמד הפועלים והמדינה. זו אומנם עמדה סוציאליסטית אך רק של הזרם הקומוניסטי. לאנרכיסטים, שללא ספק הם גם סוציאליסטים אין רצון במדינה, כך שאי אפשר להעביר אילה את הקניין הפרטי.אדם אדום 18:41, 7 יולי 2006 (IDT)

תגיבו לזה בבקשה, כי אם אף אחד לא מגיב, אני מבין שאני יכול לשנות את השורה.אדם אדום 23:40, 8 יולי 2006 (IDT)

ברקע הפילוסופי: "קפיטליזם" התחלף בטעות ב"סוציאליזם"?[עריכת קוד מקור]

"ניכור זה גורם לאדם להיות עצלן, א-סוציאלי ושאר תחלואים, עליהם מצביעים מתנגדי הסוציאליזם ככשל שיגרום לכשלונו", פיספסתי משהו, או שזה אכן אמור להיות: "ניכור זה גורם לאדם להיות עצלן, א-סוציאלי ושאר תחלואים, עליהם מצביעים מתנגדי הקפיטליזם ככשל שיגרום לכשלונו"? The-herod 18:57, 16 יולי 2006 (IDT)

הפסקה "הרקע הפילוסופי" בעייתית מאוד.[עריכת קוד מקור]

נדרש תיקון של הפסקה.

גדלה ההבנה[עריכת קוד מקור]

שהקפיטלזים מספק תנאי מחייה טובים יותר לפרט? זה גובל בהבעת דעה אישית, היות ונסיון אמיתי וכנה לסוציאליזם במתכונת המקורית לא התקיים עדיין.

זאת עובדה מוצקה. החים בישראל לעומת החים בקובה או וונצואלה. אם הערך היה כותב הפוך כמובן שאף אחד ממכם לא היה מלין על אי אובייקטיביות.

קישורים חיצוניים שבורים[עריכת קוד מקור]

שני הקישורים החיצוניים האחרונים שבורים ולכן אני מוריד אותם. אלה הם שני הקישורים שהסרתי:

מהם עקרונותיה הכלכליים של הסוציאליזם?[עריכת קוד מקור]

מהם עקרונותיה הכלכליים של הסוציאליזם? (כתוב כאן)

ט"מ[עריכת קוד מקור]

מצויין 31.44.133.186 16:27, 6 במאי 2012 (IDT)

סתירה בין ערכים[עריכת קוד מקור]

בערך הזה כתוב שאחד מזרמי הסוציאליזם הוא סוציאל-דמוקרטיה, ואילו בערך על הסוציאל-דמוקרטיה כתוב שהיא זרם בקפיטליזם. לפי מה שאני מכיר, וגם יאושר על ידי הסוציאליסטים, סוציאל-דמוקרטים רבים וכלכלנים אכן מדובר בזרם קפיטליסטי. יכול להיות שכוונת המשורר בערך זה היא לדמוקרטיה סוציאליסטית, כמו שהייתה מפלגת הלייבור הבריטית לפני שינוי סעיף 4 בחוקת המפלגה (אני מודע לכך שהביטוי "דמוקרטיה סוציאליסטית" מופיע דווקא בסעיף החדש, אני מדבר על מה שקורה דה-פקטו)? אוריה בר-מאיר - שיחה 20:27, 20 ביולי 2012 (IDT)

הגדרת הסוציאליזם - שווה לקחת לתשומת הלב[עריכת קוד מקור]

מהתרגום העברי לאתר worldsocialism.org:
http://www.worldsocialism.org/hebrew/%D7%9E%D7%94-%D7%96%D7%94-%D7%A7%D7%A4%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%96%D7%9D (מאמצע הדף)
"מכיוון שכיום נפוצות טעויות רבות בנוגע לסוציאליזם, לפני שנרחיב, ננסה לתקן את הטעויות ולתאר בקצרה את משמעות המילה:
הלאמה (בעלות מדינית) אינה סוציאליזם.
אם יש משכורות, זה לא סוציאליזם.
סוציאליזם זוהי דמוקרטיה בכל הרמות בחברה, כולל בעבודה.
סוציאליזם זוהי חברה ללא כסף וללא שכר.
בסוציאליזם העבודה היא על בסיס התנדבותי.
בסוציאליזם תהיה גישה חופשית לכל מה שהחברה מייצרת.
עם הבנה זו של סוציאליזם, ארגון ה-WSM ציין בעיתון The Socialist Standard כבר באוגוסט 1918 שהמהפכה הלכאורה "מרקסיסטית" בברית המועצות אינה סוציאליסטית ואינה מרקסיסטית כלל."

חסר מידע על סוציאליזם כיום, סוציאליזם בישראל וכו'[עריכת קוד מקור]

אין לי כרגע ידע או מקורות כדי לערוך את הערך, אבל החוסר בולט